Anykštėną pakerėjo „kietasis“ menas
2017 rugpjūčio 31, Ketvirtadienis 15:19

Anykštėną pakerėjo „kietasis“ menas

Anykštėną pakerėjo „kietasis“ menas
 • Lina NARČIENĖ
 • 11 foto, video
 • Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

Pačioje gražiausioje Anykščių vietoje, šalia pušyno, gyvenantis ir save vadinantis metalo plastiku Rimantas Tuskenis – kuklus menininkas, kaip jis pats sako, nemėgstantis nei girtis, nei daug pasakoti apie savo kūrybą. Tačiau jo darbai daug iškalbesni už patį Rimantą: jo kieme jau puikuojasi užsakytas angelas, nuo lietaus prisidengęs metaliniu skėčiu. Kiti darbai iškeliavo į draugo sodybą prie Rubikių ežero, mat ten esą daugiau erdvės ir jie puikiai dera žavingoje aplinkoje.

Ar tiesa, kad su piešimu susidraugavote dar vaikystėje?

Mokykloje turėjau ryškiai geltoną portfelį, ant kurio ir atsirado pirmieji piešiniai. Žinoma, tam nepritarė pedagogai. Nuo 9 klasės piešiau karikatūras. Ant ryškiaspalvio portfelio ryškiu tušu pieštos karikatūros labai tiko. Pamenu, pripiešiau visą. O kliuvo ir mokytojams: jų karikatūros neišeidavo itin gražios (juokiasi). Mokytojai apie tai gal ir nežinojo, bet tikrai nujautė.

Būrelių nelankiau, tačiau piešti mokėjau. Tą pastebėjo ir mano draugai. Tėvai lenkė prie mokslo, bet jų žodžių negirdėdavau. Prastai mokiausi. Per pamokas piešdavau, tai ką kalbėti apie žinias ir gerą elgesį. Turėjau sąsiuvinį su jumoristiniais piešiniais, kuriuos rodydavau tik draugams, o vyresnieji už tokius „darbelius“ ir į užpakalį įspirdavo.

Ar pasukote menininko keliu?

Ne, netapau jokiu menininku, dailininku. Po mokslų įstojau mokytis elektriko specialybės, tačiau piešimo nepamiršau. 32 metus dirbau bendrovėje „Anykščių vynas“, o paskui pradėjau darbuotis UAB „Anykščių vandenys“. Taigi kūrėju netapau, bet kurį laiką karikatūras piešiau vienam Anykščių laikraščiui, o štai ketverius metus susidomėjau dirbiniais iš skardos.

Kaip susidomėjote darbais iš skardos?

Anykštėnas Žilvinas Smalskus šią veiklą vadina metalo plastika. Tai nėra kalvystė. Savo darbovietėje dažnai kolegų prašydavau kažką suvirinti. Kartą vienas suvirintojas patarė mokytis pačiam ir pažadėjo padėti. Prieš ketverius metus gavau automobilio vairuotojo pažymėjimą ir išmokau suvirinti metalą. Pirmasis mano darbas buvo žibintas. Pamenu, kolega turėjo švęsti 60-metį, tad bendradarbių paragintas ryžausi padaryti jo skulptūrą iš skardos. Išėjo labai juokingas: nedidelis, gal metro dydžio, su cigarete.

Mano draugas prie Rubikių turi savo sodybą, ten plati erdvė, todėl apgyvendinu savo skulptūras. Ten jau gyvena „Kaliausė su vabaliuku“, Gaidžio metais padovanotas gaidys bei kitos.

Pats naujausias Jūsų darbas – „Angelas“. Kuo jis ypatingas?

Ją užsakė vienai porai, kuri susituokusi 15 metų. Šia proga padariau „Angelą“, kuris, kaip minėjo, turėtų papuošti pavėsinę. Dar nesugalvojau, ant kokio stovo ją pastatyti. Taip pat liko ir paskutinis darbas – kruopščiai nulakuoti. Kartą vieną savo darbą mėginau dažyti, bet man nepatiko: išėjo lyg vientisa kapinėse stovinti skulptūra. O štai lakavimas – puikus būdas, nepaslepiantis suvirinimo žymių. Tokia skulptūra įgauna visai kitokią prasmę.

