Uteniškė tautodailininkė stengiasi nenukrypti nuo senųjų tradicijų
2016 birželio 29, Trečiadienis 13:26

Uteniškė tautodailininkė stengiasi nenukrypti nuo senųjų tradicijų

Uteniškė tautodailininkė stengiasi nenukrypti nuo senųjų tradicijų
 • Deimantė KAZOKAITĖ
 • 10 foto
 • Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

Istorijos šaltiniuose rašoma, kad popieriaus karpinių menas gimė Rytų šalyse. Vėliau jis kartu su popieriaus gamyba paplito visame pasaulyje. Mūsų laikus pasiekę karpiniai yra XIX a. pabaigoje –XX a. pradžioje sukurti anuomet populiarūs interjero puošybos elementai. Lietuvoje šeimininkės karpiniais puošdavo šviestuvų gaubtus, medines lentynėles, paveikslų ar veidrodžių rėmus. Sudėtingi popieriaus karpiniai ant langų atlikdavo užuolaidų funkciją. Pastaraisiais metais ši dailės šaka vėl tapo populiari. Mūsų šalyje karpinius iš popieriaus kuria nemažai liaudies meistrų. Portalas udiena.lt apie popieriaus karpinių meną kalbėjosi su uteniške pedagoge, tautodailininke Gita Juškėniene.

Kada pradėjote karpyti iš popieriaus?

Karpiniai mano gyvenime atsirado tada, kai buvau 22–23 metų. Karpymu iš popieriaus susidomėjau apsilankiusi Dusetose vykusiame seminare, kur buvo pristatoma ši dailės šaka. Nors tuomet daug kas sakė, kad popieriaus karpiniai nėra gražūs, aš jais susižavėjau. Aktyviau karpyti pradėjau tada, kai ėmiau dalyvauti parodose. Pirma paroda, kurioje dalyvavau, buvo surengta 2001 metais.

Ar kas nors Jus mokė karpyti?

Ne, to išmokau pati. Skaičiau knygą „Pasaulio popieriaus karpiniai", pirmus darbus kūriau kopijuodama. Prasidėjus aktyviausiam mano kūrybos etapui karpiniai daugeliui buvo naujiena, žmonės juos pirkdavo ir dovanodavo artimiesiems. Dabar karpau labai retai, paprasčiausiai neturiu kur savo kūrinių dėti. Visi giminaičiai ir draugai jau apdovanoti, o pardavinėti karpinių pusvelčiui nesinori, juk į juos įdedu daug darbo. Lankydamasi mugėse aš ir pati atidžiai renkuosi, ką pirkti. Gal, kai išeisiu į pensiją, sugrįš noras save realizuoti karpant.

Tikriausiai ir Jūsų namus puošia karpiniai...

Mano namų interjerą puošia vos keli kūriniai. Labiau mėgstu ant sienų kabinti vaikų nuotraukas.

Ką savo karpiniuose vaizduojate? Kiek laiko prireikia vienam karpiniui iškarpyti?

Mano darbuose vyrauja augalų, gyvenimiški motyvai. Stengiuosi nenukrypti nuo senųjų tradicijų. Karpau tik iš juodos spalvos popieriaus, o karpinius klijuoju ant drobės. Drobė – natūralesnė, mielesnė už popierių medžiaga. Paprastiems karpiniams iškarpyti pakanka ir kelių valandų, sudėtingesnius karpau gerokai ilgiau.

Ar karpote vos tik radusi laisvą minutę, ar tada, kai aplanko įkvėpimas?

Laukiu, kol ateis įkvėpimas, nes ne tik karpau iš popieriaus, bet ir marginu velykinius kiaušinius, kuriu angelus, lėles. Buvo laikas, kai tapiau ant šilko. Iš pakulų sukurtais darbais įvairioms šventėms puošdavau Utenos vaikų lopšelio-darželio „Želmenėlis" aktų salę, vaikų grupę, kurioje dirbu.
Anksčiau karpydavau darbe per pietų pertrauką, dabar vos spėju suktis, nėra kada.

Ar savo karpiniais prekiaujate mugėse?

Nesu mugių mėgėja. Šiais metais pirmą kartą dalyvavau Vilniuje vykstančioje Kaziuko mugėje, kelis sykius prekiavau Utenos mugėse. Matyt, neturiu prekybininko gyslelės. Daugumą savo darbų išdalijau, padovanojau.

