Gamtos mylėtojos namuose – graži globojamų gyvūnų bendrystė
ĮvairenybėsGamtos mylėtojos namuose – graži globojamų gyvūnų bendrystė
2016 birželio 10, Penktadienis 11:02

Gamtos mylėtojos namuose – graži globojamų gyvūnų bendrystė

Gamtos mylėtojos namuose – graži globojamų gyvūnų bendrystė
 • Lina NARČIENĖ
 • 13 foto
 • Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

Uteniškės Astos Malakauskaitės, laukinių paukščių globėjos, bute Vyžuonų gatvėje rytas prasideda vos tik pradėjus aušti: iš narvelių snapus kyščioja ir valgyti prašosi visas būrys paukščių, krebždėti pradeda graužikai, trys katinai murkliai pradeda meiliai glaustytis. Nereikia ir žadintuvo – Astos augintiniai savo garsais ir meilikavimais šeimininkę žadina iš miego ir duoda žinoti, kad jie – pagrindiniai šių namų gyventojai. Tokia skirtingų rūšių laukinių gyvūnų ir naminių gyvulėlių draugija A. Malakauskaitės namuose gyvena daugelį metų, o pati šeimininkė sako negalinti įsivaizduoti savo gyvenimo be jų.

Astai galima pavydėti neišsenkančios kantrybės rūpinantis gausia namiškių draugija. Kai pasibeldžiau į jos namus, moteris maitino kuosos jaunikliukus – jie šiek tiek sustiprės ir galės džiaugtis laisve. Rėksniai kuosiukai kėlė galvas aukštyn, išsižioję laukė, kol kiekvienas atskirai galės pasisotinti jiems duodamu skanėstu. Šie paukšteliai, dar visai mažyčiai, atkeliavo iš skirtingų vietų: vienas atvežtas iš Aukštakalnio – jis buvo iškritęs iš plyšio, esančio viename daugiabučių namų. Kitus du kuosiukas rado namo stogdengiai – rėksniai prieglobstį taip pat rado geraširdės Astos namuose.
Suopis į Astos namus atkeliavo balandžio mėnesį – gamtosaugininkai atvežė sužeistą paukštį, kuriam negailestingi „medžiotojai" stipriai sužalojo krūtinę ir sparną. Dalį sparnelio teko amputuoti, todėl šis paukštis niekada nebegalės skraidyti. „Paukštis net nesupranta, kad jam trūksta sparno: bando skirsti, bet, deja, nesėkmingai", – apgailestavo Asta. Naktimis paukštis miega specialiai jam koridoriuje pastatytoje dėžėje, o dieną draugiją palaiko kaimynystėje įsikūrusiam vapsvaėdžiui. Tačiau paukščių mylėtoja sako pastebėjusi, kad paukščiai ne visuomet tarpusavyje gerai sutaria, tad plačiai išskleidęs sparnus vapsvaėdis dažnai nusileidžia kaimynui ir laikinai palieka savo sostą – tuomet tipena pasisvečiuoti į kitus kambarius.
Paukščių mylėtoja prisipažino, kad apie kiekvieną įnamį – naujoką – ji visuomet turi pasiskaityti lentynose sukrautose knygose apie paukščius. Juk kiekvienas sparnuotis individualus, savaip reikalaujantis priežiūros. Štai čiurliai ir kregždės į laisvę išleidžiami mieste, o kiti paukščiai, pasiruošę skrydžiui, vežami į Astos kaimo sodybą – iš ten padangėje išskleidžia savo sparnus.
Kasdien vis labiau stiprėjančio strazdo, anot pašnekovės, jos namuose ir galėjo nebūti: jaunikliuką, kuris buvo ką tik palikęs savo lizdą ir pasirengęs skraidyti, žmonės rado ir atnešė į uteniškės paukščių globėjos namus. Užtat gavo barti. „Juk negalima paukščių liesti, jie, vos tik paliekantys lizdą, yra nebaikštūs, netvirti, juos galima lengvai paimti. Tokiu atveju radus reikia palikti ramybėje", – mokė A. Malakauskaitė, kuri iki šiol stebisi žmonių nesupratingumu. Nors nuolat kalama į galvas, kad nereikia imti gamtoje rastų jauniklių, gyventojai ir toliau neabejingi laukinei gamtai. Žvėrelius, paukštelius tempia namo, o paskui pamatę, kad negalės tinkamai pasirūpinti, atveža į gyvūnų globos namus.
Uteniškės namuose vietos randa ir kiškučiai, ir lapiukai, ir ežiai. Asta juokiasi, kad vieną kartą negudri panelė į jos namus atnešė gluodeną, mat iš pradžių norėjusi auginti pati. Tačiau apsigalvojo: nusprendė, kad neturės maisto, tinkamo šio šliaužiančio roplio maitinimui. „Mes jį paleidom į laisvę. Žinoma, gražus padaras. Bet argi jam vieta namuose? Atsiranda žmonių, kurie ryžtasi iš laukinės gamtos paimtą gyvūną auginti patys, tačiau nepagalvoja apie priežiūrą, maitinimą. Tai laikinas susižavėjimas. Didžiausią klaidą žmonės daro tuomet, kai pasiima globoti žvėrelį ar paukštį, palaiko jį, o pabodus vėl išleidžia į laisvę. Tai nėra žaisliukas", – aiškino Asta, patarianti žmonėms, išėjusiems į gamtą pasigrožėti jaunikliais, tiesiog palikti juos ten, kur ir turėtų gyventi.
Viename prekybos centrų dirbanti uteniškė Asta šypsosi: ji, išeidama į darbą, niekuomet nepaliekanti katinų trijulės laisvėje, mat niekada negali žinoti, kuomet suveiks plėšrūno instinktas ir iškils pavojus jos globojamiems sparnuočiams. Tuomet gali būti ir skaudžių pasekmių...

