Pluoštinės kanapės Lietuvoje – vis populiaresnės
ĮvairenybėsPluoštinės kanapės Lietuvoje – vis populiaresnės
2017 sausio 27, Penktadienis 10:10

Pluoštinės kanapės Lietuvoje – vis populiaresnės

Pluoštinės kanapės Lietuvoje – vis populiaresnės

Lietuvoje atvėrus kelius auginimui naujų ir įdomių augalų – pluoštinių kanapių, turinčių itin platų pritaikymo spektrą, rezultatai jau akivaizdūs. 2014 m. šių augalų buvo auginama tik 1069,39 ha, o štai 2016 m. jau 2453,84 ha, iš jų 338,58 ha – sėkliniai pluoštinių kanapių pasėliai.

Anksčiau pluoštines kanapes buvo uždrausta auginti dėl jų asociacijų su narkotinėmis kanapėmis. Lietuvoje pluoštinių kanapių auginimas oficialiai įteisintas tik nuo 2014 m. sausio 1 d. įsigaliojus Pluoštinių kanapių įstatymui. Kaip numatyta įstatyme, šalyje galima auginti sėjamųjų kanapių (Cannabis sativa) veisles, kuriose tetrahidrokanabinolio (THC) kiekis ne didesnis kaip 0,2 proc. Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto laboratorijoje kasmet atliekami tyrimai rodo, kad iki šiol nė viename mėginyje, kuriuos iš kiekvieno sėjomainos lauko paėmė Valstybinės augalininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos specialistai, nerasta viršyto THC kiekio. Visos pluoštinių kanapių veislės buvo tinkamos auginti Lietuvoje.
Patvirtintus naują Pluoštinių kanapių auginimo priežiūros ir tiekimo rinkai kontrolės tvarkos aprašo redakciją, pasikeitę reikalavimai pluoštinių kanapių augintojams ir pluoštinių kanapių produktų tiekėjams atvėrė dar platesnes galimybes. Sušvelninti ne tik daug griežtesni nei kitose ES šalyse reikalavimai, bet ir suteikta galimybė auginti kanapes sodininkystei (agrotechniniais ar fitosanitariniais tikslais kanapės auginamos tarp kitų sodo ar daržo augalų arba šalia jų) ne didesniame kaip 0,1 ha plote, taip pat atverti keliai mūsų sąlygoms tinkamiausioms naujoms vietinėms veislėms kurti.
Augintojai ir tiekėjai jau pajuto sumažėjusią finansinę naštą. Pavyzdžiui, pagal anksčiau galiojusius reikalavimus privalomi mėginiai THC kiekiui ištirti buvo imami iš kiekvieno deklaruoto plotelio. Visai tai kainavo nemažus pinigus. Dabar mėginiai imami iš kiekvieno sėjomainos lauko, tačiau auginant tame pačiame lauke skirtingų veislių kanapes, mėginiai imami iš kiekvienos auginamos veislės pasėlio. 2016 m. iš sėjomainos laukų buvo paimti 283 pluoštinių kanapių mėginiai.
Auginantieji kanapes mažais plotais soduose ir daržuose irgi jau ramūs – iš šių plotelių nebeimami mėginiai THC kiekiui tirti. Privaloma tik informuoti Augalininkystės tarnybos regiono skyriaus darbuotojus, kad kanapės pasėtos sodininkystės tikslais, pateikti įsigytos sertifikuotos sėklos originalią pakuotę, informuoti apie žydėjimą bei pildyti apskaitos žurnalą.
Lietuvos selekcininkai atrankos būdu sukūrė naują kanapių veislę, pavadinę ją 'Austa SK'. Ji skirta biokurui. Tam, kad augalo veislė būtų registruota, jai turi būti atlikti išskirtinumo, vienodumo ir stabilumo, taip pat ūkinio vertingumo tyrimai bei pasiūlytas tinkamas pavadinimas. Išskirtinumo, vienodumo ir stabilumo tyrimai šiai veislei atlikti 2015–2016 m. Lenkijos augalų veislių tyrimo centre. Augalininkystės tarnybai gavus teigiamą šių tyrimų ataskaitą, 2017 m. sausio mėn. mūsų šalyje šiai veislei suteikta teisinė apsauga ir ji įrašyta į Lietuvos Respublikoje saugomų augalų veislių sąrašą.  Lietuvos Respublikos pluoštinių kanapių įstatymui leidus atlikti naujų augalų veislių ūkinio vertingumo tyrimus, būtinus augalo veislei registruoti, šie tyrimai pernai pradėti Augalininkystės tarnybos augalų veislių tyrimo skyriuose ir bus tęsiami 2017 metais.
Atkreiptinas dėmesys, kad Lietuvoje galima auginti tik įteisintų pluoštinių kanapių veisles ir sėti tik sertifikuotą pluoštinių kanapių sėklą. Visi besidomintieji turi žinoti, kad sėti nesertifikuotą, savo ūkyje išaugintą pluoštinių kanapių sėklą yra draudžiama.
Pluoštinės kanapės Lietuvoje buvo auginamos jau nuo senų senovės. Tai mūsų tautinis paveldas, vertinamas visame pasaulyje – lietuviškos kanapės yra aukščiausios kokybės. Jos plačiai naudojamos tekstilės, statybinių medžiagų, maisto pramonės, biokuro gamybos srityse, taip prisidedant prie aplinkos tausojimo.
Auginant pluoštines kanapes sumažėja pesticidų naudojimas, nes šie augalai atsparūs daugeliui kenkėjų, dažnai net auginami šalia kitų kultūrų kaip kenkėjus atbaidanti priemonė. Kadangi kanapės palieka laukus be piktžolių kitiems po jų auginamiems pasėliams, todėl yra itin svarbūs augalai sėjomainai. Už šias savybes kanapes ypač vertina ekologiškai ūkininkaujantieji.

