Žvejoti mėgstančio drožėjo kolekcijoje – į Leniną panašus žvejys
ProjektaiŽvejoti mėgstančio drožėjo kolekcijoje – į Leniną panašus žvejys
2017 spalio 18, Trečiadienis 09:02

Žvejoti mėgstančio drožėjo kolekcijoje – į Leniną panašus žvejys

Žvejoti mėgstančio drožėjo kolekcijoje – į Leniną panašus žvejys
 • Deimantė KAZOKAITĖ
 • 11 foto
 • Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

Tris dešimtmečius Utenoje gyvenantis Valdas Yla gimė ir augo Antalieptės seniūnijai (Zarasų r.) priklausančiame Purvynės kaime. Tarnaudamas sovietinėje armijoje susipažino su lietuviais broliais dvyniais, kurie mėgdavo kurti raižinius ant faneros. Pabandė ir pats – kažkas išėjo. Grįžęs iš armijos V. Yla dirbo Utenos milicijoje, vėliau – Anykščių policijoje. Pastaruosius 18 metų „Utenos dienos" pašnekovas yra Vidaus reikalų ministerijos pensininkas. Laisvalaikiu nedidelėje virtuvėje medžio drožyba užsiimantis uteniškis, kurio darbais išpuoštas kiekvienas namų kampelis, svajoja kada nors turėti nuosavą dirbtuvę.

Piešė penketui
Paklaustas, kada pasireiškė jo meniniai gebėjimai, V. Yla prisiminė mokykloje piešdavęs penketui. Būdamas paaugliu jis pieštuku ant popieriaus perkeldavo kokį „Trijų muškietininkų" vaizdelį, piešdavo portretus. Pašnekovas teigė, kad norėtų atgaivinti piešimo įgūdžius, tačiau neturi tam tinkamų sąlygų.
Grįžęs iš sovietinės armijos V. Yla apsigyveno Antalieptėje, kur rado žmoną. „Mano uošvienė, dirbusi miestelio knygyne, kartą paprašė, kad padaryčiau iš medžio iškabą. Taip ir pradėjau puošti visas įstaigas – ambulatoriją, „buitinį", vaikų darželį, kolūkio kontorą", – sakė kalbintas kūrėjas.

Komoda – gydytojui
Tuometėje Utenos milicijoje tarnybą atlikęs V. Yla į darbą kurį laiką važinėdavo iš Antalieptės. Išsiskyręs su žmona jis gana greitai gavo butą Utenoje, pasekęs kolegos pavyzdžiu laisvadieniais ėmė dirbti liaudies kūrybos gaminių įmonėje „Minija", kur drožinėdavo tušinukus, gamindavo medines dėžutes, vykdydavo individualius klientų užsakymus. Dirbdamas „Minijoje" uteniškis patobulėjo, šio to išmoko iš kitų meistrų. „Vienas gydytojas pageidavo komodos iš uosio. Šis baldas buvo vienas paskutinių mano darbų įmonėje", – atskleidė V. Yla.

Nereikia laukti įkvėpimo
Drožybos mėgėju save vadinantis buvęs policijos pareigūnas per metus sukuria maždaug penkis drožinius. Šaltasis metų laikas jam – didžiausias darbymetis. Nedidelėje virtuvėje, apstatytoje paties rankų darbo baldais, meistraujantis V. Yla tikino, kad jam, priešingai nei daugeliui kūrėjų, nereikia laukti, kol ateis įkvėpimas. „Stengiuosi darbuotis dienos metu, kad kaukšėjimas plaktuku nedrumstų kaimynų ramybės“, – sakė pašnekovas, o jo žmona Ilona šypsodamasi pridūrė, kad vyrui geriausiai sekasi, kai namuose būna vienas. Drožėjas sakė nesantis iš tų kūrėjų, kurie turi krūvą įvairiausių įranJo darbo priemonės telpa į nedidelę dėžutę. „Kad ir kaip saugočiau rankas, susižalojimų kartais nepavyksta išvengti“, – šypsojosi jis.

Žvejys – Leninas?
Lietuvos patriotu save vadinančio V. Ylos drožiniuose atsispindi gamtos, istorijos, gyvūnijos motyvai. „Mėgstu gamtą ir paukščių čiulbesį“, – juokėsi jis. Drožėjas turi įdomią tradiciją – kiekvienų metų pradžioje sukuria jų simbolį pagal horoskopą. Ylų šeimos namus puošia mediniai gyvūnai, skirti Katino, Arklio, Beždžionės ar Gaidžio metams įprasminti. Įvairių rūšių žuvis iš medžio drožiančiam V. Ylai vieną dieną kilo mintis nudrožti žvejį, kuris daugeliui jį išvydusių žmonių primena Vladimirą Iljičių Leniną. „Tai – tik sutapimas“, – šypsodamasis tikino pašnekovas ir pridūrė, kad žvejyba nuo pat vaikystės, prabėgusios šalia ežerų, upelių ir Antalieptės marių, jam yra pats mieliausias užsiėmimas, kuriam paskutiniu metu neranda laiko.

