Žvejybą pamėgęs Ugnius pradėjo kurti žuvis iš molio
2016 balandžio 15, Penktadienis 13:27

Žvejybą pamėgęs Ugnius pradėjo kurti žuvis iš molio

Žvejybą pamėgęs Ugnius pradėjo kurti žuvis iš molio
 • Lina NARČIENĖ
 • 15 foto, video
 • Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

Utenos jaunimo mokyklos Laisvalaikio skyriaus keramikos būrelyje visu intensyvumu verda darbas: jaunieji keramikai ne tik mokosi šio meno paslapčių, bet ir patys kuria įvairius dirbinius. Jiems patarimus žarsto šio būrelio vadovė Jovita Paukštytė, kiekvieną vaiką pagirianti už įdėtą triūsą, pastangas ir, žinoma, rezultatą.

Čia tarp keramikos dirbinius kuriančių vaikų savo ramumu išsiskiria 14 metų Ugnius Gališauskas. Berniukas kruopštus, kantrus, tad visų pirma kiekvieną būsimą darbą iš anksto gerai apgalvoja, o tik po to savo rankomis prisiliečia prie stebuklingojo molio. Jo kūryba apkeliavo daugelį kitų rajonų, o „Rožinis pasaulis" nustebino pačią Prezidentę Dalią Grybauskaitę.

Į užduotus žurnalistų klausimus Ugniui atsakyti padėjo jo mokytoja Jovita Paukštytė.

Ugniau, pasakyk, kodėl atsirado susidomėjimas keramika?

Mano draugas lankė keramikos būrelį, tad pasiūlė ir man. Maždaug prieš septynerius metus pradėjau lankyti ir labai patiko. Tąkart buvau pirmokas. Iš pradžių atėjau tik pabandyti, tačiau ši veikla užkabino. Patiko darbai iš keramikos, pasijutau lyg būčiau namuose.

Jovita: Berniuko talentus pastebėjau vėliau, tačiau žavėjo vaiko kruopštumas, ramumas. Jei imasi kažką veikti, darbą padaro iki galo. Juk dažnai pasitaiko vaikų, kurie pradeda kurti, nusibosta ir meta ne tik darbą, bet ir apskritai šią veiklą. Apie Ugnių to pasakyti tikrai negaliu. Jei kuria sudėtingą dirbinį, visuomet paklausia, kaip derinti detales, spalvas... Kiek vėliau jis pajuto molio plastiką ir tie jo darbai kasdien vis gražėjo ir žavėjo. Stebino tai, kad pasiūlius kurti sudėtingesnius darbus, jam viskas puikiai pavykdavo.
Į Ugniaus darbų istoriją bus įrašytas originalus darbas „Rožinis pasaulis", kurį padovanojo Prezidentei D. Grybauskaitei. Tai sudėtingas kūrinys-taupyklė, susidedanti iš mažyčių žiedelių, rožyčių. Mane stebina tai, kad berniukas kuria ne įvairiausius monstrus, automobilius ar dinozaurus, o gėles ir gamtos detales. „Rožinį pasaulį" kūrė sunkiai, įdėjo daug kruopštumo, tad jis vertas papuošti Prezidentės namus.
Vienas jo darbas buvo iškeliavęs į Seimą, kur konkurse Ugnius laimėjo II vietą su iš molio sukurtu kūriniu – jame taip pat netruko gamtos motyvų. Juk konkurse susirungė su stipriais konkurentais, lankančiais prestižines mokyklas ir būrelius didžiuosiuose miestuose. O juk čia, Utenoje, mūsų vaikai po pamokų gali lankyti tik įprastus būrelius. Galbūt jiems kartais norėtųsi ir daugiau, bet neturi galimybių.

Iš molio sukurti sudėtingą darbą – prakartėlę – išties nelengva. Tam neretai nesiryžta net profesionalūs keramikai. O Ugniui pavyko sukurti prakartėlę – jis kartu su bendraamžiais šiemet dalyvavo ir Rokiškyje vykusioje prakartėlių parodoje.

Jovita: Ugnius, kurį paviliojo religinė tematika, sukūrė prakartėlę bei molio pataluose „suvystė" kūdikėlį. Tai ažūrinė kompozicija, padabinta paukščių medžiu. Dar anuomet, kai dirbau Ignalinoje, su mokiniais dalyvaudavome prakartėlių parodose. O vėliau į šias parodas vykdavau ir su uteniškiais, o Ugniaus darbai visuomet likdavo pastebėti, mat jo kompozicijos išskirtinės.
Įvertinimų jau nebeskaičiuojame, tad džiaugiamės kiekvienu pasiekimu.

Tavo bendraamžiai tikriausiai svajoja apie ateitį, planus ir siekius. Ar turi svajonę?

Šiuo metu ne. Taip pat nežinau, ar savo ateitį norėčiau sieti su keramika. Šiandien galbūt dar reikia daugiau dirbinių sukurti.

