Į javų laukus išvažiuoja pirmieji kombainai
KaimasĮ javų laukus išvažiuoja pirmieji kombainai
2020 liepos 23, Ketvirtadienis 13:51

Į javų laukus išvažiuoja pirmieji kombainai

Į javų laukus išvažiuoja pirmieji kombainai

Artėjant rugpjūčiui, į laukus jau keliauja kombainai. Šiemet, priešingai negu keletą ankstesnių metų – pirmieji iš maistinių grūdų į supirkimo punktus keliauja rugiai. Būtent šios grūdinės kultūros geriausiai atlaikė gegužės šalčius ir turi daugiausiai potencialo. Ūkininkai neslepia optimizmo ir tikisi gausesnio derliaus.

„Gegužės mėnuo buvo tikrai šaltas, augalai vystėsi sunkiai. Kviečiai ir avižos praktiškai vegetavo, o štai rugiai yra atsparesni šalčiui, jie nesustojo augti, todėl šiemet startuoja pirmi. Pastarieji keleri metai buvo labai sausi – tokiomis sąlygomis avižos subręsdavo pirmos iš maistinių kultūrų. Šiemet situacija priešinga, todėl sugrįžome į lietuviams įprastą javapjūtę, kuomet rugiai subręsta pirmieji. Jų derlius bus gausesnis, nei praėjusių kelerių metų. Galbūt rekordų nemušime, tačiau pirmaisiais rezultatais ūkininkai džiaugiasi jau dabar", – tikina „Malsenos" agronomė Indrė Didžklapytė.

Pirmieji ūkininkų įspūdžiai apie derlių – optimistiški. Šalčininkų rajone, Butrimonių kaime, ūkininkaujantis Anton Bandalevič teigė, kad šiemet buvo pakankamai drėgmės, todėl derlius turėtų būti geresnis.
„Pernai ir užpernai stekenusios sausros mums buvo tiesiog siaubingos, o šiemet turėjome daugiau drėgmės, kuri padėjo augalams. Esminis šių metų išskirtinumas yra tas, kad rugius vežame pirmuosius – iš pirmojo kūlimo turime jau keturias tonas. Daugiausiai tikimės iš hibridinių rugių, kurių plotai mūsų ūkyje siekia 180 hektarų, šiemet jie atrodo labai gerai. Taip pat jau pradėjome kulti ir kvietrugius, kurių prikūlėme penkias tonas iš hektaro. Šie rezultatai džiugina", – sakė ūkininkas.
Šiemet pirmą kartą ne rankomis, o kombainu bus nuimtas ir istorinės rūšies rugių derlius – „Lietuvos tretieji". Tai sena, mūsų krašte kažkada itin populiari rugių veislė, kurią jau keletą metų bandoma atgaivinti.
„Pastaruosius pora metų rugių plotas Lietuvoje kiek atsistatė nuo rekordinių žemumų 2018 metais. Tikimės, kad šių metų derlius įrodys, kad į rugius investuoti verta. Kviečiai populiariausi eksporto rinkose, o rugiai dažniau realizuojami vietinėje rinkoje, kas ypač aktualu koronaviruso pandemijos kontekste. Be to, klimato sąlygos nuolat keičiasi, o rugiai geriau prisitaiko ir yra atsparesni: jie turi gerą šaknų sistemą, lengviau pakelia sausrą, karštį, šaltį. Todėl sąmoningai stengiamės vystyti naujas rugių veisles. Šiemet iš „Lietuvos trečiųjų" jau laukiame pirmojo derliaus, iš kurio galėsime išsikepti duonos. Mūsų ambicija – išvystyti šią veislę ir įtvirtinti ją Lietuvos rinkoje, kur vietinė produkcija vertinama vis labiau", – akcentavo „Malsenos" agronomė.

