Skirstant valstybės finansavimą studijoms, ypatingas dėmesys – studijų kokybei
JaunimasSkirstant valstybės finansavimą studijoms, ypatingas dėmesys – studijų kokybei
2017 gegužės 15, Pirmadienis 14:07

Skirstant valstybės finansavimą studijoms, ypatingas dėmesys – studijų kokybei

Skirstant valstybės finansavimą studijoms, ypatingas dėmesys – studijų kokybei

Švietimo ir mokslo ministerija nustatė aukštesnę studijų programų rentabilumo kartelę. Nuo rugsėjo 1 d. valstybės finansavimas bus skiriamas tik toms studijų programoms, kuriose studijuos bent minimalus nustatytas studentų skaičius. Taip pat ministrės pasirašytame įsakyme numatytas valstybės finansuojamų vietų skaičius universitetuose ir kolegijose. Tai padės sutelkti didesnius studentų srautus ir koncentruotis į studijų kokybę, skatins aukštąsias mokyklas atsisakyti studijų programų smulkinimo.

Įsakyme numatyta, kad nuo rugsėjo 1 d. valstybės finansavimas bus skiriamas ne mažiau kaip 15 pirmakursių socialinių ir humanitarinių mokslų studijų programose, ne mažiau kaip 10 biomedicinos, fizinių ir technologijos mokslų studijose ir ne mažiau kaip 4 – menų.
Nustatytas minimalus studentų skaičius studijų programose padės sutelkti didesnius studentų srautus ir koncentruotis į studijų kokybę, skatins aukštąsias mokyklas atsisakyti studijų programų smulkinimo. Aukštosios mokyklos turės stambinti studijų programas, tai leis konsoliduoti išteklius – užuot skaitę po kelias panašias paskaitas grupėms, kuriose yra po keletą studentų, dėstytojai galės daugiau laiko skirti pasiruošimui ir moksliniam darbui. Aukštojo mokslo pertvarkos plane numatyta studijų programų skaičių sumažinti nuo 1 800 iki 700.
„Skatiname aukštąsias mokyklas konsoliduoti resursus ir koncentruotis ne į programų kiekį, bet į jų kokybę", – sakė ministrė Jurgita Petrauskienė. – Aukštosios mokyklos siūlo daug smulkių besidubliuojančių studijų programų, kurias reikėtų jungti, o į nišines sritis priėmimas galėtų būti vykdomas ne kasmet, o kas kelerius metus."
Taip pat įsakyme nustatytas valstybės finansuojamų vietų skaičius universitetuose ir kolegijose. Nors abiturientų skaičius kasmet mažėja, priėmimui į bakalauro ir vientisąsias studijas šiemet lėšų numatoma skirti tiek pat kiek pernai – 8,4 mln. eurų. Iš jų universitetams planuojama skirti 5,432 mln. eurų, kolegijoms – 2,951 mln. eurų. Planuojama, kad valstybės finansavimą gaus 14,4 tūkst. pirmakursių: 7,6 tūkst. – universitetuose, 6,8 tūkst. – kolegijose.
Daugiau studijų vietų sritims, patrauklioms užsienio investicijos
„Investuok Lietuvoje" duomenimis, artimiausiais metais išaugs aeronautikos, elektros ir elektronikos inžinerijos specialistų poreikis. Todėl, lyginant su 2016 m., šioms specialybėms kolegijose numatoma skirti 150 valstybės finansuojamų vietų daugiau, o universitetuose jų skaičių numatoma didinti apie 15 proc. Šiuo metu šių specialybių studentus rengia 5 universitetai ir 8 kolegijos. Numatoma, kad ES investicijų lėšos sudarys galimybę jau turintiems aukštąjį išsilavinimą persikvalifikuoti į rinkoje paklausias specialybes.

Menų finansavimas – aukščiausios kokybės studijoms

Lyginant su praėjusiais metais, menininkų rengimas bus koncentruojamas tik specializuotose aukštosiose mokyklose, turinčiose geriausią mokymo bazę ir aukščiausio lygio dėstytojus. Priėmimui į menų studijas universitetuose numatoma 453 vietų: iš jų Vilniaus dailės akademijai atiteks 225, o Lietuvos muzikos ir teatro akademijai – 139, tai 22 studijų vietomis daugiau lyginant su pernai.

Pedagoginių studijų finansavimas – pagal poreikį

Atsižvelgus į savivaldybių deklaruoto mokytojų poreikio ir studijuojančių šiose studijose studentų santykį, įsakyme numatyta, kad pirmosios pakopos studijose šiemet bus rengiami tik ikimokyklinio, priešmokyklinio ir pradinio ugdymo pedagogai, pagalbos mokiniui specialistai. Jiems numatoma skirti universitetuose – 141, kolegijose – 121 valstybės finansuojamų studijų vietų.
Ministrės įsakymas nustato, kad mokytojai dalykininkai – chemijos, matematikos, fizikos, gamtos mokslų dalyko ir kt. mokytojai – 2017 m. bus rengiami tik nuosekliuoju būdu – 1,5 metų trukmės profesinėse studijose, kuriose studijuoti gali baigę dalyko bakalaurą. Pedagogikos profesinėms studijoms 2017 m. numatoma skirti 150 valstybės finansuojamų vietų. Pasirinkusiems pedagogikos profesines studijas taip pat numatoma mokėti specialią stipendiją.
Ypatingas dėmesys skiriamas ne tik pedagogų rengimui, bet ir kvalifikacijos tobulinimui, tam numatoma skirti 60 mln. Eurų, kuriant 3 edukologijos centrus Vilniuje, Kaune ir Šiauliuose.

