Norint sumažinti savižudybių skaičių būtina didinti prevenciją
ĮvairenybėsNorint sumažinti savižudybių skaičių būtina didinti prevenciją
2015 rugpjūčio 18, Antradienis 11:06

Norint sumažinti savižudybių skaičių būtina didinti prevenciją

Norint sumažinti savižudybių skaičių būtina didinti prevenciją

Savižudybių dažnis Lietuvoje palaipsniui mažėja. Jei 2000-2003 per metus nusižudydavo apie 1600 žmonių, tai 2014 metais savo valia iš gyvenimo pasitraukė 930 žmonių. Tokius duomenis sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė pateikė ministerijoje vykusiame susitikime su Nevyriausybinių organizacijų ir ekspertų koalicijos „Psichikos sveikata 2020" atstovais. Pasitarime aptarta Psichikos sveikatos strategijos ir savižudybių prevencijos veiksmų plano rengimo eiga, bendradarbiavimo su nevyriausybinėmis organizacijomis stiprinimo klausimai.

Per pastaruosius 11 metų savižudybių dažnis Lietuvoje sumažėjo 40 proc. – tai vienas iš didžiausių sumažėjimų Europoje. Tačiau, pasak ministrės R. Šalaševičiūtės, savižudybių skaičius vis dar išlieka labai aukštas. „Todėl mes turime konsoliduoti visų sveikatos politikų, specialistų, nevyriausybinių organizacijų pastangas, kad Lietuva pagal savižudybių skaičių nepirmautų tarp ES valstybių. Dėkoju visiems atsiliepusiems į ministerijos kvietimą bendrai aptarti šiuos aktualius klausimus ir tikiuosi, kad bendradarbiaudami, o ne žarstydamiesi kaltinimais mes pasieksime proveržio savižudybių prevencijos srityje", – sakė R. Šalaševičiūtė.

Savižudybę sąlygojantys veiksniai yra labai įvairūs – socialiniai ekonominiai, asmeninio gyvenimo dramos, skyrybos, smurtas šeimoje, patyčios, agresyvumas, netolerantiškumas, abejingumas, besaikis alkoholio vartojimas ir pan. „Akivaizdu, kad savižudybės yra ne vien medicininė problema. Kad savižudybių prevencija būtų efektyvi, problemą būtina suvokti kur kas platesniame kontekste, nei pagalbos ketinantiems ar bandžiusiems nusižudyti teikimas. Todėl šioje srityje būtina ne tik gerinti psichologinės pagalbos prieinamumą, bet ir socialinę žmonių padėtį, siekti alkoholio vartojimo mažėjimo, mokyklose vykdyti patyčių prevencijos programas bei užkirsti kelią smurtui artimoje aplinkoje", – sakė R. Šalaševičiūtė.

Todėl, pasak ministrės, labai svarbu, kad į prevencinių priemonių įgyvendinimą įsitrauktų ne tik sveikatos priežiūros institucijos, bet ir Socialinės apsaugos ir darbo, Švietimo ir mokslo ministerijos. Ministrė pripažino, jog lig šiol ankstesnės Vyriausybės neskyrė reikiamo dėmesio tarpinstituciniam bendradarbiavimui bei veiksmų koordinavimui.

Siekiant savižudybių prevenciją padaryti kuo efektyvesne bei pradėti tam būtiną tarpinstitucinį bendradarbiavimą, dabartinė SAM vadovybė rado galimybę finansuoti Savižudybių prevencijos biurą, kuris veiklą pradėjo nuo 2015 m. pradžios. Pagrindinės šio biuro veiklos kryptys yra rinkti ir analizuoti informaciją, susijusią su savižudybių statistika, prevencija bei postvencija Lietuvos ir tarptautiniu mastu bei realiai bendradarbiauti su kitomis institucijomis ir žinybomis, siekiant aktyviai koordinuoti tarpusavio veiksmus savižudybių prevencijos bei pagalbos bandžiusiems nusižudyti asmenims ir jų šeimoms srityje.

Ministrė R. Šalaševičiūtė susitikime pabrėžė, kad vaikų psichikos sveikata yra vienas iš pagrindinių prioritetų psichikos sveikatos priežiūroje. Plėtojant kompleksines vaikų ir paauglių psichikos sveikatos priežiūros paslaugas Lietuvoje įsteigti penki regioniniai diferencijuotos kompleksinės psichiatrinės pagalbos vaikui ir šeimai centrai. Įtvirtinti šiuolaikiniai veiksmingos vaikų ir paauglių psichikos sveikatos stiprinimo, vaikų ir paauglių psichikos sutrikimų prevencijos, vaikų raidos ir psichikos sutrikimų diagnostikos, gydymo ir reabilitacijos sistemos kūrimo Lietuvoje principai ir reikalavimai. Yra sudarytas integruotos vaikų ir paauglių psichikos sveikatos priežiūros valdymo komitetas. 2014 metais patvirtintas Vaikų sveikatos stiprinimo, ligų profilaktikos ir efektyvaus gydymo užtikrinimo srities aprašas. Jame numatytos kompleksinės priemonės iki 2023 metų, sukursiančios vaikams palankią, kokybišką bei veiksmingą sveikatos priežiūrą, sumažinant regioninius vaikų sveikatos ir jos priežiūros prieinamumo bei kokybės netolygumus. Be to, Vaikų hiperkinezinių sutrikimų ambulatoriniam gydymui skiriami kompensuojamieji vaistai, o patvirtintas Vaiko raidos tikrinimo aprašas padės specialistams atpažinti, įvertinti ankstyvą vaiko raidos sutrikimų riziką bei organizuoti pagalbą.

