Šviežių daržovių, vaisių ir uogų sezonas įsibėgėja – kokia jų sauga ir kokybė
ĮvairenybėsŠviežių daržovių, vaisių ir uogų sezonas įsibėgėja – kokia jų sauga ir kokybė
2017 birželio 05, Pirmadienis 09:27

Šviežių daržovių, vaisių ir uogų sezonas įsibėgėja – kokia jų sauga ir kokybė

Šviežių daržovių, vaisių ir uogų sezonas įsibėgėja – kokia jų sauga ir kokybė

Kaip ir kasmet, įsibėgėjant prekybai sezoninėmis šviežiomis daržovėmis, uogomis ir vaisiais, įvertinta šalies vartotojams siūlomos produkcijos sauga ir kokybė.
Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai atliko per 1 200 patikrinimų prekybos vietose, buvo ištirta daugiau kaip 150 mėginių. Tyrimas patvirtino, kad prekybininkų ir ūkininkų siūlomos daržovės, uogos ir vaisiai yra saugūs – pesticidų, nitratų, sunkiųjų metalų ir kitų teršalų likučių nebuvo nustatyta arba jų kiekiai neviršijo leistinų koncentracijų.

Pirmą metų ketvirtį patikrinus, ar prekiaujama saugiomis bulvėmis, morkomis, gūžiniais kopūstais, svogūnais, agurkais, pomidorais, obuoliais, kriaušėmis ar bananais, neatitikimų saugos reikalavimams nenustatyta. Saugūs buvo ir aruoduose saugomi grūdai bei jų produktai, auginamieji grybai, uogų ir vaisių vynai, alus.
„Išanalizavus kelerių metų duomenis, galima drąsiai teigti, kad mūsų vartotojams teikiami švieži vaisiai, uogos ir daržovės yra saugūs ir geros kokybės. Vidutiniškai per metrus patikrinama per 200 t įvairių vaisių, uogų ir daržovių, o viršytos didžiausios leistinos teršalų koncentracijos nustatomos ypač retai. Bendra tyrimų rezultatų tendencija yra labai panaši visoje Europos Sąjungoje, nes reikalavimai šiems produktams yra vienodai griežti visur. Pavyzdžiui, vien pernai buvo atlikta per 300 lietuviškų vaisių ir daržovių ar jų produktų tyrimų. Net 60 proc. tirtų mėginių  pesticidų likučių apskritai nebuvo nustatyta", – komentavo Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Maisto skyriaus vyriausioji specialistė Aurelija Drumstienė.
Daržovės, vaisiai, grūdai, grybai ir kiti augaliniai maisto produktai tiriami, siekiant nustatyti ir įvertinti, ar juose nėra pesticidų, mikotoksinų, sunkiųjų metalų, nitratų, akrilamido, furano, policiklinių aromatinių angliavandenilių ir kitų cheminių medžiagų liekanų. Kasmet Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto laboratorijoje ištiriamų mėginių kiekis auga, tačiau neatitikimų skaičius sudaro tik apie 1 proc. 2016 m. neatitikę teisės aktų reikalavimų mėginiai sudarė 0,6 proc. nuo 719 ištirtų mėginių.
Europos Sąjungos (ES) valstybėse per metus ištiriama daugiau kaip 80 tūkst. augalinių produktų mėginių, kurių tris ketvirtadalius sudaro ES užauginti, o ketvirtadalį – iš trečiųjų šalių importuoti produktai. Didžiausi leistini teršalų kiekiai nustatytas normas viršijo vos 3 proc. tirtų mėginių. ES rizikingiausiais įvardijami švieži bazilikai, salierai, špinatai, ankštinės pupelės, mandarinai, apelsinai, agurkai, morkos, kriaušės, kviečių miltai ir ryžiai.

VMVT inf.

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Grybų ir daržovių mišrainė žiemai

  Reikės
  0,75 l virtų grybų, 2 kg kopūsto, 1 kg morkų, 1 kg svogūnų, 3 šaukštų druskos, 5 šaukštų aštraus pomidorų padažo, lauro lapų, pipirų, petražolių lapelių.

  Gaminimas:
  kopūstą supjaustykite ir apvirkite nedideliame kiekyje vandens, virtas morkas supjaustykite, svogūnus apkepinkite. Viskas išmaišykite, sudėkite virtus grybus, pomidorų padažą, prieskonius ir troškinkite apie 15–20 min. Karštą mišrainę sudėkite į stiklainius ir sandariai uždarykite.

