Vyksta Europos ŽIV ir hepatitų testavimo savaitė
ĮvairenybėsVyksta Europos ŽIV ir hepatitų testavimo savaitė
2016 lapkričio 25, Penktadienis 11:36

Vyksta Europos ŽIV ir hepatitų testavimo savaitė

Vyksta Europos ŽIV ir hepatitų testavimo savaitė

Vyksta Europos ŽIV ir hepatitų testavimo savaitė. Oficialiai ji tęsis iki lapkričio 25 dienos, o gruodžio pirmąją bus pažymima Pasaulinė AIDS diena. Tyrimų savaitės šūkis: „Pasitikrink, gauk gydymą, apsaugok"!

Visoje Europoje ŽIV ir hepatitų testavimo savaitės metu kviečiama vienytis bendram tikslui ir siekti didinti visuomenės informuotumą apie tyrimų dėl ŽIV ir hepatitų svarbą. Siekiama, kad kuo daugiau žmonių sužinotų apie šių ligų keliamas grėsmes, pasitikrintų bei suprastų, kad yra veiksmingas šių ligų gydymas.
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai primena, kad pirmiausia dėl ŽIV rekomenduoja pasitikrinti tiems asmenims, kurie skundžiasi šiais sveikatos sutrikimai: kai kosima ilgiau kaip mėnesį; dažnai sergant plaučių uždegimais, bronchitais, gerklės, ausų ir kitais uždegimais; kai karščiuojama ilgiau kaip mėnesį; kai viduriuojama ilgiau kaip mėnesį; be priežasties netekus daug svorio (daugiau kaip 10 proc.); kai nuolat jaučiamas nuovargis ir silpnumas; kai naktimis gausiai prakaituojama; susirgus tuberkulioze; padidėjus kaklo, pažastų ar kirkšnies limfmazgiams; kai sergate lytinių organų, burnos, stemplės ar gerklės kandidoze; kai turite burnos ir genitalijų opas, neišnykstančias ilgiau kaip 1 mėn. bei esant kitoms būklėms.
Dėl virusinių hepatitų B ir C rekomenduojama pasitikrinti: jei buvo perpiltas kraujas/kraujo produktai iki 1993 metų; jei buvo atliktos chirurginės operacijos (taip pat Cezario pjūvis) arba invazinės procedūros; jei dėl neaiškių priežasčių padidėję kepenų fermentai (ALT, AST); hemodializuojamiems pacientams; sergantiems hemofilija ir kitomis kraujo ligomis; organų ir kraujo donorams; asmenims po organų transplantacijos; medicinos įstaigų darbuotojams; vaikams, kurių motinos nėštumo ir gimdymo metu sirgo hepatitu; jei šeimos nariui diagnozuotas hepatitas; nėščiosioms; nors kartą vartojusiems švirkščiamuosius narkotikus bei kitais atvejais.
„Medicinos mokslas ir technologijos tiek pažengusios, kad jau yra prieinami vaistai ŽIV ligai gydyti, kurie pristabdo ŽIV ligos progresavimą, pagerina gyvenimo kokybę ir gyvenimo trukmę. Tuo tarpu šiuo metu medicinos praktikoje naudojami itin veiksmingi vaistai, kurie gali išgydyti hepatitą C, o nuo virusinio hepatito B galima apsisaugoti pasiskiepijus", – pažymėjo ULAC vadovas, profesorius Saulius Čaplinskas. Pasak jo, pasinaudoti pažangiomis prevencijos ir gydymo technologijomis galima tik tuomet, kai esi atlikęs testą ir anksti nustatyta infekcija. Būtent todėl Europoje vyksta testavimo savaitė, kai gyventojai raginami nebijoti ir kuo anksčiau atlikti testą ir sužinoti daugiau apie hepatitus ir ŽIV.
Testavimo savaitėje Lietuvoje dalyvaujančios sveikatos priežiūros įstaigos suteiks galimybę pasitikrinti dėl ŽIV ir hepatitų nemokamai ir anonimiškai, o tyrimus atliekančių privačių laboratorijų tinklai šiuos tyrimus atliks už pusę kainos.
Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro skaičiavimais, kas trečias Europoje užsikrėtęs ŽIV asmuo apie tai net neįtaria, o Pasaulio sveikatos organizacija pažymi, kad hepatitai pavojingi savo komplikacijomis – kepenų ciroze ir vėžiu, dėl ko kasmet Europoje miršta apie 12 000 žmonių.
ULAC duomenimis, per pastaruosius penkerius metus (2011-2015) tyrimų dėl ŽIV skaičius išaugo 14 proc., o asmenų, besitikrinančių dėl ŽIV savo noru, skaičius išaugo beveik trigubai.