Ar įmanoma pagaminti vienodus darbus?

Tikriausiai ne. Net nedrįsčiau taip daryti. Pavargstu, kol padarau vieną.

Ar puošiate savo kiemą?

Ne. Kažkada turėjau vėtrungę, tačiau vienas žmogelis paprašė ir atidaviau. Neturiu noro puošti savo kiemą, nes paprasčiausiai pabostų žiūrėti į savo dirbinius.

Vytauto Ridiko ir Rimanto Tuskenio asmeninio albumo nuotr. ir video

Paveikslėlių galerija

 • Click to enlarge image DSCF4331.JPG
 • Click to enlarge image DSCN2525.JPG
 • Click to enlarge image DSCN2576.JPG
 • Click to enlarge image DSCN2582.JPG
 • Click to enlarge image DSCN2595.JPG
 • Click to enlarge image DSCN2729.JPG
 • Click to enlarge image DSCN2762.JPG
 • Click to enlarge image DSCN2808.JPG
 • Click to enlarge image DSCN2817.JPG
 • Click to enlarge image IMG_9904.JPG
 • Click to enlarge image IMG_9918.JPG
 •  

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Utenos krašto kūrėjas Pranas Savickas

  Portale udiena.lt pristatome Utenos krašto kūrėjus. Kviečiame aktyviai domėtis jų kūryba ir gyvenimu. Šį kartą kviečiame trumpai susipažinti su profesionaliu drožėju antalieptiškiu Pranu Savicku. Kviečiame būti aktyviais ir siųsti į el. paštą Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. Jus dominančius klausimus šiam kūrėjui iki balandžio 8 dienos, o atsakymus į klausimus pateiksime vėliau.

 • Utenos krašto kūrėjas Rimantas Tuskenis

  Portale udiena.lt pristatome Utenos krašto kūrėjus. Kviečiame aktyviai domėtis jų kūryba ir gyvenimu. Šį kartą kviečiame trumpai susipažinti su metalo plastiku Rimantu Tuskeniu. Kviečiame būti aktyviais ir siųsti į el. paštą Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. Jus dominančius klausimus šiam kūrėjui iki rugpjūčio 25 dienos, o atsakymus į klausimus pateiksime vėliau.

 • Ilgametį pedagogą kurti paskatino buvęs mokinys

  Bemaž 40 metų Saldutiškyje gyvenantis Lionis Gaižauskas dar būdamas visai mažas prisijaukino medį, tačiau gyvenimas susiklostė taip, kad ilgus metus dirbo su gerokai šaltesne medžiaga – metalu. Beveik ketvirtį amžiaus mokyklos duris varstęs pedagogas atskleidė, kad imtis kūrybinės veiklos – iš medžio gaminti kibirus, kubilus, skrynias, stalus, taburetes ir kt. – jį paskatino buvęs mokinys.

 • A. Araminienė puošiasi pačios austais tautiniais drabužiais

  Savitos kūrybos menininkė, audėja, medžio drožėja, tapytoja, muzikantė, audėja – daugybės amatų meistre tituluojama tautodailininkė Anelė Araminienė sakė visko išmokusi todėl, kad visą gyvenimą norėjusi užsiimti įdomia veikla. Ir dabar jai netrūksta energijos, todėl neseniai iš kieme stovėjusios didžiulės medžio kaladės išdrožė Trolį, o laisvalaikiu prisėda prie audimo staklių.

 • Utenos krašto kūrėja Anelė Araminienė

  Portale udiena.lt pristatome Utenos krašto kūrėjus. Kviečiame aktyviai domėtis jų kūryba ir gyvenimu. Šį kartą kviečiame trumpai susipažinti su audėja Anele Araminiene. Kviečiame būti aktyviais ir siųsti į el. paštą Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. Jus dominančius klausimus šiai kūrėjai iki gegužės 26 dienos, o atsakymus į klausimus pateiksime vėliau.

