LietuvaVerslo kryptį pasufleravusi pavardė ūkininkui atnešė sėkmę
2017 gegužės 10, Trečiadienis 09:59

Verslo kryptį pasufleravusi pavardė ūkininkui atnešė sėkmę

Verslo kryptį pasufleravusi pavardė ūkininkui atnešė sėkmę

Kai užėję į parduotuvę daržovių skyriuje griebsite morkų maišelį, atidžiai jį apžiūrėkite – galbūt jas užaugino ūkininkas Algimantas Morkūnas? Rodos, likimas iškrėtė linksmą pokštą – su ūkininko pavarde glaudžiai susijusi jo auginama daržovė yra ne tik ūkininko ir jo šeimos, bet ir viso būrio samdomų darbuotojų pragyvenimo šaltinis. Specialiu ženklu „Kokybė" pažymėtos morkos iš ūkio keliauja ne tik į didžiuosius prekybos centrus, bet ir į užsienio šalis, o prie tokių rezultatų prisidėjo ir Lietuvos kaimo plėtros programa (KPP). Tapęs nacionalinės žemės ūkio ir maisto produktų kokybės sistemos dalyviu, ūkininkas net penkerius metus gavo finansinę paramą.

Sunkiose ir molingose žemėse auga pačios saldžiausios morkos

Vos nuo 6 arų dydžio žemės lopinėlio pradėjęs ūkininkauti A. Morkūnas šiandien jau skaičiuoja daugiau nei 100 hektarų, kuriuose daugiausia auga morkos, taip pat kopūstai, šiek tiek burokėlių, svogūnų ir bulvių. Ūkininko teigimu, nors morkas auginti sunkiausia, pradėjus ir pabandžius jas auginti tiesiog patiko, todėl buvo nuspręsta tai tęsti ir toliau.
„Morkas auginti yra gana sunku, ypač, kai Pasvalio žemės yra sunkios ir molingos. Tačiau visa tai atperka rezultatas – sunkesnėje žemėje augusios morkos yra sultingesnės ir saldesnės, o tokias labiausiai mėgsta pirkėjai, – paslaptį išduoda ūkininkas. – Į morkų auginimą esame išties nemažai investavę. Kiekvienai kultūrai reikalinga speciali technika, tad turime ir morkų sėjimo, ir žemės dirbimo agregatų."
Ūkininkas turi ne tik morkoms užauginti reikalingos technikos, bet ir visą daržovių fasavimo cechą, kainavusį 2,5 mln. litų (apie 750 tūkst. eurų). Šiam įrengti pravertė parama pagal 2007–2013 m. įgyvendintą KPP. Ceche yra visa linija, skirta morkoms paruošti pardavimui: plovimo, poliravimo, rūšiavimo ir fasavimo etapai. Pakuoti morkas galima pagal poreikį – ir po pusę kilogramo, ir po kilogramą ar net dešimt.
Per vienos dienos pamainą prekybos tinklams paruošiama tiek morkų, kiek sveria du kombainai, t. y. apie 20 tonų, tačiau ūkininkas atkreipia dėmesį, kad ir kokią stiprią paspirtį suteikia įranga, kad ir kokia moderni ji bebūtų, vis tiek nėra visagalė. Prie morkų supakavimo prisideda ir darbščių žmonių rankos. „Ceche nuolat dirba apie trisdešimt darbuotojų, kurie papildomai, dar kruopščiau atrenka gražias ir išmeta įtrūkusias morkas. Derliaus nuėmimo ar ravėjimo metu ūkyje papildomai dirba dar apie 30 žmonių. Jie rūpinasi, kad morkos neapželtų piktžolėmis, mat priklausant nacionalinei žemės ūkio ir maisto produktų kokybės sistemai, galioja ypač griežti reikalavimai, apribojantys pesticidų naudojimą", – sako ūkininkas.

