2018 vasario 09, Penktadienis 10:52

Kūrėją užbūrė magiškas lėlių pasaulis

Kūrėją užbūrė magiškas lėlių pasaulis
 • Lina NARČIENĖ
 • 26 foto, video
 • Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

Didmiesčio šurmulį į kaimo ramybę iškeitusi Olė Petrėnienė savo kasdienybę praskaidrina kurdama lėles, kurios į moters pasaulį atkeliavo prieš kelerius metus, kuomet reikėjo pasirūpinti senyvo amžiaus sulaukusia motina. Naujas Olės pomėgis moteriai dovanoja daug džiaugsmo, o kiekviena jos rankose gimusi lėlė – unikali, mat kitos tokios neįmanoma atkartoti.

Ar jus lėlės lydi visą gyvenimą?
Žinoma, kad ne. Man nuo seno labai patiko įvairūs rankdarbiai. Anksčiau daug siuvinėjau, piešiau ant šilko. O paskui susirgau, tad negalėdavau ilgai susikoncentruoti ties vienu darbu, mat nuo pervargimo imdavo skaudėti galvą. Prieš aštuonerius metus viena mano pažįstama organizavo kursus, į kuriuos patekau ir aš: baigiau savaitinius lėlių gamybos kursus. Išmokau pasigaminti galvytes, karkasą, o papuošimas – jau mano fantazijos vaisius. Kadangi siūti nemoku, tad viską mezgu. Pirmieji darbai gimė iš specialiai tam skirtos medžiagos, kuri skirta lėlių gamybai. Tačiau pirmiesiems mano darbams, mano manymu, trūko plastiškumo. Konsultavausi su lėlininke iš Utenos, tačiau jos pademonstruota technika man nepatiko. Pabandžiau dirbti su baltuoju moliu: Kaune baigiau dvejus kursus. Plastiškas molis ypač patiko: specialiais peiliukais išskutinėju taip, kaip norisi.

Kuo jūsų darbai išskirtiniai?
Dažniausiai gimsta tokios lėlės, kokios gimsta mano galvoje, o kartais naujovių ieškau žurnaluose. Artimiausiu metu žadu kurti pagyvenusius angelus, kurie rankytėse turės kavos puoduką. Kovo mėnesį Molėtuose vyks paroda, tad rengiuosi jai ir pristatysiu šiuos savo angelus. Kadangi šiuo metu pradėjau daugiau lipdyti, tad dažnai atkreipiu dėmesį į žmonių lūpas, kurias bandau atkartoti gamindama savo lėles, angelus.

Kaip prasidėjo jūsų, kaip amatininkės kelias?
Visą gyvenimą žavėjausi mamos Agrifinos Trafimovienės audiniais, mezginiais, nėriniais, siuvinėjimu. Šių darbų ir aš išmokau. Prieš kelis metus turėjau insultą, netekau darbo Vilniuje, teko sugrįžti į tėviškę ir slaugyti mamą. Atsirado daugiau laiko kūrybai. Jeigu gyvenčiau neturėdama veiklos, veikiausiai būtų visai blogai. Siuvinėjimas – vaistas nuo depresijos, o pastaruoju metu didžiausią dėmesį skiriu lėlių gamybai, taip pat veliu avinėlius, darau angelus.

Papasakokite, kaip gimsta lėlė?
Visų pirma nulipdau galvą, ryškinu veido bruožus tol, kol gaunu norimą veidelį. Su odontologiniais įrankiais išgaunu akis, nosytę, lūpas, kreidutėmis padažau ir užpurškiu laku. Paskui prieinu prie karkaso. Viela gerai lankstosi, tad lėlę galima pasodinti. Aprengiu taip, kaip pati sugalvoju. Parenku gražesnius siūlus, kurių įsigyti sudėtinga, tad tenka siųstis. Siuvimas – nėra mėgstamiausia veikla. Bandau siūti vyrukams skirtas kelnytes ar švarkelius, tačiau, mano nuomone, jie nebūna tobuli.
Batukus lėlėms veliu pati. O sudėtingesnius batukus siuva odininkas batsiuvys. Vieną kartą atsitiktinai mugėje susipažinau su odininku, kuris prekiavo raktų pakabukais – miniatiūriniais odiniais batukais. Paprašiau, kad ir man pagamintų batukus, kuriuos užsakau iki šiolei. Lėlių gamybai naudoju ne tik vilną, bet ir plaukus, įvairius aksesuarus: rankinukus, katinėlius, šunelius... Mano dukra moka rėminti, Vilniuje turi interjero studiją „Rėmų žaismas". Mano lėlės – sėdinčios, nes taip daug gražiau žiūrėti.

