Rankų darbo gaminiai – Birutės Valiukienės šeimos (giminės) bruožas
ProjektaiRankų darbo gaminiai – Birutės Valiukienės šeimos (giminės) bruožas
2017 vasario 24, Penktadienis 13:22

Rankų darbo gaminiai – Birutės Valiukienės šeimos (giminės) bruožas

Rankų darbo gaminiai – Birutės Valiukienės šeimos (giminės) bruožas
 • 14 foto

Paklausta, kokios srities talentą gludina, tobulina ir jo vaisiais džiugina aplinkinius, uteniškė Birutė Valiukienė neslėpė: „Ko tik nesu dariusi..." Namų sienas puošiantys paveikslai išduoda, kad daugiausia laiko moteris skiria tapybai, o iš spintos traukiami drabužiai, papuošalai, stalus puošiantys nėriniai patvirtina, kad valandų nepagailėta ir kitoms veikloms. Apie save ir savo pomėgius menininkė papasakojo „Utenos dienos" skaitytojams.

Papasakokite apie save...

Esu kilusi iš Rokiškio rajono, Minkūnų kaimo. Esu penkta – jauniausia tarp brolių ir seserų. Tėtis buvo kalvis, mama rūpinosi namais, vaikais,  sergančiais artimaisiais.

Kada Jūs atradote polinkį į meną?

Nuo pat mažų dienų siūdavau lėlėms drabužėlius. Mokykloje Jūžintuose (Rokiškio r.) gavau pastabą: „Jei tapysi, paišysi, iš tavęs išeis žmogus." Norėjau stoti į specialybę, susijusią su daile, Panevėžyje, bet tėvai manęs neišleido. Todėl Utenoje mokiausi siuvimo amato. Visiškai į tapybą
pasinėriau 2000-aisiais, paskatinta dailininko Laimono Šmergelio.

Ar Jūsų šeimoje yra daugiau menininkų?

Kai mirė tėtis, atsivežiau mamą pas save. Ji pradėjo iš šiaudų pinti sodus, velti vilną, anksčiau siūdavo liemenėles kaimo moterims, nėrė tinklus iš lino. Dar žadėjo ir mane pamokyti, bet vis atidėliojom, kol nebeliko kam mokyti. Mano sesuo, gyvenanti Šiauliuose, neria drabužius, siuvinėja, pasisiuvo tautinius rūbus. Brolis, gyvenantis Dusetose (Zarasų r.), drožia, bet niekur apie tai nesiskelbia, parodose nedalyvauja. Kitas brolis buvo pradėjęs užsiimti rankų darbo gaminiais iš gintaro, Vilniuje gyvenanti sesuo šiek tiek paišė. Užauginau dvi dukras. Viena iš jų mokėsi dailės  mokykloje, bet nebaigė. Vis dėlto šiandien į rankas paima teptuką, daugiausia tapo abstrakcijas.

Kokiais gebėjimais pasižymite Jūs?

Tapau. Tai daryti man yra patogiausia. Man patinka derinti spalvas. Taip pat nerdavau servetėles, esu nusinėrusi kostiumėlį. Iš odos sages darau,
iš vilnos nusivėliau kostiumėlį. Bet vėlimas – sunki veikla: labai pavargsta rankos, reikia daug vietos, ant grindų nepatogu. Dariau atvirukus su džiovintomis gėlytėmis. Siuvu įvairius lininius maišelius, kuriuos galima panaudoti dovanoms (pinigėliams, šokoladui...).

Ar yra kas nors, ko Jūs nedarote?

Bandžiau kažkada drožinėti. Net įrankius nusipirkau. Bet pamačiau, kad neįveiksiu nusimatyto darbo, tai atidaviau broliui.

Ką piešiate?

Piešiau peizažus, bet dabar labiau palinkusi prie gėlių. Laukiu šviesesnių dienų, kad vėl galėčiau paimti į rankas teptuką, nes esant blogam apšvietimui tapyti sunku.

