Brakonierius sutramdyti įmanoma tik bendromis pastangomis
ProjektaiBrakonierius sutramdyti įmanoma tik bendromis pastangomis
2014 lapkričio 12, Trečiadienis 09:47

Brakonierius sutramdyti įmanoma tik bendromis pastangomis

Brakonierius sutramdyti įmanoma tik bendromis pastangomis
 • Luknė AUKŠTAITĖ

Aplinkos ministerijai prieš beveik porą metų įkainius už neteisėtai sumedžiotus gyvūnus padidinus dešimt kartų, brakonieriams neteisėtos medžioklės gerokai paplonino pinigines. Praktika rodo, kad didžiąją dalį brakonierių aplinkosaugininkai anksčiau ar vėliau sučiumpa, todėl tūkstantinės baudos už gamtai daromą žalą jiems – neišvengiamos.

Baudos
Baudos už neteisėtai sumedžiotą briedį, taurųjį elnią ir danielių padidintos nuo 1 750 iki 17 500 litų. Už šių žinduolių patelę ar jauniklį – nuo 1050 iki 10 500 litų. Už nušautą šerną ir stirną teks pakloti 5 000 litų (buvo 500 litų), šių žvėrių jauniklius – 3 000 litų (buvo 300 litų).
Dešimt kartų padidinti įkainiai už neteisėtai sumedžiotą vilką (iki 3 000 litų), barsuką (iki 3 000 litų), bebrą ir pilkąjį kiškį (iki 1 000 litų). Už kitus sunaikintus žinduolius, išskyrus pelinius graužikus ir tuos, kurie įrašyti į Invazinių rūšių sąrašą, nuo šiol teks mokėti nebe 50, o 500 litų.
Įkainiai už žalą aplinkai ir baudos – labai svarbu, tačiau tai toli gražu ne viskas. Nepamiršti ir įrankiai, kuriais naudojantis padaromos nusikalstamos veikos. Todėl brakonierių tinklai, šautuvai, valtys ir net prabangūs automobiliai, kuriais jie atvyksta, gali būti konfiskuojami.

Išsigando ne visi
Tačiau baudos sutramdė ne visus pažeidėjus. Neseniai Utenos regiono aplinkos apsaugos departamento (RAAD) Gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai reido metu Ignalinos rajone Linkmeno ežere pastebėjo irkline valtimi plaukiančius du piliečius, netrukus pradėjusius traukti pastatytus tinklus. Visus šiuos veiksmus aplinkosaugininkai užfiksavo vaizdo įraše. Kai tik pažeidėjai pamatė artėjančią pareigūnų valtį, metė ištrauktus tinklus į vandenį ir pareiškė, kad nieko nedarė ir apie neteisėtą žvejybą net girdėti nenori. Įkalčių atsikratyti nepavyko – tinklai su laimikiu buvo rasti ir ištraukti. Jiems surašyti administracinio teisės pažeidimo protokolai, paimta valtis ir tinklai. Brakonieriams, be administracinių baudų, teks atlyginti ir gamtai padarytą žalą, kuri siekia beveik puspenkto tūkstančio litų.
Kiek daugiau nei prieš mėnesį Ignalinos rajone, šalia Kazitiškio kaimo esančiame miške, ties Pamiškės kaimu, buvo aptikta tauriojo elnio kailis, vidaus organai su šonkauliais ir briedžio kanopos. Aplinkosaugininkai šalia prieš tai aptiktų dorojimo atliekų rado dar ir briedžio galvą su ragais, kanopas. Aiškiai matėsi, kad gyvūnas sugautas kilpa. Netoliese aptikta dar dvi paspęstos kilpos iš virvutės ir aštuonios kilpos iš plieninio troso. Dėl galimai padarytos didelės žalos gamtai nutarta kreiptis į policijos pareigūnus. Jie netoliese esančiame vienkiemyje Pamiškės kaime aptiko tris brolius, o sodyboje, atlikus ūkinio pastato apžiūrą, po lova rastas neregistruotas, nelegaliai laikomas lygiavamzdis 16 kalibro dvivamzdis medžioklinis šautuvas. Kituose ūkiniuose pastatuose rasta žvėrienos skerdienos, gyvenamosiose patalpose – šovinių. Taip pat rasta statomų tinklų, medžioti kilpoms naudojamo plieninio lyno. Šių brakonierių gamtai padaryta žala siekė keliasdešimt tūkstančių litų.

