Devyniasdešimt Utenos kraštotyros muziejaus istorijos puslapių
KultūraDevyniasdešimt Utenos kraštotyros muziejaus istorijos puslapių
2019 lapkričio 26, Antradienis 14:43

Devyniasdešimt Utenos kraštotyros muziejaus istorijos puslapių

Devyniasdešimt Utenos kraštotyros muziejaus istorijos puslapių
 • Visvaldas KULAKAUSKAS
 • 14 foto
 • visvaldas@utenos diena.lt

Švęsdamas 90-ies metų sukaktį Utenos kraštotyros muziejus lapkričio 19–23 dienomis kvietė savo kraš­to kultūrai ir istorijai neabejingus žmones apsilan­kyti įvairiuose renginiuose – dalyvauti susitikimuo­se, edukacijose, klausytis koncertinės programos, stebėti spektaklį, pakeliauti kultūriniais ekspozicijų, fondų labirintais, užsukti į „kromelį“ bei įsigyti ka­lėdinių dovanų ir pan.

Muziejaus istorija

Muziejus Utenoje buvo įkur­tas 1929 m. Jo vedėju buvo pa­skirtas Utenos apskrities antro­jo rajono mokyklų inspektorius Antanas Namikas. Baigęs moks­lus Maskvos imperatoriškajame archeologijos institute jis dar prieš tapdamas vedėju jau buvo sukaupęs nemažą archeologijos ir senųjų raštų kolekciją. Su pa­siaukojimu A. Namikas ėjo Ute­nos muziejaus vadovo pareigas iki pat 1940 m., pirmosios so­vietinės okupacijos. Karo me­tais muziejus stipriai nukentėjo: dalis eksponatų sunaikinta, kita – išgrobstyta. Nors po karo muziejus buvo atkurtas jau sovieti­nės valdžios, nuolat kentėjo nuo biuriokratų trumparegiškumo ir neatsakingumo, muziejų akylai stebėjo ir į jo veiklą kišosi visa­galis GLAVLITAS (Vyriausio­ji literatūros ir leidybos reikalų valdyba, SSRS kultūros, litera­tūros, žiniasklaidos visų rūšių išankstinės ir represinės cenzū­ros institucija). Ne kartą stum­dytas iš pastato į pastatą mu­ziejus, neapleistas rūpestingų ir pasiaukojančių jo darbuotojų rankų, vis dėlto galų gale „nusė­do" Utenio aikštėje. Šiuo metu Utenos kraštotyros muziejaus eksponatų skaičius nuo suin­ventorizuotų 740 (1940 m.) iš­augo iki daugiau nei 77 tūkst. Jo padaliniai: A. ir M. Miškinių literatūrinė-etnografinė sody­ba Juknėnuose, Tauragnų krašto muziejus, Vytauto Valiušio ke­ramikos muziejus ir Meno cen­tras Leliūnuose, tradicinių ama­tų centras „Svirnas" ir Laisvės kovų muziejus Utenoje.

Daugiau apie tai skaitykite trečiadienio laikraštyje „Utenos diena“.

Visvaldo Kulakausko ir Vytauto Ridiko nuotr.

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Projektas „Šviesioji gyvenimo pusė“ baigėsi: nuveikta – daug

  Kartu su Joninėmis baigėsi daugiau nei pusantrų metų trukęs Utenos kraštotyros muziejaus vykdytas projektas „Šviesioji gyvenimo pusė“. Socialinės jautros projektas telkė veikti ir kurti socialinės atskirties grupę – neįgaliuosius, kūrybinio sektoriaus atstovus ir miesto bendruomenę. Projekto metu organizuotas kultūrinis ir visuomeninis veiklumas, vykdytos sociokultūrinės veiklos mažinant atskirtį per paveldo pažinimą.

 • Muziejus Ignalinoje papildytas sporto istorijos ekspozicija

  Ignalinos krašto muziejaus sporto ekspozicija papildyta dviem naujais stendais apie bokso istoriją ir daugkartinį Lietuvos bokso čempioną, sporto meistrą Arūną Domininką Grabažį. Iš Kauno kilęs sportininkas nuo 1975 metų gyvena Ignalinos rajone, Mielagėnų miestelyje. Kaip pats sako, jį atviliojo meilė, tokio sprendimo niekada nesigailėjo ir tapo tikru mielagėniškiu.

