2015 rugsėjo 29, Antradienis 13:52

Droničėnuose gyvenančiam kalviui – žemdirbystė svetima

Droničėnuose gyvenančiam kalviui – žemdirbystė svetima
 • Lina NARČIENĖ
 • 16 foto
 • Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

Miesto triukšmą į ramų viensėdžio gyvenimą iškeitęs uteniškis Eugenijus Vanagickas džiaugiasi gamtos apsuptimi: aplink tokia ramybė, kad gali girdėti kiekvieno paukščio čiulbesį, medžių ošimą ar prabėgančios stirnaitės šnarėjimą. Prieš daugelį metų sodybą Droničėnų kaime įsigijęs visiems gerai žinomas kalvis E. Vanagickas, prieš kurį laiką atsisveikinęs su savo darbu Utenoje ir išėjęs į užtarnautą poilsį, šiandien gali visa sielos esybe pasinerti į savo mėgiamą užsiėmimą – kalvystę.

Prieš 20 metų, kai tarp miestelėnų paplito mada pirkti kolektyvinius sodus, uteniškis Eugenijus Vanagickas neįsivaizdavo savęs, gyvenančio suvaržytą gyvenimą. Nei į kiemą išeiti akylos kaimyno akies nepastebėtam, nei turiningai pailsėti. O apie poilsį gamtoje svajoja kiekvienas, norintis išsivaduoti iš miesto triukšmo. Kolūkinė santvarka kolektyviniuose soduose Eugenijui nekėlė jokio susidomėjimo, tad pasitaręs su savo šeimyna, įsigijo seną medinį namuką, nuo Utenos nutolusį vos už kelių kilometrų. „Tiek butas, kuriame iki šiol gyvena mano žmona, tiek kolektyvinis sodas – ta pati dėžutė", – trumpai apibūdino pašnekovas, kuris ramybe negalėtų džiaugtis gyvendamas net ir nedidelėje gyvenvietėje ar kaime.
Miesto ritmu gyvenanti Eugenijaus žmona Rūta į Droničėnus atvyksta dažnai. Čia ji savo rankomis kuria grožį: puoselėja gėlynus, taip pat prižiūri daržus, o ir namai reikalauja moteriškų rankų. Vieno hektaro žemės plotas priklauso namų valdai, tad kiekvieną žemės kampelį, anot Eugenijaus, reikia sutvarkyti, prižiūrėti, žolę nupjauti. Nors ne miestas ir mažai kas pamato, bet juk pačiam maloniau sutvarkytoje ir žydinčioje aplinkoje gyventi.
Pašnekovas prisipažįsta, kad jis užsiima tik tokia veikla, kuri jam yra maloni. „Sykį bandžiau užsiimti žemės ūkio veikla. Žiūriu, ateina kaimynas ant pečių užsimetęs plūgą ir sako: „tau duosiu avį, paskolinsiu arklį, o štai plūgą reikia turėti savo. Vadinasi, kiekvienas kaime gyvenantis sodietis privalo turėti savo plūgelį. „Koks gi iš manęs ūkininkas?", – dažnai klausiau savęs. Nesisekė man ūkininkauti, o sėdėti be veiklos nesinorėjo", – pasakojo.
Eugenijus kuklinasi: jis nemano esąs nagingas, tačiau dirba savo malonumui. Kalvystės amatas visiškai užvaldė maždaug prieš dešimtmetį. Tais laikais dirbęs vienoje įmonėje, kurios darbuotojai neįvykdė užsakymo, Eugenijus nenorėjo likti kaltas prieš užsakovą, todėl pats ėmėsi darbo. „Pasiskolinau įrankius, atvykau čia, į kaimą, ir per savaitę pagaminau užsakymą. Tuomet dideles grotas pardaviau savo vardu. Nuo to karto pajutau, kad galima ir nepriklausomai dirbti. Po truputį daugėjo ir kitokių užsakymų, juos nepriekaištingai vykdžiau, tad iš užsakovų priekaištų netekdavo sulaukti, o darbas buvo mielas ir malonus", – prisipažino Droničėnų kaimo gyventojas, kuris pagamino Utenos Dievo Apvaizdos bažnyčios teritorijai aptverti skirtą tvorelę. „Kunigas pageidavo, kad tvorelė neturėtų matytis, o projektas būtų atsiėjęs labai brangiai, tad nesinorėjo tam skirti didžiulių investicijų. Iš prekybos centro išėję žmonės į bažnyčią patekdavo eidami tiesiai per žolytę, tad būtinai reikėjo žemos tvorelės. Abiem su klebonu H. Kalpoku sukūrus projektą, ėmiausi darbo".
Kūrėjas prisipažįsta – jis labiau linksta prie smulkių darbelių. „Man įdomiausia kurti tokius darbus, kurių anksčiau nebuvau gaminęs. Niekuomet nekuriu vienodų gaminių", – akcentavo vyriškis.
Kartą Eugenijus buvo paprašytas nukaldinti neįprastą dirbinį – karūną. Taip vaikai norėjo įprasminti savo motinos jubiliejų. Tačiau karūnos įprastai nukaldinamos iš ypač lengvo metalo, o šis dirbinys gavosi pernelyg sunkus. Po kurio laiko karūnos kūrėjas buvo pamalonintas: su garbaus jubiliejaus proga motiną sveikinę vaikai atsiuntė žinutę su padėkos žodžiais už nuostabų darbą, kuriuo liko patenkinti visi.
Kad žmonės vertina originalumą ir natūralumą, kalvis tuo įsitikino dar tuomet, kai pradėjo kaldinti pirmuosius savo darbus. Šiais laikais labai madinga užsisakyti metalines groteles balkonams.
Vienas Eugenijaus pažįstamas, sykį aplankęs kalvį, paprašė nukaldinti metalinę rožę, skirtą kapui papuošti. Tai buvo daug kantrybės reikalaujantis darbas, tačiau atsisakyti negalėjęs.
E. Vanagickas pasakojo, kad netrūksta pompastikos naujų statybos objektų atidarymo iškilmėms, kuriose dažniausiai neapsieinama ir be simbolinių raktų. Tokioms progoms kalvis prisipažįsta irgi gaminęs ne vieną didelį raktą.
Kitam prireikė „raizgalynės" virš kieme esančių vartų. O toje „raizgalynėje" turėjo būti meistriškai įpintos užsakovo vardo ir pavardės pirmosios raidės.
Anksčiau vieną keistoką dirbinį gaminęs pašnekovas sakė net nežinojęs, kokiam tikslui metalinis gaminys būsiąs panaudotas. Mat atvažiavo klaipėdiškis, galvoje turėjęs planą sukurti dirbinį, kuris kažkuo būtų panašus į per pusę perpjautą karūną, tačiau nė nenutuokdamas jo tikros paskirties. „Matyt, pasipuošė namų interjerą", – mąstė pašnekovas.
Eugenijus šypsosi kalbėdamas apie jaukų butą Utenoje, kuriame jis nesijaučią esąs šeimininkas. „Čia šeimininkauja žmona – ką ji man liepia daryti, tą ir darau", – nusijuokė. – O štai jau čia, Droničėnuose, ji nieko nesprendžia – tik žemę aria".
Polinkis menui išryškėjo gerokai anksčiau: Eugenijus prisiminė, kaip tarybiniais laikais gamybinių pasitarimų metu darbuotojai svarbesnius darbinius dalykus pasižymėdavo į užrašų knygeles, o jis piešdavo draugiškus šaržus. „Nors mano tėvai nebuvo meno žmonės, aš esu šioks toks dailininkas nuo pat gimimo", – apie savo meninius gebėjimus kalbėjo Eugenijus, prisiminęs, kad kažkur palėpėje dar ir dabar būtų galima rasti senų apdulkėjusių jo tapytų paveikslų.
Nagingas vyriškis džiaugiasi, kad jam smagu pasinerti į ūkiškus darbus, kurių, kaip jis pats teigė, užbaigti neįmanoma: vieni baigiasi, kiti prasideda. Paties rankomis sumūryta akmeninė siena puošia sodybos kiemą, o gėlėmis išpuoštas kiemas liudija, kad čia gyvena grožį ir meną mylintys žmonės.
Autorės nuotr.