Susitikime R. Šalaševičiūtė taip pat pateikė informaciją apie Vaiko raidos centro patalpas. Ministrė apgailestavo, kad Vaiko raidos centras atsisakė siūlymo kurtis „Pušyno kelio" sanatorijoje. Todėl, nuspręsta Vaiko raidos centrui pagal poreikius atnaujinti Vaikų ligoninės Santariškėse tris ar keturis aukštus. Šiems darbams skiriama 3,5 mln. eurų. Tačiau rekonstrukcijos darbai prasidės tuomet, kai vaikų ligoninė išsikels į Santariškėse statomas naujas patalpas.

Susitikimo dalyviai taip pat buvo supažindinti su Psichikos sveikatos strategijos įgyvendinimo ir savižudybių prevencijos veiksmų plano pakeitimo projekto rengimo bei naujos redakcijos Psichikos sveikatos priežiūros įstatymo rengimo eiga, ES struktūrinių fondų paramos galimybėmis psichikos sveikatos paslaugų plėtrai.

SAM inf.

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Bažnyčioje besimeldusią motiną pasiekė kraupi žinia

  Ankstų sekmadienio, kovo 8-os, rytą Uteną sukrėtė skaudi nelaimė: Aušros gatvėje esančio daugiabučio namo kieme rastas 55 metų vyro kūnas su sužalota galva. Į įvykio vietą buvo iškviesti medikai bei policijos pareigūnai, tačiau uteniškiui niekas nebegalėjo padėti – medikai konstatavo jo mirtį.

 • Savižudybių prevencija: svarbu atpažinti ir padėti

  Higienos instituto duomenimis, 2017 m. nusižudė beveik 750 gyventojų. Nors Lietuvoje savižudybių mastas kasmet mažėja, pagal jų skaičių, tenkantį šimtui tūkstančių gyventojų, kitas Europos Sąjungos šalis lenkiame du–tris kartus. Specialistų teigimu: 8 iš 10 apie savižudybę galvojantys asmenys duoda aplinkiniams vienokius ar kitokius ženklus. Juos atpažinę, galime išgelbėti gyvybę.

 • Vaiko ketinimas nusižudyti – tai paslėptas pagalbos šauksmas

  Iš gyvenimo vis dažniau nutaria pasitraukti Lietuvos jauniausieji – vaikai ir paaugliai, dar nesulaukę pilnametystės, tačiau dažnais atvejais jau spėję patirti tokius gyvenimo išbandymus, apie kuriuos kiti suaugusieji nesusapnuotų net savo baisiausiuose košmaruose. Šį kraupiausią, kartu ir greičiausią problemų sprendimo kelią kasmet pasirenka apytiksliai 25–30 nepilnamečių, o savižalos atvejų yra fiksuojama keleriopai daugiau. Apie tai, kokie yra pagrindiniai požymiai, įspėjantys apie suicidinio elgesio pavojų, ir kaip derėtų elgtis tokio asmens artimiesiems, pasakojo gydytoja, vaikų ir paauglių psichiatrė, Santaros klinikų filialo Vaikų ligoninės Vaikų ir paauglių krizių intervencijos skyriaus vedėja Jolanta Trinkūnienė.

 • Savižudybių prevencijai bus teikiamas išskirtinis dėmesys

  Savižudybių prevencija turi būti kompleksiška, atpažinti, kad žmogus patiria sunkumų turėtų ne tik artimieji, bet ir kiti šalia esantys žmonės, o pagalba turi būti ne tik psichologinė, bet ir emocinė, socialinė, teigia sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga. Siekdamas aiškiai nustatyti kas ir ką turi daryti reaguojant į ketinimą nusižudyti, savižudybės atveju, ministras sudarė darbo grupę, kuri, atsižvelgdama į gerąją patirtį, parengs visai šaliai tinkantį modelį.

 • Ugdymo įstaigose buvo minima Pasaulinė savižudybių prevencijos diena

  Rugsėjo 10 dieną šalyje buvo minima Pasaulinė savižudybių prevencijos diena. Ši data nebuvo pamiršta ir Utenos miesto gimnazijose – projekto „Daugiau žinių–daugiau galimybių" dalyviai, bendradarbiaudami kartu su Utenos rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro darbuotojais, mokiniams parengė ir išdalijo informatyvius lankstinukus apie šią dažnai tabu laikomą problemą.

 • Savo veiklą pradėjo Savižudybių prevencijos biuras

  Nuo 2015 m. savo veiklą pradėjo Sveikatos apsaugos ministerijos iniciatyva įkurtas Savižudybių prevencijos biuras. Jis yra įsteigtas Valstybiniame psichikos sveikatos centre. Pagrindinės biuro funkcijos – rinkti, apibendrinti informaciją apie savižudybes, analizuoti rizikos veiksnius. Biuras visuomenei bei suinteresuotoms institucijoms teiks siūlymus savižudybių prevencijos bei postvencijos klausimais, vykdys informacinę bei šviečiamąją veiklą.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:8602
Vakar apsilankė:9055
Šią savaitę apsilankė:17657
Šį mėnesį apsilankė:296431
Viso (nuo 2015-02-16):13743497
Šiuo metu naršo:
143
2020-05-26
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!