Sveikatos apsaugos ministerijos inf.

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Šiemet daugiausia naujų ŽIV atvejų – Vilniuje

  Vilniaus apskrityje per aštuonis šių metų mėnesius registruoti 42 nauji užsikrėtusieji ŽIV, iš kurių pusė užsikrėtė per švirkščiamuosius narkotikus. Tai daugiausia naujų ŽIV atvejų, lyginant su kitomis apskritimis. Šiais metais ŽIV infekcija diagnozuota beveik visų apskričių gyventojams (išskyrus Utenos).

 • Kas antras užsikrėtęs ŽIV vartojo švirkščiamuosius narkotikus

  Pažymint Tarptautinę kovos su narkomanija ir narkotikų kontrabanda dieną, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro medikai primena, kad dažnos švirkščiamųjų narkotikų vartojimo pasekmės yra per kraują plintančios infekcijos: ŽIV ir hepatitai.

 • Sergantieji ŽIV bus pradėti gydyti iš karto nustačius ligą

  Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pasirašė įsakymą, pagal kurį nuo šiol bus galima pradėti gydyti segančiuosius, draustus privalomuoju sveikatos draudimu (PSD), žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV) iš karto tik nustačius ligą ir nelaukiant, kol ji pažengs. Jų gydymas būtų apmokamas Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis. Tai labai sumažins galimybę ŽIV virusu užkrėsti kitus ir viruso plitimą visuomenėje.

 • Utenos apskrityje nustatyti 9 ŽIV užsikrėtę asmenys

  Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Utenos departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus specialistai siekia atkreipti visuomenės dėmesį į ŽIV ir AIDS ligų keliamą pavojų, nes šiemet Utenos apskrityje padaugėjo sergančiųjų ŽIV ir AIDS ir lytiškai plintančiomis ligomis.

 • Utenos rajone – 7 ŽIV užsikrėtę gyventojai

  Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, pernai Lietuvoje užregistruoti 157 nauji užsikrėtimo žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV) atvejai – 115 vyrų ir 42 moterims. Iki šių metų sausio 1 dienos iš viso Lietuvoje ŽIV infekcija diagnozuota 2 535 asmenims, iš kurių daugumą 79,6 proc. (2 017 atv.) sudaro vyrai ir keturis kartus mažiau moterų 20,4 proc. (518 atv.).

 • ŽIV – ne mirties nuosprendis

  Kasmet gruodžio 1-ąją minima Pasaulinė AIDS diena. Pasak visuomenės sveikatos specialistų, ŽIV nebėra mirties nuosprendis. Laiku išsityrus ir pradėjus gydymą, žmogus gali gyventi ilgą ir prasmingą gyvenimą.

 • Ištyręs daugiau nei 650 asmenų dėl ŽIV, „Saugaus gyvenimo karavanas 2015“ baigė kelionę

  Prieš 10 dienų iš Vilniaus pajudėjęs  „Saugaus gyvenimo karavanas'2015" rugpjūčio mėnesį aplankė Panevėžį, Kauną, Druskininkus, Šiaulius ir Palangą. Prevencinės akcijos metu ŽIV tyrimą atliko 651 asmuo, 3-jų pirminis ŽIV tyrimo rezultatas buvo teigiamas.

 • Utenos apskrityje daugėja užsikrėtusiųjų ŽIV

  Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, per dešimt šių metų mėnesių užregistruota 113 naujų ŽIV infekcijos atvejų ir tai trečdaliu mažiau nei pernai per tą patį laikotarpį (161). Iš viso iki 2014 metų lapkričio 1 dienos Lietuvoje nustatyta 2350 ŽIV užsikrėtusių asmenų, iš kurių 1886 – vyrai ir 464 – moterys.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:6468
Vakar apsilankė:6440
Šią savaitę apsilankė:25533
Šį mėnesį apsilankė:58250
Viso (nuo 2015-02-16):14082242
Šiuo metu naršo:
113
2020-07-09
MENŲ KALVĖ – Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!