Žemės ūkio ministerijos inf.

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • „Laisvas žmogus bet kur gali susirasti galimybių...“

  Utenos centre link Utenos A. ir M. Miškinių viešo­sios bibliotekos apsiavęs skirtingus batus žingsniavo mano būsimas pašnekovas Vygaudas Juknelis, kurio žaliai padažyta barzda švietė iš tolo. Bibliotekos dar­buotojos maloniai šypsojosi: čia jis neseniai prista­tė savo pirmąją knygą – novelių apysaką „Kakalio istorijos“. Knygos autorius yra ne tik rašytojas: jis verslininkas, ūkininkas ir šešių vaikų tėvas. Iš Jona­vos kilęs V. Juknelis Vilniuje dirbo Oskaro Koršuno­vo teatro vadybininku, o dabar Duobių kaime (Dau­gailių sen.) su žmona augina pluoštines kanapes ir gamina šio mitais apipinto augalo produktus: spau­džia sėklų aliejų, ruošia arbatas, kanapinę druską...

 • Garaže aptiko kanapėms auginti skirtą patalpą

  Praėjusį penktadienį Utenoje, Šilinės gatvėje, policijos pareigūnai aptiko kanapėms auginti skirtą patalpą, čia buvo rasta ir augalų dalių.

 • Parama – naujiems produktams iš pluoštinių kanapių

  Lietuvoje atvėrus kelius auginimui naujų ir įdomių augalų – pluoštinių kanapių, turinčių itin platų pritaikymo spektrą, rezultatai jau akivaizdūs. Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos projektų atrankos komitetas nutarė skirti ES paramą projektams, kuriuose numatyta produktų iš pluoštinių kanapių gamyba.

 • Dėl 17 kilogramų kanapių trims aukštaičiams gresia nemalonumai

  Panevėžio apygardos prokuratūra baigė ikiteisminį tyrimą ir į teismą perdavė baudžiamąją bylą, kurioje du panevėžiečiai ir kupiškėnas kaltinami įgiję, laikę, gabenę ir platinę labai didelį kiekį narkotinių medžiagų veikiant organizuotoje grupėje.

 • Babtų sodininkystės institute – neteisėtas kanapių perdirbimas

  Kauno valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (Kauno VMVT) inspektoriai gavę skundą, atliko patikrinimą Babtų sodininkystės instituto laboratorijoje ir nustatė, kad čia perdirbamos pluoštinės kanapės neturint tokiai veiklai leidimo.

 • Išauginta dvigubai daugiau pluoštinių kanapių

  Per metus dvigubai išaugo auginamų pluoštinių kanapių plotas, iš viso deklaruota daugiau nei 2 tūkst. ha pluoštinių kanapių pasėlių, skelbia Valstybinė augalininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos (VAT). Pluoštinių kanapių auginimą kontroliuojanti VAT teigia, kad rimtų pažeidimų neužfiksuota.

 • Augintojai plečia pluoštinių kanapių plotus ir nori mažiau mokėti už tyrimus

  Besidomintieji pluoštinių kanapių auginimu įžvelgia plačias jų panaudojimo galimybes: šiemet šių kultūrų pasėlių laukų deklaruota beveik du kartus daugiau nei pernai. Tačiau ir augintojų, ir Valstybinės augalininkystės tarnybos specialistų vėl laukia galvos skausmas – privalomasis kanapių mėginių paėmimas ir ištyrimas, už kurį turi susimokėti patys kanapių augintojai.

 • Sulaikytasis slėpė, kaip įtariama, kanapes

  Lapkričio 26 dieną sulaikyto vyriškio striukės kišenėje rasta, kaip įtariama, kanapių. Apie 15.55 val. areštinėje, esančioje Utenoje, Maironio gatvėje, pareigūnas, atlikdamas už viešosios tvarkos pažeidimą sulaikyto vyriškio, gimusio 1983 metais, kratą, striukės kišenėje rado laikraščio skiautę su žalsvos spalvos augalinės kilmės medžiaga, kaip įtariama, kanapėmis. Pradėtas ikiteisminis tyrimas.

 • Smūgis narkotinių medžiagų augintojams – konfiskuota kanapių už beveik 1 mln. litų

  Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Organizuoto nusikalstamumo tyrimo valdybos (Kauno apskr. VPK ONTV) pareigūnai bei Kauno apygardos prokuratūros prokurorai, po išsamaus, 10 mėnesių trukusio, tyrimo, nutraukė organizuotos grupės veiklą neteisėtos narkotinių medžiagų apyvartos srityje bei nustatė organizuotos grupės narius - Kauno rajono gyventojus R. P. (gimusį 1960 m.), R. Š., (gimusį 1974 m.) ir E. V. (gimusį 1953 m.). Tiek R. P. tiek ir R. Š. anksčiau yra teisti: R. P. teistas 6 kartus, iš jų 2 kartus už neteisėtą kanapių auginimą, R. Š. – 3 kartus, iš jų 2 kartus taip pat už neteisėtą kanapių auginimą.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:4077
Vakar apsilankė:5435
Šią savaitę apsilankė:4077
Šį mėnesį apsilankė:14891
Viso (nuo 2015-02-16):14282051
Šiuo metu naršo:
78
2020-08-03
MENŲ KALVĖ – Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!