Kokybės ženklas garantuoja, kad morkos augintos atsakingai

Visos ūkininko daržovės pažymėtos kokybės ženklu – sistemai jis priklauso jau kelerius metus bei planuoja tai daryti ir toliau. Anot jo, dalyvavimas sistemoje – didžiulė kontrolė ir apribojimai, tačiau pirkėjai tuomet gali būti garantuoti, kad gauna sveiką ir natūralų produktą. „Pesticidais nupurkštų daržovių pirkėjui būtų neįmanoma atskirti nuo kokybiškai ir sveikai pagamintų, jei jos nebūtų pažymėtos specialiais ženklais. Todėl jei kyla noras išsiskirti, reikia pasiryžti auginti sveikesnę produkciją ir kreiptis į sertifikuojančiąją  įstaigą, o vėliau – į Nacionalinę mokėjimo agentūrą prie Žemės ūkio ministerijos – jeigu tuo metu bus galimybė, tereiks užpildyti kelis dokumentus ir bus galima gauti finansinę paramą, – kitus prisijungti skatina ūkininkas. – Mums parama pravertė pakuotėms, maišeliams įsigyti, taip pat kompensavo pesticidų, trąšų tyrimus."
Europos Sąjunga ir Žemės ūkio ministerija tokią maisto produktų augintojų iniciatyvą ypač skatina, todėl kviečia įsitraukti į maisto produktų kokybės sistemas ir teikti paraiškas paramai gauti. Šiuo metu jos teikiamos pagal Lietuvos Kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonę „Žemės ūkio ir maisto produktų kokybės sistemos". Parama ūkininkams skiriama net 5 metams, tad per visą laikotarpį galima gauti net iki 15 tūkst. eurų. Parama suteikiama už dalyvavimą vienoje iš trijų kokybės sistemų: ekologiškų produktų gamybos sistemoje, ES pripažintų produktų kokybės sistemoje, nacionalinėje žemės ūkio ir maisto produktų kokybės sistemoje.
Šiuo metu pagal asortimentą pagal nacionalinę žemės ūkio ir maisto kokybės sistemą gaminami tokie produktai kaip švieži vaisiai, uogos ir daržovės bei jų perdirbti produktai, taip pat bičių produktai ir gira. Auginti sveikesnius ir natūralesnius produktus yra pasiryžę daugiau nei 300 gamintojų, o jų skaičius kasmet auga. Pasvalio rajone, Trajoniškio kaime įsikūręs ūkininkas Algimantas Morkūnas – kaip tik vienas iš jų.
Pirmasis paraiškų pagal šią priemonę teikimo etapas jau prasidėjo ir tęsis iki š. m. birželio 30 d.
Daugiau informacijos apie šias kokybės sistemas ir pagal jas skiriamą paramą galima rasti Žemės ūkio ministerijos ir Nacionalinės mokėjimo agentūros interneto svetainėse (www.zum.lrv.lt, www.nma.lt).

Žemės ūkio ministerijos inf.

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Išgriuvus fermos sienai ūkininkas ieško teisybės

  Savo prosenelių ūkininkavimo tradicijas tęsian­tis Daugailių seniūnijos ūkininkas Kristijonas Aidu­kas šiandien nusivylęs tuo, kas vyksta aplinkui. 250 avių auginantis vyras, neseniai įsigijęs mėsinių gal­vijų, apgailestauja, kad galbūt teks parduoti sunkiai uždirbtą turtą, gyvulius ir išvažiuoti kitur, o gal ir emigruoti. Į „Utenos dienos“ redakciją kreipęsis ūki­ninkas prisipažino turėjęs karčios ūkininkavimo pa­tirties: prieš kelerius metus avių bandoje pasigedo aštuonių ėriukų, o šią savaitę rado nugriuvusią fer­mos, kurią įsigijo prieš porą mėnesių, sieną.

 • Siekiantiems jaunojo ūkininko statuso – svarbi informacija

  Jaunieji ūkininkai – juridiniai asmenys, pateikę paraiškas tiesioginėms išmokoms gauti, iki liepos 25 dienos privalo pateikti Nacionalinei mokėjimo agentūrai (NMA) sąrašus apie fizinius asmenis, dalyvaujančius juridinio asmens veikloje.

 • Teikiama pagalba ūkiniams gyvūnams įsigyti

  Gegužės 1 d.–birželio 15 d. pareiškėjai kviečiami teikti paraiškas gauti valstybės pagalbą ūkiniams gyvūnams (išskyrus kiaules) įsigyti buferinėje afrikinio kiaulių maro (AKM) zonoje. Priemonei „Pagalba ūkinių gyvūnų įsigijimui“ įgyvendinti 2018 m. patvirtinta 65 tūkst. eurų. Pareiškėjams atlyginama iki 80 procentų, bet ne daugiau kaip 580 Eur vienam pareiškėjui, kitų (išskyrus  kiaules) ūkinių gyvūnų įsigijimo išlaidų.

 • Vanduo visiškai paskandino Ignalinos ūkininkų pasėlius

  Ignalinos rajono ūkininkai išreiškė susirūpinimą dėl laukuose paskendusių pasėlių. Skaičiuojami nuostoliai, nes šiame krašte kritulių iškrito keturis kartus daugiau nei įprastai, todėl į laukus įvažiavusiai žemės ūkio technikai dažnai reikia pagalbos ištraukti.
  Kaip praneša ūkininkai, Ignalinos rajone šiųmečio derliaus nuimta vos 30–50 procentų.

