Keli šimtai bėgikų už organų donorystę
LietuvaKeli šimtai bėgikų už organų donorystę
2016 spalio 17, Pirmadienis 10:02

Keli šimtai bėgikų už organų donorystę

Keli šimtai bėgikų už organų donorystę
 • Aušra DEGUTYTĖ

Šeštadienį sostinės gatvėse minia sporto entuziastų dalyvavo „Vilniaus 20 km bėgimas". Tradiciniu tapęs rudens bėgimas jau trečius metus skiriamas organų donorystės idėjai. Visame pasaulyje ir Europoje spalis skelbiamas organų donorystės ir transplantacijos mėnesiu. Todėl donorystei viešinti ir informacijai skleisti skiriamas ypatingas dėmesys.

Nepabūgę šalto ir stipraus vėjo Upės gatvėje prie Baltojo tilto rikiavosi keli šimtai bėgikų, kurie pasirinktinai įveikė 3,5 km, 10 km ar 20 km bėgimo distancijas arba rinkosi 3,5 ir 10 km šiaurietiškojo ėjimo rungtį.
Labiausiai donorystės prasmę supranta ir įvertina žmonės, gyvenantys persodinto organo dėka, bei jų artimieji. Tokius žmones buria Lietuvos asociacija „Gyvastis", šiuo metu vienijanti per 1 000 transplantuotų ir dializuojamų (kurių inkstai neveikia) pacientų, jų šeimos narių, medikų.
„Gyvastį" atstovavo Rimvydas Vekerotas, ką tik pasidžiaugęs dovanoto gyvenimo 10 metų jubiliejumi. Turbūt nekeista, kad, sulaukus tokio svarbaus gimtadienio, vieni pirmųjų Rimvydą pasveikino ir sėkmės šeštadienio starte palinkėjo likimo draugai iš „Gyvasties". Dauguma jų patys gyvena persodintų organų dėka ir žino, kad antrasis gimtadienis tampa svarbesniu už pirmąjį.
Prieš dešimtmetį Rimvydas gavęs naują širdį iki šiol jaučiasi skolingas gyvenimui už suteiktą didžiausią gyvenimo dovaną. Šiame bėgime jis tapo tarsi donorystės idėjos vėliavnešiu, vyras dalyvavo norėdamas parodyti visuomenei, kad organų donorystė grąžina žmogų į visavertį gyvenimą.
Lietuvos asociacijos „Gyvastis" prezidentė Ugnė Šakūnienė, jau 32 metus gyvenanti dovanoto inksto dėka, skatina pasikalbėti apie organų donorystę šeimose.
Šiais metais bėgikų būrį papildė ir tie, kurie dalyvauja donorystės ir transplantacijos procese: gydytojai, medicinos studentai, policininkai, straigtasparnių pilotai, muitininkai. Visus šiuos dalyvius apjungė Nacionalinis transplantacijos biuras.
Bėgimo organizatorius asociacija „Sporto renginiai" jau dešimtą kartą surengė bėgimą, kuris įgavo ir socialinę prasmę.
Šiuo metu Lietuvoje po įvairių organų transplantacijų gyvena per 900 žmonių. Daugiausia jų tarp jų tų, kuriems persodinti inkstai (daugiau kaip 800). Maždaug 100 atlikta širdies, kepenų ar plaučių transplantacija. Kasmet žmonių, kurių savi organai nustoja funkcionuoti, atsiranda apie 350.

 

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Donorystės idėjai nereikia prievartos

  Pastaruoju metu žiniasklaidoje padaugėjo diskusijų, susijusių su organų donoryste. Garsiai kalbėti šia tema – labai svarbu. Organų donorystė dažnu atveju yra susijusi su artimo žmogaus netektimi. Todėl suprantama, kad tai yra jautri tema, paliečianti tiek netektį išgyvenančius mirusiojo artimuosius, tiek tuos, kurie laukia kokio nors organo persodinimo operacijos.

 • Donorystės akcijai sutrukdė prastas oras, bet ne uteniškių noras dalyvauti

  Didžiausia Lietuvoje kraujo donorystės įstaiga – Nacionalinis kraujo centras – birželio 15-ą Vilniuje startavęs tradiciniu tapusį neatlygintinos kraujo donorystės turu per Lietuvą šia savo gražia akcija nuvilnijo per visą šalį. O trečiadienį, birželio 21 dieną, Nacionalinio kraujo centro palapinė buvo įrengta ir Utenoje.

 • „Saulės“ gimnazija prisidėjo prie gražios pilietinės iniciatyvos

  Pastaruoju metu vis dažniau girdime daug kalbų apie kraujo ar organų donorystę. Raginimai būti pilietiškais ir išgelbėti kito žmogaus gyvybę matomi reklamose. Bet įdomu, kiek iš tikrųjų mūsų žmonių yra pasiruošusių tapti neatlygintinais kraujo donorais?

 • Organų transplantacijos laukia penki mūsų rajono gyventojai

  Utenos apskrityje donoro korteles jau turi 692 gyventojai, o šiuo metu inkstų transplantacijos laukia 9, širdies – 2, kepenų – 1 žmogus. Pernai transplantacijos atliktos šešiems mūsų apskrities recipientams: 4 – inkstų, 1 – kepenų ir 1 – ragenų. Tokią statistiką portalui udiena.lt pateikė Nacionalinis transplantacijos biuras.

 • Lietuvoje kraujo aukojama dažniau nei tikėtasi

  Per penkis šių metų mėnesius iš 43,5 tūkst. kraujo ar jo sudėtinių dalių davimų neatlyginti buvo net 86 procentai ir, palyginus su 2015 m. tuo pačiu laiku, neatlygintinų davimų padaugėjo 14 procentų.

 • Utenos apskrityje organų donorystei pritarimą pareiškė 690 gyventojų

  Birželio 1-ą savo pritarimą organų donorystei buvo pareiškę 22 540 Lietuvos gyventojų. 3520 asmenų sutikimą, kad jų organai ir (ar) audiniai po jų mirties būtų paaukoti donorystei, pasirašė elektroniniu būdu, 19 020 – raštu.

 • Organų donorystė emigracijos akivaizdoje: kaip spręsti problemą?

  Sutikimą organų donorystei mirusio žmogaus artimieji turi pasirašyti atvykę į ligoninę. Atrodytų, svarbiausia užduotis gydytojams reanimatologams – suprantamai išaiškinti giminaičiams smegenų mirties faktą ir kreiptis į juos dėl organų donorystės. Tačiau tai ne viskas, su kuo susiduriama žmogui mirus reanimacijos skyriuje.

 • Daugiau kaip 3 000 žmonių apsisprendimą dėl donorystės pareiškė elektroniniu būdu

  Kai 2014 metų kovo 27-ą Lietuvoje buvo įteisinta galimybė sutikimą donoro kortelei gauti pasirašyti ir elektroniniu būdu, šia galimybe pasinaudojo 3309 žmonės. Iš viso šiuo metu savo pritarimą organų donorystei raštu arba elektroniniu būdu yra pareiškę 22 222 Lietuvos gyventojai.

 • Šių metų pradžia donorystėje: artimųjų atsisakymų dukart mažiau nei pernai

  Šių metų pradžia organų donorystės srityje parodo akivaizdžiai besikeičiantį visuomenės požiūrį šiuo klausimu.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:3280
Vakar apsilankė:8976
Šią savaitę apsilankė:58776
Šį mėnesį apsilankė:58776
Viso (nuo 2015-02-16):13860338
Šiuo metu naršo:
134
2020-06-07
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!