Užpaliai ir vėl išsiskyrė savo unikalumu
ProjektaiUžpaliai ir vėl išsiskyrė savo unikalumu
2018 liepos 16, Pirmadienis 11:28

Užpaliai ir vėl išsiskyrė savo unikalumu

Užpaliai ir vėl išsiskyrė savo unikalumu
 • Birutė MINUTKIENĖ
 • 7 foto

Nubėgo, nuvilnijo per šalį Liepos 6-osios renginiai. Turime būti dėkingi jachtos „Ambersail“ įgulai, prieš devynerius metus padėjusiai pagrindinį akcentą išreiškiant pilietiškumą – 21 val. (Lietuvos laiku) visi lietuviai prisimename savo gimtąją kalbą, atlikdami „Tautišką giesmę“. Tai mus vienija, o tautinę savimonę skatinančias veiklas galime susikurti patys. Užpaliečiams švęsti kitaip nėra naujiena, kaip ir panaudojimas kelių lauko erdvių neužsisėdint vienoje vietoje, todėl buvo planuota veiklų, kuriose kiekvienas galėjo pasijusti bekuriantis Valstybės dienos šventę. Be to, kaip Mažoji kultūros sostinė Užpaliai turi ir privalo būti lyderiai.

Netikėčiausias prašymas – ateinant į šventę apsirengti pagal tarpukario laikotarpio (1918–1940 m.) aprangos stilių – dar iki renginio kėlė įvairių diskusijų. Aprangos kodo laikotarpis pasirinktas neatsitiktinai. Minint Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną nemažai dėmesio skirta prieš 125 metus Utenos rajono tuometiniame Užpalių valsčiuje Alinaukos vienkiemyje (dabar – Sudeikių sen.) gimusiam geografui Kaziui Pakštui. Profesoriaus idėjų pasekėjai Lietuvos geografų draugijos (LGD) ir Lietuvos žurnalistų sąjungos nariai supažindino su organizuojama ekspedicija „Brydė per pasaulį 2018". Brydės idėją padiktavo poeto publicisto Kazio Bradūno ir profesionaliosios geografijos Lietuvoje pradininko K. Pakšto veikla Jungtinėse Amerikos Valstijose buriant lietuvių bendruomenę ir garsinant Lietuvos vardą. Baltoskandijos akademijos direktorius Arūnas Bliūdžius pasidalijo įžvalgomis, kad Lietuvos geografo, keliautojo vizijose Lietuva buvo panaši į Mindaugo kuriamą Lietuvą, t. y. atspindinti dabartinę Lietuvos realiją turint pripažinimą kitų šalių politinėse erdvėse. Renginio svečiai, dalyvaudami „Žygeivių slėnio" (vadovas Giedrius Indrašius) suorganizuotoje improvizuotoje išvykoje Užpaliai–„Hondūras"–Užpaliai (prof. K. Pakšto takais – aut. past.), Lietuvos šviesuolio gimtinėje užpildė kapsulę žeme, kuri bus užkasta Čikagoje, iškilios asmenybės kape. Užpalietė LGD prezidentė Genovaitė Kynė pažadėjo pasibaigus ekspedicijai su dalimi komandos atvykti į Užpalius ir pasidalyti įspūdžiais.
Išsamiau susipažinti su prof. K. Pakšto mintimis ir idėjomis buvo galima apsilankius vizionieriui atminti skirtoje parodoje, kuri Užpalių gimnazijos mokytojos Onos Sirvydienės iniciatyva papildė koncertinę erdvę.
Meninę programą poetiniu žodžiu, liaudiška daina ir užpalietiška šnekta pradėjo Utenos kultūros centro (UKC) Užpalių skyriaus saviveiklininkės Nijolė Staponienė, Ramūnė Žemaitienė ir Vida Baronienė. Seniūnui Eugenijui Keraminui susirinkusiuosius pasveikinus Valstybės dienos proga, scena buvo užleista Žemės ūkio ministerijos inicijuoto projekto „Tautos šimtamečiai ąžuolai" vedėjui Deividui Norvilai, kuriam vėliau talkino žmona Renata. Projekto tikslas – visuose šalies regionuose paminėti atkurtos modernios Lietuvos pirmąjį šimtmetį, pagerbiant ir apdovanojant labiausiai valstybei nusipelniusius ir šimtametes tradicijas išlaikiusius bendruomenių narius, asmenis, idėjas, iniciatyvas, akcijas, organizacijas ir kt. Į Užpalius atvykęs žemės ūkio viceministras Venantas Griciūnas apdovanojimus įteikė 15 nominantų, tarp kurių įvardyta Užpalių gimnazijos bendruomenė ir žirgininkystės tradicijų puoselėtoja Viktorija Jovarienė, kuri į šventę atvyko su karieta, lydima „Ašvienių fanų" klubo komandos. Jaunųjų žirgų mylėtojų iniciatyva norintys galėjo pasivažinėti karietomis arba pajoti Gabrielės Tarnauskaitės vedžiojamu žirgu.
Į užpalietišką dvasią visus sugrąžino ne tik žirgai, bet ir ką tik iš Dainų šventės atvykusių kolektyvų meninės programos. Užpalietės Dalios Magylienės vadovaujamas UKC folkloro ansamblis „Davila", pristatęs Dainų šventėje rodytą programą apie prof. K. Pakštą, neleido ilgam užsisėdėti. Žiūrovai buvo pakviesti į šokio sūkurį skambant liaudiškai muzikai. Užpaliečių kanklininkų ansamblio „Pasagėlė" (vadovė Jolita Novikienė) pasirodymas buvo kiek santūresnis, bet to ir reikėjo pasitinkant į miestelio centrą atnešamą tautinę vėliavą.
Šį sykį vėliava savo kelią iki pagrindinės miestelio gatvės pradėjo labai neįprastu būdu. Už sugalvotos idėjos įgyvendinimą dėkojame kaimo turizmo sodybos „Širvynė" šeimininkams ir Audriui Sirvydžiui. Iššūkių nepabijojusi darni jaunimo komanda tautinę vėliavą plukdė baidarėmis Šventosios upe. Gintarė Malinauskaitė, Austina Tarvydaitė, Dominykas Šarakauskas, Tomas Gražys, Marius Šileikis, Aušrys Zabulis, Lukas Indrašius, Agnius Pivoriūnas gražia ir pilietiškumą skatinančia veikla įprasmino užpaliečių Valstybės dienos minėjimo renginį. Neabejotinai tai ilgam pasiliks užpaliečių atmintyje, bus ką papasakoti anūkams, kurie galbūt atkartos pirmą kartą Užpalių miestelio, o gal ir šalies istorijoje užfiksuotą įvykį – šešių metrų ilgio tautinės vėliavos plukdymas baidarėmis per ilgiausią tik Lietuvoje tekančią Šventosios upę.
Smagu džiaugtis švente, kurią sukuriame patys sau, o kūrybiniame procese gali atsiremti į augančią kartą.

