AktualijosSurėmus pečius – už renovaciją
2018 lapkričio 04, Sekmadienis 10:24

Surėmus pečius – už renovaciją

Surėmus pečius – už renovaciją

Specialistų teigimu, vienas aktyviai nusiteikęs daugiabučio namo gyventojas gali paraginti kitus kaimynus pritarti daugiabučio namo atnaujinimui ir inicijuoti susirinkimo organizavimą, kad pajudintų ledus iš vietos. Ką reikia daryti, kad taptum Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programos (toliau – Programa) dalyviu, kokių veiksmų imtis, nuo ko pradėti ir į ką kreiptis? Apie tai plačiau – šiame straipsnyje.

Svarbu – iniciatyva

Pasak Būsto energijos taupymo agentūros (toliau – BETA) specialistės Reginos Šilinskienės, vienas daugiabučio gyventojas gal ir sunkiai kažką nuveiktų, bet jis gali kalbėtis su savo kaimynais, raginti juos imtis veiksmų, kad būtų pradėta namo renovacija. Jeigu tai bendrija, galima prašyti pirmininko organizuoti susirinkimą, kuriame būtų priimti tam tikri sprendimai. Jei tai įmonės administruojamas daugiabutis – reikėtų kreiptis į administratorių, kuris taip pat gali surengti susirinkimą.
Specialistė sakė, jog Programa ne tik padeda atsinaujinti savo gyvenamąjį būstą, bet ir sustiprina kaimynų ryšius. „Žmonės dažniausiai daug metų gyvena vieni šalia kitų, pažįsta vieni kitus, daugiau ar mažiau vieni su kitais bendrauja. Jei atsiranda tokia iniciatyvinė grupė, ji gali padaryti didžiulę įtaką kitiems", – pasakojo R. Šilinskienė. Anot jos, kai jau ištiriama situacija, kad norinčiųjų atnaujinti namą – dauguma, galima kreiptis į renovacijos administratorių (Utenoje tai – Utenos butų ūkis – aut. past.), kuris turi daug informacijos ir gali pasiūlyti sprendimus bei patarti. Tada jau gali būti priimtas sprendimas dėl tolesnių veiksmų. Jei gyventojų susirinkimas nusprendžia dalyvauti Programoje – ruošiamas investicinis planas ir procesas užsiveda.

Pavyksta perkalbėti

Specialistės teigimu, kai kada iš karto nepritarus renovacijai vis tiek įmanoma pamažu pakeisti gyventojų nuomonę. „Nėra paprasta žmogui suprasti, kad tai yra naudinga jam, jog pasikeis jo gyvenamoji aplinka", – sakė R. Šilinskienė ir pridūrė, kad kai kurie aiškina ir taip šiltai gyvenantys, todėl renovacija jiems esą nereikalinga, o žiemą net laiko atlapotus langus, neva jiems taip karšta. Bet dažnai tokie žmonės nepagalvoja apie savo kaimynus, kurie galbūt atvirkščiai – šąla, ir nesupranta, jog pro atvirus langus jie leidžia pinigus.
Pašnekovė pasakojo, jog žino tokių atvejų, kai administratorius savo iniciatyva parengdavo investicinį planą, sušaukdavo susirinkimą, bet gyventojai renovacijai nepritardavo. Tada, specialistės teigimu, norintieji pradėdavo įkalbinėti nenorinčiuosius ir jiems pavykdavo. „Renovacijos juk reikia ne administratoriui, to reikia visiems namo gyventojams, – dėstė R. Šilinskienė. – Todėl visada yra galimybė susitarti." Specialistė pabrėžė, kad namo atnaujinimui dažniausiai pritaria jauni žmonės, kurie supranta ne tik gražesnės bei taupesnės gyvenamosios vietos naudą, bet ir galimybę tausoti gamtą bei efektyviau naudoti energiją. Nors, anot pašnekovės, tai nėra taisyklė, nes pasitaiko ir itin garbaus amžiaus uteniškių, kurie nori savo būstą atnaujinti ir palikti tvarkingą anūkams ar vaikams. Pasitaiko ir tokių gyvenamųjų namų, kurių gyventojai pas administratorių ateina jau su surinktais parašais ir pareiškia norą dalyvauti Programoje.

