Tarp parodos muziejuje eksponatų – ir dovana gimtajam miestui
ProjektaiTarp parodos muziejuje eksponatų – ir dovana gimtajam miestui
2014 lapkričio 19, Trečiadienis 08:21

Tarp parodos muziejuje eksponatų – ir dovana gimtajam miestui

Tarp parodos muziejuje eksponatų – ir dovana gimtajam miestui
 • Birutė NENĖNIENĖ
 • 15 foto
 • Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

Nuo lapkričio 3-ios Utenos kraštotyros muziejaus lankytojai turi galimybę susipažinti su dviejų sostinės dailininkų šeiminio tandemo – motinos ir sūnaus: keramikės Danutės Jazgevičiūtės ir grafiko bei knygų iliustratoriaus Edvardo Jazgevičiaus – kūriniais. Vienas šios ekspozicijos darbų turėtų itin sudominti uteniškius...

Mamos pėdomis...
Ir kas gi nežino posakio apie netoli nuo obels riedantį obuolį?.. Taip nutiko ir dailininkės D. Jazgevičiūtės šeimoje, kai sūnus Edvardas nuo mažų dienų pasuko į dailės mokslus Vilniaus Mikalojaus Konstantino Čiurlionio menų mokykloje, po kurių tiesiausias kelias buvo į Vilniaus dailės akademiją, tą pačią (tik vadintą valstybiniu Dailės institutu) 1969 metais baigė mama, už dailės pradžiamokslį iki šiol jaučianti pagarbą ir dėkingumą savo gimtosios Utenos buvusios pirmosios vidurinės mokyklos piešimo ir braižybos mokytojui Vytautui Petroniui.

Prisimena net Mokytojo pravardę
Nors vidurinę mokyklą baigė tolimais 1964-aisiais, Danutė puikiausiai mena įdomias ir kūrybingas mokytojo V. Petronio pamokas, ypač tas, kurios, esant geriems orams, vykdavo gamtoje. Jos žodžiais, smagiausia buvo tai, kad Mokytojas į savo mokinius žiūrėjo su pagarba, elgėsi su jais ne kaip su nebrandžiais vaikais, o kaip su asmenybėmis. Be viso to, jis puikiai išmanė savo dėstomą dalyką. „Juk tais laikais Utenoje dar nebuvo dailės mokyklos, o aš per stojamuosius į Dailės institutą sulaukiau komisijos narių nuostabos ir pagyrų kaip labai gerai parengta studijoms", – „Utenos dienai" sakė studijas Keramikos fakultete baigusi moteris, šiuo metu ir pati dirbanti Lietuvos edukologijos universitete Dailės katedros lektore ir mokymo meistre.
1969 m. studijas baigusi uteniškė pradėjo kūrybinę veiklą, nuo 1976-ųjų ji – Dailininkų sąjungos narė, surengusi septynias personalines ir dalyvavusi per 80-yje grupinių parodų Lietuvoje ir užsienyje, 11-oje respublikinių ir tarptautinių keramikos simpoziumų, sukūrusi septynis monumentalius interjero darbus ir pelniusi įvairių apdovanojimų, tarp kurių ir šiais metais pelnyta Liudviko Strolio pagrindinė premija.
Šį rudenį į gimtąjį miestą, kuriame irgi yra surengusi keletą parodų, tarp jų – kartu su sūnumi, D. Jazgevičiūtė atvežė dalį naujų pastarojo laikotarpio darbų, geriausiai atspindinčių dabartinius ieškojimus. Dailininkė prisipažįsta, kad jos įkvėpimo šaltinis buvo ir yra gamta. Ji sakė niekada nekurianti darbo pagal kažkokį susikurtą ar nulipdytą maketą, o tiesiog pasiduodanti kūrybos pagal turimą idėją magijai. Dažnai galutinė keramikos darbų faktūra, spalva nemaža dalimi priklauso nuo jų išdegimo. Taip gimsta pilys, bokštai... Į jų lakias formas ir įspūdingas faktūras galės įsižiūrėti parodos lankytojai.