Jono Bučelio, Edvino Meškauskio, Petro Lozdos nuotr.

 

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Užpaliuose atidengta skulptūra – padėkos ženklas

  Lapkričio 6 dieną Užpaliuose vykusios gerumo šventės metu prie Užpalių gimnazijos atidengta „Gerumo“ skulptūra. Kęstučio Musteikio sukurtos skulptūros pastatymą savo lėšomis finansavo iš Ilčiukų kaimo kilusi ir dabar Vilniuje gyvenanti Elvyra Umaraitė.

 • Užpaliečiai nusikėlė į karžygių laikus

  Galimybė Užpaliuose netradiciškai susipažinti su praeitimi nėra naujovė. Dideliu netikėtumu netapo ir sambūris prie Šeimyniškių atodangos su konglomerato uola. Jau trečius metus iš eilės čia vyksta po kultūrinį renginį. Atmintyje išlikusi ir 2015 metų edukacinė praktinė pažintis su atodanga – susitikimo metu Lietuvos geografų draugijos nariai–mokslininkai nukėlė į ledynmečių suformuotą ir užkoduotą istoriją. Šiemet įgyvendinant Lietuvos kultūros tarybos ir Utenos apskrities regioninės kultūros tarybos iš dalies finansuojamą projektą „Stverk Užpalių kultūrines iniciatyvas" nusikelta beveik 800 metų atgal, kuomet užpaliečiai gynė savo žemes kartu įrodydami lietuvių tautos stiprybę.

 • Užpaliai kviečia į kraštiečių šventę

  Birželio 15–16 dienomis Užpaliuose vyks tradicinė kraštiečių šventė, kuri sukvies čia gimusius, augusius ir gyvenančius. Šventė kiekvieną pasitiks renginių gausa: netrūks smagių susitikimų, koncertų, tikinčiuosius suburs šv. Mišios Krokulėje.

