Tyrimo rezultatai: miesto bičių medus – puikios kokybės
ĮvairenybėsTyrimo rezultatai: miesto bičių medus – puikios kokybės
2019 liepos 18, Ketvirtadienis 09:20

Tyrimo rezultatai: miesto bičių medus – puikios kokybės

Tyrimo rezultatai: miesto bičių medus – puikios kokybės

SBA grupės įmonėse ir ant verslo centrų stogų suneštas medus yra toks pat kokybiškas, kaip ir surenkamas kaimiškose vietovėse. Tai patvirtino tyrimai, atlikti Nacionaliniame Maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute. Gavus tokius rezultatus prie SBA miesto bičių projekto „Susibičiuliaukime!“ dar aktyviau kviečiamos jungtis ir kitos verslo įmonės bei organizacijos.

Nacionalinio Maisto ir veterinarijos rizikos instituto laboratorijoje ištirtas Kauno centre ant BLC verslo centro ir „Klaipėdos balduose" Klaipėdoje surinktas pirmasis medus. Atlikti tyrimai dėl sunkiųjų metalų, pesticidų likučių, taip pat cukrų, medaus biologinės kilmės.
„Rezultatai parodė, kad centrinėse miestų dalyse surinktas medus kokybe nenusileidžia kaimiškose vietovėse surinktam medui ir yra visiškai tinkamas vartoti. Sunkiųjų metalų jame visiškai nerasta, kenksmingų chemikalų taip pat neaptikta. Nacionalinės laboratorijos išvada tvirtai griauna kai kuriuos mitus ar būgštavimus dėl miesto medaus kokybės", - sakė dr. Antanas Šarkinas, Kauno technologijos universiteto (KTU) Maisto instituto vyresnysis mokslo darbuotojas.
Anot jo, pagal tyrimų rezultatus matyti, kad Kaune medus surinktas iš liepų, kurių daugybė auga miesto centre šalia BLC verslo centro bei Vienybės aikštės, taip pat Laisvės alėjoje ir šalia esančiame Žaliakalnyje. Klaipėdoje, aviliuose ant „Klaipėdos baldų" stogo surinktas medus iš erškėtinių šeimos augalų – tai ir obelys, slyvos, kriaušės, kiti vaismedžiai bei avietės, kai kurie pievose augantys augalai.
„Tyrimo rezultatai įkvepia plėsti miesto bitininkystės akciją „Susibičiuliaukime!". Kviečiame ir toliau kviesime įmones bei organizacijas jungtis prie šio socialinės atsakomybės projekto ir imtis miesto bitininkystės. SBA inicijuoto projekto tikslas – padėti išsaugoti pasaulyje sparčiai nykstančias bites. Mūsų patirtis parodė, kad miestuose bitėms saugu, užtenka žiedų rinkti nektarą ir jos netrikdo miestiečių gyvenimo. O SBA įmonių darbuotojai entuziastingai sutiko šią idėją ir patys rūpinasi bei prižiūri bičių šeimas", – teigė SBA Personalo vadovas Edis Kasperavičius.
Pirmosios, specialiai išvestos neagresyvios „Bakfost" linijos bitės iš Algirdo Amšiejaus bityno ant SBA įmonių stogų apgyvendintos gegužės 20d., per pasaulinę bitės dieną. Šiuo metu 9 bendrovių darbuotojai, konsultuojami bitininkų sąjungos viceprezidento dr. A. Amšiejaus ir „Šerkšno medaus" savininko Dainiaus Šerkšno, prižiūri 19 bičių šeimų SBA įmonėse ir verslo centruose Kaune, Klaipėdoje, Raseiniuose, Šilutės mieste ir rajone, Visagine, Utenoje.
Per porą mėnesių ant verslo centro BLC stogo apgyvendintos bitės į 2 avilius prinešė per 30 kg medaus. Tą parodė lietuvių bendrovės „megabites.lt" sukurtos išmaniosios avilio svarstyklės. Bites prižiūrinčiam verslo centro darbuotojui Benediktui Balčiūnui jos padeda ne tik realiu laiku sužinoti prinešto medaus kiekį, bet ir tinkamai rūpintis bitėmis - sekti temperatūrą bei drėgmę avilyje.
„Šiandien mes išimame ne visą bičių suneštą medų, nes mūsų tikslas nėra prisukti kuo daugiau medaus. Dar daugiau nei 10 kg jo paliekame lizde, kad bites turėtų kuo maitintis, nes didysis medunešis šiemet jau baigėsi," – sako SBA projekto "Susibičiuliaukime" koordinatorius, bitininkas A. Amšiejus.
SBA ėmėsi iniciatyvos skatinti miesto bitininkystę siekdama atkreipti dėmesį į bičių naudą žmonijai ir spartų jų nykimą pasaulyje. Bičių mažėja dėl ligų, gausaus chemikalų naudojimo žemės ūkyje ir nepaaiškinamo šeimų žuvimo. Specialistai sako, kad miestuose bitėms saugu, nes čia nenaudojami chemikalai, o ir didelė žiedų įvairovė.

SBA inf.

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Nuo medaus iki bičių dresūros: geriau pažinti bites kviečia atsinaujinęs bitininkystės muziejus

  Bitės lietuviams nuo seno buvo labai svarbios, net žodis „bičiulis" rodo bičių ir žmonių bendrumą. Pernai Jungtinės Tautos pirmą kartą gegužės 20-ą paskelbė Tarptautine bitės diena, kuri minima ir Lietuvoje. Pasak Aukštaitijos nacionaliniame parke, Stripeikių kaime (Ignalinos r.), esančio Senovinės bitininkystės muziejaus administratorės Danutės Indrašienės, bitės gyvena jau daugiau kaip 80 mln. metų. Nors žmonės nuo seno žinojo apie bičių teikiamą naudą, kai kas atrandama tik dabar.

 • Lietuviai ginasi nuo peršalimo – perka vis daugiau medaus

  Medus – natūrali gydomoji priemonė, dažnai naudojama lietuvių liaudies medicinoje kaip vaistas nuo daugelio ligų. Iš kartos į kartą yra perduodamos legendos apie šio negendančio produkto gydomąsias savybes. Vis dėl to, dažniausiai medus naudojamas imuniteto stiprinimui bei peršalimo ligoms gydyti. Pasak „Maximos“ komercijos vadovės didžiausių parduotuvių lentynose medaus yra apie 50 skirtingų rūšių, pakuočių dydžių ir net skonių. Daugiau nei 60 proc. medaus asortimente sudaro Lietuvos ūkininkų tiekiamas medus.

 • Stripeikiuose – medkopio pabaigos šventė

  Rugpjūčio 15 d. (antradienį) Stripeikių kaime (Ignalinos r.) įsikūrusiame Senovinės bitininkystės muziejuje vyks medkopio pabaigos šventė „Ulioja bitela".

 • NMVRVI atliekami žiedadulkių nustatymo meduje tyrimai

  Bičių medus – yra saldi medžiaga, kurią bitės pagamina iš žieduose esančio nektaro. Šiandieną bitininkai siūlo įsigyti įvairaus skonio ir savybių medaus.
  Siekiant užtikrinti, kad medus būtų ne tik skanus, bet ir sveikas bei tinkamas vartoti maisto produktas, Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto (NMVRVI) laboratorijose atliekami įvairūs medaus laboratoriniai tyrimai.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:3305
Vakar apsilankė:6016
Šią savaitę apsilankė:9321
Šį mėnesį apsilankė:71128
Viso (nuo 2015-02-16):14338288
Šiuo metu naršo:
91
2020-08-11
MENŲ KALVĖ – Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!