Savižudybių prevencijai bus teikiamas išskirtinis dėmesys
ĮvairenybėsSavižudybių prevencijai bus teikiamas išskirtinis dėmesys
2017 vasario 24, Penktadienis 14:08

Savižudybių prevencijai bus teikiamas išskirtinis dėmesys

Savižudybių prevencijai bus teikiamas išskirtinis dėmesys

Savižudybių prevencija turi būti kompleksiška, atpažinti, kad žmogus patiria sunkumų turėtų ne tik artimieji, bet ir kiti šalia esantys žmonės, o pagalba turi būti ne tik psichologinė, bet ir emocinė, socialinė, teigia sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga. Siekdamas aiškiai nustatyti kas ir ką turi daryti reaguojant į ketinimą nusižudyti, savižudybės atveju, ministras sudarė darbo grupę, kuri, atsižvelgdama į gerąją patirtį, parengs visai šaliai tinkantį modelį.

Į darbo grupės sudėtį įtraukti ne tik ministerijos specialistai, bet ir didelį pasitikėjimą visuomenėje, įdirbį savižudybių prevencijos srityje turintys politikai, akademinės bendruomenės atstovai, šioje srityje dirbantys specialistai.
Darbo grupės uždavinys – aiškiai nustatyti pagalbos su savižudybės rizika susijusiems asmenims schemą, kurioje būtų detaliai aprašyta pagalbos organizavimo ir informacijos perdavimo tarp pagalbą teikiančių institucijų tvarka.
Ministro A. Verygos teigimu, pilotiniai projektai, vykdyti atskirose savivaldybės, parodė, kad aiškiai nustačius algoritmus – kas ir ką turi daryti reaguojant į ketinimą nusižudyti, savižudybės atveju, turi lemiamą reikšmę gelbstint žmogaus gyvybę.
„Savižudybės – ypač skaudi mūsų visuomenės problema. Tenka apgailestauti, kad situacija negerėja ir šioje srityje vis nepavyksta pasiekti ženklaus proveržio. Todėl labai svarbu imtis kompleksinių priemonių, neišradinėti dviračio ir atskirose teritorijose sėkmingai taikytą modelį naudoti visoje Lietuvoje. Ši darbo grupė iki gegužės 1 d. turės parengti reagavimo į ketinimą nusižudyti ar savižudybės atveju modelį, kuris būtų taikomas visos šalies mastu", – pabrėžė ministras A. Veryga.
Siekiant, kad savižudybės riziką sugebėtų atpažinti kuo daugiau žmonių, būtina aktyviai mokyti ją atpažinti ir tinkamai reaguoti, užtikrinti proaktyvią pagalbą, remiantis įrodymais grįsta praktika pirminėje grandyje po mėginimo nusižudyti, save žaloti. Todėl, pasak ministro A. Verygos, sėkmingai įgyvendintų projektų pritaikymas šalies mastu, specialistų ir bendruomenių narių mokymai bei moksliniai tyrimai šioje srityje turi tapti vienu iš pagrindinių Visuomenės sveikatos stiprinimo fondo prioritetų. Tokių projektų finansavimui turėtų būti skiriama nemaža dalis Visuomenės sveikatos stiprinimo fondo lėšų.
Ministras A. Veryga pabrėžia, kad savižudybių prevencijai labai svarbi profesionali psichologinė pagalba. Šiuo metu psichologinės pagalbos prieinamumas tesiekia 5 procentus, o jos plėtrą stabdo vis dar nereglamentuotas psichologinės pagalbos teikimas. Todėl būtina paspartinti psichologų praktinės veiklos įstatymo projekto rengimą.
Nemaža pagalba visuomenei savižudybių prevencijos srityje bus ir sukurta bei netrukus pradėsianti veikti mobilioji emocinės savipagalbos programėlė. Programėlės paskirtis – suteikti pirmąją emocinę pagalbą ir galimybę stebėti bei gerinti savo psichikos sveikatą. Pasak ministro A. Verygos, šiuolaikinėje visuomenėje labai svarbu panaudoti šiuolaikines technologijas.
„Pasaulyje jau seniai ne naujiena asmens sveikatos būklės stebėjimui panaudoti išmaniuosius telefonus. Labai džiugu, kad Lietuvoje atsiranda programėlė, padėsianti pačiam žmogui stebėti, fiksuoti ir vertinti savo sveikatos būklę, ypač tai aktualu kalbant apie psichikos sveikatos problemas", – sakė ministras A. Veryga.

