Dvarininkų tikslas – atkurti Saldutiškio dvarą ir žmonių orumą II
ProjektaiDvarininkų tikslas – atkurti Saldutiškio dvarą ir žmonių orumą II
2015 birželio 16, Antradienis 09:13

Dvarininkų tikslas – atkurti Saldutiškio dvarą ir žmonių orumą II

Dvarininkų tikslas – atkurti Saldutiškio dvarą ir žmonių orumą II
 • Neringa JONAVIČIENĖ
 • 7 foto
 • Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

Saldutiškio dvaras, minimas nuo 18 a. pabaigos, vadintas Stulgiškių arba Šilgudiškio dvaru. Jo įkūrėju, lėmusiu Saldutiškio suklestėjimą, laikomas Antanas Jaloveckis, kurio sūnui Mečislovui po tėvo mirties pasitraukus į Lenkiją dvaras ėjo iš rankų į rankas: jame veikė saleziečių vienuolynas, karo ligoninė, stribų štabas, mokykla, bendrabutis... Kiekvienas naujas šeimininkas savaip keitė dvaro pastatą ir teritoriją, todėl dabartiniams jo šeimininkams – Arūno Svitojaus šeimai – teko nelengva užduotis iš šykščių istorijos nuotrupų atkurti buvusio dvaro autentiką su kadaise sklandžiusia didinga dvasia ir turininga kultūrine veikla.

Istorija – lenkiškose knygose ir akvarelėse

Rekonstruotoje Saldutiškio dvaro bibliotekoje Svitojai verčia lenkiškas knygas, menančias dvaro ir su juo siejamų žymių žmonių istoriją. A. Svitojus didžiuodamasis pasakojo, kad iš Krokuvos ir Lenkijos ambasados neseniai sulaukė svečių, kurie čia ieškojo lietuvių kilmės lenkų dailininko ir architekto Stanislovo Vitkevičiaus pėdsakų. S. Vitkevičiaus sesuo buvo ištekėjusi už Boleslovo Jaloveckio, todėl dailininkas lankydavosi Saldutiškyje. B. Jaloveckis buvo labai turtingas žmogus, nes valdė didelę dalį Rusijos geležinkelių ir metalurgijos pramonės akcijų. Būtent B. Jaloveckio dėka miestelis buvo apsodintas liepomis ir juodosiomis tuopomis. Saldutiškio gyvenvietė pradėjo augti 1899 m., nutiesus siaurąjį geležinkelį, kurio tiesimui vadovavo pats B. Jaloveckis. Tarp siaurojo geležinkelio stoties ir dvaro buvo supiltas kelias, šalia geležinkelio – pastatytas vandentiekio bokštas. Rusijos Dūmos deputatas nuo Rytų Lietuvos karo inžinierius, Rusijos valstybės Dūmos narys, generolas B. Jaloveckis buvo didžiosios Lietuvos valstybės šalininkas, gausiai rėmė Lietuvos pabėgėlius Rusijoje Pirmojo pasaulinio karo metais, 1907 m. Vilniuje išleido knygutę lietuvių ir lenkų kalba „Lietuva ir jos reikalai: tautiškas Lietuvos katekizmas", bendradarbiavo laikraštyje „Litwa". B. Jaloveckio sūnus Mečislovas prieš Pirmąjį pasaulinį karą dirbo dvarų įkainotoju Vilniaus žemės banke, tad turėjo sąlygas keliauti po dvarus, juos aprašinėti. Aprašinėdamas, surašydamas visas dvarų vertybes, kartu juos ir įamžindavo akvarelėse, kurių sukaupė net pusantro tūkstančio.
Viena iš akvarelių A. Svitojui pasitarnavo rekonstruojant Saldutiškio dvaro gyvenamąjį pastatą. „Mes penkerius metus diskutavome, koks turi būti stogas, – prisiminė pašnekovas. – Kai pamatėme nutapytą Saldutiškio dvarą, tapo aišku, kad stogas turi būti raudonas." Šiuo metu dvaro pastatas jau nebeprimena landynės, kolūkiečių menamos valgyklos ar bendrabučio. Rekonstruotos menės alsuoja oria aristokratiška didybe. Pasak A. Svitojaus, šiuo metu jau rekonstruota ir atkurta pusė patalpų.