 • Moters talentas kurti šiaudinius sodus slypi genuose

  Šiaudų sodai – tai iš suvertų ant siūlo šiaudelių surištas papuošalas, kuris kabinamas virš vestuvinio stalo. Sugrįžę iš jungtuvių vestuvininkai rasdavo stalą apsėstą persirengėliais, todėl pabroliai turėdavo vietas „išpirkti" sodu. Šis paprotys buvo paplitęs visoje Lietuvoje, bet ilgiausiai išsilaikė Aukštaitijoje.
  Tokie sodai buvo kabinami virš stalo, o stalas yra sakralinė vieta, kur susirenka visa šeima. Senovėje į javo šiaudą žiūrėjo kaip į žmogaus kūną, šiaudas „išnešioja" varpą, grūdą, o javai simbolizuoja nenutrūkstamą gyvybę: jie vėl bus pasėti, vėl tęs rugio gyvenimą. Anksčiau taip pat tikėta, kad šiaudų sodai saugo namus nuo nelaimių ir atneša sėkmę.
  Daugiau nei 10 metų sodų rišimu užsiimanti ir Zarasų mieste gyvenanti Zofija Maculevičienė, kurianti šedevrus iš šiaudų, yra pakerėta jų grožio ir tikina, kad šis užsiėmimas jai teikia malonumą ir neapsakomą džiaugsmą.

 • Inkilų meistras mėgaujasi sparnuočių kaimynyste

  Antalieptėje gyvenančio medžio drožėjo Zenono Striškos kieme – tikras paukščių rojus. Čia savais balsais pavasarį pasitinka nuo mažens gamtą mylinčio antalieptiškio meile ir rūpesčiu globiami žvirbliai, karklažvirbliai, naminiai žvirbliai, zylės, margasparnės musinukės, pilkosios musinukės, kielės, dagiliai, dūminė raudonuodegė ir kregždės. Kiekvienas paukštis turi savo buveinę – Zenono rankomis skobti ir įmantriai papuošti inkilai puošia kiemą, o sparnuočių melodijos teikia nepakartojamo džiaugsmo.

  Portalo udiena.lt žurnalistai pravėrė medžio drožėjo dirbtuvėlių duris...

 • Utenos krašto kūrėja Zofija Maculevičienė

  Portale udiena.lt pristatome Utenos krašto kūrėjus. Kviečiame aktyviai domėtis jų kūryba ir gyvenimu. Šį kartą kviečiame trumpai susipažinti su Zarasuose gyvenančia šiaudinių sodų rišėja Zofija Maculevičiene. Kviečiame būti aktyviais ir siųsti į el. paštą Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. Jus dominančius klausimus šiai kūrėjai iki gegužės 13 dienos, o atsakymus į klausimus pateiksime vėliau.

 • Utenos krašto kūrėjas Zenonas Striška

  Portale udiena.lt pristatome Utenos krašto kūrėjus. Kviečiame aktyviai domėtis jų kūryba ir gyvenimu. Šį kartą kviečiame trumpai susipažinti su Antalieptėje (Zarasų r.) gyvenančiu medžio drožėju Zenonu Striška. Kviečiame būti aktyviais ir siųsti į el. paštą Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. Jus dominančius klausimus šiam kūrėjui iki gegužės 8 dienos, o atsakymus į klausimus pateiksime vėliau.

 • Oreivystės meistro kalvėje žaizdras neužgęsta

  Gražiose Antalksnės (Ignalinos r.) apylinkėse, apsuptose mėlynakių ežerų, gyvenantis Raimondas Žievys jau daugelį metų kuria savo pasaulį: kieme įkūręs kalvę mūsų krašto kūrėjas ne vienerius metus jame kursto žaizdrą, o jo rankomis pagaminti stebuklai puošia ne tik individualius namus, bet ir sakralias vietas.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:1398
Vakar apsilankė:6440
Šią savaitę apsilankė:20463
Šį mėnesį apsilankė:53180
Viso (nuo 2015-02-16):14077172
Šiuo metu naršo:
81
2020-07-09
MENŲ KALVĖ – Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!