Darželiams ir mokykloms – tik išskirtiniai vaisiai bei daržovės
ĮvairenybėsDarželiams ir mokykloms – tik išskirtiniai vaisiai bei daržovės
2017 gegužės 31, Trečiadienis 09:29

Darželiams ir mokykloms – tik išskirtiniai vaisiai bei daržovės

Darželiams ir mokykloms – tik išskirtiniai vaisiai bei daržovės

Lietuvos vaikai mokyklose ir darželiuose jau ne vienus metus gali nemokamai mėgautis lietuviškais vaisiais ir daržovėmis, kurie juos pasiekia pagal Europos Sąjungos finansuojamą paramą „Vaisių vartojimo skatinimo vaikų ugdymo įstaigose programa". Ši programa įgyvendinama siekiant paskatinti vaikus vertinti vaisius ir daržoves, pratinti juos vartoti ir ateityje.

Pasaulio sveikatos organizacijos rekomenduojama vaisių ir daržovių dienos norma vienam asmeniui yra 400 g, tačiau dauguma vaikų jų vartoja kur kas mažiau.  Ne paslaptis, kad dažnas vaikas vietoje obuolio ar morkos mieliau renkasi ne tokias sveikas užkandžių alternatyvas ir neretai lietuviškus vaisius bei daržoves mato tik prabėgomis. Tyrimai rodo, kad sveikatai palankios mitybos įpročiai susiformuoja vaikystėje, todėl būtent ikimokyklinio amžiaus vaikams bei pradinių klasių mokiniams nemokamai dalijami vaisiai, daržovės bei sultys.

Vaikams – tik geriausi produktai

2009 m. startavusi vaisių ir daržovių vartojimo skatinimo mokyklose programa augo ir keitėsi – nuo 2014 m. ikimokyklinio ugdymo įstaigose ir mokyklose vaikams nemokamai dalijami tik išskirtinės kokybės arba ekologiški vaisiai, daržovės ir vaisių sultys.
Tačiau, pasak žemės ūkio viceministro Sauliaus Savickio, vykdant patikras yra nustatyta atvejų, kai šioje programoje dalyvaujantys pareiškėjai vaikų ugdymo įstaigoms tiekia vaisius ir daržoves, kurie neatitinka programoje nustatytų reikalavimų.
„Vaikus pasiekiantys vaisiai ir daržovės turi būti puikios kokybės – keliame aukštus reikalavimus produktams, kurie pasiekia vaikus ugdymo įstaigose. Juk savo vaikams, neabejoju, kiekvienas stengiamės pasiūlyti kuo sveikesnį, maistingesnį ir kokybiškesnį produktą, tad tuos, kurie tiekia vaisius ir daržoves darželiams bei mokykloms, raginame laikytis galiojančių standartų ir pagalvoti apie vaikus, kurie valgys jų produkciją", – teigia žemės ūkio viceministras S. Savickis.
Žemės ūkio ministerija primena produkcijos tiekėjams, kad ugdymo įstaigose dalijamų morkų kokybė turi atitikti galiojančio prekybos standarto, obuolių ir kriaušių kokybė – ne žemesnės kaip II kokybės klasės reikalavimus, o vaisių ar jų mišinių sulčių kokybė turi atitikti Vaisių sulčių ir panašių produktų techninį reglamentą.
Pareiškėjai, gavę paramą neteisėtai, arba asmenys, kurie prisidėjo prie neteisėtos paramos gavimo (sąmoningai patvirtinę klaidingus duomenis), atsako teisės aktų nustatyta tvarka. Nustačius, kad ugdymo įstaigoms tiekiami produktai neatitinka taisyklėse nurodytų reikalavimų, parama už šiuos produktus pareiškėjams nebus mokama, o jie bus įtraukiami į nepatikimų tiekėjų sąrašus.

Programos mastai auga

Bėgant metams ir keičiantis tiek ugdymo įstaigų, tiek tiekėjų sąmoningumui, programos apimtys smarkiai išaugo. Jeigu programos pradžioje vaisius ir daržoves nemokamai gaudavo 171 mokykla (21 tūkst. mokinių), tai 2015–2016 mokslo metais – net 1 545 ugdymo įstaigos (220 784 vaikai). Žinoma, verta paminėti, kad ikimokyklinio ugdymo įstaigos programoje dalyvauja nuo 2011 m.
Kiekvienais metais minimali iš ES biudžeto Lietuvai skiriama suma siekia 901 293 eurus, tačiau įprastai ji būna didesnė, nes ne visos ES šalys dalyvauja programoje. Tad likę pinigai perskirstomi valstybėms, kurios jų programai prašo daugiau. ES dalis sudaro 90 proc., Lietuvos dalis – 10 proc. Nuo ateinančių mokslo metų ES skirs 100 proc. lėšų. Praėjusiais metais programai buvo panaudota kiek daugiau nei 1,6 mln. eurų.
Nuo 2017 m. rugsėjo 1 d. programa „Vaisiai mokykloms bus sujungta su kita ne mažiau naudinga programa „Pienas vaikams", tad jau nuo ateinančių mokslo metų šios programos bus vykdomos kartu.

Žemės ūkio ministerijos inf.

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Grybų ir daržovių mišrainė žiemai

  Reikės
  0,75 l virtų grybų, 2 kg kopūsto, 1 kg morkų, 1 kg svogūnų, 3 šaukštų druskos, 5 šaukštų aštraus pomidorų padažo, lauro lapų, pipirų, petražolių lapelių.

