R. Paksas. Europos Sąjungos parama: kas pažiūrės dovanotam arkliui į dantis?
LietuvaR. Paksas. Europos Sąjungos parama: kas pažiūrės dovanotam arkliui į dantis?
2018 birželio 11, Pirmadienis 08:48

R. Paksas. Europos Sąjungos parama: kas pažiūrės dovanotam arkliui į dantis?

R. Paksas. Europos Sąjungos parama: kas pažiūrės dovanotam arkliui į dantis?

Prasidėjusios diskusijos dėl naujo 2020-2027 metų Europos Sąjungos biudžeto ir paramos paskirstymo bendrijos narėms yra gera proga pažvelgti šiek tiek plačiau ne tik į pinigų dalijimo principus, bet ir mūsų pačių supratimą apie kai kuriuos pastarųjų metų reiškinius.

Europos Komisijai paskelbus preliminarius naujo laikotarpio skaičius, viešojoje erdvėje Lietuvoje pasigirdo ir nusivylimo, ir nuogastavimų gaidų. Išties, ES parama Lietuvai mažėja daugiau kaip dešimtadaliu.

Jau ne pirmi metai kone penktadalį Lietuvos valstybės biudžeto sudaro ES lėšos. Be dviejų milijardų eurų „iš šalies" kiekvienas finansų ministras ar premjeras turbūt nelabai įsivaizduoja einamųjų metų valstybės biudžeto asignavimų.

Tas lėšas iki šiol esame linkę laikyti privalumu. Investuojame į statybas, kelius, infrastruktūrą. Tiesa, anaiptol ne visada racionaliai ir apgalvotai. Tačiau nuo seno sakoma, kad „dyki" pinigai žmones išpaikina.

Turime pripažinti, kad finansinė ES parama gerokai sumažino visuomenės ir verslo iniciatyvas. Kam sukti galvą, kaip surinkti daugiau mokesčių, kaip uždirbti daugiau pelno, kurį verslas galėtų investuoti į naujas technologijas ar inovatyvią gamybą?

Prisiminkime, kad ne taip seniai buvo skiriama parama vien už tai, kad žmonės nebedirbtų žemės. Atrodo, tai buvo pavadinta ankstyvu pasitraukimu nuo žemės ūkio gamybos.

Tad žvelgiant į ES paramos visumą, galima daryti prielaidas, kad be privalumų, Briuselio finansavimas turi ir nemažai abejotinos naudos aspektų. Lietuvos ekonomika prarado stimulą augti savarankiškai. Mes galime tapti nepasiteisinusių investicijų zona, kuriai išgyventi be išorinio įsikišimo bus sudėtinga. Tapome mažiau konkurencingi ir labiau žiūrintys, ne kaip užsidirbti, bet kaip gauti.

Dar viena problema: paramos lėšomis dažniausiai pasinaudoja stambios verslo įmonės ir ūkiai. Ekonomikos kraujas – smulkios ir vidutinės įmonės, vidutiniai ūkininkai – jų beveik nemato.

Tokia parama silpnina ir valstybės savarankiškumą bei nepriklausomybę. Jeigu penktadalis valstybės biudžeto asignavimų priklauso nuo paramos iš užsienio, tai gal ta valstybė tik keturiais penktadaliais tėra savarankiška? Ir jeigu didesnė dalis investicijų priklauso taip pat nuo tos paramos, tai kiek nepriklausomas bei savarankiškas dar yra Lietuvos verslas ir jos ekonomika?

Signalai apie mažinamą 2020- 2027 finansinio laikotarpio paramą yra gera proga pagaliau pradėti kurti planą X dienai, kurio esmė – valstybės ūkio ir ekonomikos išlaikymas be pašalinių pinigų ir jo augimas vėlesniais metais.

Žinoma, šiandien Lietuva privalo kategoriškai reikalauti, kad Ignalinos uždarymui būtų skiriama visa numatyta suma. Taip pat turi būti suvienodintos ir tiesioginės išmokos žemdirbiams. Nenormalu, kad vidutinis išmokų dydis už hektarą Lietuvoje nuo ES vidurkio skiriasi beveik šimtų eurų.

Tačiau, savo ruožtu, privalome tinkamai padaryti namų darbus. Tai yra, nustatyti tinkamus finansinių lėšų prioritetus. Pirma, neberemti agrokoncernų, stambiųjų ūkių ir stambaus verslo. Antra, ES paramą panaudoti tik pridėtinę vertę kuriančioms investicijoms. Nebegalima dėti lėšų į asfaltą ir šaligatvių trinkeles. Trečia, dalis investicijų turi būti nukreipta į energetiką - atsinaujinančios energijos projektus, elektromobilius, renovaciją, ir svarbiausia, į naujas darbo vietas kuriančią gamybą.

2014-2020 ir 2020-2027 metų ES paramos lėšas turime panaudoti kaip startinį kapitalą ir protingą investiciją, kuri užtikrintų tolesnį Lietuvos ekonomikos ir verslo augimą be dotacijų iš šalies. Būtent į šį tikslą turi orientuotis visos verslo organizacijos, pagalbon kviesdamos geriausius ekonomistus, ministerijos bei politikai.

