Iš nebūties – į būtį
KultūraIš nebūties – į būtį
2018 birželio 19, Antradienis 08:58

Iš nebūties – į būtį

Iš nebūties – į būtį
 • Vytautas RIDIKAS
 • 12 foto
 • Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

Beveik du mėnesius Vytauto Valiušio keramikos muziejuje veikia Rimos Leipuvienės keramikos darbų paroda „Iš nebūties“. Gausiai lankoma paroda sulaukė didžiulio dėmesio, nes skulptūrinės keramikos darbai neeiliniai, kaip sakė menininkė, jie tarsi laiko ir patirties išvagoti gyvenimai, prisiminimai, individualios patirtys. Paroda veiks iki liepos 1 dienos.

Štai ką sako apie savo kūrinius ir patį procesą keramikė R. Leipuvienė: „Mano skulptūrinės keramikos kūriniai – tarsi laiko ir patirties išvagoti gyvenimai, prisiminimai, individualios patirtys. Jų vaizdiniai mena gilius judraus gyvenimo ciklo atspindžius, ilgainiui transformuotus į naujus pavidalus. Kaip medžio kamieno rievėse atsispindi jo amžius, taip mano darbuose šį įspūdį sukuria susisukusios molio įrantos, nelygumai. Tarsi prabėgusio laiko pėdsakai atsiradusios faktūros ženklina keramikos kūriniuose įprasmintas istorijas.

Aš siekiu statišką keramiką paversti dinamiška ir užfiksuoti jos kitimą, judėjimą, suteikti jėgos, krypties. Man itin svarbu savo pastangomis perduoti keramikai lašelį gyvybingumo, energijos tėkmės. Siekiu harmonijos su gamta. Gilus jos pajautimas, įspūdžių apraiškos keramikoje atsirado natūraliai nuo vaikystės, pačiai daug laiko praleidžiant gamtoje. Todėl ir šie darbai reflektuoja gamtos objektus – tarsi išdūlėjusius medžio rąstus lietuviško miško pelkėje, tarsi apsamanojusius akmenis. Keramika alsuoja gamtos ramybe, ilgaamžiškumu bei senove, kviečia stabtelėti. Judesys ir ramybė tarpusavyje susipina, suteikdami kūriniams sudėtingesnį ir įdomesnį kontekstą.

Kūryboje vadovaujuosi Rytų keramikos kultūros tradicijomis ir filosofija. Naudojau Japonijos meistrų technikas ir sėmiausi jų estetikos sampratų. Labiausiai mano kūrybą paveikė Japonijos keramiko Shozo Michikava darbai. Mano keramika yra aukšto 1 290–1 300 °C degimo keramika, glazūruota pačios paruoštomis glazūromis iš natūralių gamtos medžiagų (tokių kaip medienos pelenai, žemo degimo moliai ir t. t.). Priartėdama prie pirmapradžių keramikos tradicijų, kai keramika buvo išgaunama susijungus gamtos stichijoms (žemė / molis, ugnis) aukštoje temperatūroje naudojant natūralias medžiagas, jaučiuosi tęsianti prieš amžius sukurtas tradicijas. Kaip tų tradicijų tęsinį šiandien pateikiu savitą keramiką, kuri gali būti pritaikoma šiuolaikinėje aplinkoje.

Šie skulptūriniai keramikos darbai gimsta iš labai intensyvios dinamikos – rankų ir viso kūno jėgos pastangų valdant išcentrinę jėgą ant žiedimo rato sausu būdu formuojant ir transformuojant vientisą šamotinio molio gabalą į unikalią formą. Visa tai papildyta ir intensyviu minties darbu, ir iki skausmo nušlifuotomis rankomis. Tačiau žvelgdama į užbaigtą kūrinį visuomet jaučiu didelį pasitenkinimą. Žavėdamasi unikaliomis molio savybėmis, stengiuosi atskleisti jo grožį, paviršiaus ir faktūrų galimybes, suteikti nusidėvėjimo ar natūralaus senėjimo įspūdį. Pritardama Japonijos estetikos filosofijai „wabi-sabi", stengiuosi išlaikyti balansą tarp technikų išlavinimo ir grožio netobulumo akcentuose, pasiduoti spontaniškumui. Išskirtinumas, nelygios, įdomios formos, asimetrija, laisvumas, energetika – tai pagrindinės mano vertybės, kurias šiandien stengiuosi perteikti kūryboje.

Kūrybos procese man labai svarbus drąsus leidimas sau ieškoti. Priimdama netradicinius sprendimus, kartais – rizikuodama, einu asmeninių atradimų ir naujų išraiškų paieškos takais... Stengiuosi būti atvira aplinkai, nuolat mokausi ir gilinuosi į save. Visa tai ir sudaro turiningą kelionę nuo pirminės inspiracijos ir idėjos iki proceso metu pakitusio galutinio rezultato, į kurį atlydi intuicija, technikos ir patirtis. Tuomet iš nebūties į būtį ateina įdomūs keramikos kūriniai..."

Plačiau apie parodą skaitykite birželio mėnesio pabaigoje išeisiančiame žurnale „Indraja".

Autoriaus nuotr.