Sveikatos apsaugos ministerijos inf.

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Bažnyčioje besimeldusią motiną pasiekė kraupi žinia

  Ankstų sekmadienio, kovo 8-os, rytą Uteną sukrėtė skaudi nelaimė: Aušros gatvėje esančio daugiabučio namo kieme rastas 55 metų vyro kūnas su sužalota galva. Į įvykio vietą buvo iškviesti medikai bei policijos pareigūnai, tačiau uteniškiui niekas nebegalėjo padėti – medikai konstatavo jo mirtį.

 • Savižudybių prevencija: svarbu atpažinti ir padėti

  Higienos instituto duomenimis, 2017 m. nusižudė beveik 750 gyventojų. Nors Lietuvoje savižudybių mastas kasmet mažėja, pagal jų skaičių, tenkantį šimtui tūkstančių gyventojų, kitas Europos Sąjungos šalis lenkiame du–tris kartus. Specialistų teigimu: 8 iš 10 apie savižudybę galvojantys asmenys duoda aplinkiniams vienokius ar kitokius ženklus. Juos atpažinę, galime išgelbėti gyvybę.

 • Vaiko ketinimas nusižudyti – tai paslėptas pagalbos šauksmas

  Iš gyvenimo vis dažniau nutaria pasitraukti Lietuvos jauniausieji – vaikai ir paaugliai, dar nesulaukę pilnametystės, tačiau dažnais atvejais jau spėję patirti tokius gyvenimo išbandymus, apie kuriuos kiti suaugusieji nesusapnuotų net savo baisiausiuose košmaruose. Šį kraupiausią, kartu ir greičiausią problemų sprendimo kelią kasmet pasirenka apytiksliai 25–30 nepilnamečių, o savižalos atvejų yra fiksuojama keleriopai daugiau. Apie tai, kokie yra pagrindiniai požymiai, įspėjantys apie suicidinio elgesio pavojų, ir kaip derėtų elgtis tokio asmens artimiesiems, pasakojo gydytoja, vaikų ir paauglių psichiatrė, Santaros klinikų filialo Vaikų ligoninės Vaikų ir paauglių krizių intervencijos skyriaus vedėja Jolanta Trinkūnienė.

 • Ugdymo įstaigose buvo minima Pasaulinė savižudybių prevencijos diena

  Rugsėjo 10 dieną šalyje buvo minima Pasaulinė savižudybių prevencijos diena. Ši data nebuvo pamiršta ir Utenos miesto gimnazijose – projekto „Daugiau žinių–daugiau galimybių" dalyviai, bendradarbiaudami kartu su Utenos rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro darbuotojais, mokiniams parengė ir išdalijo informatyvius lankstinukus apie šią dažnai tabu laikomą problemą.

 • Norint sumažinti savižudybių skaičių būtina didinti prevenciją

  Savižudybių dažnis Lietuvoje palaipsniui mažėja. Jei 2000-2003 per metus nusižudydavo apie 1600 žmonių, tai 2014 metais savo valia iš gyvenimo pasitraukė 930 žmonių. Tokius duomenis sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė pateikė ministerijoje vykusiame susitikime su Nevyriausybinių organizacijų ir ekspertų koalicijos „Psichikos sveikata 2020" atstovais. Pasitarime aptarta Psichikos sveikatos strategijos ir savižudybių prevencijos veiksmų plano rengimo eiga, bendradarbiavimo su nevyriausybinėmis organizacijomis stiprinimo klausimai.

 • Savo veiklą pradėjo Savižudybių prevencijos biuras

  Nuo 2015 m. savo veiklą pradėjo Sveikatos apsaugos ministerijos iniciatyva įkurtas Savižudybių prevencijos biuras. Jis yra įsteigtas Valstybiniame psichikos sveikatos centre. Pagrindinės biuro funkcijos – rinkti, apibendrinti informaciją apie savižudybes, analizuoti rizikos veiksnius. Biuras visuomenei bei suinteresuotoms institucijoms teiks siūlymus savižudybių prevencijos bei postvencijos klausimais, vykdys informacinę bei šviečiamąją veiklą.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:8156
Vakar apsilankė:9055
Šią savaitę apsilankė:17211
Šį mėnesį apsilankė:295985
Viso (nuo 2015-02-16):13743051
Šiuo metu naršo:
144
2020-05-26
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!