Tai turėtų tapti Lietuvos tikslu. Ne ką mažesnės svarbos negu buvo NATO ir ES siekis. Tai svarbu dėl to, kad kuo valstybė labiau stipri finansiškai, tuo labiau ji gali vykdyti savarankišką, tautos interesų labui atstovaujančią politiką.

 

 

 

 

 

Parengta bendradarbiaujant su
Europos Parlamento frakcija „Laisvės
ir tiesioginės demokratijos Europa“

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • R. Paksas. Dešimtmetis Europos Parlamente: kad ES taptų NES – Naująja Europos Sąjunga

  Gegužės pradžioje Lietuva minės penkioliktąsias šalies įstojimo į Europos Sąjungos metines. Jau beveik dešimt metų dirbu vienoje iš didžiausių ir svarbiausių jos institucijų – Europos Parlamente ir turiu pastebėti, kad per tuos metus ir pati ES, ir jos parlamentas, gerokai pasikeitė. Deja, mano vertinimu, ne į gerąją pusę.

 • R. Paksas. Visuomenei reikia vienodai teisingos naujos Europos Sąjungos

  Dešimti metai Europos Parlamento salėje turiu galimybes tiesiogiai girdėti bei matyti įvairių valstybių prezidentų ir premjerų pasisakymus, Europos Sąjungos institucijų vadovų ir komisarų kalbas. Ir kuo daugiau jų išgirstu, tuo daugiau klausimų be atsakymų kyla.

 • R. Paksas. Paryžiaus gatvės rašo mirties nuosprendį šiandienei Europos Sąjungai

  Europos Sąjunga išgyvena ne pačius geriausius laikus – tai pasakymas, kuris jau yra tapęs kliše Lietuvos ir pasaulio žiniasklaidoje. Pabandykime ją pakeisti: ES išgyvena prastą laiką, kurį prisišaukė jos vadovai ir politikai. Apie tai EP sesijoje Strasbūre kalbėjo ir Europos Parlamento narys, frakcijos „Laisvės ir tiesioginės demokratijos Europa" vicepirmininkas, Prezidentas Rolandas Paksas, drąsiai įvertinęs situaciją Prancūzijoje, kurioje keletą savaitgalių liepsnojo barikados.

 • R. Paksas. Be savo pinigų valstybė pasmerkta tarnauti pasaulio galingiesiems

  Kodėl kiekvieno finansavimo laikotarpio pabaigoje, po milijardinių investicijų, skurdo rizikos rodikliai tampa vis didesni? – kalbėdamas Europos Parlamento plenarinėje sesijoje, retoriškai klausė EP frakcijos „Laisvės ir tiesioginės demokratijos Europa“ vicepirmininkas, Prezidentas Rolandas Paksas. Nuo to ir pradėjome pokalbį su europarlamentaru.

 • Rolandas Paksas: „Europos laukia sunkūs iššūkiai dėl jos ateities“

  Pasibaigus vasarai ir visuotinėms atostogoms Europos Parlamentas pradeda dar vieną sesiją. Nuo 2009 metų Lietuvai EP atstovaujantis Europos Parlamento frakcijos „Laisvės ir tiesioginės demokratijos Europa“ vicepirmininkas, Prezidentas Rolandas Paksas sako, kad artimiausia Europos Parlamento veikla parodys, kuriuo keliu suks Europa – totalitarinės „demokratijos“, kai valstybės pastatomos į tam tikrą tarnystės pozą, ar į Europos Sąjungos krypties iš federalizmo į tautų Europą pasikeitimą.

 • R. Paksas. Kokia vieninga politika, jeigu keli susitaria ir daro, ką nori?

  Raketų smūgiai anaiptol neišsprendžia problemos. Tuo įsitikinęs Europos Parlamento frakcijos „Laisvės ir tiesioginės demokratijos Europa“ vicepirmininkas Rolandas Paksas. Tokią savo poziciją jis išsakė Europos Parlamento sesijoje, kurioje svarstytas Sirijos klausimas bei prieš ją su-rengta trijų valstybių karinė ataka.

  R. Pakso įsitikinimu, po tokių veiksmų turėtų būti skubiai sušaukta Europos Vadovų Taryba, kuri privalėtų tinkamai įvertinti dviejų bendrijos narių atliktus Jungtinių Tautų mandatu nesankcionuotus karinius veiksmus.

 • R. Paksas. Bauginami grėsmėmis iš Rytų, net nepastebėsime, kada Vakarai užims Lietuvą

  Dešimtus metus Europos Parlamente dirbantis Prezidentas Rolandas Paksas, frakcijos „Laisvės ir tiesioginės demokratijos Europa" vicepirmininkas, sako, kad pastaraisiais metais vis stiprėjant Europos Sąjungos centralizavimo nuostatoms, Lietuvos visuomenei ir juos atstovaujantiems politikams labai svarbu susitarti dėl mūsų valstybės ir esminių šalies valstybingumo išsaugojimo principų.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:5483
Vakar apsilankė:9221
Šią savaitę apsilankė:5483
Šį mėnesį apsilankė:93894
Viso (nuo 2015-02-16):14117886
Šiuo metu naršo:
146
2020-07-13
MENŲ KALVĖ – Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!