Prieverpsčių kūrėjas A. Šileika: darbe – policininkas, namuose – kūrėjas
2016 rugsėjo 28, Trečiadienis 09:56

Prieverpsčių kūrėjas A. Šileika: darbe – policininkas, namuose – kūrėjas

Prieverpsčių kūrėjas A. Šileika: darbe – policininkas, namuose – kūrėjas
 • Jorūnė MERKYTĖ
 • 12 foto, video

Visą gyvenimą atsakingai žiūrintis į savo darbą policijoje, už tai ne kartą skatintas įvairiausiomis padėkomis, vardinėmis dovanomis ar garbės ženklais, uteniškis policininkas, Utenos krašto sūnus ir menininkas Albinas Šileika ir šiandien puikiai reprezentuoja policininko vardą kultūriniame šalies gyvenime. Jo sukurtos prieverpstės, rankšluostinės kartu su kūrėju keliauja po įvairius šalies kampelius, čia su unikaliais A. Šileikos darbais susipažįsta jo kūrybos mėgėjai, vyksta įdomios diskusijos ir edukaciniai užsiėmimai.

Ilgametis Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnas Albinas Šileika yra ir tautodailininkas. Jis prisipažįsta visą gyvenimą tikintis gerumu ir tuo, kad kūryba žmogų daro taip pat geresnį. Mėgstantis nuoširdžiai bendrauti jis per savo gyvenimą sutiko daugybę gerų žmonių, o jo kūryba, teikianti džiaugsmą aplinkiniams, nė kiek netrukdo dirbti įtempto policijos pareigūno darbo.

Prisiminkite, kaip pirmą kartą jūsų rankose gimė pirmoji prieverpstė? Kodėl pasirinkote drožybą iš medžio?

Pirma prieverpstė buvo išdrožinėta dar vaikystėje 1984–1985 metais, kai mokiausi aštuonmetėje Prienų rajono Jiezno miestelio internatinėje mokykloje. Čia vyko pirmasis staliaus darbų pažinimas. Drožybą pasirinkau todėl, kad mano pirmasis mokytojas Juozas Markevičius, buvęs liaudies meistras, droždavo prieverpstes, rankšluostines bei mokė mus, vaikus, šio amato. Nuo tada man labiausiai ėmė patikti šis senasis drožybos amatas.

Jūs esate menininkas iš prigimties, tačiau dirbate griežtą policininko darbą. Ar nesikerta šios dvi, sakyčiau, priešingybės jūsų gyvenime?

Policijos veikla visiškai nesikerta su mano laisvalaikiu. Drožyba man – savęs realizavimas laisvu nuo tarnybos metu. Darbe esu policijos pareigūnas, kuris rūpinasi žmonių saugumu. Todėl ne veltui mes, policijos pareigūnai, turime savo prioritetą GINTI SAUGOTI PADĖTI, o laisvalaikiu esu šeimos tėvas ir tradicinių amatų meistras.

Ar planuojate drožybos amato išmokyti savo vaikus?

Dukrai labiau patinka piešimas, sūnus labiau linkęs į medžio dirbinius, tad bandysiu jam perteikti visus medžio drožybos ypatumus. Labai tikiuosi užauginti ne vieną tautinio paveldo puoselėtoją Lietuvoje. Vyksta įvairūs edukaciniai užsiėmimai daugelyje šalies bendruomenių.

Ar visos jūsų prieverpstės skirtingos, ar jose kartojasi tie patys motyvai?

Visos prieverpstės yra skirtingos, laikausi senųjų raštų motyvų, dažnai juose vaizduojama augmenija, gyvūnija ar dangaus elementai – visa tai, kas mus aplink supa.

Kodėl svarbu puoselėti drožybos amatą?

Jei šiandien nebūtų medžio drožybos amato puoselėtojų, šis amatas veikiausiai išnyktų. Atsižvelgdamas į tai, aš didžiuojuosi, kad galiu įnešti savo indėlį puoselėjant lietuvybę.

Kokį tolimiausią pasaulio kampelį pasiekė jūsų prieverpstės?

Mano prieverpstės yra pabuvojusios daugelyje šalies kampelių, kuriuose buvo surengtos parodos. Artimiausiu metu planuoju atidaryti parodą Klaipėdoje. Ne viena mano prieverpstė nukeliavusi į kaimo turizmo sodybas – čia jos puošia sodybų interjerą. Mano darbus pamėgo ir užsieniečiai, o unikalūs darbai yra iškeliavę ir į pačias tolimiausias pasaulio šalis – Kiniją, Australiją, Japoniją, Ameriką ar Indiją.