 • Nagingas ūkininkas seną laužą pakeitė neatpažįstamai

  Automobilių tobulinimas, jaunimo vadinamas „tiuningavimu", Lietuvoje jau seniai tapo įprastu reiškiniu, tačiau gražinti savo turimą žemės ūkio techniką ryžtasi retas vairuotojas. Kaliekių kaime (Vyžuonų sen.) ne vienus metus ūkininkaujantis Sigitas Guobužas vos per kelis mėnesius senutėlaitį traktorių „Belarus MTZ-52" pakeitė neatpažįstamai. Ūkininko teigimu, dabar belarusas ne tik gražesnis, bet ir patogesnis – juo važiuoti vienas malonumas.

 • Dvigubai sumažėjo ūkių, neatitinkančių žalinimo reikalavimų

  Nuo 2015 m. Lietuvos, kaip ir visų kitų ES valstybių narių, ūkininkai turėjo laikytis privalomų klimatui ir aplinkai naudingos žemės ūkio veiklos, vadinamųjų žalinimo, reikalavimų. Žemės ūkio ministerija, apžvelgusi šių reikalavimų įgyvendinimo Lietuvoje 2015–2016 m. situaciją, konstatuoja, kad šiemet du kartus sumažėjo ūkių, neatitinkančių minėtųjų reikalavimų. Mažindami pūdymo plotus, mūsų šalies žemdirbiai pradėjo aktyviau auginti azotą kaupiančius augalus, už kuriuos mokamos ir išmokos kaip už baltyminius augalus, o kraštovaizdžio elementams beveik neskyrė dėmesio.

 • Piketuotojų ūkininkų iš Utenos neišlydėjo niekas

  Dar gerokai prieš septintą ryto Utenos kelių seniūnijų ūkininkai, pasikvietę draugėn ir pulkelį zarasiškių, Utenos rajono savivaldybės prieduryje būriuodamiesi vylėsi, kad į piketą Vilniuje išlydės ir valdininkai. Nors autobusas su 45 ūkininkais išvažiavo be penkiolikos aštuonios ir kai kurie savivaldybės tarnautojai jau rinkosi į darbą, sodžiaus darbštuoliais, susiruošusių ginti savo teisių Vilniuje, nesusidomėjo nė vienas. Nepalaikė jų ryžto ir Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) ir abiejų savivaldybių skyriai, nors kitų savivaldybių pienininkai būrėsi po LŪS sąjungos vėliava. Rytų aukštaičiai sostinėn išvažiavo su europietišku autobusu, bet veždamiesi panašiai senas bėdas, kaip prieškario pirmtakai, anuomečiu neturėdami kam parduoti pulkus užaugintų žąsų.

 • Drausti savo galvijų ūkininkai dar neskuba

  Gera žinia šalies žemdirbiams – nuo šiol savo laikomus ūkinius gyvulius apdraudusiems nuo masinių ligų bus galima gauti kompensaciją iki 65 proc. draudimo įmokų. Nors ūkininkai iki šiol neskuba drausti savo auginamų gyvulių, tikimasi, kad ši naujovė paskatins juos į visa tai žiūrėti šiek tiek atsakingiau.
  Draudikų duomenimis, šalyje savo galvijus nuo ligų ir kitų nelaimių draudžia tik kas dvidešimtas ūkininkas.

 • Jaunystės svajonė auginti juoduosius serbentus virto tikrove

  Vienas didžiausių juodųjų serbentų uogynų savininkų Biržų rajone Adolfas Jasinevičius sako, jog šie metai ūkiui buvo vidutiniai. Gamta per daug nenuskriaudė, tačiau uogų supirkimo kainos šiemet žemiausios per visus paskutinius 5 metus. „Gal supirkėjai tarpusavyje susitarė", – svarsto priežastis ūkininkas. Viena laimė, kad uogininkai yra susibūrę į kooperatyvą „Juodoji uoga", kuri turi šaldymo įrangą ir gali išlaikyti uogas iki pat pavasario. Uogas kooperatyvas paprastai parduoda UAB „Vėtrija", o paskui teikia jai laikymo paslaugas.

 • Netvarkingi kombainai – vienas žingsnis iki nelaimės

  Šalyje – javapjūtės įkarštis. Ūkininkams džiaugiantis sparčiai vykstančiais darbais ir gausiu derliumi, ugniagesiai jau sulaukė pirmųjų pranešimų apie laukuose užsiliepsnojusius javų nuėmimo kombainus ir kitą žemės ūkio techniką. Vien per pirmąją rugpjūčio savaitę buvo užregistruoti 4 gaisrai, kuriuose degė kombainai. Pernai per visą javapjūtę liepsnojo 17 kombainų. Nuostolių patyrė tiek ūkininkai, tiek žemės ūkio bendrovės.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:6704
Vakar apsilankė:9055
Šią savaitę apsilankė:15759
Šį mėnesį apsilankė:294533
Viso (nuo 2015-02-16):13741599
Šiuo metu naršo:
130
2020-05-26
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!