Nuo medaus iki bičių dresūros: geriau pažinti bites kviečia atsinaujinęs bitininkystės muziejus
VerslasNuo medaus iki bičių dresūros: geriau pažinti bites kviečia atsinaujinęs bitininkystės muziejus
2019 rugpjūčio 07, Trečiadienis 10:20

Nuo medaus iki bičių dresūros: geriau pažinti bites kviečia atsinaujinęs bitininkystės muziejus

Nuo medaus iki bičių dresūros: geriau pažinti bites kviečia atsinaujinęs bitininkystės muziejus

Bitės lietuviams nuo seno buvo labai svarbios, net žodis „bičiulis" rodo bičių ir žmonių bendrumą. Pernai Jungtinės Tautos pirmą kartą gegužės 20-ą paskelbė Tarptautine bitės diena, kuri minima ir Lietuvoje. Pasak Aukštaitijos nacionaliniame parke, Stripeikių kaime (Ignalinos r.), esančio Senovinės bitininkystės muziejaus administratorės Danutės Indrašienės, bitės gyvena jau daugiau kaip 80 mln. metų. Nors žmonės nuo seno žinojo apie bičių teikiamą naudą, kai kas atrandama tik dabar.

Muziejus savo duris atvėręs jau 35 metus. Šeši pastatai ir net keturi hektarai teritorijos nuostabios gamtos apsuptyje Aukštaitijos nacionaliniame parke – muziejaus ekspozicijos įsikūrusios ir lauke, ir viduje. Tai didžiausias tokio pobūdžio muziejus Baltijos šalyse. Netrukus jis savo lankytojus pasitiks ir gerokai atsinaujinęs – pagal 2014–2020 metų Europos Sąjungos (ES) fondų investicijų veiksmų programos priemonę „Saugomų teritorijų ir valstybinės reikšmės parkų tvarkymas, pritaikymas lankymui" atnaujinama bitininkystės muziejaus vidaus ekspozicija, supažindinanti su bitininkyste ir jos raida.
Iš viso pagal šią priemonę vykdomiems projektams numatyta daugiau kaip 46 mln. eurų. Tarp finansuojamų veiklų yra saugomų teritorijų rinkodaros plėtra, saugomų teritorijų, įskaitant kultūros ir gamtos paveldo vertybes, tvarkymas, pritaikymas lankymui ir gamtosauginiam švietimui, valstybinės reikšmės parkų tvarkymas.
85 proc. sumos sudaro Europos regioninės plėtros fondo lėšos, likusios – valstybės biudžeto lėšos. Projektus, kurie numatyti pagal šią priemonę, visoje Lietuvoje vykdo Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie Aplinkos ministerijos, savivaldybių administracijos, saugomų teritorijų direkcijos ir Lietuvos nacionalinis muziejus.
Sutvarkius, atnaujinus ir pritaikius lankymui gamtos ir kultūros paveldo objektus bei teritorijas jie tampa lengviau prieinami ir patrauklesni saugomų teritorijų lankytojams, tarnauja švietimo tikslais. Taip sudaromos sąlygos pažinti gamtą nedarant jai žalos ir tokiu būdu puoselėti gamtos vertybes, tradicijas.

Interaktyvios ekspozicijos
Kaip sakė muziejaus atstovė D. Indrašienė, panaudojus ES investicijas muziejaus gyvavimo laikas pratęstas šimtmečiams, o bitininkystės tema yra pateikiama patrauklia, interaktyvia forma, kartu pristatant ir senovinius eksponatus.
„Jeigu nori sulaukti lankytojų, turi eiti koja kojon su laikmečiu", – sakė pašnekovė. Ji atkreipė dėmesį, kad visos muziejaus ekspozicijos pateikiamos interaktyviai. Pavyzdžiui, pirkioje esanti ekspozicija „sudėta" į spintą – atidarius jos duris atitinkamo laikotarpio eksponatai kalba patys už save.
„Orientuojamės į plačią auditoriją. Didžioji dalis žmonių nori emocijos, reginio, įspūdžio, kurį suteikia vaizdas. Atidarius spintos duris visa tai dabar galima patirti. Norinčių sužinoti daugiau patogumui – ant spintos durų pateikiama rašytinė ir vaizdinė informacija", – pasakojo muziejaus atstovė.