Kiekvienam – sava nauda

Uteniškis Danielius sakė, jog, per Uteną nuvilnijus istorijoms apie darbų nevykdančius rangovus, buvo truputį neramu apsispręsti imtis renovacijos, bet norėjosi gyventi šilčiau bei patogiau, o už šilumą mokėti mažiau. Šis noras nugalėjo visas dvejones ir jau kitų metų pavasarį sename Vyturių mikrorajono daugiabutyje turėtų prasidėti atnaujinimo darbai. Vyras pasakojo, kad dabar, kol namas dar neatnaujintas, nors bute pakeisti langai, vėjas kambarius perpučia skersai išilgai. Anot jo, atrodo, lyg sienos būtų kiauros.
Dauniškietis Raimondas prisipažino, jog nebuvo nei už, nei prieš renovaciją. Jų namas taip pat bus greit atnaujinamas, todėl vyras sakėsi dabar laukiantis pokyčių – įdomu, kaip daugiabutis atrodys. „Kaip dauguma kaimynų norėjo, taip ir aš balsavau, – teigė vyras. – Man buvo gerai ir taip, bet gražiau bei šilčiau gyventi, tiesą pasakius, ne pro šalį."
Aukštakalnio gyventoja Agnė pabrėžė, jog buvo kalbų apie renovaciją jų daugiabutyje pradininkė ir iniciatorė. „Užsukdavau į kiekvieną butą ir kalbinau kaimynus pritarti renovacijai, – pasakojo moteris. – Iš pradžių tikrai ne visi sutiko, bet pamažu atsirado vis daugiau norinčiųjų, todėl kitais metais jau laukiame renovacijos."
Uteniškė Aldona prisiminė, kad kaip tik planavo stiklinti savo buto balkoną, kai išgirdo kaimynus šnekant apie renovaciją. Taigi, moteris iškart sutiko su renovacija, nes suprato, kad taip balkono tvarkymas ir stiklinimas jai atsies gerokai pigiau. „Mūsų balkonas buvo stiklintas jau prieš kokius dvidešimt metų, todėl seni mediniai langų rėmai buvo visiškai sutrešę ir perpučiami vėjo, – dalijosi mintimis moteris. – Gyvename viršutiniame namo aukšte, tai į balkoną išeiti buvo neįmanoma, vėjas jausdavosi ir kambariuose."

 

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Geros naujienos Utenos daugiabučiams

  Utenos daugiabučių gyventojams, pagal paskutinį kvietimą pateikusiems paraiškas renovuoti būstą, geros naujienos – buvo priimta 10 paraiškų. Šįmet aplinkos ministerija nusprendė finansuoti visas paraiškas, kurios atitinka kvietime nustatytas sąlygas.

 • Metų renovacijos projekto rinkimai: kviečiama ne tik balsuoti, bet ir siūlyti kandidatus

  Prasideda Metų renovacijos projekto rinkimai, kurių metu Lietuvos gyventojai bei įvairių sričių specialistai kviečiami balsuoti už Lietuvoje renovuotus daugiabučius namus ir išrinkti metų renovacijos projektą. Visuomenė kviečiama taip pat siūlyti kandidatus. Vienintelis kriterijus – tai turi būti daugiabutis, kurio renovacija buvo baigta 2017–2018 metais.

 • Renovacija Utenoje: su stabtelėjimais, bet pirmyn

  Baigėsi šiltasis sezonas, kuris buvo tikrai labai palankus Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą (toliau – Programa) įgyvendinantiems statybininkams, atvėso orai, prasidėjo šildymo sezonas, bet darbai prie renovuojamų daugiabučių vis dar vyksta. Taip pat vyksta pasiruošimo darbai naujam paraiškų teikimui – rengiami namo gyventojų susirinkimai, ruošiami investiciniai planai. Procesas nestovi vietoje, juda į priekį. Apie aktualiausias Programos naujienas bei tendencijas Utenos regione kalbėjomės su renovacijos specialistais.

 • Valstybė padeda susimokėti ne tik už šildymą, bet ir renovaciją

  Praktika įrodė, kad, atlikus daugiabučio namo modernizavimą, gerokai sumažėja šildymo kaštų suma, tenkanti vienam butui. Tačiau daug butų savininkų, ypač tuos, kurie gauna mažesnes pajamas, gąsdina būsimos išlaidos, kurias jie patirs mokėdami renovacijos kreditą ir palūkanas. Visgi baimintis nereikėtų, nes tiems daugiabučių namų gyventojams, kuriems taikomos kompensacijos už šildymą, teikiama valstybės parama apmokant kreditą ir palūkanas.

 • Atnaujinamo daugiabučio administratorius – bemaž svarbiausias proceso dalyvis

  Užsakovas arba administratorius yra turbūt svarbiausias asmuo daugiabučio atnaujinimo procese po pačių namo gyventojų. Jis padeda visuose daugiabučio atnaujinimo etapuose: dalyvauja susirinkimuose, organizuoja investicinio plano ruošimą, padeda įsigyti techninį projektą bei kokybiškus rangos darbus, prižiūri darbų kokybę, dalyvauja priduodant objektą, taip pat nuolat bendrauja su namo bendruomene ir atsako gyventojams į iškylančius klausimus bei padeda spręsti problemas, jei jų atsiranda.