 • Vaikams dovanojamas džiaugsmas sugrįžta su kaupu

  Iš laimės blizgančios akys ir pakili bei šventiška nuotaika – taip buvo galima apibūdinti įvairaus amžiaus vaikus, kurie prieš didžiąsias metų šventes išsirikiavo prie boulingo takelio Utenoje. Šią pramogą jiems dovanojęs Užpalių Švč. Trejybės parapijos klebonas Jonas Bučelis apie nebe pirmus metus teikiamą gerumo dovaną vaikams kalbėjo nesiplėsdamas. Dvasininko teigimu, išvažiavimas iš namų ir aplinkos pakeitimas jiems teikia džiugesio, o judėjimas skatina atsigręžti į sveikesnį gyvenimo būdą.

 • Užpaliai kviečia į svečius

  Gegužės 26 dieną Užpaliuose vyks tradicinė kraštiečių šventė, kurioje vyks daugybė įdomių susitikimų su žymiais žmonėmis, koncertai ir naktinis filmas.

 • Verslininko dovana Užpaliams: išgražėjo Krokulės šaltinio aplinka

  Užpalių miestelio verslininkas Edvardas Žilys ėmėsi gražios iniciatyvos: savo lėšomis atnaujino Krokulės (Lygamiškio) šaltinio aplinką. Prieš tai suderinę planuojamus veiksmus su Utenos rajono savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus specialistu paveldosaugininku Arvydu Mitalu bei Užpalių seniūnijos seniūnu Eugenijumi Keraminu, šios idėjos sumanytojas kartu su būriu užpaliečių per dvi savaites gražino legendomis apipintą vietą.

 • Užpaliuose – pasaulio margučių ridenimo čempionatas

  Balandžio 8 dieną 11 valandą, po šv. Mišių, Užpaliuose vyks Atvelykio šventė – vaikų velykėlės ir pasaulio margučių ridenimo čempionatas su įvairiais žaidimais ir atrakcionais. Programoje numatytos ne tik margučių ridenimo, bet ir stipriausio margučio varžybos, laimės šulinys, margučių nuomos punktas bei vaišių stalas.

 • Palūšė Lietuvos mažosios kultūros sostinės vardą perdavė Užpaliams

  Gruodžio 8 dieną Palūšėje iškilmingu šventiniu renginiu užbaigti šio kaimo – 2017-ųjų Lietuvos mažosios kultūros sostinės – metai. Garbingas vardas, kurį Palūšė perėmė iš Molėtų rajono Alantos bendruomenės su geriausiais linkėjimais buvo perduotas Utenos rajono Užpalių miesteliui. Šventėje skambėjo patys gražiausi žodžiai, išdalintos dešimtys padėkų, simbolinių draugystės sagų, džiaugtasi draugyste, bendryste, žmonių širdžių šiluma ir bendruomenėms linkėta viltingo ėjimo į priekį.

 • Garsaus krepšininko dėka keičiasi Užpalių vaikų dienos centro veidas

  Rugsėjo mėnesį Užpalių vaikų dienos centras (toliau – Centras) sulaukė ypatingo svečio – krepšininko Jono Valančiūno. NBA krepšinio lygoje žaidžiantis uteniš­kis susipažino su Centro veikla, nuoširdžiai bendravo ir žaidė krepšinį su vaikais, dalijo autografus. Paste­bėjęs, kad Centre nėra vandentiekio, o vaikai rankas turi plauti primityviu būdu, garsus sportininkas pa­žadėjo kaip įmanoma greičiau šią problemą išspręs­ti. Nuvykusios į Užpalius „Utenos dienos“ žurnalistės domėjosi, kokie darbai šiuo metu vyksta, kaip pasi­keitimai pagerins Centro kasdienybę.

 • Liepsnos sunaikino medinio namo stogą

  Praėjusį šeštadienį Užpalių miestelyje kilo gaisras, kuris sunaikino gyvenamojo namo stogą, du kambarius, virtuvę ir verandą.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:3386
Vakar apsilankė:8976
Šią savaitę apsilankė:58882
Šį mėnesį apsilankė:58882
Viso (nuo 2015-02-16):13860444
Šiuo metu naršo:
122
2020-06-07
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!