Autorės nuotr.

 

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Ilgamečio veterinaro praktikoje – juvelyrinio kruopštumo operacija

  Praėjusią savaitę Utenos meno mokyklos Dailės skyriuje viešėjo šunys, katės, jūrų kiaulytės, šinšilos, dekoratyvinės žiurkės. Šios įstaigos mokiniai drauge su savo mylimais augintiniais atvyko susipažinti su veterinarinės medicinos gydytojo profesija ir iš pirmų lūpų sužinoti, kodėl norint dirbti šį darbą neužtenka vien mylėti gyvūnus.

 • Uteniškiai ištiesė gerumo ranką beglobiams gyvūnams

  Ketvirtadienį Dauniškio parkas skambėjo nuo šunų lojimo – čia vyko tradicija tampantis paramos beglobiams gyvūnams vakaras „Duokš leteną“, į kurį šiemet susirinko itin daug uteniškių ir jų keturkojų draugų. Prie ežero susibūrę žmonės mėgavosi puikiu oru, turininga koncertine programa, džiaugėsi vieni kitų augintiniais ir dosniai aukojo šeimininkų neturintiems gyvūnams. Šiemet miestelėnai buvo itin geranoriški – Utenos rajono gyvūnų globos namams paaukojo per 700 eurų – bene dvigubai daugiau nei užpernai (pernai renginys dėl prastų oro sąlygų neįvyko).

 • Paplūdimiuose ir poilsiavietėse bus leidžiama lankytis su gyvūnais

  Atėjęs maudymosi sezonas šiemet ypač galėtų nudžiuginti gyvūnų mylėtojus – sveikatos apsaugos ministrui patvirtinus naują tvarką, kuria panaikinamas draudimas į paplūdimius eiti kartu su gyvūnais, Utenos rajono savivaldybės administracijoje sudaryta darbo grupė, atsižvelgusi į gyventojų ir seniūnų pasiūlymus, nustatė galimas paplūdimių ir poilsiaviečių zonas, skirtas lankytis su augintiniais.

 • Laukiniai gyvūnai negali būti imami iš gamtos

  Pavasaris primena apie tai, kaip elgtis gamtoje radus laukinius gyvūnus, ypač jų jauniklius. Nors Aplinkos ministerija kasmet perspėja apie tai, kad iš gamtos gyvūnai negali būti imamai ir nešami į namus, tačiau kiekvieną gegužę ir birželį pasitaiko tokių neleistinų atvejų. Ypač jautriai į paėmimą reaguoja briedžiukai, stirniukai, pelėdžiukai ir kiti žvėrių bei paukščių jaunikliai.

 • Teikiama pagalba ūkiniams gyvūnams įsigyti

  Gegužės 1 d.–birželio 15 d. pareiškėjai kviečiami teikti paraiškas gauti valstybės pagalbą ūkiniams gyvūnams (išskyrus kiaules) įsigyti buferinėje afrikinio kiaulių maro (AKM) zonoje. Priemonei „Pagalba ūkinių gyvūnų įsigijimui“ įgyvendinti 2018 m. patvirtinta 65 tūkst. eurų. Pareiškėjams atlyginama iki 80 procentų, bet ne daugiau kaip 580 Eur vienam pareiškėjui, kitų (išskyrus  kiaules) ūkinių gyvūnų įsigijimo išlaidų.

 • Gyvūnų kančios šokiruoja net ir visko mačiusius

  Žiauriam žmonių elgesiui su augintiniais nėra ribų. Utenos rajono gyvūnų globos namų darbuotojams tenka gydyti virvėmis perpjautus gyvūnėlių kaklus, nukirpti į vientisą plaukų, purvo ir išmatų kalną panašius šunis, kurie neretai patys palieka šeimininkų namus ir išeina ieškotis pagalbos, taip pat pasirūpinti kitais, ne likimo, o pačių šeimininkų nuskriaustais nelaimėliais.

 • Šąlant orams ragina pasirūpinti gyvūnais

  Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba primena ūkininkams ir kitiems gyvūnų laikytojams, kad šąlant orams, nepamirštų pasirūpinti ūkinių gyvūnų laikymo sąlygomis, apsaugoti jų nuo šalčio.

 • Valstybės parama – grynaveisliams ūkiniams gyvūnams įsigyti

  Gyvūnų augintojai gali gauti valstybės pagalbą grynaveisliams ūkiniams gyvūnams įsigyti. Valstybinė gyvulių veislininkystės priežiūros tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos informuoja, kad paraiškos ir dokumentai galės būti teikiami nuo 2018 m. sausio 15 d. – vasario 13 dienos.

 • Prieš dovanodami gyvūną augintinį, gerai apsvarstykite

  Jei Kalėdoms planuojate vaikams padovanoti šuniuką ar kačiuką, gerai pagalvokite, apsvarstykite, pasitarkite. Pakalbėkite apie pareigas šeimoje ir vaikų elgesį su gyvūnais.

 • Gyvūnams savanoriai surinko daugiau kaip 16 tonų gilių

  Lietuvos zoologijos sodo jau dešimtą kartą surengta akcija „Gilė" šiemet pasižymėjo rekordiniu dalyvių skaičiumi. Giles šio sodo gyvūnams rinko net 383 organizacijos, šeimos ir mokymo įstaigos. Visuomenės susidomėjimas šia akcija buvo itin didelis, todėl ir gilių surinkta daugiau kaip 16 tonų.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

test_gemius

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:3208
Vakar apsilankė:13921
Šią savaitę apsilankė:3209
Šį mėnesį apsilankė:418603
Viso (nuo 2015-02-16):13046534
Šiuo metu naršo:
135
2020-03-30
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!