Prašo visuomenės pagalbos
Užkertant kelią tokiems pažeidimams labai svarbi visuomenės pagalba. Aplinkosaugininkai kviečia gyventojus, pastebėjusius pažeidimus, apie juos nedelsiant pranešti to regiono, kuriame pastebėtas pažeidimas, Aplinkos apsaugos departamento Gyvosios gamtos apsaugos inspekcijai ar rajono agentūrai. Inspektoriai džiaugiasi, kad yra sąmoningų žmonių, netoleruojančių tokio elgesio ir pranešančių jiems. Pažeidėjai susilaukia ne tik finansinių sankcijų – medžiotojams būna atimama teisė medžioti vienerius metus ir konfiskuojamas ginklas. Surinkus ir užfiksavus įkalčius, brakonieriai bando išsisukinėti keisčiausiais būdais – pradedant tokiais pasakymais, kad „aš nieko nedariau", baigiant „radau". Dažnai brakonieriai savo veiklą vykdo sistemiškai, kenksminga gamtai veikla yra tapusi jų gyvenimo būdu, todėl būtina ją stabdyti bendromis visuomenės ir pareigūnų pastangomis.

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Aplinkos ministerijos atstovams uteniškiai išsakė nerimą keliančias problemas

  Gegužės 11 dieną Utenoje, verslo informacijos centro patalpose, vyko UAB „Utenos regiono atliekų tvarkymo centras" organizuotas susitikimas su Aplinkos ministerijos atstovais. Susitikime dalyvavo Utenos regiono savivaldybių, atliekų vežėjų ir komunalinių atliekų tvarkymo sistemų administratorių atstovai.

 • Eugenijus Vanagickas: metalas lyg nešlifuotas brangakmenis, iš kurio galima sukurti grožį

  Smulkutis, regis, visai nepanašus į daugelio įsivaizduojamą plačiapetį žaliūką kalvį tautodailininkas Eugenijus Vanagickas nedaugžodžiauja ir negražbyliauja. Panašu, kad už patį liaudies menininką kalba gausūs jo darbai ir kūriniai, kuriuose itin dažni gamtos motyvai. Iš miesto į nedidelį kaimelį išsikraustęs kūrėjas džiaugiasi supančia gamta ir tuo, kad gali daryti tai, kas jam patinka. Interneto platybėse savo darbų nereklamuojantis ir ypatingo populiarumo nesiekiantis kūrėjas tvirtino dirbąs savo malonumui, tačiau laisvo laiko, kaip ir sveikatos, – kuo senyn, tuo mažyn...

 • Keramikė Jovita Paukštytė: „Niekada nesilaikiau standartų“

  Utenos vaikų ir jaunimo užimtumo centro (buvusi Utenos jaunimo mokykla) neformaliojo švietimo mokytoja Jovita Paukštytė jos vadovaujamą keramikos būrelį lankančius vaikus bei jaunuolius supažindina su moliui būdingomis savybėmis, skatina išmėginti įvairias lipdymo technikas, formas, faktūras, moko dekoruoti pačių rankomis sukurtus keramikos dirbinius. Dar vaikystėje su moliu susipažinusios keramikės išugdyti mokiniai nuolat skina laurus įvairiose parodose, konkursuose, tad nenuostabu, kad mokytoja didžiausiu savo ilgametės kūrybinės veiklos įvertinimu vadina vaikų jai dovanojamas šypsenas. „Utenos diena" su iš Ignalinos kilusia kūrėja kalbėjosi apie atsidavimą darbui bei kūrybai, meilę gyvūnams, pomėgį kurti namų interjerą, modeliuoti ir siūti drabužius.

 • „...einu, kad pasodinčiau medį“

  Utenos rajone, Vyžuonų miestelyje, gyvena talentingas, maištingos sielos menininkas Algirdas Indrašius. Jo sodybos kiemas – nuostabių medžio skulptūrų, kompozicijų, stogastulpių muziejus, kuriame išstatyta daugiau nei 30 autorinių darbų, o namo viduje – mažoji grafika, tapyba, metalo plastika.

