Margučių magijos pakerėta
2016 kovo 24, Ketvirtadienis 09:30

Margučių magijos pakerėta

Margučių magijos pakerėta
 • Lina NARČIENĖ
 • 11 foto
 • Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

Prieš šv. Velykas ˜– įtemptas metas, kai reikia pasiruošti šventiniam stalui. Garsios mūsų krašto tautodailininkės Odetos Tumėnaitės–Bražėnienės namuose ant stalo puikuojasi velykaičių prikrautos pintinės. Tiesa, jie netikri – šių kiaušinių per didžiąsias pavasario šventes nesudaužysi ir nevalgysi. Jie tušti, tačiau ypač profesionaliai numarginti, išdabinti raižiniais ar vašku. Tokie margučiai papuoš velykinį stalą.
Tradicinių amatų meistrės Odetos dukra Adelė sako, kad Velykos šiuose namuose – kasdien, mat kiaušiniams marginti tinka bet kuris metų laikas.

Kada susidomėjai kiaušinių marginimu?

Būdama maža stebėdavau mamos darbą ir man rūpėjo pabandyti. Buvo vyresnės sesės, broliai – jie taip pat domėjosi tuo, kaip mama karpo ar kiaušinius margina. O kodėl man nepabandžius? Kiek pamenu, pirmąjį į rankas paimtą kiaušinį paprasčiausiai suskaldžiau. Tąkart man buvo kokie penkeri ar šešeri metai.
Susėdus prie stalo ir pradėjus marginti svarbiausia, mano manymu, yra bendravimas. Anksčiau, kai dar namuose būdavo sesės ir broliai, šiuo maloniu darbu užsiimdavome visi – mama ir mes, tačiau dabar likau tik aš.
Rimtai kiaušinių marginimu užsiimu maždaug 3–4 metus, o jeigu skaičiuotume nuo to laikmečio, kai pirmąkart į rankas paėmusi margutį pradėjau skutinėti, gal būtų ir 10 metų.

Patirtis skutinėjant margučius, palyginus su mama, nėra didelė, tačiau jau surengta ne viena paroda...

Taip. Už margučių skutinėjimą prieš dvejus metus laimėjau „Sidabro vainikėlį", tai labai didelis įvertinimas, suaugusiems galbūt prilygstantis „Aukso vainiko" apdovanojimui. Ne vieną parodą esu surengusi kartu su mama. Pernai vasarą dalyvavau kūrybinėje stovykloje Alytuje, kur darbus pristatėme abi su mama.

Kaip reikia paruošti kiaušinį marginimui?

Visų pirma norėčiau pabrėžti tai, kad tuščias kiaušinis rečiau skyla nei pilnas. Kiaušinio turinį reikia išpūsti, tad namuose netrūksta keptos kiaušinienės ir pyragų. Juodą darbą atlieka mama, o aš imuosi skutinėjimo. Ji priruošia daug tuščių kiaušinių, juos nudažo, dalį jų nuveža ir savo mamai. Naudojami įvairūs kiaušiniai – ir balti, ir rudi, tačiau didelio skirtumo nėra. Paprastai dažomi stipriais dažais – kadangi margučius dažome parodoms, tad naudojame cheminius dažus. Tačiau savo stalui mėgstame dažyti ir lukštais ar žolytėmis margintus velykaičius.
Paėmusi kiaušinį ir kanceliarinį peiliuką, pieštuku pasidarau linijas, t. y. Būsimą margutį padaliju į keturias dalis. Juk ornamentas neturi būti kreivas. Raižymo darbas iš anksto turint idėją nėra labai lėtas. Tad paėmusi kiaušinį niekuomet negalvoju, nuo ko čia pradėti. Manau, kad išraižius ne vieną dešimtį kiaušinių, gimsta vis naujos mintys.
Paprastai šie ornamentai man nieko nereiškia, jie tokie gimsta tam, kad tiesiog būtų gražu. Tačiau ornamentuose galima rasti gyvybės medžio apraiškų – besistiepiančių augalėlių, tupinčių paukštelių.
Skutinėdama margučius laiko neskaičiuoju. Tačiau būna ir taip, kad kiaušinį išskutinėti ypač smulkiais ornamentais gali trukti iki dviejų dienų. Žinoma, su pertraukomis.
Žmonės neriboja laiko savo laisvalaikiui. Tą patį galiu pasakyti ir apie save: niekada negalvoju, kad mano pomėgis pagrobs laiką, tarkim, iš matematikos.
Visų pirma reikia nusiteikti darbui. Kadangi paruoštų kiaušinių turime nuolat, drąsiai galiu pasakyti tai, kad Velykos mūsų namuose – visus metus. Kodėl? Ogi todėl, kad juos marginame bet kuriuo metų laiku, kai turime įkvėpimo.

Mama Odeta – yra tavo mokytoja. Kaip ją įvertintum?