 • Šeimininkės darže išaugo keistos formos morka

  Ąžuolijos mikrorajone gyvenanti uteniškė Dalia Michailovienė kruopščiai puoselėja prie namų esantį daržą, kuriame išaugina visai šeimai daržovių. Tačiau darbšti šeima visuomet randa laiko išlėkti į kaimą, kuriame taip pat auginamos daržovės. Nors šiųmetė vasara moters auginamų daržovių nelepino, pavyko išauginti neįprastos formos morką, o šiltnamyje prisirpo kone 700 gramų sveriantis pomidoras.

 • Darželiams ir mokykloms – tik išskirtiniai vaisiai bei daržovės

  Lietuvos vaikai mokyklose ir darželiuose jau ne vienus metus gali nemokamai mėgautis lietuviškais vaisiais ir daržovėmis, kurie juos pasiekia pagal Europos Sąjungos finansuojamą paramą „Vaisių vartojimo skatinimo vaikų ugdymo įstaigose programa". Ši programa įgyvendinama siekiant paskatinti vaikus vertinti vaisius ir daržoves, pratinti juos vartoti ir ateityje.

 • Uteniškės kaimynus stebina neįprastos daržovės

  Pavasarį vienoje sėklų parduotuvėje nusipirkusi paprastųjų ilgmoliūgių sėklų, įbėrusi jas į dirvą, uteniškė Genovaitė Masiulienė išaugino neįprasto dydžio daržoves, kurių ilgis siekia net 1,62 m. Moteris, kasdien kantriai matuodama daržovės ilgį, sakė pastebėjusi, kad ilgmoliūgių vaisiai paauga net po 3 centimetrus.

 • Sprakšiuose užaugintomis gėrybėmis mėgaujasi vilniečiai

  Pastaraisiais metais Lietuvoje vis daugiau kalbama apie ekologiją. Ekologiškos produkcijos nesunkiai galima rasti didžiuosiuose prekybos centruose, turguose, mugėse, internetinėse parduotuvėse. O žmonių, kurie nori gyventi sveikiau ar tiesiog žengti koja kojon su ekologijos mada, rodos, nė kiek negąsdina gerokai didesnė, nei yra įprasta, ekologiškų produktų kaina. Atokiame Vyžuonų seniūnijos Sprakšių kaime jau 17 metų ekologiškai ūkininkaujančios Laimutės Zaborskienės teigimu, žmonės labai klysta manydami, kad turguje parduodamos kaimo „bobučių" užaugintos daržovės yra ekologiškos.

 • Lietuviškų daržovių išsiilgę uteniškiai prekybos centrus iškeitė į turgų

  Gegužės 10–12 dienomis šalies gyventojai raginami neiti į prekybos centrus ir juose nepirkti maisto. Tikimasi, kad didesnio dėmesio sulauks mažesnės parduotuvės ir turgūs.

 • A. Morkūnas: „Dideli derliai ne visuomet džiugina“

  Ūkininkas Algimantas Morkūnas iš Pasvalio r. Trajoniškio kaimo – vienas geriausių daržininkų šalyje, šiemet dalyvavo ir konkurse „Metų ūkis". Šįkart Algimantas pasakoja apie šių metų derlių ir kitus darbus.

 • Bulvės nepelnytai vejamos nuo sveikuolių stalo

  Rugsėjo viduryje laikęsi šilti ir saulėti orai sudarė palankias sąlygas ūkininkams nuimti rudeninį bulvių derlių. Tačiau lietuvių mėgiama daržovė nepelnytai stumiama iš mūsų raciono, nors tam pagrindo dietologai neįžvelgia.

 • Nuo pavasario – daugiau galimybių šalims apsispręsti dėl GMO auginimo

  Europos Parlamente priimtas sprendimas, kad Europos Sąjungos valstybės narės pavasarį galės pačios nuspręsti, nori auginti genetiškai modifikuotus augalus ar ne. Pagal galiojančias ES teisės nuostatas Europos Sąjungos valstybės narės, remdamosi apsaugos sąlyga dėl rizikos aplinkai ir žmonių sveikatai, gali drausti GMO auginimą. Tokiu atveju reikalaujama pateikti mokslinį tokio sprendimo pagrindimą.

 • Mokyklos ir vaikų darželiai kviečiami nemokamai naudoti Lietuvos ūkininkų užaugintas daržoves

  Švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis kviečia Lietuvos švietimo įstaigas skatinti sveiką mokinių mitybą ir gyvenimo būdą, ragina pasinaudoti galimybe nemokamai gauti Lietuvos ūkininkų užaugintų daržovių.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:3299
Vakar apsilankė:8871
Šią savaitę apsilankė:49819
Šį mėnesį apsilankė:49819
Viso (nuo 2015-02-16):13851381
Šiuo metu naršo:
125
2020-06-06
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!