 • Ignalina – renovacijos lyderė visoje šalyje

  Ignalinos miesto gyventojai jau įprato prie pasikeitusios aplinkos, modernizuotų daugiabučių namų vaizdo. Malonaus nustebimo gali sulaukti tik iš atvykusiųjų. Pirmoji pradėjusi renovaciją ir visai Lietuvai pateikusi savivaldybės sukurtą naują jos modelį Ignalina ir toliau išlieka lyderė. Gyventojų nereikia įtikinėti, kad modernizuotas būstas yra jaukesnis, šiltesnis, sunaudoja mažiau šilumos energijos ir, žinoma, yra patrauklesnis pirkėjui.

 • Renovacijos realijos: gyventojai domisi vis aktyviau, o kokybė gerėja

  2004 metais Lietuvoje prasidėjęs daugiabučių namų modernizavimo procesas tęsiasi. Nuo 2004 iki 2012 m. buvo renovuota apie 480 namų, o nuo 2013 m. iki dabar jau pradedamas skaičiuoti trečias tūkstantis renovuojamų Lietuvos daugiabučių. Tai didžiulis šuolis Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programos (toliau – Programa) vykdyme. Keitėsi ne tik kiekis, bet ir kokybė, kuria rūpinasi ne viena valstybės institucija. Tiesa, specialistai pabrėžė, kad renovacijos kokybe pagal savo kompetencijas privalo rūpintis ir patys gyventojai, o nepavykus rasti bendros kalbos su rangovu ar administratoriumi, kreiptis į Valstybinę teritorijų planavimo ir statybos inspekciją (toliau – VTPSI) ar Būsto energijos taupymo agentūrą (BETA).

  Finansuojama iš Europos regioninės plėtros fondo
  Gyventojai vis aktyvesni Pasak Vilniaus VTPSI departamento direktorės Linos Staškevičienės, gyventojai tapo aktyvesni. Jie domisi renovacijos procesu, dalyvauja daugiabučio namo atnaujinimo proceso pasitarimuose, teikia siūlymus ir praneša apie galimas klaidas. Direktorės teigimu, gyventojai, abejojantys renovacijos procesų kokybe, pirmiausia nedvejodami turėtų kreiptis į administratorių, taip pat statybos darbus prižiūrintį techninį prižiūrėtoją, tačiau savo pastebėjimais gali pasidalyti ir su valstybinę priežiūrą vykdančia VTPSI ar BETA.

  BETA Projektų įgyvendinimo kokybės priežiūros skyriaus vedėjas Edvardas Petrauskas pabrėžė, jog renovacijos procesų priežiūrą vykdančių institucijų atstovai primena, kad gyventojams būtina ne tik domėtis, bet ir aktyviai dalyvauti renovacijos procesuose. Anot jo, jei kyla kažkokių abejonių, gyventojai turėtų kreiptis į projekto administratorių, jis turi pasirašęs dvišalę sutartį su rangovu ir visų pirma būtent administratorius turi išsireikalauti kokybės. O jei nepavyksta rasti dialogo su rangovu ar administratoriumi, pagalbos galima kreiptis į VTPSI ar BETA.

  Tikrintojų daug
  L. Staškevičienė sakė, jog VTPSI tikrina visus atnaujinamus modernizuojamus pastatus ir net po du kartus visame statybos procese, neskaitant užbaigimo procesų. Anot pašnekovės, jei yra skundų ar kažkokių pastebėjimų, VTPSI iškart operatyviai reaguoja, jos specialistai taip pat važiuoja ne tik inspektavimo, bet ir konsultacijų tikslais. Direktorės teigimu, dažniausi gyventojų skundai yra nerimas, kad rangovas nespės padaryti darbų iki žiemos, jog renovacija vyksta lėtai, ir klausia, ar suspės rangovas pakeisti šildymo sistemą iki šildymo sezono.

  E. Petrauskas pasakojo, kad BETA specialistai kas mėnesį pasirinktinai patikrina ne vieną dešimtį renovuojamų daugiabučių. Skyriaus vedėjas teigė, jog pagal Statybos įstatymą administratorius, kaip užsakovas, yra atsakingas už vykdomų statybos darbų kokybę ir ja turi rūpintis iki pat statybos pabaigos. Pasak jo, tiesiogiai už atliekamą statybos darbų kokybę atsakingas techninis prižiūrėtojas. Statybos techniniame reglamente yra atskira dalis, kuri nurodo, ką jis turi tikrinti, ką atlikti.

  Taip pat pašnekovas priminė, jog vykdant modernizuojamų namų priežiūrą, be statybos techninio prižiūrėtojo, kokybę prižiūri VPTSI ir BETA. Jei VTPSI specialistai žiūri į darbų atitiktį techniniam projektui, tai BETA darbuotojai daugiau žiūri, kad būtų įgyvendintos visos priemonės, kurios numatytos investiciniame plane ir jos įgyvendintos kokybiškai.