Jovita: Man atrodo, kad tokio amžiaus vaikai nelabai supranta, kas yra ateitis. Jie gyvena šiandien ir dabar: pamokos, namų darbai, o apie ateitį tikrai nesusimąsto. Tai, ką Ugnius gauna šiame keramikos būrelyje, ateityje tikrai pravers ir panaudos praktiškai. Jei netaps keramiku, jo vidinis pasaulis tikrai bus labai gražus, turės supratimą apie jį supančią aplinką, grožį. Juk meninės sielos vaikai yra geri, neturi pykčio, jie kuria grožį ir šiais laikais tai labai svarbu.

Ar sunku suderinti mokslus ir popamokinę veiklą?

Šiandien nėra sunku. O kaip bus vėliau, dabar sunku pasakyti. Į keramikos būrelį atbėgu ketvirtadienį ir penktadienį. Būrelis dar vyksta trečiadieniais, bet šiomis dienomis ateiti negaliu, nes turiu daug kitos veiklos.

Ką per septynerius metus išmoko Ugnius?

Jovita: Dažniausiai jis ateina žinodamas mintį, kaip ją įgyvendinti. Išmoko formų kūrimo, spalvų derinimo ir daugelio kitų svarbių dalykų. Žino, kad baltas molis yra trapesnis, iš šios medžiagos kuriant darbus reikia nepriekaištingos švaros.

Teko girdėti, kad kuri neįprastą žuvų iš molio kolekciją?

Taip. Šiuo metu esu padaręs nemažai žuvų. Štai lydekos galvą nulipdžiau. Kodėl žuvys? Galbūt todėl, kad mėgstu žvejoti. Žvejodamas susipažįstu su įvairiomis žuvų rūšimis ir noriu jas įprasminti savo kūriniuose. Dar nežinau, ką su žuvimis iš keramikos darysiu. Kai kurias jau pardaviau, o tas, kurios man labiausiai patinka, veikiausiai pasiliksiu sau.

Galima teigti, kad kūryba atneša ir pelno?

Dažnai už uždirbtus pinigus įsigyju molio, kurio man tikrai daug reikia.

Jovita: Štai sukurti tokią lydekos galvą reikia turėti fantazijos, nes puikiai išgauta ne tik forma, bet ir kaip tikri atrodantys dantys, žiaunos... Juk viską lipdė iš atminties. Suderinus formas ir spalvas žuvys išeina it gyvos. Vaikams yra labai smagu, kai jų darbais kažkas susižavi, juos perka.

Tavo dirbinių išskirtinis bruožas – gamtos motyvai? Kodėl?

Galbūt todėl, kad man patinka būti gamtoje, stebėti joje besikeičiančius reiškinius. Lankau futbolą, tad ir tuomet, kai vyksta treniruotės, būnu gamtos prieglobstyje. Todėl ir nenoriu lipdyti vienokio ar kitokio automobilio modelio, todėl man labiau patinka gėlės, angelas ar dieviška būtybė.

Autorės nuotr.

Projektą iš dalies finansuoja Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas. UAB „Utenos diena" 2016 metų projektui „Utenos krašto kūrėjai" skirta 3800 eurų. 

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Utenos krašto kūrėjas Pranas Savickas

  Portale udiena.lt pristatome Utenos krašto kūrėjus. Kviečiame aktyviai domėtis jų kūryba ir gyvenimu. Šį kartą kviečiame trumpai susipažinti su profesionaliu drožėju antalieptiškiu Pranu Savicku. Kviečiame būti aktyviais ir siųsti į el. paštą Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. Jus dominančius klausimus šiam kūrėjui iki balandžio 8 dienos, o atsakymus į klausimus pateiksime vėliau.

 • Anykštėną pakerėjo „kietasis“ menas

  Pačioje gražiausioje Anykščių vietoje, šalia pušyno, gyvenantis ir save vadinantis metalo plastiku Rimantas Tuskenis – kuklus menininkas, kaip jis pats sako, nemėgstantis nei girtis, nei daug pasakoti apie savo kūrybą. Tačiau jo darbai daug iškalbesni už patį Rimantą: jo kieme jau puikuojasi užsakytas angelas, nuo lietaus prisidengęs metaliniu skėčiu. Kiti darbai iškeliavo į draugo sodybą prie Rubikių ežero, mat ten esą daugiau erdvės ir jie puikiai dera žavingoje aplinkoje.

 • Utenos krašto kūrėjas Rimantas Tuskenis

  Portale udiena.lt pristatome Utenos krašto kūrėjus. Kviečiame aktyviai domėtis jų kūryba ir gyvenimu. Šį kartą kviečiame trumpai susipažinti su metalo plastiku Rimantu Tuskeniu. Kviečiame būti aktyviais ir siųsti į el. paštą Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. Jus dominančius klausimus šiam kūrėjui iki rugpjūčio 25 dienos, o atsakymus į klausimus pateiksime vėliau.

