Entomologai aptiko naujų Lietuvos faunai niūravabalių rūšių
ĮvairenybėsEntomologai aptiko naujų Lietuvos faunai niūravabalių rūšių
2019 spalio 11, Penktadienis 12:58

Entomologai aptiko naujų Lietuvos faunai niūravabalių rūšių

Entomologai aptiko naujų Lietuvos faunai niūravabalių rūšių

Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejaus šimtmečiui skirta moksline studija apie Lietuvoje aptinkamus saproksilinius vabalus šio muziejaus entomologai dr. Romas Ferenca ir dr. Vytautas Tamutis nori atkreipti visuomenės dėmesį į šių vabalų svarbą miškui, žinių apie juos stoką, jų apsaugos problemas ir siekia paskatinti išsamiau juos tyrinėti visame Baltijos regione.

Tyrimų metu buvo aptiktos dvi naujos Lietuvos faunai niūravabalių Phloiotrya subtilis ir Orchesia fusiformis rūšys.

Saproksiliniai (susiję su negyva, pūvančia mediena) vabalai yra labai svarbūs miško ekosistemoms. Pastaraisiais dešimtmečiais mažėjanti jų populiacija – intensyvėjančios žmogaus ūkinės veiklos ir jos neigiamo poveikio šioms ekosistemoms išdava.
Europoje kai kurios saprokslinių vabalų rūšių yra įtrauktos į saugomų gyvūnų sąrašus, itin daug dėmesio skiriama jų apsaugai. Tačiau apie tuos vabalus labai trūksta žinių. Todėl juos aktyviai tyrinėja daugelio šalių mokslininkai.
Entomologai Vytautas Tamutis ir Romas Ferenca kartu su kolega iš JAV prof. Darren'u Andrew'u Pollock'u atliko Lietuvoje aptinkamų saproksilinių vabalų taksonominę ir ekofaunistinę analizę ir sudarė anotuotą rūšių sąrašą. Šis darbas neabejotinai svarbus tiek moksliniu, tiek praktiniu aspektu.

Aplinkos ministerijos inf.

Susiję įrašai (pagal žymę)

  • Entomologai aptiko dar vieną naują vabalų rūšį

    Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejaus entomologai Kuršių nerijos paplūdimyje aptiko naują Lietuvos faunai vabalų rūšį – triragius mėšlavabalius, kuriuos pirmasis pastebėjo gamtininkas Paulius Rupšas. Jie radinį vadina sensacija, nes paprastai šie vabalai veisiasi Vokietijos pajūryje, pietinėje Švedijoje, šiaurinėje Lenkijoje ir Kaliningrado srityje. Triragis mėšlavabalis daugelyje šalių laikomas nykstančia rūšimi ir yra oficialiai saugomas.

  • Lietuvoje aptikta nauja vabalų rūšis

    Mūsų šalyje aptikta nauja vabalų rūšis – medienvabaliai. Kaip sakė ją aptikęs Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejaus Vabzdžių skyriaus vedėjas Romas Ferenca, sudėtinga spręsti apie šios rūšies gausumą ir paplitimą Lietuvoje, nes vabalus sunku rasti – jie yra smulkūs (4–6 mm) ir didelę laiko dalį praleidžia aukštai medžių lajoje. Kol kas aptiktas vienas medienvabalis – miškingame upelio slėnyje Šakių rajone.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:5714
Vakar apsilankė:11068
Šią savaitę apsilankė:43363
Šį mėnesį apsilankė:43363
Viso (nuo 2015-02-16):13844925
Šiuo metu naršo:
117
2020-06-05
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!