Prasidėjo antrasis „Klausinėjančių menų“ etapas
KultūraPrasidėjo antrasis „Klausinėjančių menų“ etapas
2015 liepos 31, Penktadienis 10:29

Prasidėjo antrasis „Klausinėjančių menų“ etapas

Prasidėjo antrasis „Klausinėjančių menų“ etapas

Pažadinti tai, kas jau sukurta

Utenos meno centre prasideda antrasis kuruotų rezidencijų programos „Klausinėjantys menai" etapas. Antrajame rezidencijų programos etape liepos–rugpjūčio mėnesiais dalyvaujantys menininkai tyrinėja Utenos regiono viešųjų erdvių sampratą, siekia ją praplėsti ir padėti suprasti, kad menas gali peržengti galerijų, meno ir kultūros centrų ribas ir aktyviai veikti viešoje miesto erdvėse, keldamas aktualius klausimus, suteikdamas erdvėms naujus gyvavimo scenarijus ir vertę.

 

Liepos 29 dieną Utenos meno centre, Leliūnuose, vyko paskaita-pokalbis apie viešąsias erdves ir viešumą. Projekto vadovė Kristina Jakubauskaitė-Veršelienė pakvietė meno mylėtojus į antrojo kuruotų rezidencijų programos „Klausinėjantys menai" etapo pradžią su kviestiniais lektoriais Jolanta Marcišauskyte Jurašiene, Tautvydu Bajarkevičiumi ir lektoriumi anonimu.
Lektorė Jolanta Marcišauskytė Jurašienė pasidalijo savo įžvalgomis tema „Viešosios erdvės diskursas: įvairios prakalbinimo ir įženklinimo praktikos". 109 sostinės skulptūras knygoje aprašiusi menotyrininkė akcentavo, kad visi istoriniai laikotarpiai palieka savo pėdsakus paminkluose ir visa tai formuoja eklektišką miesto veidą. Pažadinti tai, kas jau sukurta – toks raginimas skambėjo paskaitoje, kviečiant nesustabarėti ties postamentais, rasti įvairių, alternatyvių būdų žadinant savojo miesto istoriją. Kas žino, gal netrukus ir Utenoje, prisiartinus prie miesto paminklinio akmens, ekskursantui į telefoną paskambins Vaidilutė, menanti paslaptingus Utenio laikus?
Vėliau Utenos meno centre vyko paskaita–diskusija „Perklausa, seansas, transliacija ir kitos viešo klausymo formos". Lektorius Tautvydas Bajarkevičius pakvietė paskaitos dalyvius susimąstyti apie atmosferiškumo reikšmę garsų pasaulyje. Įvairūs performansai, kameriniai muzikos klausimai, įdomiai parinktos koncertų erdvės suteikia kitokią bendravimo kultūrą, leidžiančią klausančio pasąmonei sulieti su gamtos, miesto ir instrumentų derme. Sielos alsavimą galima išgirsti tik nurimus, susiliejant su daugialype atmosfera, kurią lektorius siūlė rinktis nebijant eksperimentuoti jungiant skirtingų kontekstų menus, primindamas radijo teatro magiją ir medijų galimybes. Vėliau paskaitos dalyviams buvo pasiūlyta improvizuota muzikos perklausa, kurioje susiliejo fortepijono akorduose tiksintis laikas, besilydančių laidų tyli melodija, laužo spragsėjimas, atodūsiai ir bundančio miesto garsai. Lektorius kvietė nesidrovėti renkantis vietas muzikavimui, pasirenkant įvairias erdves, kuriose, tikėtina, susitiks atmintis ir vaizduotė.
Uteniškiai ir miesto svečiai laukiami liepos 30 dieną 19 val. Utenio a. 3, prie Utenos kraštotyros muziejaus į paskaitą–performatyvią ekskursiją „Utenos sakralių erdvių slinktys". Lektorius anonimas.

Apie programą

„Klausinėjantys menai" kuruotų rezidencijų programa yra Utenos meno centro ir Islandijos Simbahöllin Cultural Venue inicijuotas projektas, suburiantis per 20 įvairių sričių (šiuolaikinio meno, dizaino, garso meno, humanitarinių mokslų) kūrėjų bendram tikslui – tarpdisciplininio meno sklaidai Utenos regione. Klausimų kėlimas gali tapti varomąja kultūrinės kaitos priemone, todėl rezidencijų programoje dalyvaujantys menininkai kvestionuoja, analizuoja ir interpretuoja Utenos regiono gyventojams rūpimas temas ir aktualijas. Kuruotų rezidencijų programos struktūrą sudaro keturi etapai: trys Lietuvoje, Utenos meno centre ir vienas Islandijoje. Kiekvienas etapas turi savo atspirties tašką. I etapas – etnokultūros interpretavimas šiuolaikinio meno ir dizaino priemonėmis. II etapas – viešųjų erdvių analizavimas ir interpretavimas. III etapas – žydų kultūrinio paveldo („Išminties knygų") apmąstymas. IV etapas – rezidencijų programa Islandijoje. Rezidencijų metu sukurti kūriniai bus pristatomi Utenoje, Anykščiuose, Molėtuose, Zarasuose. Ignalinoje, Visagine ir Islandijoje. Taip pat rezidencijas lydi visuomenei atviri seminarai, edukacinės dirbtuvės, ekskursijos, konferencija.

Utenos r. savivaldybės administracijos inf.