Jūsų darbai apkeliauja įvairius šalies kampelius, parodose dalyvaujate ir jūs. Ar nepavargstate nuolat važinėti, susitikinėti su žmonėmis ar šio amato mokyti jaunąją kartą?

Man labai svarbu tai, kad žmonės vis labiau domėtųsi dar iš mūsų prosenelių laikų atkeliavusiu tradiciniu amatu. Esu įsitikinęs, kad jaunoji karta turi domėtis medžio drožyba, apie kurią žinotų ne tik teoriškai, bet ir susipažintų praktiškai per parodas, mokymus ir tai, ką išmoko, perteiktų savo vaikams.

Ar sunku būti menininku? Kodėl?

Iš prigimties esu menininkas, todėl man nėra sunku juo būti. Nuo vaikystės ėjau šiuo keliu ir man visąlaik tai teikė malonumą. Mene atrandu save ir vis labiau tobulėju.

Kurioje meno srityje norėtumėte išbandyti save? Kodėl?

Mane visad traukia medis, dirbiniai iš jo. Todėl ateityje aš pasiliksiu prie savo pomėgio – drožybos, o svajonėse visuomet turiu planų save išbandyti kuriant didesnius meno kūrinius – skulptūras, koplytstulpius. Tačiau niekuomet savęs neįsivaizduoju palinkusio prie molio ar kalvystės dirbinių. Visada išliksiu ištikimas medžio darbams.

Vytauto Ridiko nuotr. ir video

 

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Utenos krašto kūrėjas Pranas Savickas

  Portale udiena.lt pristatome Utenos krašto kūrėjus. Kviečiame aktyviai domėtis jų kūryba ir gyvenimu. Šį kartą kviečiame trumpai susipažinti su profesionaliu drožėju antalieptiškiu Pranu Savicku. Kviečiame būti aktyviais ir siųsti į el. paštą Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. Jus dominančius klausimus šiam kūrėjui iki balandžio 8 dienos, o atsakymus į klausimus pateiksime vėliau.

 • Anykštėną pakerėjo „kietasis“ menas

  Pačioje gražiausioje Anykščių vietoje, šalia pušyno, gyvenantis ir save vadinantis metalo plastiku Rimantas Tuskenis – kuklus menininkas, kaip jis pats sako, nemėgstantis nei girtis, nei daug pasakoti apie savo kūrybą. Tačiau jo darbai daug iškalbesni už patį Rimantą: jo kieme jau puikuojasi užsakytas angelas, nuo lietaus prisidengęs metaliniu skėčiu. Kiti darbai iškeliavo į draugo sodybą prie Rubikių ežero, mat ten esą daugiau erdvės ir jie puikiai dera žavingoje aplinkoje.

 • Utenos krašto kūrėjas Rimantas Tuskenis

  Portale udiena.lt pristatome Utenos krašto kūrėjus. Kviečiame aktyviai domėtis jų kūryba ir gyvenimu. Šį kartą kviečiame trumpai susipažinti su metalo plastiku Rimantu Tuskeniu. Kviečiame būti aktyviais ir siųsti į el. paštą Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. Jus dominančius klausimus šiam kūrėjui iki rugpjūčio 25 dienos, o atsakymus į klausimus pateiksime vėliau.

 • Ilgametį pedagogą kurti paskatino buvęs mokinys

  Bemaž 40 metų Saldutiškyje gyvenantis Lionis Gaižauskas dar būdamas visai mažas prisijaukino medį, tačiau gyvenimas susiklostė taip, kad ilgus metus dirbo su gerokai šaltesne medžiaga – metalu. Beveik ketvirtį amžiaus mokyklos duris varstęs pedagogas atskleidė, kad imtis kūrybinės veiklos – iš medžio gaminti kibirus, kubilus, skrynias, stalus, taburetes ir kt. – jį paskatino buvęs mokinys.

 • A. Araminienė puošiasi pačios austais tautiniais drabužiais

  Savitos kūrybos menininkė, audėja, medžio drožėja, tapytoja, muzikantė, audėja – daugybės amatų meistre tituluojama tautodailininkė Anelė Araminienė sakė visko išmokusi todėl, kad visą gyvenimą norėjusi užsiimti įdomia veikla. Ir dabar jai netrūksta energijos, todėl neseniai iš kieme stovėjusios didžiulės medžio kaladės išdrožė Trolį, o laisvalaikiu prisėda prie audimo staklių.

