Šiemet daugiausia naujų ŽIV atvejų – Vilniuje

Šiemet daugiausia naujų ŽIV atvejų – Vilniuje

Šiemet daugiausia naujų ŽIV atvejų – Vilniuje

Vilniaus apskrityje per aštuonis šių metų mėnesius registruoti 42 nauji užsikrėtusieji ŽIV, iš kurių pusė užsikrėtė per švirkščiamuosius narkotikus. Tai daugiausia naujų ŽIV atvejų, lyginant su kitomis apskritimis. Šiais metais ŽIV infekcija diagnozuota beveik visų apskričių gyventojams (išskyrus Utenos).

Po 15 naujų ŽIV atvejų nustatyta Kauno ir Klaipėdos apskrityse, septyni - Šiaulių, po keturis Panevėžio ir Telšių, po du - Marijampolės ir Tauragės apskrityse. Registruoti keturi ŽIV užsikrėtę užsieniečiai (Latvijos, Estijos, Didžiosios Britanijos ir Ispanijos piliečiai), iš kurių du užsikrėtę per narkotikų vartojimą. Iš viso šiemet per aštuonis šių metų mėnesius ŽIV infekcija Lietuvoje diagnozuota 96 asmenims, iš kurių trečdalis (30) moterų, likusieji - vyrai. Tai penkiais atvejais mažiau nei pernai ir pusantro karto mažiau nei užpernai (2017 m.) per tą patį laikotarpį.

Trečdalis visų naujų šiemet registruotų ŽIV užsikrėtusių asmenų šia infekcija užsikrėtė per švirkščiamųjų narkotikų vartojimą. "Siekiant ŽIV prevencijos tikslų pirmiausia nuo narkotikų priklausomam žmogui reikia suteikti priklausomybių gydymo paslaugas, tačiau Lietuvoje šių paslaugų prieinamumas yra aiškiai nepakankamas ir tai rodo ŽIV infekcijos plitimas narkotikus vartojančių asmenų grupėje", - pažymėjo Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro direktorius, profesorius Saulius Čaplinskas.

Pasak jo, praktika rodo, kad nuo narkotikų priklausomam žmogui pirmiausia reikia pagalbos dėl priklausomybės, o tik po to atsiranda motyvacija gydytis dėl ŽIV infekcijos. ŽIV infekcija - yra socialinių problemų lakmusas, atskleidžiantis rizikos vietas, kur paslaugos yra nepakankamos.

ULAC duomenimis, iš viso iki šių metų rugsėjo 1 dienos Lietuvoje užregistruoti 3268 ŽIV užsikrėtę asmenys, iš kurių beveik 80 proc. vyrai ir keturis kartus mažiau moterų. Daugiausiai - beveik 6 iš dešimties - užsikrėtusiųjų ŽIV Lietuvoje užregistruota tarp švirkščiamųjų narkotikų vartotojų, ketvirtadalis užsikrėtė per heteroseksualius santykius, beveik 9 proc. – per homoseksualius santykius ir tiek pat užsikrėtusiųjų užsikrėtimo ŽIV būdas nenustatytas. Lietuvoje registruoti septyni perinataliniu būdu ŽIV užsikrėtę vaikai.

ULAC duomenimis, nors ŽIV ligos gydymas visiems užsikrėtusiems yra Lietuvoje nemokamas ir skiriamas iš karto diagnozavus ŽIV infekciją, tačiau kas antras tų, kuriems šiemet diagnozuota ŽIV infekcija dėl šios ligos gydymo nesikreipė. Tai dar kartą patvirtina, jog ŽIV užsikrėtusiems narkotikų vartotojams pirmiausia reikia didesnio priklausomybių gydymo paslaugų prieinamumo.

ULAC primena, kad ŽIV infekcija plinta trimis būdais: 1) visų rūšių lytinių santykių metu, 2) kraujo keliu (per injekcinių narkotikų vartojimą, susižeidimus, perpylimus ir pan.), 3) užsikrėtusi ŽIV moteris ŽIV gali perduoti nėštumo, gimdymo ir kūdikio žindymo metu.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro inf.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:3107
Vakar apsilankė:6016
Šią savaitę apsilankė:9123
Šį mėnesį apsilankė:70930
Viso (nuo 2015-02-16):14338090
Šiuo metu naršo:
76
2020-08-11
MENŲ KALVĖ – Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!