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Leliūnų seniūnijoje – išleistuvių nuotaikos

  23 metus Leliūnų seniūnijai vadovavusi Lina Petronienė po paskutinės darbo dienos atsisveikino su seniūnijos žmonėmis, darbuotojais, jos pasveikinti ir už nuveiktus darbus padėkoti atvykusiais valdžios atstovais. „Medžiai numeta lapus ir ruošiasi poilsiui. Atėjo ir man tas metas, kai turiu atsisveikinti. Nuo 2018 metų lapkričio 1 dienos savo noru bei šalių susitarimu su Utenos savivaldybės administracijos direktoriumi palieku šias sunkias ir atsakingas Leliūnų seniūnijos seniūnės pareigas", – savo laiške į Leliūnų seniūnijos gyventojus kreipėsi L. Petronienė.

 • Leliūnuose – nauja neįprastų keramikos darbų paroda

  Praėjusios savaitės pabaigoje Vytauto Valiušio keramikos muziejuje Leliūnuose atidaryta keramikės Rūtos Šipalytės keramikos darbų paroda „Miestai. Keliaujantys namai“. Ši paroda – autorės naujausio projekto „Miestai. Keliaujantys namai“ fragmentų ir ankstesnių kūrinių susijusia tema derinys. Kaip „Utenos dienai“ prisipažino pati parodos autorė, jos kūriniuose architektūra atsirado ne visai atsitiktinai, nes menininkės tėvai – architektai.

 • Leliūniškiai išradingai atšventė savo miestelio šventę

  Leliūniškiai nepaliauja stebinti savo idėjomis. Šį kartą Leliūnų miestelio šventėje „Kraštiečių šimtmečio varpai“ buvo sumanyta sukurti 100 varpelių, tačiau šis sumanymas ne visai pavyko ir bus baigtas, kaip tvirtino šios idėjos autoriai, artimiausiu metu. Stebinanti naujovė atkeliavusi į Leliūnus – „Ikebanos dirbtuvės“ bei prie žiedimo staklių Vytauto Valiušio keramikos muziejaus kieme susėdę svečiai ir miestelio gyventojai.

 • Senjorams dovanotos neišdildomos džiugesio valandos

  Utenos rajono savivaldybės Leliūnų socialinės globos namuose neseniai apsilankė iniciatyvių jaunų žmonių grupė, padovanojusi senjorams ne tik plačių šypsenų, gerų emocijų, džiugių akimirkų, bet ir nuostabių nuotraukų. „Help-Portrait“ komandą apsilankyti Leliūnų socialinės globos namuose pakvietė savanoriška organizacija „Senučiukai“.

 • Leliūnuose bus pristatyta nauja kompaktinė plokštelė

  Lapkričio 12 dieną, sekmadienį, 11.45 val. (po šv. Mišių) Leliūnų Šv. Juozapo bažnyčioje vyks naujos kompaktinės plokštelės pristatymas „Lietuvos istoriniai vargonai 3. Bruno Goebelio palikimas“. Renginio metu skambės Leliūnų, Alantos, Panevėžio, Salako, Šilalės vargonų muzika, o Leliūnų Šv. Juozapo bažnyčios vargonais grieš Balys Vaitkus, dalyvaus garso režisierius Petras Kričena.

 • Ambasadorius Vygaudas Ušackas šiemet į Leliūnus atvežė ypatingų dovanų

  Adventas – tai krikščionių tikinčiųjų susikaupimo ir apmąstymų metas prieš Kalėdas. Tai ir gerų darbų metas. Apie tai niekada nepamiršta Loretos ir Vygaudo Ušackų šeima, o artėjant Kalėdoms aplanko Leliūnų socialinės globos namų gyventojus ir atveža jiems dovanų.

 • Jaudinantis susitikimas: šunys dovanojo nepamirštamų akimirkų

  Šią savaitę Leliūnų socialinės globos namuose gyvenantys seneliai tryško džiaugsmu – juos aplankė keturkojai draugai. Pūkuoti, švelnūs ir meilūs šuneliai kiekvienam garbingo amžiaus žmogui padovanojo džiugių akimirkų meiliai besiglaustydami ir atsisveikinant draugiškai lyžtelėdami į veidą.

 • Leliūniškiai dalijosi dosnumu

  Lapkričio 26 dieną Leliūnų pagrindinė mokykla pakvipo vanile ir cinamonu. Technologijų pamokas turėjusi klasė pakeitė pamokos temą – vieni vaikai piešė, karpė atvirukus ir rašė palinkėjimus, kiti – maišė tešlą pyragams. Taip buvo minima Draugo diena ir šventė „Rudenėlio dosnumas".

 • Baltarusijos keramikos meistrai Leliūnuose atidaro parodą

  Vytauto Valiušio keramikos muziejus Leliūnuose garsėja ne tik savo unikaliu keramikos paveldu, tačiau ir jame rengiamais simpoziumais. Šią savaitę pas garsųjį keramiką ir Lietuvos puodžių karalių V. Valiušį svečiuojasi Baltarusijos liaudies meistrai iš Mogiliovo srities.

 • Tautinė giesmė skleidėsi Leliūnuose

  Leliūnų seniūnijos gyventojai minėjo Liepos 6-ąją – jie gausiai susirinko Leliūnų miestelio aikštėje prie šventinio laužo bei giedojo Tautinę giesmę. Kaip teigė Leliūnų bendruomenės pirmininkas Kęstutis Udras, susirinkusieji čirškino paskutinio paršelio, auginto leliūniškių Vilmos ir Vytauto Morozovų ūkyje, lašinukus. Ant laužo kepta kiaušinienė buvo gardi.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

test_gemius

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:4134
Vakar apsilankė:7642
Šią savaitę apsilankė:26372
Šį mėnesį apsilankė:146839
Viso (nuo 2015-02-16):11364686
Šiuo metu naršo:
103
2019-10-17
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!