Prasidėjo rudeninė erkių aktyvumo banga
ĮvairenybėsPrasidėjo rudeninė erkių aktyvumo banga
2017 rugsėjo 01, Penktadienis 13:41

Prasidėjo rudeninė erkių aktyvumo banga

Prasidėjo rudeninė erkių aktyvumo banga

Mėgstantieji laiką leisti gamtoje neturėtų pamiršti, kad rudenį prasideda antroji erkių aktyvumo banga, todėl labai svarbu nepamiršti ir gamtoje tykančių erkių. Iš pažiūros šis mažas parazitas gali sugriauti kiekvieno mūsų sveikatą.

Erkės gali sugriauti sveikatą

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Utenos departamento specialistai primena, kad žmones erkės užkrečia sunkiomis ligomis – erkiniu encefalitu (smegenų uždegimu) ir Laimo liga.

Poilsį gamtoje gali apkartinti viena sunkiausių virusinių smegenų infekcijų – erkinis encefalitas. Asmuo, užkrėstas erkinio encefalito virusu, praėjus dviems ar trims savaitėms po erkės įkandimo gali pajusti panašius į gripo simptomus: galvos skausmą, nedidelį karščiavimą ir maudžiančius kūno skausmus. Šie simptomai trunka apie savaitę. Po pirmosios ligos fazės ligonis pasijunta geriau ir tariamai pasveiksta. Po to maždaug vienam trečdaliui užkrėstųjų išsivysto antroji ligos stadija – nervų sistemos pažeidimai. Atsiranda galvos smegenų dangalų uždegimui (meningitui) būdingas karščiavimas, galvos, nugaros ir galūnių raumenų skausmas, vėmimas, sprando raumenų įtempimas.

Erkinis encefalitas labai pavojingas tuo, kad nėra jokio specifinio jo gydymo, t. y. vaistais kovojama ne su ligos sukėlėju, bet tik malšinami kai kurie ligos simptomai Ligoninėje visiškai pasveiksta tik 30 procentų sergančiųjų erkiniu encefalitu, kiti 30 procentų – per 1–3 metus, net 9 procentai lieka nedarbingi, pasitaiko ir mirties atvejų. Žmonės, persirgę erkiniu encefalitu, įgyja imunitetą šiai ligai.

Lietuvoje apie 14 procentų žmonių erkiniu encefalitu užsikrečia nuo infekuoto pieno, todėl vartokime tik virintą karvių ir ožkų pieną, termiškai apdorotus pieno produktus.
Efektyviausia ir vienintelė patikima priemonė ligai išvengti, ypač asmenims, gyvenantiems didelės rizikos vietovėse, yra skiepai. Skiepytis geriausia anksti pavasarį arba žiemos pabaigoje, nes numatyti erkių aktyvumo pradžią yra sunku. Vakcinos efektyvumas siekia 99 procentus.

Laimo liga (kitaip dar vadinama Laimo borelioze) – bakterinė infekcija, kuriai būdingas odos, vidaus organų ir nervų sistemos pakenkimo požymiai. Būdingiausias boreliozės simptomas – migruojanti besiplečianti raudona dėmė, kuri atsiranda įkandimo vietoje praėjus 1-4 savaitėms. Galimi galvos, raumenų, sąnarių skausmai, karščiavimas, bendras silpnumas ir kt. Jei erkės įkandimo vietoje atsiradęs paraudimas ima plisti, darosi didesnis nei 5 cm, būtina kreiptis į gydytoją. Plintantis paraudimas yra akivaizdžiausias, tačiau ne vienintelis Laimo ligos požymis.

Vakcinos prieš Laimo ligą nėra. Nustačius, kad pacientas užsikrėtė borelioze, skiriamas gydymas antibiotikais. Gydymo kursas – 10-21 diena. Gydymo efektyvumas priklauso nuo ankstyvos ligos diagnostikos. Persirgus Laimo liga imunitetas neįgyjamas, ir žmogus šia liga gali susirgti pakartotinai.

