ĮvairenybėsĮ lovą gali paguldyti grybai
2017 rugsėjo 08, Penktadienis 14:13

Į lovą gali paguldyti grybai

Į lovą gali paguldyti grybai

Prasidėjus grybų sezonui daugelis skuba į miškus, nes grybavimas suteikia žmogui didelį malonumą, atsipalaidavimą ir poilsį. Nors daugelis grybautojų mano, kad puikiai pažįsta valgomuosius grybus, retkarčiais į pintines papuola ir nuodingų grybų, kurie pridaro daug nemalonumų. Todėl tiek grybaujant, tiek vėliau apdorojant grybus reikia būti itin atidiems.

Grybai – sunkiai virškinami

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Utenos departamento Zarasų skyriaus specialistai primena, kad valgomieji grybai yra vertingas ir skanus maisto produktas ir pataria rinkti tik jaunus grybus, nes jie yra maistingesni. Pagal cheminę sudėtį ir baltymų kiekį jie artimi mėsai. Grybai turi B grupės, PP, C, A, D, U vitaminų, geležies, magnio, cinko, jodo, fosforo ir kt.

Grybai nėra lengvai virškinamas maisto produktas, todėl grybų nerekomenduojama valgyti žmonėms, sergantiems virškinimo trakto, inkstų, kepenų ligomis, senyvo amžiaus žmonėms ir vaikams, kurių skrandžiai yra jautresni.

Apsinuodijimo grybais požymiai

Lietuvoje priskaičiuojama apie 400 grybų rūšių, iš kurių nuodingų yra apie 40. Suvalgyti nuodingi grybai sukelia sunkius, o dažnai ir mirtinus apsinuodijimus. Dažniausiai apsinuodijama nuodingą grybą supainiojus su valgomu. Taip blyškioji musmirė supainiojama su pievagrybiais, žalsvoji – su ūmėdėmis ar žaliuokėmis. Įsigudrinama rinkti ir mažai žinomus grybus, pasikliaujama blogai suprastais ar netinkamais patarimais.

Žmonės dažnai nežino, kieno surinktus ir kokius grybus jie valgė. Net viename grybe esantis nuodo kiekis gali būti mirtinas, o nuodo savybės nekinta verdant, kepant, sūdant, džiovinant ir kitaip juos ruošiant.

Apsinuodijus grybais simptomai dažniausiai pasireiškia ūmiai ir gali būti labai įvairūs, priklauso nuo grybų rūšies ir toksiškumo. Jei po kelių valandų ar net sekančią dieną po to, kai buvo valgyta grybų, atsirado pykinimas, vėmimas, viduriavimas, pilvo skausmai, tai ir yra pirmieji ir dažniausi apsinuodijimo nuodingais grybais požymiai. Kiekvienas apsinuodijimas grybais turi būti vertinamas kaip potencialiai pavojingas gyvybei.

Apsinuodijimo grybais komplikacijų galima išvengti, jei pacientas laiku kreipiasi profesionalios pagalbos, tačiau dėl tokios apgaulingos apsinuodijimo eigos dažnai į medikus kreipiamasi pavėluotai. Nors tokie simptomai gali atsirasti tiesiog persivalgius, apsinuodijus maistu ar prisivalgius ne nuodingų, bet nevalgomų grybų, liaudyje dar vadinamų šungrybiais, bet tai savaime turėtų praeiti per 2-4 valandas.

Pirmomis apsinuodijimo valandomis pirmąją pagalbą galima suteikti ir namuose plaunant skrandį ir sukeliant vėmimą. Negalavimams užsitęsus iki 6 valandų ir ilgiau, atsiradus galvos svaigimui, mieguistumui, būtina namuose laiko negaišti ir kuo skubiau kreiptis į artimiausią gydymo įstaigą, nes tik atlikus tyrimus galima nustatyti tikslią apsinuodijimo priežastį, o prarastas laikas, per kurį gali būti skiriamas priešnuodis, žmogui gali kainuoti gyvybę.

Patarimai grybų mėgėjams

Rinkite tik gerai pažįstamus grybus, jeigu kyla įtarimų dėl jų išvaizdos, geriau tokių neimkite.
Nevalgykite nežinia kieno rinktų grybų. Tyrimai rodo, kad neretai apsinuodijama vyresnio amžiaus žmonių rinktais grybais ir tų, kurie turi regos sutrikimų.
Nemanykite, kad grybais apsinuodyti turi visi jų valgiusieji. Patiekale gali būti tik vienas nuodingas grybas, kuris paklius ne kiekvienam valgiusiam.
Apsinuodijimo požymiai gali atsirasti skirtingu metu, nes juos gali sukelti skirtingų rūšių grybai.
Persivalgiusiam ar sunkiai grybus virškinančiam žmogui pykinimas, vėmimas ir viduriavimas savaime praeina per 4-6 valandas.
Kuo ilgesnį laiką trunka ir vėliau atsiranda apsinuodijimo simptomai, tuo didesnė tikimybė, kad nuodai jau patekę į kraują ir gali būti pakenkę kepenų, inkstų ar smegenų veiklą.
Užsitęsus apsinuodijimo simptomams, būtina kreiptis į gydytoją, nes tik atlikus tyrimus galima atskirti virškinamojo trakto sutrikimus nuo apsinuodijimo.

Rasa JAKUČIONIENĖ, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Utenos departamento Zarasų skyriaus Visuomenės sveikatos specialistė

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Grybų ir daržovių mišrainė žiemai

  Reikės
  0,75 l virtų grybų, 2 kg kopūsto, 1 kg morkų, 1 kg svogūnų, 3 šaukštų druskos, 5 šaukštų aštraus pomidorų padažo, lauro lapų, pipirų, petražolių lapelių.

