Šiandien minima Tarptautinė tuberkuliozės diena
ĮvairenybėsŠiandien minima Tarptautinė tuberkuliozės diena
2016 kovo 24, Ketvirtadienis 09:04

Šiandien minima Tarptautinė tuberkuliozės diena

Šiandien minima Tarptautinė tuberkuliozės diena

Tuberkuliozė – lėtinė infekcinė liga, kurią sukelia tuberkuliozės mikobakterija. Baisiausia tai, kad sergantysis atvira negydoma tuberkulioze per metus gali užkrėsti apie 15 žmonių. Kovo 24 dieną Pasaulio sveikatos organizacijos sprendimu, minima Tarptautinė tuberkuliozės diena. Ši diena skirta plačiau informuoti visuomenę apie pavojingą infekcinę ligą.

1882 metais vokiečių gydytojas Robertas Kochas atrado tuberkuliozės (TB) lazdelę ir nutiesė kelią šios ligos diagnostikai ir gydymui. Buvo tikimasi, kad kaip ir kiti infekciniai susirgimai, tuberkuliozė bus likviduota. Tačiau iki šiol nepavyksta nugalėti šios ligos.
Kokie yra pagrindinai tuberkuliozės požymiai? Susirgimo pradžioje nusiskundimų būna nedaug. Kol liga neišplitusi, tuberkuliozę galima įtarti kai žmogų vargina: skausmas krūtinėje, pečių plote, nuovargis, prakaitavimas, apetito stoka, svorio kritimas, karščiavimas, ligos pradžioje nedidelis, iki 37,5 ° C. Vienas iš šios ligos požymių yra kosulys: sausas ar su skrepliais, trunkantis ilgiau nei savaitę; skrepliavimas su kraujo priemaiša. Užsitęsęs kosulys, karščiavimas, naktinis prakaitavimas yra panašūs į kitų ligų simptomus, todėl pajutus juos būtina kreiptis į savo šeimos gydytoją.
Pavojingiausia – atvira tuberkuliozė
Pagrindinis infekcijos šaltinis yra žmogus, sergantis atvira tuberkuliozės forma. Ligonis kosėdamas ar čiaudėdamas ore paskleidžia bakterijas, kurios kvėpavimo takais patenka į sveikų žmonių organizmą. Likusios bakterijos nusėda ant daiktų. Jei patalpa nevėdinama ir į ją nepatenka tiesioginiai saulės spinduliai pro atvirą langą, bakterijos gali gyvuoti mėnesiais ir metais.
Ypač pavojingi – nežinomi atvira tuberkulioze sergantys ligoniai, kurie patys nesigydo ir nesaugo artimųjų nuo užkrato. Bendraujantys su ligoniu neišvengiamai užsikrečia tuberkuliozės bakterijomis. Svarbu atsiminti, kad tuberkuliozės bakterijų neišnaikina šaltis, tad jos labai gyvybingos. Jei tuberkulioze sergantis ligonis kreipiasi į gydytojus, jis būna izoliuojamas, o visi bakterijomis užteršti daiktai dezinfekuojami. Taip apsisaugoma nuo tuberkuliozės plitimo.
Su tuberkuliozės bakterijomis kovoja pats žmogaus organizmas. Naujagimis paveldi tam tikrą atsparumą iš savo motinos. Nors anatomine sandara žmonės panašūs, jų genetiškai paveldėta mikroskopinė, biocheminė sandara bei imunitetas – labai skirtingi. Prieš bakterijas organizme veikia daugybė faktorių: odos, gleivinių skysčių cheminė terpė, paviršiaus epitelio apsauginiai elementai, kraujyje cirkuliuojantys baltieji kūneliai, makrofagai bei kiti junginiai, naikinantys organizmo įsibrovėlius. Taigi atsparumas bakterijoms labai priklauso nuo bendros organizmo būklės.
Paraudimas signalizuoja ligą
Nustatyti tuberkuliozę galima stebint odos reakciją į tuberkulino mėginius (TM). Dažniausiai daromi Mantu mėginiai – nedidelis kiekis tuberkulino sušvirkščiamas po oda. Atsiradęs paraudimas injekcijos vietoje signalizuoja apie ligą.
Siekiant sumažinti vaikų sergamumą tuberkulioze, Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos nustatyta tvarka kasmet atliekami tuberkulino mėginiai 7 metų amžiaus vaikams ir rizikos grupių vaikams (neskiepytiems nuo tuberkuliozės BCG vakcina, bendraujantiems su sergančiaisiais tuberkulioze, dažnai sergantiems viršutinių kvėpavimo takų ligomis bei lėtinėmis ligomis, gydomiems kortikosteroidais, infekuotiems ŽIV arba esant kitoms imunodeficitinėms būklėms, iš socialinės rizikos šeimų, gyvenantiems sutrikusio vystymosi kūdikių namuose, vaikų globos namuose, internatuose, pensionatuose, migrantams).
TM naudojamas siekiant nustatyti, ar vaikai neužsikrėtę tuberkulioze. Ankstyvas ligos išaiškinimas ir gydymas yra pagrindinės priemonės, galinčios ne tik išgelbėti gyvybę, sveikatą, bet taip pat užkirsti kelią infekcijai plisti bei aplinkiniams žmonėms užsikrėsti.
Sergantysis tuberkulioze turėtų laikytis tam tikrų taisyklių, padėsiančių apsaugoti nuo ligos kitus aplinkinius. Ligonis neturėtų bendrauti su kitais iš labai arti. Kosėjant reikėtų prisidengti burną servetėle, kurią vėliau patariama sudeginti. Ligonio lova turėtų būti pastatyta atskiroje patalpoje. Lovos užtiesalus būtina virinti, o antklodę bei pagalvę kaitinti saulėje. Tiesioginiuose saulės spinduliuose bakterijos žūsta per 1 valandą. Ligonis turi turėti atskirus indus ir rankšluosčius. Iš ligonio kambario reikėtų išnešti visus nebūtinus daiktus, nes tuberkuliozės bakterijos kaupiasi ant daiktų.
Utenos apskrityje 2015 metais pirmą kartą gyvenime tuberkulioze sirgo 38 asmenys: iš jų Utenoje – 2, Ignalinoje – 3, Anykščiuose – 20, Molėtuose – 5, Zarasuose – 5, Visagine – 3.

