AktualijosUtenos rajone esančio keliuko rekonstrukcija išgelbėjo kaimynystę
2017 balandžio 20, Ketvirtadienis 09:32

Utenos rajone esančio keliuko rekonstrukcija išgelbėjo kaimynystę

Utenos rajone esančio keliuko rekonstrukcija išgelbėjo kaimynystę

Kartais sutvarkyta miško infrastruktūra gali ne tik padidinti pelną, gaunamą iš žaliojo turto, bet ir pagerinti santykius su kaimynu – tuo įsitikino ir miškininkas Ramūnas Gudelis. Pavasarį atšilus orams ar po smarkaus lietaus jo miško keliai tapdavo sunkiai įvažiuojami, tad, norėdamas patekti į savo valdas, miškininkas turėdavo prašyti kaimyno leidimo su technika važiuoti per jo žemę. R. Gudelis šią problemą išsprendė pasinaudojęs parama pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programą (KPP).

Gauti paramą gana paprasta

R. Gudelis Utenos rajone greta Antalgės kaimo turi kiek daugiau nei 2 hektarus miško, per kurį eina keliukas, galvos skausmą kėlęs ne tik dėl sunkaus patekimo į mišką po lietaus, bet ir apkartusių santykių su kaimynu. „Kaskart rudenį ir pavasarį susidurdavau su ta pačia problema – pažliugusiu neįvažiuojamu miško keliuku, kuris dėl duobių ir pelkių neatlaikydavo sunkiasvorės technikos. Nors ir neilgas – vos septyniasdešimties metrų, keliukas buvo pagrindinė arterija, leidžianti kokybiškai tvarkyti savo turtą, tad jo praradimas grėsė prastovomis ir pašlijusiais santykiais su kaimynu. Kaskart palijus, tekdavo prašyti jo leidimo iki savo miško važiuoti per jam priklausančią žemę. Sunkiasvorė technika drėgnu oru išdraskydavo žemės paklotę, tad buvo nemalonu kaimynui nuolat „pakišti kiaulę", niokojant jo valdas, ir jaustis skolingam", – šypsosi R. Gudelis.
Pasak jo, už gautą KPP paramą miškų infrastruktūrai gerinti pagaliau buvo įrengtos dvi kelio pralaidos, pastatytas kokybiškas naujas pylimas, keliais sluoksniais viskas padengta nauja danga, visiškai rekonstruoti prie keliuko esantys grioviai. Miškininkas pagaliau jautėsi pilnateisiu savo turto valdytoju, nes nebebuvo kliūčių jį eksploatuoti. Kaip teigė R. Gudelis, įgyvendintas projektas jam taip palengvino miško tvarkymą, tad tapo tam tikru proveržiu – pavasarį su sūnumi jie žada sodinti naujų medžių ir vykdyti plėtrą.
„Ši parama skirta tiek didiesiems, tiek mažesniems miškų valdytojams, nes paraiškas gali teikti vienas pareiškėjas ar su partneriai. Aš programoje dalyvavau vienas, kaip fizinis asmuo, todėl iš pradžių nerimavau, kad bus sunku užpildyti reikalingą dokumentaciją, tačiau pateikiant paraišką ypatingų žinių nereikėjo – pats prisėdęs užpildžiau standartines formas, viskas jose buvo aišku. Tiesa, vėliau keliose vietose reikėjo truputį patikslinti ir papildyti informaciją, tad su manimi susisiekė Nacionalinės mokėjimo agentūros specialistai ir greitai bei paprastai viską išaiškino. Per kelis mėnesius paraiška buvo įvertinta ir patvirtinta, o darbus miške pradėjome jau po pusmečio. Svarbiausia tinkamai viską apgalvoti, racionaliai įvertinti dabartinius ir ateities poreikius, pasverti savo pajėgumus, susiskaičiuoti biudžetą, o tada telieka išnaudoti teikiamas galimybes", – patarė R. Gudelis.

Didina miškininkų pelną

Žemės ūkio ministerija informuoja, kad gegužės 2 d. iki birželio 30 d. miškų savininkai ir valdytojai gali sekti R. Gudelio pavyzdžiu ir teikti paraiškas paramai pagal KPP priemonės „Investicijos į materialųjį turtą" veiklos sritį „Parama miškų infrastruktūrai gerinti".
„Kiekvienas miškininkas žino, kad tvarkingas, žvyru padengtas kelias mažina provėžų atsiradimą, kurias vėliau reikėtų lyginti, apsaugo nuo galimų miško paklotės išvažinėjimų, o įrengtos pralaidos ir griovių sistemos reguliuoja lietaus vandens perteklių, tad miško keliai tampa įvažiuojami – gavus paramą, visa tai būtų galima įgyvendinti įdedant labai mažą dalį savo lėšų, – sakė Žemės ūkio ministerijos Kaimo plėtros departamento Kompensacijų ir investicijų skyriaus vyr. specialistė Dalia Rutkauskaitė. – Dabar miškų valdytojams yra puiki proga pasinaudoti teikiama galimybe ir atnaujinti miškų infrastruktūrą, iki 80 proc. išlaidų kompensuojant pagal KPP. Tai ne tik pagerins dabartinę kelių būklę, bet ir taps puikia investicija į vėliau gaunamą ekonominę naudą iš miško: strategiškai išplėtotas ūkinių miškų kelių tinklas padeda greičiau išvežti daugiau medienos, tinkamai sutvarkyti keliai mažina miškavežių prastovas ir palengvina jų patekimą į kirtimvietes."
Specialistai priduria, kad didžiausia paramos suma vieno paramos gavėjo projektui negali viršyti 200 tūkst. eurų, o iš viso 2014–2020 metų programos laikotarpiu – 400 tūkst. eurų. Tokia pat ir galima didžiausia per visą laikotarpį partnerių ir (arba) susijusių įmonių gauta bendra paramos suma.
Pasak D. Rutkauskaitės, pernai paramai pagal šią priemonę buvo skirta 700 000 Eur, paraiškų rinkimo laikotarpiu buvo pateiktos 8 paraiškos, kuriose bendrai prašoma suma siekė apie 707 tūkst. Eur.