Utenos apskrityje per 2017 metų aštuonis mėnesius erkiniu encefalitu sirgo 24 žmonės , didžiausias sergamumas šia liga registruotas Utenos rajone (13 atvejų). 2016 metais Utenos apskrityje erkiniu encefalitu iš viso užsikrėtė 58 žmonės, Utenos rajone – 17. Daugiausia erkinio encefalito atvejų užregistruota Zarasų rajone – 18 atvejų.

Per 2017 metų aštuonis mėnesius Laimo liga Utenos apskrityje diagnozuota 83-iems žmonės, iš jų Utenos rajone – 13 asmenų. Daugiausiai sergančiųjų Laimo liga (24) buvo Molėtų rajone. 2016 metais Utenos apskrityje užregistruota 141 Laimo ligos (LL) atvejis. Utenos rajone registruota 28 LL atvejai. Didžiausias 2016 metais . sergamumas LL registruotas Molėtų rajone (38 atvejai).

Kaip reikėtų saugotis erkių?

Rengiantis dirbti, uogauti ar grybauti miške, poilsiauti gamtoje pasirinkite tinkamą aprangą. Patartina rengtis šviesiais drabužiais, nes ant jų lengviausia pastebėti parazitus. Drabužių apykaklė, rankogaliai turi būti prigludę prie kūno, kelnės sukištos į kojines ar batus.

Būdami gamtoje nepamirškite naudoti erkes atbaidantį preparatą (repelentus). Svarbu nepamiršti, kad visų repelentų poveikis yra trumpalaikis, todėl reikėtų įdėmiai perskaityti instrukciją ir naudoti joje nurodytais terminais.

Grįžę iš gamtos, būtinai rūpestingai apsižiūrėkite kūną, išsišukuokite plaukus, nusiprauskite po dušu. Dažniausiai parazitai įsisiurbia į rankas, kaklą, ausis, kojas, ypač pakinklius, plaukuotąją galvos dalį. Namo parsinešti erkių galima ir su miško gėrybėmis ar lauko gėlių puokšte, jos gali „atkeliauti'' su naminiais gyvūnais. Užkrėstų parazitų randama miesto parkuose, paplūdimiuose, soduose.

Dainius RAŠIMAS, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos
Utenos departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausiasis specialistas

 

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Šiais metais nuo erkinio encefalito jau mirė šeši asmenys

  Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC) praneša dar apie du šį mėnesį registruotus mirties atvejus nuo erkinio encefalito (EE) Šiaulių rajone ir Panevėžio mieste. Iki spalio vidurio mirė šeši asmenys. Visi šiais metais mirę asmenys nebuvo pasiskiepiję nuo erkinio encefalito, ligos eiga sunki jų vidutinis amžius – 72 m.

 • Antroji šiemet erkinio encefalito auka – sostinėje

  Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC) praneša apie antrąjį šiais metais mirties atvejį nuo erkinio encefalito (EE), užregistruotą Vilniaus mieste. Pirmasis mirties nuo erkinio encefalito atvejis liepos pradžioje užregistruotas Šiaulių apskrityje.

 • Cheminis erkių naikinimas nėra efektyvus

  Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro specialistai primena, kad tinkamiausias būdas mažinti ligas platinančių erkių populiaciją – tinkamai prižiūrėti parkus, sodybas, poilsiavietes: pjauti žolę, neleidžiant jai užaugti aukštesnei nei 10 cm. Erkei reikalinga drėgmė. Kai žolė žema, erkei gresia išdžiuvimas.