Tikslas – atkurti dvarą ir visuomeniškumą

Dvaro šeimininkams įnikus į jo atkūrimo darbus, čia pragyvenimo šaltinį galėtų rasti ne vienas miestelio gyventojas. Tačiau A. Svitojus pastebėjo, kad dirbti nori retas, o dabartiniame kaime įsigalėjo norma ir nuostatos, kad dirbti yra neprotinga ir nereikalinga. „Ateina žmogus, padirba pusę dienos, nes ilgiau kaime jie dabar dirbti nepratę. Ir pradingsta, – stebėjosi su darbininkais rūpesčių patiriantis G. Svitojus. – Jie dirbti nenori. Pasitaiko, kad paskambina žmogus šeštadienį per pietus ir paprašo darbo, nes vakare žmogui reikia atšvęsti. Paprašau ateiti pirmadienį ir išgirstu atsakymą, kad pirmadienį jis dirbti jau negalės, o gal nenorės..." A. Svitojus akcentavo, kad jis sau iškėlė tikslą ne tik atkurti dvarą, bet ir keisti žmonių požiūrį į gyvenimą kaime. Jis pastebėjo, kad Saldutiškis jau keičiasi, gerokai sumažėjo vagysčių, pozityviai veiklai aktyvinamas jaunimas, bendruomenė tampa visuomeniškesnė.
Naujasis dvaro šeimininkas tikino neketinantis išpuoselėti ir laikyti nenaudojamo dvaro bei jo teritorijos. Jau dabar čia kone kas savaitę vyksta daug renginių, kai kurie jų, tokie kaip avikirpio šventė, tampa tradiciniais. Dvaras ypač masina vestuvininkus, tačiau jų A. Svitojus įsileisti nenorėtų po nemalonios patirties, kai kruopščiai rekonstruotos palangės ir sienos buvo supilstytos gėrimais. Dabar orientuojamasi į kultūrines, edukacines veiklas dvare. Tokias veiklas A. Svitojus supranta kaip įsipareigojimą visuomenei, vietos gyventojams. Dvaro savininkų misija – telkti bendruomenę, paskatinti bendrai veiklai ir savišvietai. Jau netrukus A. Svitojus pakvies kaimų lyderius į seminarą „Gyvenu kaime, žinau savo vertę" padiskutuoti apie pilietiškumą, lyčių lygybę, diskriminaciją, žmonių teises. Pasimokę bendruomenių atstovai galės žinias perduoti ir naują požiūrį skiepyti savo kasdienėje gyvenamojoje aplinkoje.

Neringos Jonavičienės nuotr.

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Konkurso nugalėtoju paskelbtas kaimyninio rajono dvaras

  Penktadienį turizmo parodos „Adventur“ metu „Litexpo“ parodų ir kongresų centre paskelbti EDEN „Patraukliausios Europos sveikatos turizmo vietovės 2019“ apdovanojimų nugalėtojai Lietuvoje. Europos Sąjungos šalyse vykdomame konkurse, kurio tema šiemet buvo sveikatos turizmas, mūsų šalies nugalėtoju išrinktas Ignalinos rajone esantis Paliesiaus dvaras su jo teritorijoje veikiančia fizinio krūvio terapijos klinika.

 • Kristina Kraujūnaitė-Daineko: „Visada yra planas B“

  Jau antrą dešimtmetį Danijoje gyvenantys Kristina ir Aleksejus Daineko nuolat grįžta į gimtuosius namus. Nors, kaip patys sakė, Lietuvoje jiems nebuvo suteikta galimybė atsiskleisti ir pasiekti tokias aukštumas kaip užsienio šalyje, nuoskaudos jau praeityje – į tėvynę pora sugrįžta su naujais sumanymais, kuriuos yra pasiryžusi įgyvendinti, net jei tektų sulaužyti ietis.

 • Spitrėnų dvarininkas iki šiol mena savo vaikystės vietas

  Spitrėnai – tarp miškų ir kalvų pasislėpęs Utenos seniūnijos kaimelis, 11 kilometrų nutolęs nuo Utenos ir esantis į pietryčius nuo Vaikutėnų. Jo šaknys siekia XVIII amžių, kai čia įsikūrė dvarelis, iš pradžių ėjęs iš rankų į rankas vis kitam savininkui, kol XIX amžiaus pabaigoje jį įsigijo Ksaveras Baleiša (1834–1899 m.). Nuo tada dvaras priklausė Baleišų giminei ir kaip kiekviename tokio tipo kaime būrė aplink save vietos bendruomenę. K. Baleišos anūkas Jonas Baleiša prisiminė savo vaikystę, praleistą Spitrėnų dvare, tėvus, aplink gyvenusius žmones ir Spitrėnų Švč. Mergelės Marijos, Taikos Karalienės, bažnyčios statybas. Vyras ne tik papasakojo ne vieną juokingą su bažnyčios statybomis, kaimu ir jo žmonėmis susijusią istoriją, bet ir pasidalijo savo nostalgiškais kūriniais apie gimtąjį kraštą.