Švietimo ir mokslo ministerijos inf.

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Uteniškiai dalyvauja mugėje „Studijos 2020“

  Šiomis dienomis (vasario 6–7) ekspozicijų ir parodų centre „Litexpo“ vyksta tarptautinė mokymosi, žinių ir karjeros planavimo paroda „Studijos 2020“, kurioje dalyvauja Utenos kolegija bei Utenos regioninis profesinio mokymo centras.

 • Nuo naujų mokslo metų didinamos studijoms skiriamos valstybės lėšos

  Nuo rugsėjo 1 dienos vienai studijų vietai valstybė skirs daugiau lėšų: kolegijose – 18 proc., universitetuose – 14 proc. Šios lėšos skiriamos padidintam dėstytojų ir mokslininkų darbo užmokesčiui, taip pat 13 proc. didėjančioms studentų skatinamosioms stipendijoms gerai besimokantiems studentams.

 • Aukštojo mokslo studijos šiemet planuojamos pagal specialistų poreikį

  Šiemet skirstant valstybės finansavimą studijoms buvo siekiama atliepti darbo rinkos poreikius. Valstybės finansuojamų studijų vietų skaičius universitetuose ir kolegijose didinamas toms studijų krypčių grupėms ar kryptims, dėl kurių specialistų trūkumo išreikšta investuotojų, darbdavių, valstybės institucijų pozicija.

 • Nuo rugsėjo – daugiau valstybės finansuojamų studijų vietų

  Nuo šių metų rugsėjo 1 dienos didinamas valstybės finansuojamų vietų skaičius ir studijoms skiriamos lėšos. Tokį Švietimo ir mokslo ministerijos (ŠMM) teikto nutarimo projektą šį trečiadienį patvirtino Vyriausybė.

 • Studijas baigę užsieniečiai galėtų laikinai likti gyventi Lietuvoje

  Vyriausybės posėdyje pritarta įstatymo „Dėl užsieniečių teisinės padėties“ pataisoms. Jomis būtų praplėstos galimybės gauti leidimą laikinai gyventi Lietuvoje – studijas baigę ar mokslinius tyrimus čia vykdę užsieniečiai šalyje galėtų likti dar devyniems mėnesiams.

 • Atidaryta tarptautinė paroda „Studijos“, kurioje dalyvauja ir uteniškiai

  Vilniuje, Lietuvos parodų ir kongresų centre „Litexpo", šiandien atidaryta didžiausia Baltijos šalyse mokymosi, žinių ir karjeros planavimo paroda „Studijos". Per tris dienas truksiančią parodą lankytojai susipažins su profesiniu mokymu, koleginėmis ir universitetinėmis studijomis, su darbo rinkoje vyraujančiu specialistų poreikiu, pasitikrins savo sprendimus dėl tolesnio gyvenimo kelio.

 • Ketvirtadienį prasideda paroda „Studijos 2017“

  Šių metų vasario 2 dieną 10 val. Lietuvos parodų ir kongresų centre „Litexpo" prasideda didžiausia Baltijos šalyse mokymosi, žinių ir karjeros planavimo paroda „Studijos". Tris dienas truksiančios parodos metu lankytojai galės vienoje vietoje susipažinti su profesiniu mokymu, koleginėmis ir universitetinėmis studijomis, su darbo rinkoje vyraujančiu specialistų poreikiu, bus kviečiami savarankiškai priimti su ateities planavimu susijusius sprendimus.

 • Už studijas sumokėtas lėšas šiemet atgaus beveik maksimalus skaičius studentų

  Geriausiems už mokslą mokantiems bakalauro ir vientisųjų studijų studentams valstybė kompensuoja studijų kainą. Šiemet kompensacijas gaus iki šiol didžiausias studentų procentas – 9,69 proc. kompensacijoms skirtos lėšos padidintos, kad už studijas sumokėtus pinigus galėtų susigrąžinti kuo daugiau gerai besimokančių studentų. Kaip numatyta Mokslo ir studijų įstatyme, studijų įmoką gali atgauti iki 10 proc. gerai besimokančių studentų.

 • Patvirtinti priėmimo į valstybės finansuojamas vietas minimalūs reikalavimai

  Asmenys, pretenduojantys į valstybės finansuojamas vietas aukštosiose mokyklose, jau nuo 2016 m., be lietuvių kalbos ir literatūros bei užsienio kalbos brandos egzaminų, turės būti išlaikę ir matematikos valstybinį brandos egzaminą.

 • Kitą savaitę startuos bendrasis priėmimas į aukštąsias mokyklas

  Pirmadienį, birželio 1 dieną, prasideda bendrasis priėmimas į Lietuvos aukštąsias mokyklas. Stojantieji prašymus galės teikti internetu Lietuvos aukštųjų mokyklų asociacijos bendrajam priėmimui organizuoti (LAMA BPO) informacinėje sistemoje www.lamabpo.lt iki liepos 18 dienos.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:7853
Vakar apsilankė:8380
Šią savaitę apsilankė:30791
Šį mėnesį apsilankė:41605
Viso (nuo 2015-02-16):14308765
Šiuo metu naršo:
63
2020-08-06
MENŲ KALVĖ – Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!