Pernai išaiškinti 45 tuberkulioze sergantys vaikai
ĮvairenybėsPernai išaiškinti 45 tuberkulioze sergantys vaikai
2016 vasario 26, Penktadienis 08:47

Pernai išaiškinti 45 tuberkulioze sergantys vaikai

Pernai išaiškinti 45 tuberkulioze sergantys vaikai

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, 2015 m. įodinio tuberkulino mėginio pagalba Lietuvoje buvo išaiškinti 45 tuberkulioze susirgę vaikai (2014 m. – 62 vaikai). Įodinis tuberkulino mėginys (toliau – TM) buvo atliktas kiek daugiau nei 31 tūkst. vaikų, tačiau tai tik 52,3% tų, kuriems toks mėginys turėjo būti atliktas.

2015 m. TM buvo atliktas 31 055 vaikams, iš jų –18 921 septynmečiui ir 12 134 vaikams, priklausantiems įvairioms rizikos grupėms. Užsikrėtimas arba teigiamas TM nustatytas 4073 vaikams (13,1 % visų ištirtų vaikų), iš jų –1864 septynmečiams (9,8% visų ištirtų septynmečių) ir 2209 vaikams, priklausantiems rizikos grupėms (18,2% visų rizikos grupėms priklausančių vaikų). Kaip ir kiekvienais metais, daugiausia tuberkuliozės atvejų diagnozuota vaikams, kurie bendravo su sergančiais tuberkulioze artimoje aplinkoje: 2015 m. –20 atvejų, iš jų –3 atviros tuberkuliozės formos, 2014 m. – 32 atvejai, iš jų – 5 atviros tuberkuliozės formos). Trylika tuberkuliozės atvejų 2015 m. buvo nustatyta septynmečiams (2014 m. – 11 atvejų).

ULAC primena, kad tuberkuliozė (TB) yra oro lašeliniu būdu plintanti infekcinė liga, kurią sukelia tuberkuliozės mikobakterija (Mycobacterium tuberculosis ). Pagrindinis infekcijos šaltinis yra žmogus, sergantis atvira plaučių TB forma. Tuberkuliozės mikobakterijos patenka į orą, kai plaučių TB sergantis žmogus kalba, kosi ar čiaudi. Ligos sukėlėjai ore gali išlikti kelias valandas. Žmogus, įkvėpęs ligos sukėlėjų, gali užsikrėsti. Dauguma žmonių savo organizme turi tuberkuliozės bakterijų, bet jos nėra aktyvios ir ligos nesukelia, ir tik dalis užsikrėtusių asmenų (apie 5-10 proc.) gali susirgti arba suserga TB. Tuberkuliozės infekcija ypač grėsminga naujagimiams ir kūdikiams bei vaikams iki 5 metų dėl pilnai nesusiformavusio imuniteto.

Siekiant sumažinti vaikų sergamumą TB, Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos nustatyta tvarka kasmet atliekami tuberkulino mėginiai 7 metų amžiaus vaikams ir rizikos grupių vaikams (neskiepytiems nuo tuberkuliozės BCG vakcina, bendraujantiems su sergančiais tuberkulioze, dažnai sergantiems viršutinių kvėpavimo takų ligomis bei lėtinėmis ligomis, gydomiems kortikosteroidais, infekuotiems ŽIV arba esant kitoms imunodeficitinėms būklėms, iš socialinės rizikos šeimų, gyvenantiems sutrikusio vystymosi kūdikių namuose, vaikų globos namuose, internatuose, pensionatuose, migrantams). TM naudojamas siekiant nustatyti, ar vaikai neužsikrėtę TB. Ankstyvas ligos išaiškinimas ir gydymas yra pagrindinės priemonės, galinčios ne tik išgelbėti gyvybę, sveikatą, bet taip pat – užkirsti kelią infekcijos plitimui bei aplinkinių žmonių užsikrėtimui.

ULAC inf.