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Utenos krašto kūrėjas Pranas Savickas

  Portale udiena.lt pristatome Utenos krašto kūrėjus. Kviečiame aktyviai domėtis jų kūryba ir gyvenimu. Šį kartą kviečiame trumpai susipažinti su profesionaliu drožėju antalieptiškiu Pranu Savicku. Kviečiame būti aktyviais ir siųsti į el. paštą Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. Jus dominančius klausimus šiam kūrėjui iki balandžio 8 dienos, o atsakymus į klausimus pateiksime vėliau.

 • Anykštėną pakerėjo „kietasis“ menas

  Pačioje gražiausioje Anykščių vietoje, šalia pušyno, gyvenantis ir save vadinantis metalo plastiku Rimantas Tuskenis – kuklus menininkas, kaip jis pats sako, nemėgstantis nei girtis, nei daug pasakoti apie savo kūrybą. Tačiau jo darbai daug iškalbesni už patį Rimantą: jo kieme jau puikuojasi užsakytas angelas, nuo lietaus prisidengęs metaliniu skėčiu. Kiti darbai iškeliavo į draugo sodybą prie Rubikių ežero, mat ten esą daugiau erdvės ir jie puikiai dera žavingoje aplinkoje.

 • Utenos krašto kūrėjas Rimantas Tuskenis

  Portale udiena.lt pristatome Utenos krašto kūrėjus. Kviečiame aktyviai domėtis jų kūryba ir gyvenimu. Šį kartą kviečiame trumpai susipažinti su metalo plastiku Rimantu Tuskeniu. Kviečiame būti aktyviais ir siųsti į el. paštą Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. Jus dominančius klausimus šiam kūrėjui iki rugpjūčio 25 dienos, o atsakymus į klausimus pateiksime vėliau.