Moderniausias pasaulio avilys
Muziejus lankytojus supažindina tiek su senoviniais, tiek su pačiais naujausiais bitininkystės metodais ir priemonėmis. Jame yra ir jaunųjų verslininkų „Brolių medus" muziejui padovanotas moderniausias avilys pasaulyje.
„Tai srautinis australų kurtas avilys. Paprastai kalbant, toks avilys suteikia galimybę įsipilti medaus tiesiog iš kranelio. Šiame avilyje bičių šeima gyvena savo įprastą gyvenimą, o meduvė (vieta avilyje, į kurią bitės neša medų) pagaminta iš maistinio plastiko. Avilio šonai – stikliniai, tad galima stebėti, kaip koriuose gyvena bitės, pažinti bičių šeimą iš arti", – pasakojo D. Indrašienė.
Ji sakė pastebinti, jog Lietuvoje netrūksta jaunų šeimų, kurios kaimuose ar sodybose laiko ne tik šunį ar katę, bet ir kelis avilius. „Jie tuo užsiimta ne tik dėl noro turėti medaus. Bičių priežiūra – tai bendras visos šeimos darbas, kuris vienija." Bitininkystės muziejaus atstovės teigimu, nemažai išsilavinusių jaunų žmonių drąsiai pradeda kurti verslą bitininkystės srityje.

Neįtikėtini bičių gabumai
Rugpjūčio 15 dieną, per Žolinę, bitininkystės muziejuje vyks medkopio šventė ir ES fondo lėšomis atnaujintos muziejaus ekspozicijos pristatymas visuomenei. D. Indrašienė kviečia į naujai atgimusį muziejų ir žada ne tik linksmas pramogas visai šeimai, bet ir galimybę sužinoti daug įdomių dalykų apie bites. Tie, kurie iki šiol su baime ar įtarimu žvelgė į šiuos padarėlius, tikrai pakeis nuomonę. Mokslininkė Laima Čereškienė papasakos apie bičių dresiravimą ir šioje srityje vykdomus tyrimus.
„Bitę išdresuoti galima per pusvalandį – ji visam gyvenimui atsimena maisto kvapą. Kaip atrodo dresūra? Bitei duodamas, pavyzdžiui, sprogmenų kvapas, paskui – maistas. Į atpažintą kvapą bitė reaguoja iškišdama savo liežuvėlį. Jeigu 1 000 išdresiruotų bičių susiburia tam tikroje teritorijoje ir iškiša liežuvėlius, tikėtina, kad ten yra sprogmuo. Tokiu pat principu bitės gali padėti atpažinti narkotines medžiagas ir netgi tuberkuliozę", – aiškino D. Indrašienė.
Jos teigimu, gilesnis pažinimas veda ir prie geresnio žmogaus bei bitės santykio, nes dauguma žmonių bičių bijo. „Reikėtų atkreipti dėmesį, jog dabartinės bičių rūšys yra pasikeitusios, taikios ir pasižymi minimalia agresija. Bitės žmogui naudingos dėl daugybės savo nepaprastų sugebėjimų", – pabrėžė muziejaus atstovė.

Daugiau informacijos am.lrv.lt ir esinvesticijos.lt.


Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Kviečia teikti paraiškas paramai

  Nuo rugpjūčio 1 dienos bičių augintojus kviečiame teikti paraiškas paramai už papildomą bičių maitinimą (cukrų) gauti.

 • Tyrimo rezultatai: miesto bičių medus – puikios kokybės

  SBA grupės įmonėse ir ant verslo centrų stogų suneštas medus yra toks pat kokybiškas, kaip ir surenkamas kaimiškose vietovėse. Tai patvirtino tyrimai, atlikti Nacionaliniame Maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute. Gavus tokius rezultatus prie SBA miesto bičių projekto „Susibičiuliaukime!“ dar aktyviau kviečiamos jungtis ir kitos verslo įmonės bei organizacijos.

 • „Utenos trikotažas“ imasi miesto bitininkystės – ant savo stogo įkurdino bičių šeimas

  Siekiant prisidėti prie pasaulyje nykstančių bičių išsaugojimo, „Utenos trikotažas“ prisijungė prie SBA grupės iniciatyvos ir savo teritorijoje apgyvendino dvi bičių šeimas. Bitės įkurdintos ant vieno iš įmonės pastatų stogo.