 • Aplinkos ministro padėkos – ir uteniškiams

  Pirmadienį Aplinkos ministerijoje apdovanoti aktyviausi ir išradingiausi Europos atliekų mažinimo savaitės renginių dalyviai.
  Europos atliekų mažinimo savaitės renginiai kasmet vyksta paskutinę lapkričio mėn. savaitę. 2016 m. jie vyko lapkričio 19-27 dienomis. Renginių metu visuomenė įvairiais būdais skatinama vengti atliekų susidarymo, mažinti kenksmingų medžiagų kiekį produktuose ir medžiagose, daiktus naudoti pakartotinai ar prailginti jų naudojimo laiką. Lietuva šioje akcijoje pirmą kartą dalyvavo 2015 m., o pernai Aplinkos ministerija tapo šio tarptautinio renginio koordinatore Lietuvoje.

 • Dičiūnuose esančių atliekų sutvarkymui – milijonai eurų

  Praėjusį penktadienį aplinkos ministras Kęstutis Navickas lankėsi Utenoje ir Ignalinoje. Jis susitiko su Utenos regiono aplinkos apsaugos departamento (RAAD) pareigūnais, vyko į Utenos regiono atliekų tvarkymo centrą ir lankėsi atliekų tvarkymo įmonės „Ūrus ir Ko" teritorijoje. Šiuo metu bankrutuojančios UAB „Ūrus ir Ko" veiklos vietoje Dičiūnų kaime, Utenos rajone, palikta tūkstančiai tonų pavojingų ir nepavojingų atliekų, teritorija užteršta cheminių medžiagų atliekomis, o bendrovės vadovams gresia baudžiamoji atsakomybė.

 • Aplinkos ministerija imasi reformuoti valstybinių miškų ūkio valdymą

  Aplinkos ministras Kęstutis Navickas pristato valstybinio miškų ūkio sektoriaus pertvarkos viziją ir pradeda viešą diskusiją dėl būsimų reformų miškų ūkio ir kontrolės srityse. Ministras išplatino oficialų kreipimąsi Aplinkos ministerijai pavaldžioms ir jos reguliavimo sričiai priskirtoms įstaigoms ir įmonėms, kurios įtrauktos į planuojamą miškų reformą. Oficialiame rašte atskleidžiamos politinės reformų gairės ir siūloma teikti konstruktyvius pasiūlymus, kurie vestų efektyvesnio ir skaidresnio valstybės turto ir gamtos išteklių valdymo link.

 • Paryžiaus susitarimo ratifikavimas – gera žinia ir Lietuvai, ir pasauliui

  „Visuotinio susitarimo dėl klimato kaitos, kurį prieš metus Paryžiuje patvirtino 195 valstybės, ratifikavimas – labai svarbus žingsnis vienijant pasaulio pastangas kovojant su šia kaita. Mūsų Seimas jau pradėjo ratifikavimo procesą, ir artimiausiu metu tikimės geros žinios, kad Lietuva jau yra tarp Paryžiaus susitarimą ratifikavusių valstybių", – sakė aplinkos ministras Kęstutis Navickas.

 • „Gyva“ kalėdinė dovana – iš invazinių rūšių sąrašo

  Raštuotasis ar puošnusis, vadinamasis amerikinis balinis, vėžlys, sibirinis burundukas, paprastasis meškėnas – gyvūnai, kuriuos apie invazines rūšis nežinantys žmonės vis dar mielai augina namuose. Artėjant šventėms dažnas vaikas pasvajoja apie „gyvą" kalėdinę dovaną, todėl gamtosaugininkai pataria tėvams, prieš ieškant vėžlio ar kito laukinio gyvūno, pasitikrinti, ar jis nėra įrašytas į  Invazinių Lietuvoje rūšių sąrašą  ir Sąjungai susirūpinimą keliančių invazinių svetimų rūšių sąrašą.

 • Irena Latonienė: skudučiai – nepopuliarus, bet saugotinas lietuvių liaudies instrumentas

  Adolfo Šapokos gimnazijos muzikos mokytoja Irena Latonienė jau dvidešimt metų vadovauja šios gimnazijos skudutininkų ansambliui „Kadijo". Pamėgusi lietuvių liaudies instrumentus dar vaikystėje, dirba su jais nuo devyniolikos metų. Ir žada šio darbo neapleisti tol, kol bus jėgų. O jų kol kas entuziastinga, jaunatviška ir šiltai bendraujanti ansamblio vadovė nestokoja. Kaip sako pati – jaunatviškumą ir energingumą ji gauna iš savo auklėtinių, o jiems atiduoda savo patirtį.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

test_gemius

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:898
Vakar apsilankė:6904
Šią savaitę apsilankė:898
Šį mėnesį apsilankė:149306
Viso (nuo 2015-02-16):12500740
Šiuo metu naršo:
96
2020-02-17
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!