Daugiau kaip 3 000 žmonių apsisprendimą dėl donorystės pareiškė elektroniniu būdu
ĮvairenybėsDaugiau kaip 3 000 žmonių apsisprendimą dėl donorystės pareiškė elektroniniu būdu
2016 kovo 24, Ketvirtadienis 10:24

Daugiau kaip 3 000 žmonių apsisprendimą dėl donorystės pareiškė elektroniniu būdu

Daugiau kaip 3 000 žmonių apsisprendimą dėl donorystės pareiškė elektroniniu būdu

Kai 2014 metų kovo 27-ą Lietuvoje buvo įteisinta galimybė sutikimą donoro kortelei gauti pasirašyti ir elektroniniu būdu, šia galimybe pasinaudojo 3309 žmonės. Iš viso šiuo metu savo pritarimą organų donorystei raštu arba elektroniniu būdu yra pareiškę 22 222 Lietuvos gyventojai.

Ieškant artimųjų, prarandamas brangus laikas

Pareikštas apsisprendimas dėl donorystės nereiškia, kad žmogus organų donoru ir taps. Tačiau visi asmenys, pareiškę sutikimą donorystei, yra įtraukiami į Žmogaus audinių, ląstelių ir organų donorų bei recipientų registrą. O tai labai svarbu, ir ypatingai – šiuo metu, kai tiek daug Lietuvos gyventojų emigruoja į užsienį. Neretai pasitaiko, kad žmogus, kuriam Lietuvoje konstatuota smegenų mirtis, organų donoru netampa tik todėl, kad pats nebūna pareiškęs valios dėl donorystės, o jo artimieji yra išvykę į užsienį, jų neįmanoma skubiai surasti ir paprašyti sutikimo donorystei. Kartais taip atsitinka, kad artimieji randami, jie sutinka dovanoti organus transplantacijai, tačiau žodinis sutikimas neturi juridinės galios ir donorystės procesas galimas tik patvirtinus sutikimą parašu. Prarandamas brangus laikas, negavus giminių sutikimo, prarandamas ir potencialus donoras, kurio organai būtų galėję išgelbėti ne vieno sunkiai sergančio žmogaus gyvybę.
Šiais metais sutikimą po savo mirties tapti organų ir (ar) audinių donorais jau pareiškė 581 žmogus, didžioji dalis jų – 405 – tai padarė elektroniniu būdu.
Daugiausiai pasirašiusiųjų elektroniniu būdu buvo 2014 metais, kai buvo įdiegta ši naujovė – tuomet per daugiau nei devynis mėnesius elektroninius sutikimus pasirašė 1874 gyventojai. 2015 metais tokių buvo 1030.
Donoro kortelė – tai žmogaus valios išraiška
Kaip informuoja Nacionalinis transplantacijos biuras prie Sveikatos apsaugos ministerijos, ar raštu, ar elektroniniu būdu pareikštas asmens sutikimas po mirties paaukoti savo organus donorystei yra sąmoningo žmogaus pilietinis, kilnus apsisprendimas po mirties išgelbėti net ne vieno, o kelių žmonių gyvybes.
Tačiau organų ir (ar) audinių donoru tampama itin retai, nes tik ligoninės reanimacijos skyriuje žmogui turi būti konstatuota smegenų mirtis. Jei mirštama kitur (namie, gatvėje, eismo įvykyje ir pan.) ar dėl kitų priežasčių, organų donorystė – neįmanoma.
Štai keli statistiniai skaičiai: iš 22 222 Lietuvos gyventojų, pareiškusių apsisprendimą dėl donorystės, mirė 320 žmonių. Ir tik penkiems iš jų buvo konstatuota smegenų mirtis, kitų žmonių mirties priežastis buvo kita, todėl apie organų donorystę kalbos būti negalėjo.
Kasmet Anapilin iškeliauja dešimtys tūkstančių žmonių, donorų būna – apie 100
Kasmet Lietuvoje miršta daugiau kaip 40 tūkstančių žmonių (2013 m. – 41,5 tūkst., 2014 m. – 40,2 tūkst., 2015 m. – 41,8 tūkst.), tačiau potencialių donorų kasmet užregistruojama apie 100 (2013 m. – 107, 2014 m. – 106, 2015 m. – 126). Dar mažiau potencialių donorų dėl kokių nors priežasčių tampa efektyviais (atitinkamai 2013 m. – 50, 2014 m. – 31, 2015 m. – 57). Taigi bendroje mirčių statistikoje specifinė – smegenų mirtis ligoninės reanimacijos skyriuje – konstatuojama labai retai.

