Iš JAV į Uteną atvežta urna su Alfonso Nykos-Niliūno palaikais
AktualijosIš JAV į Uteną atvežta urna su Alfonso Nykos-Niliūno palaikais
2017 liepos 21, Penktadienis 11:19

Iš JAV į Uteną atvežta urna su Alfonso Nykos-Niliūno palaikais

Iš JAV į Uteną atvežta urna su Alfonso Nykos-Niliūno palaikais
 • Vytautas NAVAGLAUSKAS Antanas GASPERAITIS

Jau ne kartą buvo rašyta, jog žymus poetas, vertėjas, literatūros kritikas, Nacionalinės premijos laureatas, Vytauto Didžiojo universiteto garbės daktaras Alfonsas Nyka-Niliūnas (tikra pavardė – Čipkus) gimė 1919 metų liepos 15 dieną Nemeikščiuose (Utenos sen.). Ilgą laiką gyveno Baltimorėje (JAV). Mirė 2015 metų sausio 20 dieną.

Gyvendamas JAV visada ilgėjosi savo brangiųjų Nemeikščių. Todėl jo paties prašymu šių metų birželio 27 d. buvo palaidotas savo tėvų kape Utenos senosiose kapinėse kartu su savo žmona Aleksandra (Sandra), mirusia irgi Baltimorėje 2009 metų gegužės 29 dieną, ir dar anksčiau mirusiu sūnumi Horacijumi. Ilgėdamasis Utenos Alfonsas Nyka-Niliūnas rašė:
Pro dvaro vartus aš ateinu į Uteną. Už upės,
Įkalniui, mane pasiveja bažnyčios
Frontono Mykolas Archangelas
Kareiviškai bintuotom kojom.

Trumpai sirgęs poetas mirė eidamas 96-uosius metus. Mirė atsisveikinęs su kitu sūnumi Ariu bei dukra Berenika. Urnas su savo tėvų ir brolio Horacijaus pelenais iš JAV į Uteną parvežė dukra Berenika. Laidotuvėse dalyvavo tik patys artimieji, tarp jų – Alfonso brolis Stasys Čipkus, sesers Onos sūnus Šarūnas Tranelis, Maironio memorialinio muziejaus Išeivių literatūros skyriaus vedėja dr. Virginija Paplauskienė bei kiti. Prieš tai šv. Mišios už šiuos mirusiuosius buvo aukojamos Kaune, sykiu ten, Antano Zmuidzinavičiaus muziejuje, buvo atidaryta Alfonso žmonos Sandros tapybos darbų paroda.
Kape, ant kurio stovi didelis akmeninis rūpintojėlis, kartu ilsisi ir tarpukario metais palaidotas Lietuvos kariuomenėje miręs Alfonso brolis Juozas.
Didysis garsaus poeto noras kukliai žengti į amžinybę jo vaikų buvo įvykdytas tauriai.
Pabaigai tiktų Baltimorėje, kurioje su šeima poetas pragyveno daug metų, rašyto eilėraščio „Pažinimo raudos motinai" fragmentas:

Dabar žinau: turėsiu likti už ribos,
Praradęs atsisveikinimo skausmą,
Nes mirtis yra sudie, kurio mes niekad
Nepajėgėm ištarti <...>.

 

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Gražios iniciatyvos virsta realiais darbais

  Išskirtinis gyvenviečių Utenos rajone bruožas – jaunėjantys gyventojai. Vyresniųjų vietą užimantys vaikai, anūkai renkasi patogų gyvenimą šalia mies­to esančiuose kaimuose ar miesteliuose. Vos keliais kilometrais nuo Utenos nutolęs Nemeikščių kaimas, atrodytų, niekuo neišsiskiria iš kitų, tačiau į jį užsu­kus galima pajusti ypatingą energiją, kurią skleidžia čia gyvenantys, dirbantys ir savo kaimą mylintys bei gražių iniciatyvų nestokojantys žmonės.

 • Nemeikščių gyventojo valdose – įspūdinga vynuogių plantacija

  Lietuva tikrai nėra vynuogių augintojų kraštas. Norint sulaukti gero derliaus, reikia palankios temperatūros ir daug saulės, tad daugiausia šių uogų, kurios nuo seno yra priskiriamos prie sveikiausių maisto produktų, užauginama šiltesnio klimato šalyse (Italijoje, Kinijoje, JAV, Ispanijoje). Nemeikščiuose (Utenos sen.) gyvenantis ūkininkas Aidas Streižys prieš bemaž šešerius metus ryžosi imtis gana rizikingos veiklos – pradėjo auginti uogas, kurias esame įpratę pirkti prekybos centruose. Didžiausias kiekis vynuogių šiuo metu noksta didžiuliame ūkininkui priklausančiame šiltnamyje. Senelių žemėje beveik 20 metų ūkininkaujantis A. Streižys uteniškiams pažįstamas ir kaip braškių bei aviečių augintojas. „Utenos diena" teiravosi, kaip jam sekasi šį sezoną.

 • Ištuštėję Nemeikščiai skęsta pienių jūroje

  Trečiadienį Nemeikščiai skendo saulės spinduliuose ir geltonuojančių pienių jūroje. Kaime nebuvo matyti nė gyvos dvasios, kelio neperbėgo net katinas, tik gyvybe alsavo žydinčios obelys ir dūzgiančios bitės.

 • Nemeikščiuose atgimė gyventojų pamėgta poilsiavietė

  Nemeikščių krašto bendruomenė kreipėsi į Utenos seniūnijos seniūną Saulių Gaižauską bei prašė padėti jiems įgyvendinti vieną iš bendruomenės uždavinių – sutvarkyti Nemeikščių užtvankos poilsiavietę, kuri anksčiau buvo suniokota nedrausmingų poilsiautojų.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:7419
Vakar apsilankė:11112
Šią savaitę apsilankė:72556
Šį mėnesį apsilankė:351330
Viso (nuo 2015-02-16):13798396
Šiuo metu naršo:
197
2020-05-31
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!