 • Atšilus orams – saugokimės erkių

  Jau pabudo erkės ir jos bus aktyvios iki spalio mėnesio. Todėl leidžiant laisvalaikį parkuose, pamiškėse ir vaikštinėjant takais, šalia kurių auga aukšta žolė, tiek į žmonių, tiek į jų augintinių kūnus gali įsisiurbti erkės. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba primena, kad užkratą nešiojančios erkės itin pavojingos pavasarį, nes peržiemojusios ir išlindusios iš dirvožemio, aktyviai ieško maisto – žmonių ar gyvūnų kraujo.

 • Neleiskime erkėms sugriauti savo gyvenimo

  Besidžiaugiantiems pamažu atgimstančia gamta pravartu prisiminti, kad jų gyvenimą vieną dieną aukštyn kojomis gali apversti iš pažiūros nekalti vabalėliai – erkės. Lietuva priklauso didelio pavojaus užsikrėsti erkių platinamomis ligomis zonai, todėl reikėtų žinoti, kad šie parazitai aktyvūs tampa tada, kai vidutinė paros temperatūra pakyla iki 5-7 laipsnių šilumos. Erkės yra pavojingos tol, kol pašąla.

 • Medikai įspėja: atšilus orui bunda ligas platinančios erkės

  Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) specialistai įspėja, kad atšilus orui po žiemos jau bunda erkės, kurios platina pavojingas ligas. Lietuvoje sergamumas erkių platinamomis ligomis – erkiniu encefalitu (EE) ir Laimo liga (LL) yra vienas didžiausių Europoje. Kasmet Lietuvoje šiomis ligomis suserga apie 3 tūkst. asmenų.

 • Sergamumas erkių platinamomis ligomis – didžiausias per penkerius metus

  Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, šių metų sausio–rugpjūčio mėnesiais Lietuvoje užregistruoti 354 (90 proc. didesnis sergamumas nei praeitais metais per tą patį laikotarpį) erkinio encefalito ir 1 477 (20 proc. didesnis sergamumas nei praėjusiais metais per tą patį laikotarpį) Laimo ligos atvejai.

 • Utenos rajone daugėja susirgimų erkiniu encefalitu

  Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, pernai Lietuvoje 100 tūkst. gyventojų teko net 12 susirgimų erkiniu encefalitu. Tai gerokai viršija statistikos ribą ( 5 atv./100 tūkst. gyv.), kai jau rekomenduojama skiepytis nuo šios infekcijos.  Tačiau nuo erkinio encefalito pernai pasiskiepijo tik  2,14 proc. šalies gyventojų.  Apie tai  Tarptautinės Vilniaus užkrečiamųjų ligų savaitės renginiuose diskutavo medikai ir mokslininkai.

 • Ragina saugoti augintinius nuo erkių

  Jau pabudo erkės ir jos bus aktyvios iki spalio mėnesio. Todėl leidžiant laisvalaikį parkuose, pamiškėse ir vaikštinėjant takais, šalia kurių auga aukšta žolė, tiek į žmonių, tiek į jų augintinių kūnus gali įsisiurbti erkės. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba primena, kad užkratą nešiojančios erkės itin pavojingos pavasarį, nes peržiemojusios ir išlindusios iš dirvožemio, aktyviai ieško maisto – žmonių ar gyvūnų kraujo.

 • Į Lietuvą besiruošiantiems turistams patariama pasiskiepyti nuo erkinio encefalito

  Didelė rizika užsikrėsti itin pavojinga infekcine liga – erkiniu encefalitu. Tokią žinią Pasaulio sveikatos organizacija perduoda į Lietuvą besiruošiantiems turistams ir pataria prieš kelionę pasiskiepyti. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, pernai mūsų šalyje 100 tūkst. gyventojų teko net 12 susirgimų erkiniu encefalitu, o ankstesniais metais ir daugiau.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:5376
Vakar apsilankė:5867
Šią savaitę apsilankė:11243
Šį mėnesį apsilankė:43960
Viso (nuo 2015-02-16):14067952
Šiuo metu naršo:
88
2020-07-07
MENŲ KALVĖ – Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!