Ar esate reikli sau?
Lėles gaminu taip, kad jos man patiktų. Mano darbų kokybei dar reiklesnė mano dukra, kuri iškart nurašo broką. Anksčiau, kuomet trūko patirties, jas klijuodavau. O klijuota lėlė – sugadintas kūrinys. Dabar jas pritvirtiname, kad bet kada jas būtų galima nuimti nuo rėmelio ir pasodinti, pavyzdžiui, ant židinio krašto.

Kodėl pasirinkote lėles?
Man reikėjo kažkuo užsiimti. Siuvinėti sunku, pavargsta akys, pakyla spaudimas. O gaminant lėles galiu keisti darbus: jei pabosta megzti drabužėlius, imuosi galvų ar karkaso darymo. Anksčiau intensyviai vėliau, tačiau vėlimas netapo pagrindiniu užsiėmimu. Džiaugiuosi, kad išmokau velti, mat veltiniai darbai man labai reikalingi gaminant lėles.

Ar prisimenate, kaip atrodė pirmoji jūsų lėlė?
Lėlės neturiu, tačiau turiu jos nuotrauką. Žiūrėdama į ją matau, kad per tą laikmetį gerokai pažengiau. Pirmieji mano dirbiniai, kuriuos gaminau dar besimokydama kursuose, šiuo metu puošia butą Vilniuje. Drąsiai galiu teigti, kad įsimyliu kiekvieną savo rankomis darytą lėlę.

Ar skiriasi vaikams bei suaugusiems pagamintos lėlės?
Vaikams dažniausiai gaminu pūstažandes lėles, kurias aprengiu žaismingu drabužėliu. Stengiuosi, kad pirkėjai išsirinktų lėles, kurias aš turiu. Labai nemėgstu dirbti pagal užsakymus. Kartais žmonės atneša nuotrauką ir pageidauja išskirtinių bruožų lėlių. To tikrai nedarau. Pirkėjai jas dažniausiai renkasi interjerui papuošti. Vieną kartą dariau vieno metro lėlę, kurią užsakovas pasodino prieškambaryje – ši puošmena „sveikinasi" užsukusius svečius. Mano lėles labai pamėgo rusai, kurie šiuo metu yra bene pagrindiniai pirkėjai.

O. Petrėnienės asmeninio archyvo ir Vytauto Ridiko nuotr. bei video

 

 

 

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Utenos krašto kūrėja Olė Petrėnienė

  Portale udiena.lt pristatome Utenos krašto kūrėjus. Kviečiame aktyviai domėtis jų kūryba ir gyvenimu. Šį kartą kviečiame trumpai susipažinti su Molėtų rajone gyvenančia lėlių kūrėja Ole Petrėniene. Kviečiame būti aktyviais ir siųsti į el. paštą Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. Jus dominančius klausimus šiai kūrėjai iki vasario 3 dienos, o atsakymus į klausimus pateiksime vėliau.

 • Aušra Gutauskienė – viena iš nedaugelio kūrėjų, siuvančių perkelines lėles

  Utenos kultūros centro Leliūnų skyriaus kultū­rinių renginių organizatorė ir meno vadovė Aušra Gutauskienė, ilgus metus drauge su vyru Edmundu vadovaujanti jųdviejų įkurtai vaikų popmuzikos grupei „Aušra“, laisvalaikiu užsiima Lietuvoje kol kas ne itin populiaru amatu – siuva lėles. Kadaise pedagoge dirbusi moteris sakė, kad iš perkelio pa­siūtos lėlės yra skirtos namams puošti, tačiau su jo­mis galima ir žaisti.

 • Porcelianinės lėlės įsikurs Pačkėnuose

  Neseniai Pačkėnus pasiekė iš Šveicarijos atvežtos porcelianinės lėlės. Kaip žadama, jos įsikurs Pačkėnų kultūros ir laisvalaikio centre.

 • Jaunos moters rankomis sukurtos lėlės jai – kaip vaikai

  Šiais laikais Lietuvoje gausu įvairios srities menininkų. Vieni piešia, kiti mezga ar velia, treti fotografuoja. Atokiame Gimžiškių kaime (Kuktiškių sen.) su šeima gyvenanti ir kurianti amatininkė Edita Kušleikienė, atrodo, puikiai sugeba viską. Ji mielai sutiko „Utenos dienai" papasakoti apie savo kūrybinį kelią.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019 UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:941
Vakar apsilankė:6696
Šią savaitę apsilankė:7637
Šį mėnesį apsilankė:126921
Viso (nuo 2015-02-16):9809283
Šiuo metu naršo:
48
2019-03-19
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!