Ką Jums reiškia piešimas?

Kai atsisėdu, aš nejaučiu nieko. Manęs nėra. Ir nenoriu, kad kas trukdytų.

Kaip artimieji vertina Jūsų pomėgį? Ar pasako pastabų?

Pasako dukros. Joms nelabai patinka mano stilius, gal braižas. Bet jos turi mano darbų.

Kur realizuojate savo darbus?

Mugėse dalyvauju retai. Neapsimoka. Už vietą reikia daug sumokėti. O štai nemokamai kai pakviečia, sudalyvauju. Daug darbų esu padovanojusi, dalis yra nupirkti. Vilniuje yra parduotuvė, kurioje priima darbus, tačiau labai pigiai, todėl neapsimoka ten vežti. Taip pat mano darbų galima įsigyti internetu www.onlyart.eu.

Ar gaunate užsakymų?

Gaunu. Vieną turėjau labai įdomų. Vyriškis užsimanė, kad nutapyčiau žuvį, kuri, pagal Kinijos mokymą, neva pritraukia turtus. Aš pasidomėjau, kaip ji
atrodo. Nupiešiau du variantus: viena žuvis buvo žolėse, kita nutapyta meniškai. Užsakovas išsirinko paveikslą pagal atsinešto svarelio parodymus – tą, kurio aura geresnė. Tai buvo žuvis, nutapyta žolėse.

Parodos, konkursai...

Parodose dalyvauju nuo 2002 metų. Surengiau ir personalinių parodų, ir su kitais tautodailininkais. Mano darbai eksponuoti net tik artimiausiuose kaimyniniuose rajonuose, bet ir tolėliau, taip pat buvo išvežti į užsienį. Šiuo metu, pasibaigus parodai, į Lietuvą iš Vokietijos grįžta grafikos darbai (lino raižiniai). Kaip vienas reikšmingiausių įvertinimų man buvo Kupiškio etnografiniame muziejuje surengtoje Kazio Šimonio vardo Aukštaitijos regiono tautodailininkų tapybos ir grafikos parodoje konkurse pelnytas diplomas už „šimoniškiausią“ darbą.

Esu dalyvavusi parodose kaip primityviosios tapybos atstovė, bet toks tapymas man nepriimtinas, nepatinka. Na, kam gadinti drobę?

Dėkoju už pokalbį. 

 

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Sėlės kaime sėliai galbūt niekada ir negyveno (II)

  Penki kilometrai už Tauragnų, važiuojant Kirdeikių link, yra galimai sėliškos kilmės vardu pavadintas kaimas – Sėlė. Ankstesniu pavadinimu vietinių tebevadinamo kaimo gyventojai atsimena anuometę Sėlą buvus ne tik didelę, bet ir linksmą, pilną jaunimo. Čia nuolat būdavo rengiami šokiai, lenktyniaujama Tauragno ledu. Mokytoja Jadvyga Bivainienė visoje apylinkėje buvo žinoma dėl rengiamų klojimo teatro vaidinimų.

 • Lietuvoje pradėtas įgyvendinti projektas „Naujos kartos interneto prieigos infrastruktūros plėtra“

  Europos ekonomikos pažangos strategijoje „Europa 2020“ ir pavyzdinėje iniciatyvoje „Europos skaitmeninė darbotvarkė“ įtvirtintas tikslas 2020 m. visiems europiečiams turėti galimybę naudotis didesnės kaip 30 Mb/s spartos interneto ryšiu. Siekdama šio tikslo viešoji įstaiga „Plačiajuostis internetas“ 2018 m. pabaigoje pradėjo įgyvendinti projektą „Naujos kartos interneto prieigos infrastruktūros plėtra“. Projektu siekiama sudaryti prielaidas gyventojams prisijungti prie naujos kartos prieigos tinklo teritorijose, kurių šiuo metu nedengia naujos kartos prieigos infrastruktūra ir minėtos infrastruktūros plėtra privačiomis investicijomis nėra numatyta.

