Utenos apskrityje nustatyti 9 ŽIV užsikrėtę asmenys
ĮvairenybėsUtenos apskrityje nustatyti 9 ŽIV užsikrėtę asmenys
2016 gruodžio 01, Ketvirtadienis 10:21

Utenos apskrityje nustatyti 9 ŽIV užsikrėtę asmenys

Utenos apskrityje nustatyti 9 ŽIV užsikrėtę asmenys

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Utenos departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus specialistai siekia atkreipti visuomenės dėmesį į ŽIV ir AIDS ligų keliamą pavojų, nes šiemet Utenos apskrityje padaugėjo sergančiųjų ŽIV ir AIDS ir lytiškai plintančiomis ligomis.

Gruodžio pirmąją minėsime pasaulinę kovos su AIDS diena. Nuo 1981-ųjų, kai buvo užregistruotas pirmas šios ligos atvejis, vis dar nėra vaistų, galinčių ją išgydyti. Tačiau mokslininkai jau sukūrė keletą preparatų, stiprinančių imuninę sistemą, kurie padeda kovoti su ŽIV (žmogaus imunodeficito virusu) ir taip prailginti gyvenimą.
„Per pastaruosius kelis ligos dešimtmečius pavyko visiškai pakeisti ŽIV infekuotų asmenų gyvenimą. Tai įvyko todėl, kad buvo sukurti tokie gydymo metodai dėl kurių ŽIV diagnozė, anksčiau skambėjusi kaip mirties nuosprendis, šiandien skamba kaip lėtinės, nors vis dar neišgydomos, tačiau gerai kontroliuojamos ligos, su kuria galima gyventi pilnavertį gyvenimą, diagnozė", – teigė Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro direktorius profesorius Saulius Čaplinskas.
Pirmasis ŽIV užsikrėtęs žmogus Lietuvoje buvo jūreivis iš Klaipėdos, 1989 metais gydytas Kauno klinikose. Pirmasis ŽIV atvejis Utenos apskrityje nustatytas 2003 metais.
Per 2016 metų I-III ketvirtį Utenos apskrityje nustatyti 9 ŽIV užsikrėtę asmenys (Utenoje – 2, Ignalinoje – 3, Zarasuose – 4). 2015 metais per tą patį laikotarpį ŽIV buvo nustatytas tik 2 asmenims.
Sukurti vaizdiniai ir žinių stoka apie lytiškai plintančias infekcijas įvairaus amžiaus žmonėms sukuria nereikalingą nerimą ir baimę. Šiuolaikinės diagnostinės galimybės išplėtė šių infekcijų sąrašą ir galimybes jas gydyti. Labiausiai paplitusios lytiškai plintančios infekcijos (LPI) priklauso ligų grupei, apie kurias žmonės mieliau nutyli arba kalba pašnibždomis.
Anksčiau šios ligos, dažniausiai sifilis ir gonorėja, buvo vadinamos venerinėmis ligomis ir laikomos „negarbingomis", liudijančiomis amoralų gyvenimą. Šių dienų visuomenėje seksas laikomas normalaus gyvenimo dalimi.
Lytiniu keliu plintančias ligas gali lydėti ne tik bakterinės infekcijos (sifilis, gonorėja, chlamidinė infekcija, Mycoplasma genitalium infekcija, tropiniuose kraštuose tykančios infekcijos, tokios kaip minkštasis šankeris, donovanozė), bet ir virusinės infekcijos (žmogaus papilomos viruso infekcija, herpetinė lyties takų infekcija, hepatitas B, hepatitas C, ŽIV infekcija).
Kasmet pasaulyje lytiškai plintančiomis infekcijomis užsikrečia daugiau kaip 250 milijonų žmonių. LPI yra laikomos labiausiai paplitusiomis iš visų užkrečiamųjų ligų. Lytiškai plintančios infekcijos perduodamos visų (vaginalinių, analinių, oralinių) lytinių santykių metu. Yra žinoma, kad vieni lytiniai santykiai, pavyzdžiui, analiniai, yra rizikingesni perduoti infekcijas, kurių sukėlėjų didžiausia koncentracija cirkuliuoja kraujyje (hepatitas B, hepatitas C, ŽIV, sifilis). Žmogaus papilomos viruso sukelta infekcija – lyties takų karpomis, herpetine lyties takų infekcija galima užsikrėsti net ir intymiai glaustantis.