Kaip žmonės vertina karpinius?

Viena mano kolegė sakė negalinti į juos net žiūrėti. Galbūt taip yra todėl, kad lietuviškuose karpiniuose vyrauja juoda spalva, o tai asocijuojasi su niūrumu, slogia nuotaika. Karpinius galima palyginti su drabužiais. Vieni žmonės renkasi tamsius, kiti – blizgančius. Man labai retai patinka pačios iškarpyti dirbiniai.

Ar Jūsų karpiniai eksponuojami parodose, dalyvauja konkursuose?

Mano darbai pabuvojo ne tik savame krašte, bet ir Rusijoje, Lenkijoje, Ukrainoje. Pasaulio karpinių parodoje buvo eksponuojamos mano iškarpytos prieverpstės, kurių niekam nenorėčiau atiduoti. Jos yra labai gražios. Regioninėje tautodailės darbų parodoje „Aukso vainikas" esu laimėjusi trečią vietą.

Kuo Lietuvos tautodailininkų karpiniai skiriasi nuo kitų šalių kūrėjų darbų?

Ukrainiečių, baltarusių darbai – ypač spalvingi, lietuvių karpiniai – vienspalviai, ramesni. Man buvo labai įdomu pamatyti kinų, japonų karpinius.

Autorės ir V. Ridiko nuotr. bei video

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • R. Slesoriūnienė: „Karpau tai, ką liepia mano širdis“

  Neseniai iš Vokietijos grįžusi Utenos rajono tautodailininkė Rasa Slesoriūnienė ne tik sėmėsi karpymo iš popieriaus žinių, bet ir bendravo su garsiais karpytojais. Kone visą mėnesį svečioje šalyje viešėjusi menininkė namo grįžusi vos spėjo išsikrauti lagaminus, o dabar rengiasi parodoms ir įgyvendina naujus sumanymus, kurie popieriaus lape virsta paukščiais, angelais ar lietuviškų sakmių motyvais.

 • Utenos krašto kūrėjas Pranas Savickas

  Portale udiena.lt pristatome Utenos krašto kūrėjus. Kviečiame aktyviai domėtis jų kūryba ir gyvenimu. Šį kartą kviečiame trumpai susipažinti su profesionaliu drožėju antalieptiškiu Pranu Savicku. Kviečiame būti aktyviais ir siųsti į el. paštą Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. Jus dominančius klausimus šiam kūrėjui iki balandžio 8 dienos, o atsakymus į klausimus pateiksime vėliau.

 • Anykštėną pakerėjo „kietasis“ menas

  Pačioje gražiausioje Anykščių vietoje, šalia pušyno, gyvenantis ir save vadinantis metalo plastiku Rimantas Tuskenis – kuklus menininkas, kaip jis pats sako, nemėgstantis nei girtis, nei daug pasakoti apie savo kūrybą. Tačiau jo darbai daug iškalbesni už patį Rimantą: jo kieme jau puikuojasi užsakytas angelas, nuo lietaus prisidengęs metaliniu skėčiu. Kiti darbai iškeliavo į draugo sodybą prie Rubikių ežero, mat ten esą daugiau erdvės ir jie puikiai dera žavingoje aplinkoje.

 • Utenos krašto kūrėjas Rimantas Tuskenis

  Portale udiena.lt pristatome Utenos krašto kūrėjus. Kviečiame aktyviai domėtis jų kūryba ir gyvenimu. Šį kartą kviečiame trumpai susipažinti su metalo plastiku Rimantu Tuskeniu. Kviečiame būti aktyviais ir siųsti į el. paštą Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. Jus dominančius klausimus šiam kūrėjui iki rugpjūčio 25 dienos, o atsakymus į klausimus pateiksime vėliau.

 • Ilgametį pedagogą kurti paskatino buvęs mokinys

  Bemaž 40 metų Saldutiškyje gyvenantis Lionis Gaižauskas dar būdamas visai mažas prisijaukino medį, tačiau gyvenimas susiklostė taip, kad ilgus metus dirbo su gerokai šaltesne medžiaga – metalu. Beveik ketvirtį amžiaus mokyklos duris varstęs pedagogas atskleidė, kad imtis kūrybinės veiklos – iš medžio gaminti kibirus, kubilus, skrynias, stalus, taburetes ir kt. – jį paskatino buvęs mokinys.