  Gaminimas:
  kopūstą supjaustykite ir apvirkite nedideliame kiekyje vandens, virtas morkas supjaustykite, svogūnus apkepinkite. Viskas išmaišykite, sudėkite virtus grybus, pomidorų padažą, prieskonius ir troškinkite apie 15–20 min. Karštą mišrainę sudėkite į stiklainius ir sandariai uždarykite.

 • Šeimininkės darže išaugo keistos formos morka

  Ąžuolijos mikrorajone gyvenanti uteniškė Dalia Michailovienė kruopščiai puoselėja prie namų esantį daržą, kuriame išaugina visai šeimai daržovių. Tačiau darbšti šeima visuomet randa laiko išlėkti į kaimą, kuriame taip pat auginamos daržovės. Nors šiųmetė vasara moters auginamų daržovių nelepino, pavyko išauginti neįprastos formos morką, o šiltnamyje prisirpo kone 700 gramų sveriantis pomidoras.

 • Šviežių daržovių, vaisių ir uogų sezonas įsibėgėja – kokia jų sauga ir kokybė

  Kaip ir kasmet, įsibėgėjant prekybai sezoninėmis šviežiomis daržovėmis, uogomis ir vaisiais, įvertinta šalies vartotojams siūlomos produkcijos sauga ir kokybė.
  Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai atliko per 1 200 patikrinimų prekybos vietose, buvo ištirta daugiau kaip 150 mėginių. Tyrimas patvirtino, kad prekybininkų ir ūkininkų siūlomos daržovės, uogos ir vaisiai yra saugūs – pesticidų, nitratų, sunkiųjų metalų ir kitų teršalų likučių nebuvo nustatyta arba jų kiekiai neviršijo leistinų koncentracijų.

 • Uteniškės kaimynus stebina neįprastos daržovės

  Pavasarį vienoje sėklų parduotuvėje nusipirkusi paprastųjų ilgmoliūgių sėklų, įbėrusi jas į dirvą, uteniškė Genovaitė Masiulienė išaugino neįprasto dydžio daržoves, kurių ilgis siekia net 1,62 m. Moteris, kasdien kantriai matuodama daržovės ilgį, sakė pastebėjusi, kad ilgmoliūgių vaisiai paauga net po 3 centimetrus.

 • Sprakšiuose užaugintomis gėrybėmis mėgaujasi vilniečiai

  Pastaraisiais metais Lietuvoje vis daugiau kalbama apie ekologiją. Ekologiškos produkcijos nesunkiai galima rasti didžiuosiuose prekybos centruose, turguose, mugėse, internetinėse parduotuvėse. O žmonių, kurie nori gyventi sveikiau ar tiesiog žengti koja kojon su ekologijos mada, rodos, nė kiek negąsdina gerokai didesnė, nei yra įprasta, ekologiškų produktų kaina. Atokiame Vyžuonų seniūnijos Sprakšių kaime jau 17 metų ekologiškai ūkininkaujančios Laimutės Zaborskienės teigimu, žmonės labai klysta manydami, kad turguje parduodamos kaimo „bobučių" užaugintos daržovės yra ekologiškos.

 • Lietuviškų daržovių išsiilgę uteniškiai prekybos centrus iškeitė į turgų

  Gegužės 10–12 dienomis šalies gyventojai raginami neiti į prekybos centrus ir juose nepirkti maisto. Tikimasi, kad didesnio dėmesio sulauks mažesnės parduotuvės ir turgūs.

 • A. Morkūnas: „Dideli derliai ne visuomet džiugina“

  Ūkininkas Algimantas Morkūnas iš Pasvalio r. Trajoniškio kaimo – vienas geriausių daržininkų šalyje, šiemet dalyvavo ir konkurse „Metų ūkis". Šįkart Algimantas pasakoja apie šių metų derlių ir kitus darbus.

 • Bulvės nepelnytai vejamos nuo sveikuolių stalo

  Rugsėjo viduryje laikęsi šilti ir saulėti orai sudarė palankias sąlygas ūkininkams nuimti rudeninį bulvių derlių. Tačiau lietuvių mėgiama daržovė nepelnytai stumiama iš mūsų raciono, nors tam pagrindo dietologai neįžvelgia.

 • Nuo pavasario – daugiau galimybių šalims apsispręsti dėl GMO auginimo

  Europos Parlamente priimtas sprendimas, kad Europos Sąjungos valstybės narės pavasarį galės pačios nuspręsti, nori auginti genetiškai modifikuotus augalus ar ne. Pagal galiojančias ES teisės nuostatas Europos Sąjungos valstybės narės, remdamosi apsaugos sąlyga dėl rizikos aplinkai ir žmonių sveikatai, gali drausti GMO auginimą. Tokiu atveju reikalaujama pateikti mokslinį tokio sprendimo pagrindimą.

 • Mokyklos ir vaikų darželiai kviečiami nemokamai naudoti Lietuvos ūkininkų užaugintas daržoves

  Švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis kviečia Lietuvos švietimo įstaigas skatinti sveiką mokinių mitybą ir gyvenimo būdą, ragina pasinaudoti galimybe nemokamai gauti Lietuvos ūkininkų užaugintų daržovių.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:4953
Vakar apsilankė:6920
Šią savaitę apsilankė:30938
Šį mėnesį apsilankė:63655
Viso (nuo 2015-02-16):14087647
Šiuo metu naršo:
151
2020-07-10
MENŲ KALVĖ – Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!