  Kokybė gerėja
  Kaip pasakojo VTPSI atstovė, tikrinimai vyksta pagal iš anksto sudarytą planą, naudojant specialius kontrolinius klausimynus. Anot jos, žinodami tai, renovacijos proceso dalyviai dažniausiai laikosi reikalavimų. „Palyginti su praėjusiais metais, protokolų surašoma daugiau, pažeidimų fiksuojama daugiau. Jei pernai per metus buvome surašę devynis protokolus, tai šiemet per pusmetį – 10, – aiškino direktorė. – Bet pagal pažeidimų pobūdį tie pažeidimai yra ne tokie, kurie lemia pačią modernizavimo kokybę, tai daugiau procedūriniai nesklandumai – tai kažkokių dokumentų neturi, žurnalų nepildo." Pasak VTPSI atstovės, rangovų atsakomybę drausmina ne tik pastabos, bet ir gresiančios baudos: priklausomai nuo pažeidimo, jos gali siekti nuo pusšimčio eurų už nepranešimą apie statybos pradžią iki tūkstančio eurų, jei nesilaikoma tam tikrų technologinių reikalavimų.

  BETA atstovas taip pat džiaugėsi gerėjančia renovacijos kokybe ir tvirtino, jog rezultatai džiugina, o atliktų gausybės patikrų metu pastebėta, jog statybos kokybė tikrai gerėja. Jo nuomone, taip yra todėl, kad dėmesys kokybei nesumažėjęs, o patys statybininkai įgavo patirties ir daro mažiau klaidų.

  Autoriaus nuotr.

   

   

  Finansuojama iš Europos regioninės plėtros fondo

 • Trileris – penkiasdešimt renovacijos atspalvių – tęsiasi

  Lietuvoje – pats daugiabučių namų atnaujinimo darbymetis, paskelbtas ir naujas pirkimas, tačiau po tokių įvykių Utenoje gyventojų suinteresuotumas daugiabučių modernizavimu ir renovacija turėtų blėsti. Niekas nebenorės rizikuoti. Todėl Utenos valdžia turėtų rimtai susimąstyti, ką daryti, kad panašūs dalykai nesikartotų. Didelė atsakomybė tenka ir šiuos objektus administruojančiam Utenos butų ūkiui.

 • Penkiasdešimt renovacijos atspalvių: kaip iš gausybės rago pasipylė problemos

  Lietuvoje – pats daugiabučių namų atnaujinimo darbymetis. Deja, ne visur darbai vyksta sklandžiai. Utenoje renovacijos procesas smarkiai stringa ir, kaip informavo UAB Utenos butų ūkio direktoriaus pavaduotojas Bronius Šaukeckas, dėl darbų vilkinimo jau nutraukta sutartis su UAB „Magirnis" dėl trijų daugiabučių modernizavimo Taikos g. 29 ir 35, Aušros g. 95 namuose. Dėl to sunerimę Utenos rajono savivaldybės administracijos (toliau – Savivaldybė) ir Utenos būtų ūkio vadovai sušaukė susirinkimą prie Taikos gatvės 73 numeriu pažymėto daugiabučio, norėdami nuslopinti nerimą ir užsitikrinti, kad sutarties su šiuo rangovu, dirbančiu dar trijuose objektuose Utenoje, nutraukti nereikės, darbai vyks, o renovacija anksčiau ar vėliau bus baigta. Šio rangovo įsipareigotuose atnaujinti namuose Taikos gatvėje Nr. 5 ir Nr. 53 darbai vyksta lėtai, tačiau blogiausia situacija 73 numeriu pažymėtame name. Čia jau kelias savaites nedirba nė vienas statybininkas, o gyventojai dėl išardytų balkonų ar neatsidarančių balkono durų turi kęsti karštį bei nepatogumus. Ypač nesaugu tiems, kurie turi mažų vaikų ar gyvūnų.

 • Nepasiturintys gyventojai renovacijos išlaidų gali visai nepatirti

  Daugiabučių namų butų savininkai, prieš imdamiesi daugiabučio atnaujinimo, baiminasi daugybės dalykų, tačiau bemaž didžiausią nerimą jiems kelia su renovacija susijusios išlaidos. Tai ypač aktualu senjorams ir nepasiturintiems gyventojams. Tačiau šį nerimą jie gali pamiršti, nes būstų savininkai, kurie turi teisę į būsto šildymo išlaidų kompensaciją, gali kreiptis dėl paskolos daugiabučiui modernizuoti bei palūkanų išlaidų kompensavimo.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019 UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:4013
Vakar apsilankė:6864
Šią savaitę apsilankė:22544
Šį mėnesį apsilankė:167322
Viso (nuo 2015-02-16):10058324
Šiuo metu naršo:
77
2019-04-25
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!