Ignalinos keramikė prisijaukino šaltą molį
2019 gegužės 28, Antradienis 11:34

Ignalinos keramikė prisijaukino šaltą molį

Ignalinos keramikė prisijaukino šaltą molį
 • Lina NARČIENĖ
 • 16 foto
 • Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

Ignalinoje gyvenanti keramikė Jolita Bužinskienė savo nepaprastomis galiomis prisiliečianti prie molio kuria išskirtinį grožį. Jo magiškų paslapčių moko ir jaunąją kartą. Šaltas molis, įkvėptas kūrėjos, virta margomis puošniomis lėkštėmis, kuriose įsikuria bitutės, puodeliais, papuoštais šio gražaus ir vaizdingo krašto simboliais, ar kitais trapiais dirbiniais. Palengva įgyvendinanti svajonę turėti savo dirbtuvėles J. Bužinskienė šiuo metu puikiai derina mėgiamą darbą, pomėgius ir laisvalaikį.

Ar Jūsų kūryba yra daugiakryptė?

Aš manau, kad taip. Didžiausias įkvėpimas man – gamta. Keramika mano gyvenime atsirado netikėtai, nes iki to momento nebuvau prisilietusi prie molio. Kūryba daugiakryptė todėl, kad dirbu ir su mokiniais, vedu edukacijas, mokymus, dalyvauju mugėse, šventėse, todėl visuomet stengiuosi būti, ten kur mane kviečia. Kurdama mėgstu praktiškus dalykus: man atrodo, kad pagamintas daiktas turi ne tik papuošti namus, bet ir tarnauti žmogui. Nemėgstu daiktų, kurie tiesiog dulka lentynose. Štai sukurtas puodelis gali būti naudojamas arbatai ar kavai gerti, mėgautis tuo. O kai nuskyla kamputis, į jį drąsiai galima ir kaktusiuką įsodint.

Kokius savo kūrybos darbus pavadintumėte išskirtiniais ir neįprastais?

Šiuo metu aš jaučiuosi esanti ieškojimo kelyje. Todėl dar sunku atsakyti į šį klausimą. Dažnai sulaukiu prašymų, kuriuos įgyvendindama atrandu save. Štai šventėms tenka keramikinius medalius daryti, pristatydama Ignalinos kraštą kuriu ir simbolinius darbus. Kiekvienąkart kažką darydama nauja kartu ir išbandau save. Tačiau man, kaip ir daugeliui kūrėjų, labiausiai patinka laisvė daryti tai, ką noriu. Tada galiu atsipalaiduoti, pajusti tikrą malonumą ir dvasinę palaimą. Kartais kūrėjui užtenka pamatyti gražias gėles ir to pilnai užtenka pradėti naują darbą.

Kada susidraugavote su moliu?

Neseniai, prieš kelis metus. Šioje įstaigoje keramikos meno subtilybių mokau mokinius. Pagal išsilavinimą esu geografijos mokytoja, tačiau tenka dirbti ir su projektais. Vieną sykį reikėjo pasirinkti kokį nors senovės amatą, todėl pasitarusi su mokiniais nusprendžiau išbandyti mokykloje esančią ir dar veikiančią seną keramikos krosnį. Pabandėme kartu su savo mokiniais. Mūsų pirmasis darbas buvo nedidelis dubenėlis. Po to vykome pas puodžių Vytautą Valiušį, nes turėjau svajonę išmokti žiesti. Dažnai dalyvauju įvairiuose seminaruose, mokausi žiesti ir lipdyti, susipažinau su juodąja keramika.

Tikriausiai nėra sunku suderinti savo darbą, laisvalaikį ir keramikos užsiėmimus?

Mano darbas susijęs su keramika. Tai nėra vien tik darbas – tai mano laisvalaikis ir malonumas kartu. Aš džiaugiuosi, kad darau tai, kas patinka. Ne veltui yra sakoma, jog susiradus mėgiamą darbą visą gyvenimą nereikės dirbti. Lygiai taip pat jaučiuosi ir aš. Man smagu eiti į darbą ir, jeigu turiu laisvą minutę, būtinai kažkas nauja gimsta. Tuomet aš panyru į kūrybą. Šiuo metu baigiu įkurti savo dirbtuvėles Senajame Daugėliškyje. Aš gyvenu Ignalinoje, tačiau N. Daugėliškyje turiu savo trobą, kurią kartu su šeima įsigijau turėdama savo svajonę ten gyventi ir kurti. Man labai svarbu turėti savo kūrybai įkvepiančią aplinką.

Minėjote, kad į kūrybą įtraukiate ir savo šeimos narius? Ką jie mėgsta lipdyti ar yra tik Jūsų talkininkai?

Mano vyresnėlis Augustas lanko keramikos būrelį, tačiau dabar labiau linksta į sportą. Aš nedraudžiu to: jis gali laisvai rinktis tai, kas jam miela. Kitas penkerių metukų sūnus Benas lanko vaikų darželį, o grįžęs namo dažnai klausia, ar pasiėmiau molio.