 • Kokybiški produktai ūkininkams suteikia daug privalumų

  Atgal į Lietuvą gali parvilioti bitės. Pasirodo, gali būti ir taip. Iš Vilniaus kilęs bitininkas Genadij Sidorovič su visa šeima sėkmingai kūrėsi ir dirbo Airijoje, kol nusprendė grįžti į žmonos gimtinę Molėtų rajone, auginti bites ir pardavinėti jų sunešamą medų bei kitus bičių produktus. Naujokas ūkininkas pasinaudojo galimybe gauti paramą ir džiaugėsi išsiplėtusiomis verslo galimybėmis.

 • Lietuviai ginasi nuo peršalimo – perka vis daugiau medaus

  Medus – natūrali gydomoji priemonė, dažnai naudojama lietuvių liaudies medicinoje kaip vaistas nuo daugelio ligų. Iš kartos į kartą yra perduodamos legendos apie šio negendančio produkto gydomąsias savybes. Vis dėl to, dažniausiai medus naudojamas imuniteto stiprinimui bei peršalimo ligoms gydyti. Pasak „Maximos“ komercijos vadovės didžiausių parduotuvių lentynose medaus yra apie 50 skirtingų rūšių, pakuočių dydžių ir net skonių. Daugiau nei 60 proc. medaus asortimente sudaro Lietuvos ūkininkų tiekiamas medus.

 • Stripeikiuose praūžė Bitės dienos šventė

  Gegužės 20 dieną (sekmadienį) Senovinės bitininkystės muziejuje Stripeikiuose, Ignalinos rajone, vyko Bitės dienos šventė, kurios metu šurmuliavo pirmojo pavasarinio medaus ir sūrių mugė. Renginio vinimi tapo unikalaus vabzdžių viešbučio atidarymas.

 • Išmokėta parama už papildomą bičių maitinimą

  Bičių laikytojams 2017 metų pabaigoje išmokėta 638 tūkst. eurų parama už papildomą bičių maitinimą. Paramos sulaukė 6 704 bitininkai. Jiems parama išmokėta vadovaujantis Paramos teikimo bičių laikytojams už papildomą bičių maitinimą taisyklėmis bei remiantis VĮ Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro pateiktais duomenimis.

 • Stripeikiuose – medkopio pabaigos šventė

  Rugpjūčio 15 d. (antradienį) Stripeikių kaime (Ignalinos r.) įsikūrusiame Senovinės bitininkystės muziejuje vyks medkopio pabaigos šventė „Ulioja bitela".

 • Mikėnų kaimo bitininkai it bitės sukasi saldžiame versle

  Apie 90 žmonių, iš visos Lietuvos susirinkusių į vieną didžiausių ir moderniausių ne tik Utenos rajone, bet ir visoje šalyje Skardžių šeimos ūkį, esantį Užpalių seniūnijoje, Mikėnų kaime, galėjo pasisemti patirties ir pasižvalgyti medaus sukimo ceche bei bityne. Apie savo darbą papasakojo patys šeimininkai, šiuo metu laikantys apie 1,5 tūkst. bičių šeimų ir medunešio metu kartais per dieną išsukantys beveik tris tonas medaus.

 • Bitininko rekomendacija: geriausias yra pavasarinis pienių medus

  Medus – tai ne tik bičių pagamintas saldus maisto produktas. Anksčiau jį aukojo dievams, naudojo grožio ir sveikatos procedūroms, o senovėje tikėta, kad šis produktas ilgina žmogaus gyvenimą. Viduramžiais jis virsdavo ne tik dovana, bet ir valiuta bei duokle. Tai, kad medus iš tiesų gali pakeisti žmogaus gyvenimą, įrodo bitininko Kęstučio Rančio istorija. Jau trisdešimtmetį bitininkyste užsiimantis vyras kuriam laikui bites buvo iškeitęs į statybų verslą, tačiau tik sugrįžęs pas jas susigrąžino sveikatą ir pradėjo kitaip vertinti gyvenimą.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:2805
Vakar apsilankė:9860
Šią savaitę apsilankė:56829
Šį mėnesį apsilankė:335603
Viso (nuo 2015-02-16):13782669
Šiuo metu naršo:
175
2020-05-30
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!