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Tuberkuliozės plitimui mažinti – nauja laboratorija Utenoje

  Lietuva yra didžiausios sergamumo tuberkulioze rizikos šalių grupėje. Be to, esame tarp 15-os Europos šalių, kuriose registruojamas didelis sergamumas dauginio atsparumo vaistams (DAV) tuberkulioze. Lapkričio 22 dieną Utenos ligoninėje buvo iškilmingai atidaryta mikrobiologijos tuberkuliozės mikroskopavimo laboratorija, kurioje įrengta moderniausia tuberkuliozės diagnozavimo įranga, padėsianti greičiau, tiksliau bei patogiau nustatyti ligą. Džiaugtis ja galės ne tik pacientai, bet ir laboratorijos darbuotojai, nes nauja darbo aplinka yra saugesnė laborantams. Anot ligoninės direktoriaus Daliaus Drungos, ši įranga buvo įsigyta už Europos Sąjungos (ES) struktūrinių fondų lėšas įgyvendinant projektą „Tuberkuliozės profilaktikos, diagnostikos ir gydymo paslaugų kokybės ir prieinamumo gerinimas“.

 • Kiek kainuoja tuberkuliozės gydymas?

  Lietuvos medikai turi priemonių, o pacientai – galimybių įveikti tuberkuliozę, tad būtina jomis pasinaudoti ir išvengti šios ligos, o susirgus – gydytis ir pasveikti. „Tuberkuliozės gydymo kaštai Lietuvoje apima ne tik medicinines išlaidas", – pažymėjo Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) Vaistų kompensavimo skyriaus vedėja Kristina Garuolienė.

 • Tuberkuliozė nusitaikė į Utenos apskrities mokyklą

  Dusetų Kazimiero Būgos gimnazijoje (Zarasų rajonas) trims jos mokiniams diagnozuota uždara tuberkuliozės forma. Visi tuberkulioze sergantys vaikai yra iš vienos šeimos. Tai – devynerių ir trylikos metų broliai ir vienuolikametė sesuo.

 • Šiandien minima Tarptautinė tuberkuliozės diena

  Tuberkuliozė – lėtinė infekcinė liga, kurią sukelia tuberkuliozės mikobakterija. Baisiausia tai, kad sergantysis atvira negydoma tuberkulioze per metus gali užkrėsti apie 15 žmonių. Kovo 24 dieną Pasaulio sveikatos organizacijos sprendimu, minima Tarptautinė tuberkuliozės diena. Ši diena skirta plačiau informuoti visuomenę apie pavojingą infekcinę ligą.

 • Tuberkulino mėginių pagalba pernai išaiškinti 45 tuberkulioze sergantys vaikai

  Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, 2015 m. įodinio tuberkulino mėginio pagalba Lietuvoje buvo išaiškinti 45 tuberkulioze susirgę vaikai (2014 m. – 62 vaikai). Įodinis tuberkulino mėginys (toliau – TM) buvo atliktas kiek daugiau nei 31 tūkst. vaikų, tačiau tai tik 52,3% tų, kuriems toks mėginys turėjo būti atliktas.

 • Savivaldybėse pradės veikti kabinetai, skirti sergantiems tuberkulioze

  Nuo šių metų birželio 1 dienos Lietuvoje bus pradėtos teikti tiesiogiai stebimo trumpo gydymo kurso (DOTS) paslaugos. Pasaulio sveikatos organizacija patvirtino tuberkuliozės kontrolės strategiją, kurią Pasaulio bankas vertina kaip vieną iš ekonomiškai efektyviausių tuberkuliozės kontrolės priemonių, leidžiančių pasiekti geriausių tuberkuliozės gydymo rezultatų.

 • Vakcina nuo tuberkuliozės jau pakeliui į Lietuvą

  Šiandien Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) pasirašė sutartį su tiekėju dėl neregistruotos bulgariškos vakcinos nuo tuberkuliozės pristatymo į Lietuvą. Tad ši naujagimiams reikalinga vakcina jau yra pakeliui ir mūsų šalies gydymo įstaigas pasieks rugpjūčio mėnesio pabaigoje. Tai suderinta su šių vakcinų tiekėju.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:5921
Vakar apsilankė:10585
Šią savaitę apsilankė:5921
Šį mėnesį apsilankė:5921
Viso (nuo 2015-02-16):13807483
Šiuo metu naršo:
168
2020-06-01
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!