Laikraščio „Utenos diena" ir Žemės ūkio ministerijos inf.

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Parama investicijoms į žemės ūkio valdas

  Ūkininkai, siekiantys modernizuoti savo ūkius, nuo kovo 1 d. kviečiami teikti paraiškas pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) priemonės „Investicijos į materialųjį turtą“ veiklos sritį „Parama investicijoms į žemės ūkio valdas“. Parama teikiama investicijoms į specializuotus gyvulininkystės, sodininkystės, daržininkystės, uogininkystės ar augalininkystės sektorius.

 • Nuo liūčių nukentėjusiems ūkininkams – 15 mln. eurų parama

  Europos Komisija (EK) patvirtino įgyvendinimo reglamentą, kuriuo nuo liūčių ir potvynių nukentėjusiems Lietuvos ūkininkams skyrė 9 mln. 120 tūkst. eurų kompensaciją. EK trims Baltijos šalims ir Suomijai iš viso skyrė 15 mln. eurų paramos.

 • Išmokėta parama už papildomą bičių maitinimą

  Bičių laikytojams 2017 metų pabaigoje išmokėta 638 tūkst. eurų parama už papildomą bičių maitinimą. Paramos sulaukė 6 704 bitininkai. Jiems parama išmokėta vadovaujantis Paramos teikimo bičių laikytojams už papildomą bičių maitinimą taisyklėmis bei remiantis VĮ Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro pateiktais duomenimis.

 • Ūkininkus rekordiškai greitai pasieks beveik pusės milijardo eurų parama

  Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) iki metų pabaigos ūkininkams išmokės rekordiškai didelę paramos už deklaruotus plotus sumą – 494 mln. Eur.

 • Parama už bulius ir baltyminius augalus – jau penktadienį

  Penktadienį, gruodžio 1 dieną, ūkininkus pasieks daugiau kaip 7 mln. Eur paramos už bulius ir baltyminius augalus iš valstybės biudžeto.

 • Gyventojai dosniai parėmė Biliakiemio Švč. Mergelės Marijos Vardo parapiją

  Panevėžio apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – AVMI) informuoja, kad lapkričio 15-a yra paskutinė diena, iki kada įvairiems paramos gavėjams, politinėms partijoms ir meno kūrėjams pervedama gyventojų skirta parama.

 • Šiemet pirmąkart dalis gyventojų paramos iš beveik 17 mln. teks ir meno kūrėjams

  Valstybinė mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (toliau – VMI) informuoja, kad paramos gavėjams ir politinėms partijoms pradedama pervesti parama: 532 tūkst. gyventojų nuo 2016 metais sumokėto gyventojų pajamų mokesčio paramai paskyrė 17 mln. eurų. Iš jų kiek daugiau nei 131 tūkst. eurų pirmąkart šiemet gaus 703 meno kūrėjai, kuriems paramą prašė pervesti per 3 tūkst. gyventojų.

 • Parama kuria Lietuvos kaimą

  Sėkmingas verslas negimsta per naktį. Viskas prasideda nuo minties, idėjos, kuriai sparnus suteikti gali Lietuvos kaimo plėtros programos (KPP). Lietuvos žemdirbiai, jaunieji ūkininkai, vietos veiklos grupės, kaimo gyventojai, pasinaudoję Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 m. programos teikiamomis galimybėmis jau įgyvendino tūkstančius projektų, susikurdami darbo vietas ne tik sau, bet ir vietos gyventojams. Tam, kad šie projektai augtų, kad atsirastų naujų idėjų, šiuo metu įgyvendinama Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programa, kurios teikiamomis galimybėmis naudojasi ir vieni gražiausių 2007-2013 m. Programos įgyvendinimo pavyzdžių.
  Žemės ūkio ministerijos ir Lietuvos kaimo tinklo iniciatyva kelis jų birželio 22 d. aplankė Žemės ūkio ministerijos vadovybė bei ambasadoriai Lietuvoje.

 • Vienišiems senoliams džiaugsmo teikia ir šiltos sriubos lėkštė

  Jau kone du mėnesius kiekvieną trečiadienį į vienišų senolių namų kiemus įrieda raudonas automobilis. Sunkiai vaikštantys ir vos beįstengiantys savimi pasirūpinti Utenos seniūnijos gyventojai iš anksto žino, kad būtent tądien juos sušildys karšta ir soti sriuba. Utenos seniūnijos bendruomenių narių idėja pasirūpinti vienišais ir senais gyventojais neseniai virto realybe. Šiandien sotesniu kąsniu džiaugiasi vos keli šios seniūnijos gyventojai, o ateityje jų būrys galbūt bus didesnis.

 • Kelių priežiūros įmonių reforma leis sutaupyti milijonus eurų

  Vyriausybė nutarė perduoti Lietuvos automobilių kelių direkcijai prie Susisiekimo ministerijos valstybinės reikšmės kelius, kuriuos iki šiol patikėjimo teise valdė 11 kelių priežiūros įmonių. Šis sprendimas – dar vienas svarbus žingsnis siekiant efektyvesnio valstybės turto valdymo.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2018 UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:1921
Vakar apsilankė:5931
Šią savaitę apsilankė:46814
Šį mėnesį apsilankė:174215
Viso (nuo 2015-02-16):7538613
Šiuo metu naršo:
41
2018-02-25
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!