Grūdų derlių lemia stabilesni orai

Specialistė tikina, kad šiemet prognozuojama pozityvesnė ne tik rugių, bet ir kitų kviečių derliaus situacija. Prieš tris metus buvo labai šlapia, ūkininkai klimpo laukuose, o paskutiniai dveji metai buvo labai sausi. Tokių iššūkių šiemet išvengta, tad žalos pasėliams padaryta kur kas mažiau.
„Šiemet visi tikėjomės sausrų ir bijojome, kad gali pasikartoti praėjusių metų scenarijus. Tuomet pradėjo lyti ir laukai buvo reguliariai palaistomi, tad sausros išvengėme. Patį optimistiškiausią scenarijų pakoregavo didelės audros, dėl kurių išgulė dalis laukų. Tai turės įtakos galutinei grūdų kokybei, tačiau labai derliaus nesumažins", – teigė specialistė.
Ūkininkas A. Bandalevič tikino, kad kol kas tiek avižų, tiek kviečių laukai dar nėra pasiekę brandos, tačiau dabartinė gamtinė situacija leidžia laukti geresnio nei pernai derliaus. Jeigu pernai dėl didelės šilumos turėjome daug ekstra klasės grūdų, tačiau mažesnius jų kiekius, tai šiemet turėtų džiuginti didesni derliai. Daug saulės ir šilumos leido grūdams tinkamai susiformuoti, todėl šiemet planuojama kulti įvairesnių klasių grūdų.
„Jeigu nelis, poros savaičių bėgyje matysime ir realesnę kitų kultūrų situaciją. Avižos jau yra subrendusios, tai kitą savaitę planuojame jas kulti, nes laukuose atrodo itin gerai. Panaši situacija ir su kviečiais", – sakė ūkininkas.
Tikimąsi, kad reali derliaus kokybė atlikus nuodugnius tyrimus ir ištyrus visas grūdines kultūras, bus aiški rugpjūčio viduryje.

 

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Javapjūtė: ūkininkai vėl pjauna ne tik javus, bet ir elektros stulpus

  Šiemet užfiksuota 11 įvykių, kai dėl žemės ūkio technikos kliudytų ar nugriautų atramų, nutrauktas elektros energijos tiekimas. Nors žalos elektros tinklui padaroma visoje Lietuvoje, šiemet dažniausiai elektros oro linijų atramos kliudytos Šiaulių regione, o Klaipėdos regione - du kartus nulaužtos.

 • Artėjant javapjūtei – ugniagesių perspėjimas

  Liepsnojantys kombainai javų  laukuose – nėra retenybė. Todėl ugniagesiai  prašo ūkininkų tinkamai paruošti javų nuėmimui skirtą žemės ūkio techniką, kad būtų išvengta tokių gaisrų. Štai vien tik pernai  Kauno rajone, Vandžiogalos seniūnijoje, liepos 25 dieną,  užsidegus kombainui, išdegė net 180 hektarų kviečių ir 15 hektarų kvietrugių.

 • Lietuvoje baigėsi javapjūtė

  Vasarą prasidėjęs javų ir rapsų derliaus nuėmimas daugelyje šalies savivaldybių iš esmės baigtas. Šalies ūkininkai pagaliau gali lengviau atsikvėpti ir įvertinti šių metų derlių. Žemės ūkio ir maisto produktų rinkos informacinės sistemos duomenimis, nenupjauti liko tik nedideli vėliau bręstančių kultūrų plotai, pirmiausia, grikių.

 • Javapjūtė Lietuvoje eina į pabaigą

  Liepą prasidėjusi javapjūtė po truputį eina į pabaigą. Paskutiniais Žemės ūkio ir maisto produktų rinkos informacinės sistemos duomenimis, Lietuvoje nupjauta 87,9 proc. grūdinių augalų ir 89,6 proc. rapsų pasėlių. Nenupjauti liko tik nedideli plotai vėliau bręstančių kultūrų, pirmiausia, grikių.

 • Lietuvoje prasidėjo javapjūtė

  Ne visiems vasara yra atostogų metas – ūkininkams tai pats darbymetis. Liepos mėnesį pradeda dūgzti pirmieji kombainai, pasiruošę užpildyti Lietuvos aruodus. Tiesa, atsižvelgiant į oro sąlygas, derliaus nuėmimas gali ir vėluoti. 2014 m. vasara, atnešusi saulėtus orus, leido ūkininkams pradėti darbus jau nuo liepos vidurio. Tačiau praėjusiais metais lietus ir drėgmė žalią šviesą derliaus nuėmimui uždegė tik liepos pabaigoje. Ekspertai teigia, kad panašios tendencijos išsilaikys ir šiais metais.

 • Karšti orai spartina javapjūtės darbus

  Lietuvoje javapjūtė jau persirito į antrąją pusę, nors dėl vėsios vasaros derliaus nuėmimo pradžia vėlavo. Karšti orai gerokai paspartino grūdų ir rapsų pjūties darbus. Vien tik per antrąją rugpjūčio savaitę grūdų ir rapsų supirkimo įmonės supirko daugiau nei trečdalį milijono tonų  šiųmečio derliaus grūdų ir rapsų.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:360
Vakar apsilankė:8918
Šią savaitę apsilankė:39415
Šį mėnesį apsilankė:101222
Viso (nuo 2015-02-16):14368382
Šiuo metu naršo:
55
2020-08-15
MENŲ KALVĖ – Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!