Papuošė draugo kapą
Vienas sudėtingiausių drožėjo darbų – dviejų metrų aukščio stogastulpis, puošiantis jo geriausio draugo kapą. 2015-aisiais į amžinybę iškeliavęs V. Ylos bičiulis Algirdas Bertašius buvo labai kūrybingas žmogus – rašė eiles, kūrė gipso skulptūras, tapė paveikslus, drožinėjo. „Iš pradžių norėjau savo stogastulpį pastatyti šalia draugo sodybos, kuri labai gražiai tvarkoma, tačiau jo šeima pasiūlė papuošti kapą“, – teigė drožėjas.

Matydamas meniškos sielos draugo pavyzdį V. Yla kadaise nusprendė pradėti savo drožinius eksponuoti parodose Antalieptėje. Prieš kelerius metus su žmona užsukęs į Utenos kraštotyros muziejų susidomėjo galimybe parodyti darbus uteniškiams ir miesto svečiams. „Mažai kas muziejui tiko, nes dauguma mano drožinių nulakuoti“, – prisiminė uteniškis, sulaukęs prašymo tradicinei Utenos rajono tautodailininkų parodai nudrožti klumpių, angelų. Paklaustas, kodėl savo meno kūrinius lakuoja, V. Yla tikino, kad jam labiau patinka blizgus, o ne matinis vaizdas. Ir dulkes nuo lakuoto paviršiaus, pašnekovo teigimu, lengviau nuvalyti.

Dirbo blaivykloje
V. Yla savo drožiniams dažniausiai naudoja liepos, drebulės, uosio medieną. Liepą, anot jo, drožti lengviausia, tačiau ji yra trapi. „Nežinau, kodėl, bet man rūpi kurti. Medis suteikia namams jaukumo, skleidžia šilumą, – kalbėjo pašnekovas. – Šiemet nuo sienų nukabinau ir į parodą Antalieptėje išvežiau nemažai savo darbų, tai man pradėjo jų trūkti...“

Kartais drožėjui idėja gimsta vos paėmus į rankas kaladę, kartais kokią mintį pamėtėja žmona, kuri nepaliauja stebėtis vyro gabumais.

Paprašytas trumpai papasakoti apie savo profesinį kelią, V. Yla atskleidė, kad jam septynerius metus teko dirbti jau seniai duris užvėrusioje Utenos blaivykloje. „Nenorėjau aš ten, nes žinojau, su kuo teks bendrauti, – darbo pradžią prisiminė buvęs policijos pareigūnas. – Atvirai kalbant, ten buvo tikras „durnynas". Čia ne policininko, o psichologo darbas..."

Autorės ir Valdo Ylos asmeninio archyv. nuotr.

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Savamokslio medžio drožėjo sukurtos grožybės apsigyveno jo kieme

  Utenoje, nedidukėje Ateities gatvelėje, darbščių šeimininkų Edmondo ir jo žmonos Vidos Griškevičių namo kieme jau kurį laiką praeivių žvilgsnius traukia įvairios medinės skulptūros. Gerokai anksčiau pastebėjęs savo polinkį drožti iš medžio, vieną kartą draugo paragintas sukūrė paukštį, kuris tuoj atdaro vietą jo namų kieme. Toliau darbai rūko it iš pypkės: netrukus atsirado susimąstęs Rūpintojėlis, bebro, vanago ir pelėdos skulptūra, medis su pakabintais skirtingais šaukštais, o priepirtyje sieną padabino patobulintas Utenos simbolis – pasaga su žirgo galva. Vieną kartą sumanęs nudrožti žmonos skulptūrą, tačiau šiai vyro minčiai žmona Vida paprieštaravo.

 • Prakalbinti medį drožėjui nereikia daug pastangų

  Prakalbinti medį Antalieptėje gyvenančiam profesionaliam drožėjui Pranui Savickui, rodos, nėra sunku. Jo rankose gimsta įvairūs drožiniai: ir piktoki velniai, ir tautine atributika padabintos lietuvaitės. Kone visą savo gyvenimą su drožyba nesiskiriantis P. Savickas atvirai prisipažino, kad šis pomėgis ne tik jo pomėgis, bet ir pragyvenimo šaltinis. O mažuosius dirbinius menininkas linkęs dovanoti ir suteikti džiaugsmą kitiems.