Manau, kad ji mažiausiai turi pedagoginių savybių, tad aiškinti, kaip ir ką daryti, – ne jai. Man užtenka stebėti iš šono ir mokytis, tad jokių pamokų mūsų šeimoje nebūna. O be to, jei ir patartų, argi klausyčiau. Aišku, kad ne (juokiasi).
Sertifikuotiems meistrams nuolat pabrėžiama, kad turėtų savo pameistrį. Taigi, kaip mama juokiasi, ji savo pameistrę jau turi. Kiti broliai ir sesės yra gabūs, tačiau daugiau atsidavę atskiroms meno sritims. Štai Paulina gabi dailei, baigė Dailės mokyklą, tad linkusi ne į liaudies meną, o į profesionalumą. O man tinka ir karpiniai, ir margučiai, ir raižiniai, ir keramika.

Į kurią sritį linksta tavo širdis? Kurioje srityje norėtum save realizuoti?

Negaliu pasakyti, ką aš veiksiu ateityje. Tiesiog šiandien apie tai kalbėti išties sudėtinga. Viskas patinka, tad visko ir imuosi.
Nors esu dešimtokė ir jau pats laikas rinktis būsimą specialybę, šiandien man dar sunku pasakyti, ką studijuosiu. Galbūt socialinius mokslus. Galiu pasakyti tik tai, kad ateityje studijų tikrai nesiesiu su menu. Jis liks tik malonus laisvalaikio pomėgis.

Ar su savo mama Odeta turite planų kitiems metams?

Kitąmet prieš Velykas planuojame šeimos parodą: Rokiškio krašto muziejuje rengsime trijų kartų – Rokiškio rajone, Keležerių kaime, gyvenančios močiutės Antaninos Tumėnienės, mamos Odetos ir mano – margučių parodą.

Ar lengviau pačiai drožinėti ar šio amato mokyti kitus?

Žiūrint kokie mokiniai (juokiasi). Jei imlūs mokiniai, tai nereikia papildomo aiškinimo, užtenka parodyti, kaip marginti kiaušinį, ir paprastai to pakanka.

Autorės nuotr.

Paveikslėlių galerija

 • Click to enlarge image IMGP5127.JPG
 • Click to enlarge image IMGP5131.JPG
 • Click to enlarge image IMGP5133.JPG
 • Click to enlarge image IMGP5135.JPG
 • Click to enlarge image IMGP5140.JPG
 • Click to enlarge image IMGP5142.JPG
 • Click to enlarge image IMGP5143.JPG
 • Click to enlarge image IMGP5145.JPG
 • Click to enlarge image IMGP5146.JPG
 • Click to enlarge image IMGP5151.JPG
 • Click to enlarge image IMGP5154.JPG
 •  

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Utenos krašto kūrėjas Pranas Savickas

  Portale udiena.lt pristatome Utenos krašto kūrėjus. Kviečiame aktyviai domėtis jų kūryba ir gyvenimu. Šį kartą kviečiame trumpai susipažinti su profesionaliu drožėju antalieptiškiu Pranu Savicku. Kviečiame būti aktyviais ir siųsti į el. paštą Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. Jus dominančius klausimus šiam kūrėjui iki balandžio 8 dienos, o atsakymus į klausimus pateiksime vėliau.

 • Anykštėną pakerėjo „kietasis“ menas

  Pačioje gražiausioje Anykščių vietoje, šalia pušyno, gyvenantis ir save vadinantis metalo plastiku Rimantas Tuskenis – kuklus menininkas, kaip jis pats sako, nemėgstantis nei girtis, nei daug pasakoti apie savo kūrybą. Tačiau jo darbai daug iškalbesni už patį Rimantą: jo kieme jau puikuojasi užsakytas angelas, nuo lietaus prisidengęs metaliniu skėčiu. Kiti darbai iškeliavo į draugo sodybą prie Rubikių ežero, mat ten esą daugiau erdvės ir jie puikiai dera žavingoje aplinkoje.

 • Utenos krašto kūrėjas Rimantas Tuskenis

  Portale udiena.lt pristatome Utenos krašto kūrėjus. Kviečiame aktyviai domėtis jų kūryba ir gyvenimu. Šį kartą kviečiame trumpai susipažinti su metalo plastiku Rimantu Tuskeniu. Kviečiame būti aktyviais ir siųsti į el. paštą Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. Jus dominančius klausimus šiam kūrėjui iki rugpjūčio 25 dienos, o atsakymus į klausimus pateiksime vėliau.

 • Ilgametį pedagogą kurti paskatino buvęs mokinys

  Bemaž 40 metų Saldutiškyje gyvenantis Lionis Gaižauskas dar būdamas visai mažas prisijaukino medį, tačiau gyvenimas susiklostė taip, kad ilgus metus dirbo su gerokai šaltesne medžiaga – metalu. Beveik ketvirtį amžiaus mokyklos duris varstęs pedagogas atskleidė, kad imtis kūrybinės veiklos – iš medžio gaminti kibirus, kubilus, skrynias, stalus, taburetes ir kt. – jį paskatino buvęs mokinys.