Utenos visuomenės sveikatos centro inf.

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Tuberkuliozės plitimui mažinti – nauja laboratorija Utenoje

  Lietuva yra didžiausios sergamumo tuberkulioze rizikos šalių grupėje. Be to, esame tarp 15-os Europos šalių, kuriose registruojamas didelis sergamumas dauginio atsparumo vaistams (DAV) tuberkulioze. Lapkričio 22 dieną Utenos ligoninėje buvo iškilmingai atidaryta mikrobiologijos tuberkuliozės mikroskopavimo laboratorija, kurioje įrengta moderniausia tuberkuliozės diagnozavimo įranga, padėsianti greičiau, tiksliau bei patogiau nustatyti ligą. Džiaugtis ja galės ne tik pacientai, bet ir laboratorijos darbuotojai, nes nauja darbo aplinka yra saugesnė laborantams. Anot ligoninės direktoriaus Daliaus Drungos, ši įranga buvo įsigyta už Europos Sąjungos (ES) struktūrinių fondų lėšas įgyvendinant projektą „Tuberkuliozės profilaktikos, diagnostikos ir gydymo paslaugų kokybės ir prieinamumo gerinimas“.

 • Kiek kainuoja tuberkuliozės gydymas?

  Lietuvos medikai turi priemonių, o pacientai – galimybių įveikti tuberkuliozę, tad būtina jomis pasinaudoti ir išvengti šios ligos, o susirgus – gydytis ir pasveikti. „Tuberkuliozės gydymo kaštai Lietuvoje apima ne tik medicinines išlaidas", – pažymėjo Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) Vaistų kompensavimo skyriaus vedėja Kristina Garuolienė.

 • Tuberkuliozė nusitaikė į Utenos apskrities mokyklą

  Dusetų Kazimiero Būgos gimnazijoje (Zarasų rajonas) trims jos mokiniams diagnozuota uždara tuberkuliozės forma. Visi tuberkulioze sergantys vaikai yra iš vienos šeimos. Tai – devynerių ir trylikos metų broliai ir vienuolikametė sesuo.

 • Pernai išaiškinti 45 tuberkulioze sergantys vaikai

  Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, 2015 m. įodinio tuberkulino mėginio pagalba Lietuvoje buvo išaiškinti 45 tuberkulioze susirgę vaikai (2014 m. – 62 vaikai). Įodinis tuberkulino mėginys (toliau – TM) buvo atliktas kiek daugiau nei 31 tūkst. vaikų, tačiau tai tik 52,3% tų, kuriems toks mėginys turėjo būti atliktas.

 • Tuberkulino mėginių pagalba pernai išaiškinti 45 tuberkulioze sergantys vaikai

  Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, 2015 m. įodinio tuberkulino mėginio pagalba Lietuvoje buvo išaiškinti 45 tuberkulioze susirgę vaikai (2014 m. – 62 vaikai). Įodinis tuberkulino mėginys (toliau – TM) buvo atliktas kiek daugiau nei 31 tūkst. vaikų, tačiau tai tik 52,3% tų, kuriems toks mėginys turėjo būti atliktas.

 • Savivaldybėse pradės veikti kabinetai, skirti sergantiems tuberkulioze

  Nuo šių metų birželio 1 dienos Lietuvoje bus pradėtos teikti tiesiogiai stebimo trumpo gydymo kurso (DOTS) paslaugos. Pasaulio sveikatos organizacija patvirtino tuberkuliozės kontrolės strategiją, kurią Pasaulio bankas vertina kaip vieną iš ekonomiškai efektyviausių tuberkuliozės kontrolės priemonių, leidžiančių pasiekti geriausių tuberkuliozės gydymo rezultatų.

 • Vakcina nuo tuberkuliozės jau pakeliui į Lietuvą

  Šiandien Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) pasirašė sutartį su tiekėju dėl neregistruotos bulgariškos vakcinos nuo tuberkuliozės pristatymo į Lietuvą. Tad ši naujagimiams reikalinga vakcina jau yra pakeliui ir mūsų šalies gydymo įstaigas pasieks rugpjūčio mėnesio pabaigoje. Tai suderinta su šių vakcinų tiekėju.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:4198
Vakar apsilankė:11068
Šią savaitę apsilankė:41847
Šį mėnesį apsilankė:41847
Viso (nuo 2015-02-16):13843409
Šiuo metu naršo:
174
2020-06-05
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!