Svarbiausias eksponatas liks Utenoje
Nei parodos atidarymo, nei uždarymo iškilmių muziejuje neplanuojantis rengti dailininkų tandemas ekspozicijos salėje darbavosi pirmadienį – ne lankymosi jame dieną, kartu su muziejininke Rolanda Gudyniene kritišku žvilgsniu vertindami bendrą salės vaizdą nuo nuotaikingos ir spalvingos vaikiškų knygų iliustracijų karuselės ant sienų iki salės centre pažirusių meniškai išdirbto šamoto dirbinių, iš kurių vienas– mįslingas neįvardytas „Piliakalnis"...
„Ar tai tik ne Narkūnų piliakalnis?.." – teiraujamės dailininkės, o R. Gudynienė teigiamą D. Jazgevičiūtės atsakymą iškart papildo svarbiausiu pranešimu, kuris kitais atvejais, žinant, kaip kartais žmonės (ypač – menininkai) mėgsta pasireklamuoti net ir tuščioje vietoje, jau seniai būtų buvęs garsiai ištrimituotas „urbi et orbi" (miestui ir pasauliui – aut. past.). „Mes ką tik pasirašėme dovanojimo popierius. Šis darbas man jau nebepriklauso, jis – muziejaus nuosavybė", – šypsojosi keramikė, padovanojusi gimtinei vieno iš ryškiausių Utenos istorinių ir archeologinių simbolių meninį vaizdą, iš kurio uteniškiai gali ne tik atpažinti piliakalnio kontūrus, bet per simbolinį pjūvį – praėjusių amžių klodus – pažvelgti į jo gelmę, prisimindami krašto praeitį. Kad piliakalnis neatrodytų kaip tuščia plynaukštė, menininkė ant jo priaugino medžių, kurių lajos, žvelgiant iš viršaus, susilieja į lapą...

Ir sūnus – pusiau uteniškis
Kalbantis su keramike apie Uteną, sentimentų mūsų miestui neslėpė ir Edvardas, kurio vaikystė ir moksleiviškos vasaros bėgo šalia Malūno, kaip dauguma uteniškių ir dabar tebevadina – Vyžuonaitį, ežero. Tik grafiko ir knygų iliustratoriaus kūriniuose, savaime suprantama, tai neatsispindi. 45-erių dailininkas jau 15 metų darbuojasi leidykloje „Alma littera": kuria knygų viršelius, dizainą, iliustruoja vaikiškas knygas. 2000-aisiais už iliustracijas Franko Limeno Baumo knygai „Nuostabusis Ozo šalies burtininkas" dailininkas pelnė Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyriaus gražiausios metų knygos apdovanojimą. 2002 m. jis iliustravo Vytauto Petkevičiaus „Didįjį medžiotoją Miką Pupkų", 2012-aisiais – Kornėjaus Čiukovskio „Musė – vilko pusė", o 2013 m. – Kosto Kubilinsko „Eiliuotos pasakos". Dalis dviejų pastarųjų knygų iliustracijų atvežta į Uteną.
Dailininkas prisipažįsta nuo pat pradžių buvęs iliustratyvus, mėgęs ne tik piešti, bet ir perpiešti, todėl ir pasirinkęs grafiką, kurios mokęsis pas garsų menininką Mikalojų Vilutį. Jis stažavosi Austrijoje, Zalcburgo vasaros akademijoje. Parodose dalyvauja nuo 1992 m., kai dar buvo studentas.
Paroda Utenos kraštotyros muziejuje veiks iki gruodžio 1 dienos.

Vytauto Ridiko nuotr.

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Antazavės dvare – veltinių paroda

  Amatų centre, esančiame Antazavės dvare, atidaryta zarasiškės Eglės Vaitkevičienės veltinių darbų paroda.

 • Leliūnuose – nauja neįprastų keramikos darbų paroda

  Praėjusios savaitės pabaigoje Vytauto Valiušio keramikos muziejuje Leliūnuose atidaryta keramikės Rūtos Šipalytės keramikos darbų paroda „Miestai. Keliaujantys namai“. Ši paroda – autorės naujausio projekto „Miestai. Keliaujantys namai“ fragmentų ir ankstesnių kūrinių susijusia tema derinys. Kaip „Utenos dienai“ prisipažino pati parodos autorė, jos kūriniuose architektūra atsirado ne visai atsitiktinai, nes menininkės tėvai – architektai.