Paveikslėlių galerija

 • Click to enlarge image 1 nuotr.JPG
 • Click to enlarge image IMG_4572.JPG
 • Click to enlarge image IMG_4575.JPG
 • Click to enlarge image IMG_4577.JPG
 • Click to enlarge image IMG_4579.JPG
 • Click to enlarge image IMG_4582.JPG
 • Click to enlarge image IMG_4583.JPG
 • Click to enlarge image eima.JPG
 • Click to enlarge image feniksas.JPG
 • Click to enlarge image kuriniai.JPG
 • Click to enlarge image pelenai.JPG
 • Click to enlarge image vaza-.JPG
 •  

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Antazavės dvare – veltinių paroda

  Amatų centre, esančiame Antazavės dvare, atidaryta zarasiškės Eglės Vaitkevičienės veltinių darbų paroda.

 • Rima Leipuvienė. Keramikos darbų paroda „Iš nebūties“

  Rima Leipuvienė – keramikė iš vidinio pašaukimo. Rima turi prigimtinę dovaną, skulptorių vadinamą mąstymu medžiagoje, t. y. keraminės masės paslankumo pajautą, gebėjimą kūrybinio proceso metu ją valdyti, suteikti pageidaujamą pavidalą, jausti, kada reikia sustoti.

 • Leliūnuose – nauja neįprastų keramikos darbų paroda

  Praėjusios savaitės pabaigoje Vytauto Valiušio keramikos muziejuje Leliūnuose atidaryta keramikės Rūtos Šipalytės keramikos darbų paroda „Miestai. Keliaujantys namai“. Ši paroda – autorės naujausio projekto „Miestai. Keliaujantys namai“ fragmentų ir ankstesnių kūrinių susijusia tema derinys. Kaip „Utenos dienai“ prisipažino pati parodos autorė, jos kūriniuose architektūra atsirado ne visai atsitiktinai, nes menininkės tėvai – architektai.

 • Keramikos darbų parodą nudažė pavasario ir vasaros spalvos

  Jau kurį laiką Utenos kolegijos Medicinos fakulteto fojė puikuojasi dekoratyvinės keramikos dirbinių paroda. Originalius ir išskirtinius darbus eksponuojančias kūrėjas uteniškę Jovitą Paukštytę ir jos mokinę Karoliną Puodžiukaitę sieja meilė keramikai.

 • Įvertino paukščių kūrėjus

  Ne pirmus metus Utenos valstybinėje maisto ir veterinarijos tarnyboje vyksta mokinių ar darželinio amžiaus vaikų darbelių konkursai, o šiais metais mūsų rajono ugdymo įstaigų priešmokyklinukai ir pradinukai turėjo galimybę sudalyvauti kitame konkurse „Paukštis Lietuvai". Panaudoję įvairiausias medžiagas – šiaudus, popierių, siūlus, plunksnas ir t. t. – išradingi kūrėjai savo dirbiniais padabino šios įstaigos koridorių ir už tai buvo apdovanoti.

 • Uteniškiai savo kūrybos darbus pristatė Seime

  LR Seimo II rūmų parodų galerijoje pristatyta Utenos rajono tautodailininkų darbų paroda, skirta Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui. Parodoje eksponuojami kelių dešimčių skirtingų autorių sukurti rankdarbiai, medžio drožiniai, keramikos dirbiniai, paveikslai, audiniai, nėriniai, ir kiti Utenos rajonų tautodailininkų darbai.
  Parodos atidarymo metu muzikinę programą pristatė Utenos meno mokyklos folkloro ansamblis „Sietynas“.

 • Utenos kultūros centro dailės galerijoje atidaryta išskirtinė paroda

  Praėjusią savaitę Utenos kultūros centro dailės galerija nušvito ryškiomis tarptautinio projekto „Susitikimas ant tilto/ Rendez-vous sur ie pont“ spalvomis. Čia eksponuojami Prancūzijos dailininkų Isidore Krapo, Christophe Massé, Franck Garcia ir mūsų šalies menininkų Arvydo Šaltenio, Lilijos Puipienės, Editos Rakauskaitės, Romualdo Balinsko ir uteniškės Jūratės Mitalienės darbai.

 • Bibliotekoje – paroda „Miegantys žolynai“

  Praėjusį penktadienį Utenos A. ir M. Miškinių viešojoje bibliotekoje atidaryta Utenos socialinės globos namų gyventojų kūrybos darbų paroda ir pristatyti darbai iš vykusių edukacinių užsiėmimų „Miegantys žolynai“. Stendai papuošti herbariumų paveikslais iš pačių gyventojų pririnktų ir išradingai bei meniškai sudėliotų džiovintų gėlių, uogų, žolelių ir lapų.

 • Gamtos fotografai kviečia į parodą

  Praėjusį savaitgalį Utenos gamtos fotografų klubas „Žalias skėtis“ Žemės dienos proga Utenos meno mokyklos Dailės skyriuje atidarė tradicinę kasmetę, jau 18-ąją, fotografijų parodą. Parodoje eksponuojami 68 darbai, sukurti 54 autorių.

 • Prieš pavasario darbymetį visi keliai veda į agroverslo meką

  Tikriausiai Lietuvoje nerastume žemdirbių, negirdėjusių apie tarptautinę žemės ūkio parodą „Ką pasėsi..“. Tradiciškai pavasarį Kauno rajone vykstanti paroda yra puiki vieta susipažinti su naujausia žemės ūkio technika, paragauti kokybiškų produktų, įsigyti išradingų amatininkų kūrybos darbų. Paroda vienodai įdomi ir miesto, ir kaimo gyventojams.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

test_gemius

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:5483
Vakar apsilankė:7728
Šią savaitę apsilankė:5483
Šį mėnesį apsilankė:125950
Viso (nuo 2015-02-16):11343797
Šiuo metu naršo:
98
2019-10-14
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!