 • A. Araminienė puošiasi pačios austais tautiniais drabužiais

  Savitos kūrybos menininkė, audėja, medžio drožėja, tapytoja, muzikantė, audėja – daugybės amatų meistre tituluojama tautodailininkė Anelė Araminienė sakė visko išmokusi todėl, kad visą gyvenimą norėjusi užsiimti įdomia veikla. Ir dabar jai netrūksta energijos, todėl neseniai iš kieme stovėjusios didžiulės medžio kaladės išdrožė Trolį, o laisvalaikiu prisėda prie audimo staklių.

 • Utenos krašto kūrėja Anelė Araminienė

  Portale udiena.lt pristatome Utenos krašto kūrėjus. Kviečiame aktyviai domėtis jų kūryba ir gyvenimu. Šį kartą kviečiame trumpai susipažinti su audėja Anele Araminiene. Kviečiame būti aktyviais ir siųsti į el. paštą Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. Jus dominančius klausimus šiai kūrėjai iki gegužės 26 dienos, o atsakymus į klausimus pateiksime vėliau.

 • Moters talentas kurti šiaudinius sodus slypi genuose

  Šiaudų sodai – tai iš suvertų ant siūlo šiaudelių surištas papuošalas, kuris kabinamas virš vestuvinio stalo. Sugrįžę iš jungtuvių vestuvininkai rasdavo stalą apsėstą persirengėliais, todėl pabroliai turėdavo vietas „išpirkti" sodu. Šis paprotys buvo paplitęs visoje Lietuvoje, bet ilgiausiai išsilaikė Aukštaitijoje.
  Tokie sodai buvo kabinami virš stalo, o stalas yra sakralinė vieta, kur susirenka visa šeima. Senovėje į javo šiaudą žiūrėjo kaip į žmogaus kūną, šiaudas „išnešioja" varpą, grūdą, o javai simbolizuoja nenutrūkstamą gyvybę: jie vėl bus pasėti, vėl tęs rugio gyvenimą. Anksčiau taip pat tikėta, kad šiaudų sodai saugo namus nuo nelaimių ir atneša sėkmę.
  Daugiau nei 10 metų sodų rišimu užsiimanti ir Zarasų mieste gyvenanti Zofija Maculevičienė, kurianti šedevrus iš šiaudų, yra pakerėta jų grožio ir tikina, kad šis užsiėmimas jai teikia malonumą ir neapsakomą džiaugsmą.

 • Inkilų meistras mėgaujasi sparnuočių kaimynyste

  Antalieptėje gyvenančio medžio drožėjo Zenono Striškos kieme – tikras paukščių rojus. Čia savais balsais pavasarį pasitinka nuo mažens gamtą mylinčio antalieptiškio meile ir rūpesčiu globiami žvirbliai, karklažvirbliai, naminiai žvirbliai, zylės, margasparnės musinukės, pilkosios musinukės, kielės, dagiliai, dūminė raudonuodegė ir kregždės. Kiekvienas paukštis turi savo buveinę – Zenono rankomis skobti ir įmantriai papuošti inkilai puošia kiemą, o sparnuočių melodijos teikia nepakartojamo džiaugsmo.

  Portalo udiena.lt žurnalistai pravėrė medžio drožėjo dirbtuvėlių duris...

 • Utenos krašto kūrėja Zofija Maculevičienė

  Portale udiena.lt pristatome Utenos krašto kūrėjus. Kviečiame aktyviai domėtis jų kūryba ir gyvenimu. Šį kartą kviečiame trumpai susipažinti su Zarasuose gyvenančia šiaudinių sodų rišėja Zofija Maculevičiene. Kviečiame būti aktyviais ir siųsti į el. paštą Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. Jus dominančius klausimus šiai kūrėjai iki gegužės 13 dienos, o atsakymus į klausimus pateiksime vėliau.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:3962
Vakar apsilankė:7287
Šią savaitę apsilankė:17265
Šį mėnesį apsilankė:79072
Viso (nuo 2015-02-16):14346232
Šiuo metu naršo:
81
2020-08-12
MENŲ KALVĖ – Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!