 • Ilgametį pedagogą kurti paskatino buvęs mokinys

  Bemaž 40 metų Saldutiškyje gyvenantis Lionis Gaižauskas dar būdamas visai mažas prisijaukino medį, tačiau gyvenimas susiklostė taip, kad ilgus metus dirbo su gerokai šaltesne medžiaga – metalu. Beveik ketvirtį amžiaus mokyklos duris varstęs pedagogas atskleidė, kad imtis kūrybinės veiklos – iš medžio gaminti kibirus, kubilus, skrynias, stalus, taburetes ir kt. – jį paskatino buvęs mokinys.

 • A. Araminienė puošiasi pačios austais tautiniais drabužiais

  Savitos kūrybos menininkė, audėja, medžio drožėja, tapytoja, muzikantė, audėja – daugybės amatų meistre tituluojama tautodailininkė Anelė Araminienė sakė visko išmokusi todėl, kad visą gyvenimą norėjusi užsiimti įdomia veikla. Ir dabar jai netrūksta energijos, todėl neseniai iš kieme stovėjusios didžiulės medžio kaladės išdrožė Trolį, o laisvalaikiu prisėda prie audimo staklių.

 • Utenos krašto kūrėja Anelė Araminienė

  Portale udiena.lt pristatome Utenos krašto kūrėjus. Kviečiame aktyviai domėtis jų kūryba ir gyvenimu. Šį kartą kviečiame trumpai susipažinti su audėja Anele Araminiene. Kviečiame būti aktyviais ir siųsti į el. paštą Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. Jus dominančius klausimus šiai kūrėjai iki gegužės 26 dienos, o atsakymus į klausimus pateiksime vėliau.

 • Moters talentas kurti šiaudinius sodus slypi genuose

  Šiaudų sodai – tai iš suvertų ant siūlo šiaudelių surištas papuošalas, kuris kabinamas virš vestuvinio stalo. Sugrįžę iš jungtuvių vestuvininkai rasdavo stalą apsėstą persirengėliais, todėl pabroliai turėdavo vietas „išpirkti" sodu. Šis paprotys buvo paplitęs visoje Lietuvoje, bet ilgiausiai išsilaikė Aukštaitijoje.
  Tokie sodai buvo kabinami virš stalo, o stalas yra sakralinė vieta, kur susirenka visa šeima. Senovėje į javo šiaudą žiūrėjo kaip į žmogaus kūną, šiaudas „išnešioja" varpą, grūdą, o javai simbolizuoja nenutrūkstamą gyvybę: jie vėl bus pasėti, vėl tęs rugio gyvenimą. Anksčiau taip pat tikėta, kad šiaudų sodai saugo namus nuo nelaimių ir atneša sėkmę.
  Daugiau nei 10 metų sodų rišimu užsiimanti ir Zarasų mieste gyvenanti Zofija Maculevičienė, kurianti šedevrus iš šiaudų, yra pakerėta jų grožio ir tikina, kad šis užsiėmimas jai teikia malonumą ir neapsakomą džiaugsmą.

 • Inkilų meistras mėgaujasi sparnuočių kaimynyste

  Antalieptėje gyvenančio medžio drožėjo Zenono Striškos kieme – tikras paukščių rojus. Čia savais balsais pavasarį pasitinka nuo mažens gamtą mylinčio antalieptiškio meile ir rūpesčiu globiami žvirbliai, karklažvirbliai, naminiai žvirbliai, zylės, margasparnės musinukės, pilkosios musinukės, kielės, dagiliai, dūminė raudonuodegė ir kregždės. Kiekvienas paukštis turi savo buveinę – Zenono rankomis skobti ir įmantriai papuošti inkilai puošia kiemą, o sparnuočių melodijos teikia nepakartojamo džiaugsmo.

  Portalo udiena.lt žurnalistai pravėrė medžio drožėjo dirbtuvėlių duris...

 • Utenos krašto kūrėja Zofija Maculevičienė

  Portale udiena.lt pristatome Utenos krašto kūrėjus. Kviečiame aktyviai domėtis jų kūryba ir gyvenimu. Šį kartą kviečiame trumpai susipažinti su Zarasuose gyvenančia šiaudinių sodų rišėja Zofija Maculevičiene. Kviečiame būti aktyviais ir siųsti į el. paštą Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. Jus dominančius klausimus šiai kūrėjai iki gegužės 13 dienos, o atsakymus į klausimus pateiksime vėliau.

 • Utenos krašto kūrėjas Zenonas Striška

  Portale udiena.lt pristatome Utenos krašto kūrėjus. Kviečiame aktyviai domėtis jų kūryba ir gyvenimu. Šį kartą kviečiame trumpai susipažinti su Antalieptėje (Zarasų r.) gyvenančiu medžio drožėju Zenonu Striška. Kviečiame būti aktyviais ir siųsti į el. paštą Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. Jus dominančius klausimus šiam kūrėjui iki gegužės 8 dienos, o atsakymus į klausimus pateiksime vėliau.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:8869
Vakar apsilankė:8871
Šią savaitę apsilankė:55389
Šį mėnesį apsilankė:55389
Viso (nuo 2015-02-16):13856951
Šiuo metu naršo:
120
2020-06-06
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!