 • Utenos krašto kūrėja Anelė Araminienė

  Portale udiena.lt pristatome Utenos krašto kūrėjus. Kviečiame aktyviai domėtis jų kūryba ir gyvenimu. Šį kartą kviečiame trumpai susipažinti su audėja Anele Araminiene. Kviečiame būti aktyviais ir siųsti į el. paštą Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. Jus dominančius klausimus šiai kūrėjai iki gegužės 26 dienos, o atsakymus į klausimus pateiksime vėliau.

 • Moters talentas kurti šiaudinius sodus slypi genuose

  Šiaudų sodai – tai iš suvertų ant siūlo šiaudelių surištas papuošalas, kuris kabinamas virš vestuvinio stalo. Sugrįžę iš jungtuvių vestuvininkai rasdavo stalą apsėstą persirengėliais, todėl pabroliai turėdavo vietas „išpirkti" sodu. Šis paprotys buvo paplitęs visoje Lietuvoje, bet ilgiausiai išsilaikė Aukštaitijoje.
  Tokie sodai buvo kabinami virš stalo, o stalas yra sakralinė vieta, kur susirenka visa šeima. Senovėje į javo šiaudą žiūrėjo kaip į žmogaus kūną, šiaudas „išnešioja" varpą, grūdą, o javai simbolizuoja nenutrūkstamą gyvybę: jie vėl bus pasėti, vėl tęs rugio gyvenimą. Anksčiau taip pat tikėta, kad šiaudų sodai saugo namus nuo nelaimių ir atneša sėkmę.
  Daugiau nei 10 metų sodų rišimu užsiimanti ir Zarasų mieste gyvenanti Zofija Maculevičienė, kurianti šedevrus iš šiaudų, yra pakerėta jų grožio ir tikina, kad šis užsiėmimas jai teikia malonumą ir neapsakomą džiaugsmą.

 • Inkilų meistras mėgaujasi sparnuočių kaimynyste

  Antalieptėje gyvenančio medžio drožėjo Zenono Striškos kieme – tikras paukščių rojus. Čia savais balsais pavasarį pasitinka nuo mažens gamtą mylinčio antalieptiškio meile ir rūpesčiu globiami žvirbliai, karklažvirbliai, naminiai žvirbliai, zylės, margasparnės musinukės, pilkosios musinukės, kielės, dagiliai, dūminė raudonuodegė ir kregždės. Kiekvienas paukštis turi savo buveinę – Zenono rankomis skobti ir įmantriai papuošti inkilai puošia kiemą, o sparnuočių melodijos teikia nepakartojamo džiaugsmo.

  Portalo udiena.lt žurnalistai pravėrė medžio drožėjo dirbtuvėlių duris...

 • Utenos krašto kūrėja Zofija Maculevičienė

  Portale udiena.lt pristatome Utenos krašto kūrėjus. Kviečiame aktyviai domėtis jų kūryba ir gyvenimu. Šį kartą kviečiame trumpai susipažinti su Zarasuose gyvenančia šiaudinių sodų rišėja Zofija Maculevičiene. Kviečiame būti aktyviais ir siųsti į el. paštą Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. Jus dominančius klausimus šiai kūrėjai iki gegužės 13 dienos, o atsakymus į klausimus pateiksime vėliau.

 • Utenos krašto kūrėjas Zenonas Striška

  Portale udiena.lt pristatome Utenos krašto kūrėjus. Kviečiame aktyviai domėtis jų kūryba ir gyvenimu. Šį kartą kviečiame trumpai susipažinti su Antalieptėje (Zarasų r.) gyvenančiu medžio drožėju Zenonu Striška. Kviečiame būti aktyviais ir siųsti į el. paštą Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. Jus dominančius klausimus šiam kūrėjui iki gegužės 8 dienos, o atsakymus į klausimus pateiksime vėliau.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:2678
Vakar apsilankė:8380
Šią savaitę apsilankė:25616
Šį mėnesį apsilankė:36430
Viso (nuo 2015-02-16):14303590
Šiuo metu naršo:
86
2020-08-06
MENŲ KALVĖ – Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!