 • Ilgametį pedagogą kurti paskatino buvęs mokinys

  Bemaž 40 metų Saldutiškyje gyvenantis Lionis Gaižauskas dar būdamas visai mažas prisijaukino medį, tačiau gyvenimas susiklostė taip, kad ilgus metus dirbo su gerokai šaltesne medžiaga – metalu. Beveik ketvirtį amžiaus mokyklos duris varstęs pedagogas atskleidė, kad imtis kūrybinės veiklos – iš medžio gaminti kibirus, kubilus, skrynias, stalus, taburetes ir kt. – jį paskatino buvęs mokinys.

 • A. Araminienė puošiasi pačios austais tautiniais drabužiais

  Savitos kūrybos menininkė, audėja, medžio drožėja, tapytoja, muzikantė, audėja – daugybės amatų meistre tituluojama tautodailininkė Anelė Araminienė sakė visko išmokusi todėl, kad visą gyvenimą norėjusi užsiimti įdomia veikla. Ir dabar jai netrūksta energijos, todėl neseniai iš kieme stovėjusios didžiulės medžio kaladės išdrožė Trolį, o laisvalaikiu prisėda prie audimo staklių.

 • Utenos krašto kūrėja Anelė Araminienė

  Portale udiena.lt pristatome Utenos krašto kūrėjus. Kviečiame aktyviai domėtis jų kūryba ir gyvenimu. Šį kartą kviečiame trumpai susipažinti su audėja Anele Araminiene. Kviečiame būti aktyviais ir siųsti į el. paštą Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. Jus dominančius klausimus šiai kūrėjai iki gegužės 26 dienos, o atsakymus į klausimus pateiksime vėliau.

 • Moters talentas kurti šiaudinius sodus slypi genuose

  Šiaudų sodai – tai iš suvertų ant siūlo šiaudelių surištas papuošalas, kuris kabinamas virš vestuvinio stalo. Sugrįžę iš jungtuvių vestuvininkai rasdavo stalą apsėstą persirengėliais, todėl pabroliai turėdavo vietas „išpirkti" sodu. Šis paprotys buvo paplitęs visoje Lietuvoje, bet ilgiausiai išsilaikė Aukštaitijoje.
  Tokie sodai buvo kabinami virš stalo, o stalas yra sakralinė vieta, kur susirenka visa šeima. Senovėje į javo šiaudą žiūrėjo kaip į žmogaus kūną, šiaudas „išnešioja" varpą, grūdą, o javai simbolizuoja nenutrūkstamą gyvybę: jie vėl bus pasėti, vėl tęs rugio gyvenimą. Anksčiau taip pat tikėta, kad šiaudų sodai saugo namus nuo nelaimių ir atneša sėkmę.
  Daugiau nei 10 metų sodų rišimu užsiimanti ir Zarasų mieste gyvenanti Zofija Maculevičienė, kurianti šedevrus iš šiaudų, yra pakerėta jų grožio ir tikina, kad šis užsiėmimas jai teikia malonumą ir neapsakomą džiaugsmą.

 • Inkilų meistras mėgaujasi sparnuočių kaimynyste

  Antalieptėje gyvenančio medžio drožėjo Zenono Striškos kieme – tikras paukščių rojus. Čia savais balsais pavasarį pasitinka nuo mažens gamtą mylinčio antalieptiškio meile ir rūpesčiu globiami žvirbliai, karklažvirbliai, naminiai žvirbliai, zylės, margasparnės musinukės, pilkosios musinukės, kielės, dagiliai, dūminė raudonuodegė ir kregždės. Kiekvienas paukštis turi savo buveinę – Zenono rankomis skobti ir įmantriai papuošti inkilai puošia kiemą, o sparnuočių melodijos teikia nepakartojamo džiaugsmo.

  Portalo udiena.lt žurnalistai pravėrė medžio drožėjo dirbtuvėlių duris...

 • Utenos krašto kūrėja Zofija Maculevičienė

  Portale udiena.lt pristatome Utenos krašto kūrėjus. Kviečiame aktyviai domėtis jų kūryba ir gyvenimu. Šį kartą kviečiame trumpai susipažinti su Zarasuose gyvenančia šiaudinių sodų rišėja Zofija Maculevičiene. Kviečiame būti aktyviais ir siųsti į el. paštą Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. Jus dominančius klausimus šiai kūrėjai iki gegužės 13 dienos, o atsakymus į klausimus pateiksime vėliau.

 • Utenos krašto kūrėjas Zenonas Striška

  Portale udiena.lt pristatome Utenos krašto kūrėjus. Kviečiame aktyviai domėtis jų kūryba ir gyvenimu. Šį kartą kviečiame trumpai susipažinti su Antalieptėje (Zarasų r.) gyvenančiu medžio drožėju Zenonu Striška. Kviečiame būti aktyviais ir siųsti į el. paštą Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. Jus dominančius klausimus šiam kūrėjui iki gegužės 8 dienos, o atsakymus į klausimus pateiksime vėliau.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:3977
Vakar apsilankė:7287
Šią savaitę apsilankė:17280
Šį mėnesį apsilankė:79087
Viso (nuo 2015-02-16):14346247
Šiuo metu naršo:
74
2020-08-12
MENŲ KALVĖ – Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!