Lietuvoje kraujo aukojama dažniau nei tikėtasi
ĮvairenybėsLietuvoje kraujo aukojama dažniau nei tikėtasi
2016 birželio 13, Pirmadienis 09:03

Lietuvoje kraujo aukojama dažniau nei tikėtasi

Lietuvoje kraujo aukojama dažniau nei tikėtasi

Per penkis šių metų mėnesius iš 43,5 tūkst. kraujo ar jo sudėtinių dalių davimų neatlyginti buvo net 86 procentai ir, palyginus su 2015 m. tuo pačiu laiku, neatlygintinų davimų padaugėjo 14 procentų.

Kraujo donorų registro duomenimis, 2015 m. šalies kraujo donorystės įstaigose atliktos neatlygintinos kraujo ir jo sudėtinių dalių donacijos sudarė 77,5 proc. visų donacijų. Šalyje įgyvendintos Neatlygintinos kraujo donorystės propagavimo 2006–2015 metų programos siektas tikslas, kad iki 2015 m. pabaigos visose kraujo donorystės įstaigose neatlygintinos donacijos sudarytų 55 proc. – pasiektas ir net viršytas.
Šiuo metu įgyvendinamos Neatlygintinos kraujo donorystės propagavimo 2016–2020 metų programos iškeltas tikslas – iki 2016 m. pabaigos pasiekti 60 proc. neatlygintinų donacijų. Per 2016 m. sausio–gegužės mėnesius Kraujo donorų registre užregistruoti 43 488 kraujo ar jo sudėtinių dalių davimai, iš jų neatlyginti kraujo davimai sudarė net 86 procentus ir, palyginus su 2015 m. tuo pačiu laiku, jų padaugėjo 14 procentų.
2016 m. sausio–gegužės mėnesiais, kaip ir anksčiau, aktyviausiais kraujo donorais buvo žmonės iki 30 metų. Šiuo metu šio amžiaus donorų donacijos sudaro pusę (50,6 proc.) visų kraujo davimų, o jų neatlygintini kraujo davimai sudaro net 87,4 proc. visų jų donacijų. Pastarųjų metų duomenys rodo, kad ženkliai daugėja jauniausių, iki 20 metų amžiaus donorų neatlygintinų kraujo davimų: 2013 m. šio amžiaus donorų neatlygintini kraujo davimai sudarė penktadalį (20,7 proc.), 2014 m. – 46,1 proc., o 2015 m. – net 80,5 proc. visų šios amžiaus grupės donorų donacijų.
„Džiaugiamės, kad kraujo donorystės įstaigų, dedančių daug pastangų šviesti, mokyti ir skatinti visuomenę, ypač jaunąją kartą, bei didėjančio visuomenės sąmoningumo dėka šalyje sėkmingai įgyvendinami neatlygintinos kraujo donorystės siekiai. Malonu pastebėti, kad kraujo donorystės įstaigų siekis skatinti žmones aukoti kraujo, donorystės akcijas organizuojant donorams patogiose vietose, pasiteisina – 2015 m. 70,2 proc. neatlygintinai duoto kraujo buvo aukojama mobiliuosiuose punktuose, o 2016 m. sausio–gegužės mėnesiais neatlygintini kraujo davimai juose sudarė 65,8 proc. viso surinkto neatlygintinai duoto kraujo", – sakė Kraujo donorų registro vadovė Svetlana Bogdanova.
Nuo 2005 m. kiekvienais metais birželio 14 dieną visose pažangiose šalyse minima Pasaulinė kraujo donorų diena, kurios metu siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į savanoriškos neatlygintinos kraujo donorystės svarbą. 2016 metais šios solidarios kampanijos tema – „Kraujas vienija mus visus", kurios metu Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) kviečia padėkoti donorams, kurie gelbėja gyvybes aukodami kraujo ir atkreipti dėmesį į tokias vertybes, kaip ryšys tarp kraujo donorų ir pacientų bei jų vienybė.
Daugelyje šalių kraujo paklausa yra didesnė nei pasiūla, todėl siekiama, kad neatlygintini donorai savanoriškai duotų pakankamai kraujo. PSO siekia, jog iki 2020 m. visose šalyse kraujo donorystė būtų savanoriška ir neatlygintina. Kol kas šis tikslas pasiektas 62 šalyse, 40 šalių kraujo atsargos papildomos ir iš mokamų donorų.