 • Gamtos muziejus Ažvinčiuose jau laukia lankytojų

  Ignalinos rajono Kazitiškio seniūnijoje miškų apsuptas senas ir gražus Ažvinčių kaimas nuo šiol turės įdomų lankytiną objektą. Privačioje sodyboje pastatytas, įkurtas ir birželio 12 dieną visuomenei pristatytas Valdo Danilevičiaus gamtos muziejus, kuriame eksponuojama daugiau nei keli šimtai įspūdingų trofėjų iš viso pasaulio, nuo pačių didžiausių iki mažyčių.

 • Gimė Muziejaus ir Meno mokyklos sutartis

  Ketvirtadienį, vasario 6 dieną, Utenos kraštotyros muziejuje atidarant Utenos meno mokyklos Dailės skyriaus mokinių grafikos darbų parodą, skirtą Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo 30-mečiui, bei siekiant sustiprinti socialinę partnerystę buvo pasirašyta bendradarbiavimo sutartis. Ją pasirašė Utenos kraštotyros muziejaus direktorė Lilija Jovarienė ir Utenos meno mokyklos vadovas Arūnas Katinas.

 • Pasveikinta 90-metė Dūkšto gyventoja

  Šios šv. Kalėdos buvo ypatingos Dūkšte gyvenančiai Stefanijai Šukienei ir jos artimiesiems, šventusiems mamos ir močiutės 90-ąjį jubiliejų. Gruodžio 27 dieną pas jubiliatę atvyko ir ją pasveikino Ignalinos rajono savivaldybės meras Justas Rasikas, mero pavaduotojas Manfredas Žymantas, Dūkšto seniūnijos seniūnas Vytautas Kazėnas.

 • Dauniškio ežero pakrantėje pakvips meduoliais

  Šiųmetė Utenos miesto šventė uteniškiams ir svečiams pažers ne vieną staigmeną. Malonių netikėtumų bei akimirkų dovanos ir Pušų alėjoje šalia Dauniškio ežero rengiama akcija-jaukus susitikimas „Arbata šildo“, kurio metu pagal unikalų receptą bus galima išsikepti šventinių meduolių bei sugrįžti į vaikystę prisimenant senovinius žaidimus.

 • Muziejuje mokėsi kurti šiaudinius sodus

  Ignalinos krašto muziejuje buvo surengta įdomi edukacinė popietė suaugusiesiems „Šiaudinių sodų rišimas“. Mokymus vedė šiaudinių sodų vėrimo meistrė, Utenos rajono tautodailininkė Irena Eitminavičienė. Iš Antalieptės kilusi ir dabar Utenoje gyvenanti ir kurianti moteris mielai sutiko pasidalinti savo sugebėjimais.

 • Projektas „Šviesioji gyvenimo pusė“ suartins žmones

  Aplenkdami vakarykštį save projekto „Šviesioji gyvenimo pusė“ dalyviai – būsimi savanoriai – dalyvaudami bendrųjų ir specifinių įgūdžių mokymuose, suvokė, kad savanorystės išmokti negalima, bet patyrė, jog galima mokytis dirbti komandoje, bendrauti ir bendradarbiauti, patirti teigiamų emocijų, pozityviai mąstyti. Mes patys sau atsakėme, kad esame pašaukti kilniam tikslui – bendrai veiklai, kuri mus dar labiau suartins.

 • Utenos kraštotyros muziejuje atidarys parodą

  Spalio 30 dieną 11.00 val. Utenos kraštotyros muziejuje vyks parodos ,,Lietuvai ir lietuviškam pašto ženklui – 100“ pristatymas.

 • Rumšiškių liaudies buities muziejuje – pažeidimai

  Rumšiškėse atliktas vidaus auditas, kurio metu nustatyti teisės aktų pažeidimai, susiję su valstybės turto naudojimu ir veiklos organizavimu, taip pat rasta įvairių trūkumų, keliančių abejonių dėl finansų kontrolės ir skaidrumo, nepakankamo viešo intereso gynimo. Kultūros ministrė Liana Ruokytė-Jonsson nurodė pradėti tyrimą dėl muziejus darbuotojų galimų darbo pareigų pažeidimų.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:5127
Vakar apsilankė:9221
Šią savaitę apsilankė:5127
Šį mėnesį apsilankė:93538
Viso (nuo 2015-02-16):14117530
Šiuo metu naršo:
147
2020-07-13
MENŲ KALVĖ – Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!