 • A. Araminienė puošiasi pačios austais tautiniais drabužiais

  Savitos kūrybos menininkė, audėja, medžio drožėja, tapytoja, muzikantė, audėja – daugybės amatų meistre tituluojama tautodailininkė Anelė Araminienė sakė visko išmokusi todėl, kad visą gyvenimą norėjusi užsiimti įdomia veikla. Ir dabar jai netrūksta energijos, todėl neseniai iš kieme stovėjusios didžiulės medžio kaladės išdrožė Trolį, o laisvalaikiu prisėda prie audimo staklių.

 • Utenos krašto kūrėja Anelė Araminienė

  Portale udiena.lt pristatome Utenos krašto kūrėjus. Kviečiame aktyviai domėtis jų kūryba ir gyvenimu. Šį kartą kviečiame trumpai susipažinti su audėja Anele Araminiene. Kviečiame būti aktyviais ir siųsti į el. paštą Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. Jus dominančius klausimus šiai kūrėjai iki gegužės 26 dienos, o atsakymus į klausimus pateiksime vėliau.

 • Moters talentas kurti šiaudinius sodus slypi genuose

  Šiaudų sodai – tai iš suvertų ant siūlo šiaudelių surištas papuošalas, kuris kabinamas virš vestuvinio stalo. Sugrįžę iš jungtuvių vestuvininkai rasdavo stalą apsėstą persirengėliais, todėl pabroliai turėdavo vietas „išpirkti" sodu. Šis paprotys buvo paplitęs visoje Lietuvoje, bet ilgiausiai išsilaikė Aukštaitijoje.
  Tokie sodai buvo kabinami virš stalo, o stalas yra sakralinė vieta, kur susirenka visa šeima. Senovėje į javo šiaudą žiūrėjo kaip į žmogaus kūną, šiaudas „išnešioja" varpą, grūdą, o javai simbolizuoja nenutrūkstamą gyvybę: jie vėl bus pasėti, vėl tęs rugio gyvenimą. Anksčiau taip pat tikėta, kad šiaudų sodai saugo namus nuo nelaimių ir atneša sėkmę.
  Daugiau nei 10 metų sodų rišimu užsiimanti ir Zarasų mieste gyvenanti Zofija Maculevičienė, kurianti šedevrus iš šiaudų, yra pakerėta jų grožio ir tikina, kad šis užsiėmimas jai teikia malonumą ir neapsakomą džiaugsmą.

 • Inkilų meistras mėgaujasi sparnuočių kaimynyste

  Antalieptėje gyvenančio medžio drožėjo Zenono Striškos kieme – tikras paukščių rojus. Čia savais balsais pavasarį pasitinka nuo mažens gamtą mylinčio antalieptiškio meile ir rūpesčiu globiami žvirbliai, karklažvirbliai, naminiai žvirbliai, zylės, margasparnės musinukės, pilkosios musinukės, kielės, dagiliai, dūminė raudonuodegė ir kregždės. Kiekvienas paukštis turi savo buveinę – Zenono rankomis skobti ir įmantriai papuošti inkilai puošia kiemą, o sparnuočių melodijos teikia nepakartojamo džiaugsmo.

  Portalo udiena.lt žurnalistai pravėrė medžio drožėjo dirbtuvėlių duris...

 • Utenos krašto kūrėja Zofija Maculevičienė

  Portale udiena.lt pristatome Utenos krašto kūrėjus. Kviečiame aktyviai domėtis jų kūryba ir gyvenimu. Šį kartą kviečiame trumpai susipažinti su Zarasuose gyvenančia šiaudinių sodų rišėja Zofija Maculevičiene. Kviečiame būti aktyviais ir siųsti į el. paštą Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. Jus dominančius klausimus šiai kūrėjai iki gegužės 13 dienos, o atsakymus į klausimus pateiksime vėliau.

 • Utenos krašto kūrėjas Zenonas Striška

  Portale udiena.lt pristatome Utenos krašto kūrėjus. Kviečiame aktyviai domėtis jų kūryba ir gyvenimu. Šį kartą kviečiame trumpai susipažinti su Antalieptėje (Zarasų r.) gyvenančiu medžio drožėju Zenonu Striška. Kviečiame būti aktyviais ir siųsti į el. paštą Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. Jus dominančius klausimus šiam kūrėjui iki gegužės 8 dienos, o atsakymus į klausimus pateiksime vėliau.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:2803
Vakar apsilankė:8380
Šią savaitę apsilankė:25741
Šį mėnesį apsilankė:36555
Viso (nuo 2015-02-16):14303715
Šiuo metu naršo:
95
2020-08-06
MENŲ KALVĖ – Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!