 • „Erasmus+“ programos projektas mokykloje-vaikų darželyje „Varpelis“

  Utenos mokyklos-vaikų darželio „Varpelis" bendruomenė kartu su dar penkiomis Europos Sąjungos šalimis pastaruosius dvejus metus dalyvauja „Erasmus+" programos tarpmokyklinių strateginių partnerysčių projekte „Už žaliuojantį pasaulį: leiskime vaikams veikti", kurio tikslas – nuo mažens vystyti socialinį bei verslumo ugdymą, skatinti vaikus atsakingai veikti, supažindinti su aplinkos apsaugos bei sociokultūrinėmis problemomis, ugdyti įvairias vertybes ir verslumui reikalingas savybes, tokias kaip pasitikėjimas savimi, atkaklumas, iniciatyvumas, kūrybiškumas, atsakingumas, savarankiškumas ir komandinė dvasia.

 • Gražvydė Janina Daujotienė: „Savo profesiją myliu ne tik žodžiais, bet ir visa širdimi“

  Apie menininkę Gražvydę Janiną Daujotienę, odinių dirbinių kūrėją, buvo rašyta ir dar bus rašoma ne kartą, todėl tikriausiai daugelis jau puikiai žino, kad moters senelis buvo batsiuvys bei odininkas. Taigi ji greičiausiai būtent iš jo paveldėjo pomėgį dirbti su oda. Šį kartą į menininkę norėjosi pažvelgti naujai, kitaip. Itin jautrios sielos pašnekovė pastebimai jaudinosi viso pokalbio metu, bet vis tiek spinduliavo meile bei atsidavimu savo profesijai ir kūrybai, kurios paslaptis bei žinias dabar stengiasi perduoti Utenos regioninio profesinio mokymo centro mokiniams. Kūryba nelieka pamiršta, ji visada kažkur šalia – tai ruošimasis parodoms, mielos dovanėlės gamyba artimam žmogui ar tiesiog prisilietimas prie odos po darbo.

 • Liną įsimylėjusiai auksarankei kūrėjai būtina saulė

  Jei imtumėmės trumpai peržvelgti Editos Kušleikienės kūrybos ratą, ko gero, tai nelabai pavyktų. Šios šiltos, kūrybiškos bei energingos moters pomėgių ir kūrinių gausybėje – išskirtinės sagės-mergytės, papuošalai, paveikslų tapyba, vilnos vėlimas, juostų pynimas, butelių dekoravimas, interjerinės lėlės, dekupažas, karpiniai, drabužių kūrimas, ir visa tai ji daro su didele meile, polėkiu, labai meniškai bei išradingai. Tačiau vieną savo kūrybos kertelę Edita laiko pasilikusi tik sau – tai rankdarbiai iš lino. Nors pati sakė, kad susidomėjusių daug ir tikrai galėtų grožį iš lino dalyti ir kitiems, kol kas ji nesiryžta to daryti. Bent kol kas... Apie šį lietuvių liaudies dainomis apdainuotą ir išgirtą pluoštą menininkė galėtų kalbėti valandų valandas, dalijamės šiuo pokalbiu su „Utenos dienos" skaitytojais.