2016 metais per 9 mėnesius Utenos apskrityje sifiliu sirgo 5 žmonės ( 2015 metais – 6), gonokokine infekcija užsikrėtė 4 asmenys (2015 metais tik vienas asmuo).

Dainius RAŠIMAS, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos
Utenos departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausiasis specialistas

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Šiemet daugiausia naujų ŽIV atvejų – Vilniuje

  Vilniaus apskrityje per aštuonis šių metų mėnesius registruoti 42 nauji užsikrėtusieji ŽIV, iš kurių pusė užsikrėtė per švirkščiamuosius narkotikus. Tai daugiausia naujų ŽIV atvejų, lyginant su kitomis apskritimis. Šiais metais ŽIV infekcija diagnozuota beveik visų apskričių gyventojams (išskyrus Utenos).

 • Kas antras užsikrėtęs ŽIV vartojo švirkščiamuosius narkotikus

  Pažymint Tarptautinę kovos su narkomanija ir narkotikų kontrabanda dieną, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro medikai primena, kad dažnos švirkščiamųjų narkotikų vartojimo pasekmės yra per kraują plintančios infekcijos: ŽIV ir hepatitai.

 • Sergantieji ŽIV bus pradėti gydyti iš karto nustačius ligą

  Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pasirašė įsakymą, pagal kurį nuo šiol bus galima pradėti gydyti segančiuosius, draustus privalomuoju sveikatos draudimu (PSD), žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV) iš karto tik nustačius ligą ir nelaukiant, kol ji pažengs. Jų gydymas būtų apmokamas Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis. Tai labai sumažins galimybę ŽIV virusu užkrėsti kitus ir viruso plitimą visuomenėje.

 • Vyksta Europos ŽIV ir hepatitų testavimo savaitė

  Vyksta Europos ŽIV ir hepatitų testavimo savaitė. Oficialiai ji tęsis iki lapkričio 25 dienos, o gruodžio pirmąją bus pažymima Pasaulinė AIDS diena. Tyrimų savaitės šūkis: „Pasitikrink, gauk gydymą, apsaugok"!

 • Utenos rajone – 7 ŽIV užsikrėtę gyventojai

  Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, pernai Lietuvoje užregistruoti 157 nauji užsikrėtimo žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV) atvejai – 115 vyrų ir 42 moterims. Iki šių metų sausio 1 dienos iš viso Lietuvoje ŽIV infekcija diagnozuota 2 535 asmenims, iš kurių daugumą 79,6 proc. (2 017 atv.) sudaro vyrai ir keturis kartus mažiau moterų 20,4 proc. (518 atv.).

 • ŽIV – ne mirties nuosprendis

  Kasmet gruodžio 1-ąją minima Pasaulinė AIDS diena. Pasak visuomenės sveikatos specialistų, ŽIV nebėra mirties nuosprendis. Laiku išsityrus ir pradėjus gydymą, žmogus gali gyventi ilgą ir prasmingą gyvenimą.

 • Ištyręs daugiau nei 650 asmenų dėl ŽIV, „Saugaus gyvenimo karavanas 2015“ baigė kelionę

  Prieš 10 dienų iš Vilniaus pajudėjęs  „Saugaus gyvenimo karavanas'2015" rugpjūčio mėnesį aplankė Panevėžį, Kauną, Druskininkus, Šiaulius ir Palangą. Prevencinės akcijos metu ŽIV tyrimą atliko 651 asmuo, 3-jų pirminis ŽIV tyrimo rezultatas buvo teigiamas.

 • Utenos apskrityje daugėja užsikrėtusiųjų ŽIV

  Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, per dešimt šių metų mėnesių užregistruota 113 naujų ŽIV infekcijos atvejų ir tai trečdaliu mažiau nei pernai per tą patį laikotarpį (161). Iš viso iki 2014 metų lapkričio 1 dienos Lietuvoje nustatyta 2350 ŽIV užsikrėtusių asmenų, iš kurių 1886 – vyrai ir 464 – moterys.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:908
Vakar apsilankė:6469
Šią savaitę apsilankė:7377
Šį mėnesį apsilankė:18191
Viso (nuo 2015-02-16):14285351
Šiuo metu naršo:
38
2020-08-04
MENŲ KALVĖ – Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!