Sutikimą užpildyti el.būdu trunka keletą minučių

Jei dar nesate pareiškę savo sutikimo dėl donorystės, kviečiame užpildyti elektroninį sutikimą donoro kortelei gauti.
Tereikia apsilankyti interneto svetainėje www.transplantacija.lt, rasti nuorodą „Pasirašyk internetu" ir patvirtinti savo tapatybę per elektroninę bankininkystę ar elektroniniu parašu.

Nacionalinio transplantacijos biuro inf.

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Donorystės idėjai nereikia prievartos

  Pastaruoju metu žiniasklaidoje padaugėjo diskusijų, susijusių su organų donoryste. Garsiai kalbėti šia tema – labai svarbu. Organų donorystė dažnu atveju yra susijusi su artimo žmogaus netektimi. Todėl suprantama, kad tai yra jautri tema, paliečianti tiek netektį išgyvenančius mirusiojo artimuosius, tiek tuos, kurie laukia kokio nors organo persodinimo operacijos.

 • Donorystės akcijai sutrukdė prastas oras, bet ne uteniškių noras dalyvauti

  Didžiausia Lietuvoje kraujo donorystės įstaiga – Nacionalinis kraujo centras – birželio 15-ą Vilniuje startavęs tradiciniu tapusį neatlygintinos kraujo donorystės turu per Lietuvą šia savo gražia akcija nuvilnijo per visą šalį. O trečiadienį, birželio 21 dieną, Nacionalinio kraujo centro palapinė buvo įrengta ir Utenoje.

 • „Saulės“ gimnazija prisidėjo prie gražios pilietinės iniciatyvos

  Pastaruoju metu vis dažniau girdime daug kalbų apie kraujo ar organų donorystę. Raginimai būti pilietiškais ir išgelbėti kito žmogaus gyvybę matomi reklamose. Bet įdomu, kiek iš tikrųjų mūsų žmonių yra pasiruošusių tapti neatlygintinais kraujo donorais?

 • Keli šimtai bėgikų už organų donorystę

  Šeštadienį sostinės gatvėse minia sporto entuziastų dalyvavo „Vilniaus 20 km bėgimas". Tradiciniu tapęs rudens bėgimas jau trečius metus skiriamas organų donorystės idėjai. Visame pasaulyje ir Europoje spalis skelbiamas organų donorystės ir transplantacijos mėnesiu. Todėl donorystei viešinti ir informacijai skleisti skiriamas ypatingas dėmesys.

 • Organų transplantacijos laukia penki mūsų rajono gyventojai

  Utenos apskrityje donoro korteles jau turi 692 gyventojai, o šiuo metu inkstų transplantacijos laukia 9, širdies – 2, kepenų – 1 žmogus. Pernai transplantacijos atliktos šešiems mūsų apskrities recipientams: 4 – inkstų, 1 – kepenų ir 1 – ragenų. Tokią statistiką portalui udiena.lt pateikė Nacionalinis transplantacijos biuras.

 • Lietuvoje kraujo aukojama dažniau nei tikėtasi

  Per penkis šių metų mėnesius iš 43,5 tūkst. kraujo ar jo sudėtinių dalių davimų neatlyginti buvo net 86 procentai ir, palyginus su 2015 m. tuo pačiu laiku, neatlygintinų davimų padaugėjo 14 procentų.

 • Utenos apskrityje organų donorystei pritarimą pareiškė 690 gyventojų

  Birželio 1-ą savo pritarimą organų donorystei buvo pareiškę 22 540 Lietuvos gyventojų. 3520 asmenų sutikimą, kad jų organai ir (ar) audiniai po jų mirties būtų paaukoti donorystei, pasirašė elektroniniu būdu, 19 020 – raštu.

 • Organų donorystė emigracijos akivaizdoje: kaip spręsti problemą?

  Sutikimą organų donorystei mirusio žmogaus artimieji turi pasirašyti atvykę į ligoninę. Atrodytų, svarbiausia užduotis gydytojams reanimatologams – suprantamai išaiškinti giminaičiams smegenų mirties faktą ir kreiptis į juos dėl organų donorystės. Tačiau tai ne viskas, su kuo susiduriama žmogui mirus reanimacijos skyriuje.

 • Šių metų pradžia donorystėje: artimųjų atsisakymų dukart mažiau nei pernai

  Šių metų pradžia organų donorystės srityje parodo akivaizdžiai besikeičiantį visuomenės požiūrį šiuo klausimu.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:5066
Vakar apsilankė:6336
Šią savaitę apsilankė:50200
Šį mėnesį apsilankė:61014
Viso (nuo 2015-02-16):14328174
Šiuo metu naršo:
63
2020-08-09
MENŲ KALVĖ – Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!