 • Iš nebūties – į būtį

  Beveik du mėnesius Vytauto Valiušio keramikos muziejuje veikia Rimos Leipuvienės keramikos darbų paroda „Iš nebūties“. Gausiai lankoma paroda sulaukė didžiulio dėmesio, nes skulptūrinės keramikos darbai neeiliniai, kaip sakė menininkė, jie tarsi laiko ir patirties išvagoti gyvenimai, prisiminimai, individualios patirtys. Paroda veiks iki liepos 1 dienos.

 • Keramikos darbų parodą nudažė pavasario ir vasaros spalvos

  Jau kurį laiką Utenos kolegijos Medicinos fakulteto fojė puikuojasi dekoratyvinės keramikos dirbinių paroda. Originalius ir išskirtinius darbus eksponuojančias kūrėjas uteniškę Jovitą Paukštytę ir jos mokinę Karoliną Puodžiukaitę sieja meilė keramikai.

 • Įvertino paukščių kūrėjus

  Ne pirmus metus Utenos valstybinėje maisto ir veterinarijos tarnyboje vyksta mokinių ar darželinio amžiaus vaikų darbelių konkursai, o šiais metais mūsų rajono ugdymo įstaigų priešmokyklinukai ir pradinukai turėjo galimybę sudalyvauti kitame konkurse „Paukštis Lietuvai". Panaudoję įvairiausias medžiagas – šiaudus, popierių, siūlus, plunksnas ir t. t. – išradingi kūrėjai savo dirbiniais padabino šios įstaigos koridorių ir už tai buvo apdovanoti.

 • Uteniškiai savo kūrybos darbus pristatė Seime

  LR Seimo II rūmų parodų galerijoje pristatyta Utenos rajono tautodailininkų darbų paroda, skirta Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui. Parodoje eksponuojami kelių dešimčių skirtingų autorių sukurti rankdarbiai, medžio drožiniai, keramikos dirbiniai, paveikslai, audiniai, nėriniai, ir kiti Utenos rajonų tautodailininkų darbai.
  Parodos atidarymo metu muzikinę programą pristatė Utenos meno mokyklos folkloro ansamblis „Sietynas“.

 • Utenos kultūros centro dailės galerijoje atidaryta išskirtinė paroda

  Praėjusią savaitę Utenos kultūros centro dailės galerija nušvito ryškiomis tarptautinio projekto „Susitikimas ant tilto/ Rendez-vous sur ie pont“ spalvomis. Čia eksponuojami Prancūzijos dailininkų Isidore Krapo, Christophe Massé, Franck Garcia ir mūsų šalies menininkų Arvydo Šaltenio, Lilijos Puipienės, Editos Rakauskaitės, Romualdo Balinsko ir uteniškės Jūratės Mitalienės darbai.

 • Bibliotekoje – paroda „Miegantys žolynai“

  Praėjusį penktadienį Utenos A. ir M. Miškinių viešojoje bibliotekoje atidaryta Utenos socialinės globos namų gyventojų kūrybos darbų paroda ir pristatyti darbai iš vykusių edukacinių užsiėmimų „Miegantys žolynai“. Stendai papuošti herbariumų paveikslais iš pačių gyventojų pririnktų ir išradingai bei meniškai sudėliotų džiovintų gėlių, uogų, žolelių ir lapų.

 • Gamtos fotografai kviečia į parodą

  Praėjusį savaitgalį Utenos gamtos fotografų klubas „Žalias skėtis“ Žemės dienos proga Utenos meno mokyklos Dailės skyriuje atidarė tradicinę kasmetę, jau 18-ąją, fotografijų parodą. Parodoje eksponuojami 68 darbai, sukurti 54 autorių.

 • Prieš pavasario darbymetį visi keliai veda į agroverslo meką

  Tikriausiai Lietuvoje nerastume žemdirbių, negirdėjusių apie tarptautinę žemės ūkio parodą „Ką pasėsi..“. Tradiciškai pavasarį Kauno rajone vykstanti paroda yra puiki vieta susipažinti su naujausia žemės ūkio technika, paragauti kokybiškų produktų, įsigyti išradingų amatininkų kūrybos darbų. Paroda vienodai įdomi ir miesto, ir kaimo gyventojams.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

test_gemius

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:6936
Vakar apsilankė:7956
Šią savaitę apsilankė:58213
Šį mėnesį apsilankė:181289
Viso (nuo 2015-02-16):11152020
Šiuo metu naršo:
87
2019-09-22
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!