 • Uteniškė dailininkė peizažą vadina savo dienoraščiu

  Dailininkės Reginos Skomskienės (Steponavičiūtės) teigimu, turint valandėlę laisvo laiko nėra nieko smagiau, nei pabėgti nuo kasdienybės – suradus akims malonų gimtojo krašto vaizdą, pasitiesti baltą popieriaus lapą, švelniais pieštuko kontūrais brūkštelėti pagrindines piešinio linijas, paskui teptuku jį aptaškyti vandeniu ir, paletėje maišant dažus, skaidriais sluoksniais tapyti peizažą. Tapybą akvarele menininkė apibūdina kaip žaismingą ir nenuspėjamą užsiėmimą. „Besiliedami dažai sukuria naujų atspalvių, netikėtų dėmių, formų ir linijų. O jei liejant akvarelę saulę užstoja debesys, pakyla vėjas ar ima lyti, supranti, kad ne tik nuo tavęs priklauso, ar peizažas bus vykęs", – sakė kūrėja, neseniai uteniškiams ir miesto svečiams pristačiusi autorinių darbų parodą „Gimtojo krašto peizažai".

 • Neįprastų pomėgių turintis uteniškis sako gyvenantis taip, kaip nori

  Utenos rajono tautodailininkų būrį neseniai papildė jaunas (29 m.) aplinkosaugininkas Domantas Žilėnas. Baltų kultūra ir religija besidomintis uteniškis bene vienintelis Utenos krašte kaladėlėmis veja vytines juostas, kurios Lietuvoje žinomos nuo IV amžiaus. Šio amato savarankiškai išmokęs vyras geba valdyti ir adatą – siuva archeologinius kostiumus, kuriais puošiasi per įvairias šventes. Tačiau šis pokalbis – ne tik apie tai.

 • „Gimtojo krašto peizažai“: kas širdyje, tas ir ant popieriaus...

  Gegužės 5 dieną Utenos kultūros centro (UKC) dailės galerijoje atidaryta visą mėnesį iki birželio 7-os veiksianti uteniškės Reginos Steponavičiūtės-Skomskienės akvarelių paroda „Gimtojo krašto peizažai". Susitikti su jų autore ir pasidžiaugti pirmąja jos personaline paroda svarbiausioje miesto dailės ekspozicijų erdvėje panoro nemažai uteniškių.

 • Genovaitė Adiklienė: „Kūryba suteikia man galimybę keliauti“

  Panevėžyje gimusi ir augusi tautodailininkė Genovaitė Adiklienė jau bemaž pusę amžiaus gyvena Utenoje. Šiame mieste kartu su šviesaus atminimo sutuoktiniu Kazimieru, kuris kūrybiniu keliu, priešingai nei jo žmona, ėjo vos kelerius metus, užaugino sūnų ir dukrą, sulaukė penkių anūkų. Dar vaikystėje dailės konkursuose laurus skindavusi garsi mūsų krašto kūrėja, visą gyvenimą dirbusi pedagoge ikimokyklinio ugdymo įstaigose, šiandien ne tik tapo, bet ir lipdo iš molio švilpynes – tęsia vyro pradėtus darbus. Šventiniame „Utenos dienos" numeryje – pokalbis su neseniai 70-ies metų jubiliejų atšventusia energingąja menininke apie teatro užkulisiuose prabėgusią vaikystę, ilgametę pedagoginę veiklą bei neblėstančią aistrą kurti ir keliauti.

 • Danius Galiauskas: „Dailė – tylus menas“

  Kuklus, nemėgstantis girtis, jautrus ir talentingas... Toks įspūdis susidarė pabendravus su dailininku, Utenos dailės mokyklos mokytoju Daniumi Galiausku, kurį galima vadinti Mokytoju iš didžiosios raidės, nes jį myli vaikai, o mažesnieji vadina ne bet kaip – dailininku. Sakosi save realizuojantis bendraudamas su vaikais, todėl tapybą pasilikęs kaip laisvalaikio užsiėmimą ir šioje srityje didelių aukštumų nesiekiantis. Visgi dailininko paveikslai išgyventi, juose atsispindi brandumas, išbaigtumas ir meilė gamtai.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:4134
Vakar apsilankė:10251
Šią savaitę apsilankė:23440
Šį mėnesį apsilankė:302214
Viso (nuo 2015-02-16):13749280
Šiuo metu naršo:
144
2020-05-27
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!