 • Utenos dvaras dar turi slėpinių

  Apie Mariją Bilevičiūtę, tapusią maršalo motina

  Utenoje, K. Ladygos gatvėje, ten, kur prasideda Kuktiškių kelias, atokiau nuo gatvės stūkso buvęs raudonplytis dvaro rūmas, jame nuo 1926 m. įsikūrusi Utenos „Saulės" gimnazija. Pastačius naujus gimnazijos pastatus, senasis dvaro rūmas, kuriame mokėmės, liko dabar apleistame parke šiek tiek nuošaliau, pasenęs, bet orus ir išdidus su 150 metų praeitimi.

 • Mamontovo koncerto Ilzenbergo dvaro ūkyje klausėsi ir karvės

  Pirmąjį rugsėjo savaitgalį Rokiškio rajone esančiame Ilzenbergo dvare praūžė kultūrinis renginys, pritraukęs daugiau nei 2 tūkst. lankytojų iš visos šalies. Šventiškai nusiteikusių svečių rudeniškas oras neatgrasė: po gamtos supamas erdves lakstė vaikai, skambėjo juokas ir muzika, kvepėjo kepamas valgis. Iškilmingas rudens sutiktuves vainikavo Andriaus Mamontovo koncertas.

 • 500 m. menančiame dvare – išskirtinis A. Mamontovo koncertas

  Rugsėjo 3 d. Rokiškio rajone, prie sienos su Latvija įsikūrusiame Ilzenbergo dvare, išskirtinį koncertą surengs vienas žinomiausių šalies atlikėjų – Andrius Mamontovas. A. Mamontovo koncertas bus pirmasis tokio masto kultūrinis renginys regione: planuojama, kad šventėje dalyvaus apie 2 tūkst. žmonių iš aplinkinių miestelių, miestų ir visos Lietuvos.

 • Ilzenbergo dvaro istoriją primins tarptautinis renginys Rumunijoje

  Jei nežinai savo praeities, tau nėra kelio ateitin. Šią mintį istorikas dr. Kęstutis Gecevičius išsiveža į tarptautinį renginį Rumunijoje, kurio temų herojė - Livija Dimšienė Majoresku, buvusi Ilzenbergo dvaro (Rokiškio r.) valdytoja. Apie šią itin žinomo Rumunijos visuomenės veikėjo, premjero Tito Livijaus Majoresku dukrą ir Ilzenbergo dvarą dr. K. Gecevičius istorinėmis žiniomis dalinsis su simpoziumo „Karo aukos: lenkų pabėgėliai ir grafienė Livija Dimšienė Majoresku", kuris rengiamas Campulungo mieste rugsėjo 1-3 dienomis totalitarizmo aukoms atminti.

 • Lopų dvaras Sirutėnuose

  Sirutėnų dvaras buvo tik už trijų kilometrų į šiaurę nuo Utenos. Jau 1774 m. jį valdė Tomašas Lappo. Lopai šį dvarą valdė ir 1784 m.

 • Leliūnų dvaro Butleriai

  Parašęs savo penkiatomę autobiografinių knygų „Už ką?" seriją, jos autorius Vladas Butleris (1887 m. Civilske–1945 m. Čekijoje) pamini, kad jų giminė kilusi iš Irlandijos (Airijos) bajorų. Jo protėvis Valteris 17 amž. pirmoje pusėje įsikūręs Lietuvoje, Kauno gubernijos ribose, į kurias tuomet įėjo ir Ukmergės (Vilkmergės pavadinimu) apskričiai priklausiusi Utena su savo valsčiais.

 • Pomarnackių dvaras Avižieniuose

  Kauno plentu už Utenos, pasiekus Jasonis ir pasukus keliu į kairę, netoliese rasime Avižienius. Avižienių dvaras ir kaimas (Leliūnų sen.) buvo netoli nuo kito – Jasonių dvaro, valdytas Pomarnackių, čia turėjusių 139 dešimtines žemės. Dvaro savininkas buvo Tadeušas Pomarnackis.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:6722
Vakar apsilankė:7456
Šią savaitę apsilankė:34407
Šį mėnesį apsilankė:21297
Viso (nuo 2015-02-16):14045289
Šiuo metu naršo:
72
2020-07-03
MENŲ KALVĖ – Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!