  Gaminimas:
  kopūstą supjaustykite ir apvirkite nedideliame kiekyje vandens, virtas morkas supjaustykite, svogūnus apkepinkite. Viskas išmaišykite, sudėkite virtus grybus, pomidorų padažą, prieskonius ir troškinkite apie 15–20 min. Karštą mišrainę sudėkite į stiklainius ir sandariai uždarykite.

 • Tarybos narys savo kalėdinę eglutę papuoš... miške rastais grybais

  Tikriausiai nė vieno nebestebina, kad net viduržiemį išėjus į mišką pasivaikščioti galima prisirinkti grybų. Panašiai nutiko ir Leliūnuose gyvenančiam Utenos rajono savivaldybės tarybos nariui Kęstučiui Udrui, kuris praėjusį savaitgalį, kaip ir įprasta, išėjo pasivaikščioti ir pasigėrėti gamta.

 • Grybai naudingi, jei tinkamai renkami ir ruošiami

  Šis ruduo kaip niekada dosnus grybais. Renka juos ne tik prisiekę grybautojai, bet ir atsitiktiniai miškų lankytojai. Ir nenuostabu: grybų mitybinė vertė nuo seno žinoma.

 • Nuodingi grybai gali sugriauti gyvenimą

  Gerai šiemet užderėję grybai traukte traukia žmones į miškus. Norint, kad ne tik grybų rinkimas, bet ir jų valgymas teiktų vien malonumą, būtina grybus gerai pažinti. Esama mirtinai nuodingų grybų, kurie labai panašūs į naudinguosius.

 • Net ir nenuodingi grybai gali būti sunkios ligos ir mirties priežastimi

  Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, apsinuodijimai botulotoksinu Lietuvoje yra labai reti, tačiau itin pavojingi. Per paskutinius penkerius metus (2011–2015 m.) užregistruota 13 botulizmo atvejų. Dažniausia šios ligos priežastis – namuose konservuoti grybai.

 • Daug diskusijų kėlusios grybavimo taisyklės panaikintos

  Aplinkos ministro įsakymu panaikintos Grybavimo Lietuvos miškuose taisyklės. Pripažinus netekusiomis galios šias taisykles, panaikinamas apribojimas rinkti ir supirkti baravykus, kurių kepurėlės skersmuo mažesnis negu pusantro centimetro, ir voveraites, kurių kepurėlės skersmuo mažesnis negu vienas centimetras, kadangi tokio mažo dydžio surenkamų (ir ypač superkamų) grybų kiekis nėra ir negali būti didelis ir neigiamo poveikio grybų ištekliams bei jų populiacijoms nedaro.

 • Prasidėjęs grybų sezonas grybautojus gena į miškus

  Lietaus negailintys liepos mėnesio orai miškuose išaugino grybų derlių. Tačiau tuo džiaugiasi ne visi grybautojai: vieni tuščiai išmaišo miškingas vietoves ir nieko nepeša bei namo grįžta tuščiais krepšiais, kitiems sekasi geriau, grybų randa, bet sukirmijusių.

  Kainos turguose laikosi gana aukštos: už kuklią baravykų šeimyną nesidrovima paprašyti 7 eurų, o supirktuvėse kaina tesiekia vos 3 eurus.

 • Aplinkosaugininkai įspėja: vietoj miško gėrybių, neparsineškite protokolo

  Pastaruoju metu į Lietuvos miškus patraukė pulkai grybautojų. Kad vietoj gamtos gėrybių į namus netektų grįžti su administracinio teisės pažeidimo protokolu, aplinkosaugininkai primena – būnant miške reikia nepamiršti lankymosi miške bei grybavimo taisyklių reikalavimų.

 • Miško gėrybių rinkėjams prasideda darbymetis

  Iki šiol gamta gailėjo lietaus ir paskutinius du mėnesius labai mažai lijo. Tačiau šiomis savaitėmis ne tik drėgmės, bet ir šilumos užtenka. Miškuose netrūksta uogautojų ir grybautojų. Tiesa, grybautojai nesidžiaugia gausiu derliumi: voveraitės jau dygsta, tad pirmieji grybai dažniausiai iškeliauja į turgų. Praėjusią savaitę Utenoje šviežių voveraičių kibirėlį nusipirkti buvo galima ir už 10 eurų.

 • Užkietėjęs baikeris ramybę randa miške

  Rugpjūčio mėnesį vyravę sausi orai varė į neviltį grybautojus, grįždavusius iš miško tuščiomis rankomis. Ne visus grybų mėgėjus džiugina ir lietingesnis rugsėjo mėnuo. Pasivaikščioję po mišką vieni grįžta iš jo pilnais krepšiais, kiti – lieka it musę kandę. Praėjusią savaitę naujienų portaluose mirgėjo žinia apie moters Vyžuonų miške rastą laimikį – 140 baravykų. Tokia sėkmė vienus stebino, kitus – piktino, treti suskubo pasekti dar nespėjusiais ataušti grybautojos pėdsakais. Pro Vyžuonas tądien važiavęs radeikietis sakė matęs netoli miško nusidriekusias automobilių virtines, tačiau pats prie entuziastingų miško svečių neprisijungęs, nes žino vietą, kurioje grybų derlius toks gausus, kad kepurėtuosius sunku net suskaičiuoti.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019 UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:1051
Vakar apsilankė:6696
Šią savaitę apsilankė:7747
Šį mėnesį apsilankė:127031
Viso (nuo 2015-02-16):9809393
Šiuo metu naršo:
47
2019-03-19
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!