 • Molėtų rajone du ryžtingi vyrai išgelbėjo žvejo gyvybę

  „Dar penkios minutės – ir būtų buvę vėlu. Laiku pastebėjome apvirtusią valtį,“ – pasakojo neseniai Molėtų rajone, Arino ežere, žmogų išgelbėję žvejai 63-ejų Vytautas Aleksandravičius ir 69-erių Bronislovas Šiaudžionis. Vieną sekmadienį 76-erių vilnietis Augustas Gasiūnas atvažiavo prie šio ežero ir plaukiodamas gumine valtele žvejojo. „Nekibo, nekibo, užkabinau naują blizgę, valtelę vėjas neša išilgai kranto, bangavimas nemažas. Inkarą buvau ištraukęs ir padėjęs ant priekinio suolelio valtyje. Staiga didelė banga išmetė inkarą, šis skęsdamas nepasiekė dugno, įvyko atatranka ir mane kaip degtuką išmetė iš valties...“ – prisiminė lemtingą dieną žvejys.

 • Medinės drožėjo Aurelijaus Baldausko darbų metamorfozės

  Nebūtina gilintis, kas lemia mokslinį metamorfozių apibrėžimą, mums užtenka tik supratimo, kad nėra nieko amžino – viskas aplinkui kinta, keičia turinį, būvį ir formas. Tas pats ir su medžiais – ateina metas nebe žaliuoti, žydėti, nešti vaisius ir pavėsį, o griūti ša­kom į samanas ir, praradus gyvastį, kilti dūmais į dan­gų ar virsti daiktu, rakandu. Medžio drožėjai niekada lengvai nenurašo medžių: šaknų ar šakų raizgalynėje, kamieno rievių margume jie įžvelgia daugybę naujų idėjų, formų, vaizdų ir net veidų. Toks ir uteniškis Au­relijus Baldauskas, gruodžio 3 dieną Utenos kultūros centro (UKC) stiklo galerijoje pristatantis antrą per­sonalinę darbų parodą.

 • Žvejo sėkmė: užkibo 6,82 kilogramų salatis

  Pažvejoti Rokiškio rajone išsiruošęs uteniškis Tomas Šileikis net nesitikėjo, kad žvejybą lydės sėkmė. Patogiai valtyje įsitaisęs pajuto, kad užkibo nemenka žuvis. Po 15 minučių atkaklios kovos valtyje spurdėjo 6,82 kilogramo ir 87 cm ilgio salatis.

 • Spenglo ežere išgelbėjo žvejys

  Kovo 17 dieną Molėtų rajono aplinkos apsaugos agentūros inspektoriai vykdė reidą, kurio metu tikrino plonu ledu pasidengusius ežerus. Pareigūnai, tikrindami Spenglo ežerą, pamatė maždaug apie 35 m nuo kranto įlūžusį žveją.

 • Įžūlumui nėra ribų: tinklus žvejybai užmetė... miesto ežere

  Neteisėtos žvejybos mėgėjai labiausiai mėgsta nuošaliose vietose esančius vandens telkinius todėl, kad būtų kuo didesnė tikimybė likti nepastebėtam. Tačiau šių metų lapkričio 11 dieną uteniškis A. D. nusprendė statomais tinklais vidurdienį pažvejoti Utenos mieste esančiame Vyžuonaičio ežere. Prisipūtęs guminę valtį išplaukė ištraukti iš anksto pastatytų tinklų. Reikia pripažinti, kad išlikti nepastebėtam tokioje vietoje ir tokiu laiku yra neįmanoma, todėl ir neteisėtos žvejybos pabaiga aiški – jis įkliuvo tiesiai į Utenos RAAD Gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnų rankas. Nustatyta, kad minėtas asmuo dviem statomais tinklais neteisėtai buvo sugavęs 1 sterką, 2 karšius, 1 kg ešerių ir 0,5 kg kuojų, tuo padarydamas 1031 Lt žalą gamtai. Taip pat žvejui bus skirta ir administracinė bauda nuo 400 iki 1000 litų bei konfiskuota valtis ir tinklai.

 • Sulaikytas povandeninės žvejybos mėgėjas

  Šių metų spalio 15 d. Molėtų rajono aplinkos apsaugos pareigūnai bendradarbiaudami su Utenos vyriausiojo policijos komisariato Molėtų policijos komisariato pareigūnais sulaikė povandeninės žvejybos mėgėją. Apie 3 valandą nakties Alaušų ežere, Molėtų rajone, sulaikytas A. H., kuris, tamsiuoju paros metu nardydamas ir pasišviesdamas prožektoriumi, šaudė žuvis. Neteisėta žvejyba užsiėmęs pilietis nušovė vieną karšį ir keturis lynus.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:7967
Vakar apsilankė:8621
Šią savaitę apsilankė:24454
Šį mėnesį apsilankė:24454
Viso (nuo 2015-02-16):13826016
Šiuo metu naršo:
112
2020-06-03
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!