Higienos instituto inf.

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Donorystės idėjai nereikia prievartos

  Pastaruoju metu žiniasklaidoje padaugėjo diskusijų, susijusių su organų donoryste. Garsiai kalbėti šia tema – labai svarbu. Organų donorystė dažnu atveju yra susijusi su artimo žmogaus netektimi. Todėl suprantama, kad tai yra jautri tema, paliečianti tiek netektį išgyvenančius mirusiojo artimuosius, tiek tuos, kurie laukia kokio nors organo persodinimo operacijos.

 • Donorystės akcijai sutrukdė prastas oras, bet ne uteniškių noras dalyvauti

  Didžiausia Lietuvoje kraujo donorystės įstaiga – Nacionalinis kraujo centras – birželio 15-ą Vilniuje startavęs tradiciniu tapusį neatlygintinos kraujo donorystės turu per Lietuvą šia savo gražia akcija nuvilnijo per visą šalį. O trečiadienį, birželio 21 dieną, Nacionalinio kraujo centro palapinė buvo įrengta ir Utenoje.

 • „Saulės“ gimnazija prisidėjo prie gražios pilietinės iniciatyvos

  Pastaruoju metu vis dažniau girdime daug kalbų apie kraujo ar organų donorystę. Raginimai būti pilietiškais ir išgelbėti kito žmogaus gyvybę matomi reklamose. Bet įdomu, kiek iš tikrųjų mūsų žmonių yra pasiruošusių tapti neatlygintinais kraujo donorais?

 • Keli šimtai bėgikų už organų donorystę

  Šeštadienį sostinės gatvėse minia sporto entuziastų dalyvavo „Vilniaus 20 km bėgimas". Tradiciniu tapęs rudens bėgimas jau trečius metus skiriamas organų donorystės idėjai. Visame pasaulyje ir Europoje spalis skelbiamas organų donorystės ir transplantacijos mėnesiu. Todėl donorystei viešinti ir informacijai skleisti skiriamas ypatingas dėmesys.

 • Organų transplantacijos laukia penki mūsų rajono gyventojai

  Utenos apskrityje donoro korteles jau turi 692 gyventojai, o šiuo metu inkstų transplantacijos laukia 9, širdies – 2, kepenų – 1 žmogus. Pernai transplantacijos atliktos šešiems mūsų apskrities recipientams: 4 – inkstų, 1 – kepenų ir 1 – ragenų. Tokią statistiką portalui udiena.lt pateikė Nacionalinis transplantacijos biuras.

 • Utenos apskrityje organų donorystei pritarimą pareiškė 690 gyventojų

  Birželio 1-ą savo pritarimą organų donorystei buvo pareiškę 22 540 Lietuvos gyventojų. 3520 asmenų sutikimą, kad jų organai ir (ar) audiniai po jų mirties būtų paaukoti donorystei, pasirašė elektroniniu būdu, 19 020 – raštu.

 • Organų donorystė emigracijos akivaizdoje: kaip spręsti problemą?

  Sutikimą organų donorystei mirusio žmogaus artimieji turi pasirašyti atvykę į ligoninę. Atrodytų, svarbiausia užduotis gydytojams reanimatologams – suprantamai išaiškinti giminaičiams smegenų mirties faktą ir kreiptis į juos dėl organų donorystės. Tačiau tai ne viskas, su kuo susiduriama žmogui mirus reanimacijos skyriuje.

 • Daugiau kaip 3 000 žmonių apsisprendimą dėl donorystės pareiškė elektroniniu būdu

  Kai 2014 metų kovo 27-ą Lietuvoje buvo įteisinta galimybė sutikimą donoro kortelei gauti pasirašyti ir elektroniniu būdu, šia galimybe pasinaudojo 3309 žmonės. Iš viso šiuo metu savo pritarimą organų donorystei raštu arba elektroniniu būdu yra pareiškę 22 222 Lietuvos gyventojai.

 • Šių metų pradžia donorystėje: artimųjų atsisakymų dukart mažiau nei pernai

  Šių metų pradžia organų donorystės srityje parodo akivaizdžiai besikeičiantį visuomenės požiūrį šiuo klausimu.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:2195
Vakar apsilankė:8621
Šią savaitę apsilankė:18682
Šį mėnesį apsilankė:18682
Viso (nuo 2015-02-16):13820244
Šiuo metu naršo:
69
2020-06-03
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!