Kas Jums labiausiai teikia įkvėpimo?

Tikriausiai gamta. Labiausiai mėgstu uogauti, grybauti, pabūti miške. O ypač patinka būti vienai, mat visą laiką dirbu tarp žmonių ir su vaikais. Kartais nuvykstu į sodybą ir dievinu ramų pasivaikščiojimą, trumpą atsiribojimą nuo pasaulio. Tai didžiausias įkvėpimo šaltinis.

Ar norite išbandyti kažką nauja?

Jeigu pavyko suvaldyti keramiką, manau, kad pasisektų dirbti ir su šaltu stiklu. Tai mano svajonė, kuri, tikiu, bus įgyvendinta.

Vytauto Ridiko nuotr. ir video

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Keramikė Lina Bekerienė gyvenimą susikūrė sename malūne

  Vaizdingame Anykščių rajono kampelyje įsikūrusi menininkė keramikė Lina Bekerienė gyvena ramų gyvenimą ir turi puikią galimybę kasdien savo dirbtuvėlėse pasinerti į kūrybą. Malūnas, kurio viename gale moteris prieš daugelį metų įkūrė gyvenamąsias patalpas, nuo seno nebesuka girnų, tačiau šalia šniokščiantis krioklys sukelia begalę teigiamų emocijų. Jo šniokštimą smagu girdėti ir vasarą, ir žiemą. Tačiau kūrėjos ausys prie to garso senokai įpratusios.

  Apie gamtos teikiamą ramybę, kūrimo procesą, kūrėjo gyvenimą portalo udiena.lt žurnalistai kalbėjosi su L. Bekeriene.

 • Bendrystės su gamta įkvėpti ir menininkių rankų palytėti…

  Neseniai Utenos Vyturių progimnazijoje buvo atidaryta Loretos Motiejūnienės ir jos dukros Ievos taikomosios dekoratyvinės keramikos darbų paroda „Pokalbis su tyla“. Puoselėjančios vidinį pasaulį, ypač jautriai jaučiančios gamtos grožį jausmingos kūrėjos prisipažino, kad keramikos pradžiamokslis prasidėjo tuometėje Utenos Jaunimo mokykloje (dar. Utenos vaikų ir jaunimo užimtumo centre), kur Ieva pradėjo lankyti keramikos būrelį. Stebėdama savo dukros meninius sugebėjimus, užsispyrimą ir polėkį kūrybai, prie keramikos prisilietė ir jos mama Loreta. Ją šis užsiėmimas taip įkvėpė, kad daugiau nepaleido molio iš rankų. Ši išskirtinė paroda, kurioje galima rasti daugybę gamtos detalių, yra puikus mamos ir dukros duetas, puikiai papildantis viena kitą.

 • Leliūnuose – nauja neįprastų keramikos darbų paroda

  Praėjusios savaitės pabaigoje Vytauto Valiušio keramikos muziejuje Leliūnuose atidaryta keramikės Rūtos Šipalytės keramikos darbų paroda „Miestai. Keliaujantys namai“. Ši paroda – autorės naujausio projekto „Miestai. Keliaujantys namai“ fragmentų ir ankstesnių kūrinių susijusia tema derinys. Kaip „Utenos dienai“ prisipažino pati parodos autorė, jos kūriniuose architektūra atsirado ne visai atsitiktinai, nes menininkės tėvai – architektai.

 • Keramikos darbų parodą nudažė pavasario ir vasaros spalvos

  Jau kurį laiką Utenos kolegijos Medicinos fakulteto fojė puikuojasi dekoratyvinės keramikos dirbinių paroda. Originalius ir išskirtinius darbus eksponuojančias kūrėjas uteniškę Jovitą Paukštytę ir jos mokinę Karoliną Puodžiukaitę sieja meilė keramikai.

 • Vytauto Valiušio muziejuje – Tarptautinis juodosios keramikos simpoziumas

  Šių metų rugpjūčio 18–23 dienomis Utenos kraštotyros muziejaus padalinyje Vytauto Valiušio keramikos muziejuje vyko tarptautinis juodosios keramikos seminaras-simpoziumas, kuriame dalyvavo baltarusiai, geriausi savo šalies keramikai iš Gruzijos, kaimyninės Latvijos, Ukrainos ir Vengrijos. Lietuviai net penki: Vytautas Valiušis, Džiugas Petraitis, Eugenijus Paukštė, Genia Vaičikauskienė ir Mindaugas Turolevičius.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:4044
Vakar apsilankė:5435
Šią savaitę apsilankė:4044
Šį mėnesį apsilankė:14858
Viso (nuo 2015-02-16):14282018
Šiuo metu naršo:
81
2020-08-03
MENŲ KALVĖ – Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!