Į Utena žengia naujovės – nuo vasario 1-os tarą grąžinsime moderniai
AktualijosĮ Utena žengia naujovės – nuo vasario 1-os tarą grąžinsime moderniai
2016 sausio 22, Penktadienis 13:00

Į Utena žengia naujovės – nuo vasario 1-os tarą grąžinsime moderniai

Į Utena žengia naujovės – nuo vasario 1-os tarą grąžinsime moderniai

Vienkartinių gėrimų pakuočių sistemos startas – jau vasario 1 dienos. Vadinasi, nuo šios dienos kiekvienas šalies gyventojas tarą galės grąžinti moderniai. Viena didžiausių gyventojų laukiančių naujovių – parduotuvėse įrengiami taromatai, į kuriuos bus galima moderniai priduoti užstato ženklu pažymėtas pakuotes. Tokių įrenginių šalyje VšĮ „Užstato sistemos administratorius" kartu su pirmaujančia taromatų gamintoja „Tomra Group" įrengė jau beveik pusę tūkstančio. Vienas pirmųjų toks taromatas Utenoje išdygo šalia prekybos centro „Maxima".

Specialistai tikina, kad gyventojams taromatais naudotis bus labai paprasta – tereikės įmesti užstato ženklu pažymėtas metalines, stiklines ir plastikines pakuotes į įrenginį ir pasiimti išspausdintą kvitą. Šį kvitą kasoje bus galima išsikeisti į pinigus arba panaudoti atsiskaitant už prekes, perkamas toje parduotuvėje. Užstato vertė – 10 centų už vieną pakuotę.
Į taromatus pirkėjai galės grąžinti ir daugkartinėje sistemoje dalyvaujančias pakuotes – stiklinius alaus ir giros butelius.
Kad gyventojams būtų dar patogiau, kai kuriose didesnėse prekybos vietose taromatai įrengiami ne parduotuvės viduje, o jos prieigose, specialiuose kioskuose, kurie šalia parduotuvių. Įstatymuose numatyta, kad tiek parduotuvės viduje, tiek jos prieigose įrengti taromatai dirbs tokiu pačiu darbo laiku, kaip ir ta parduotuvė.
VšĮ „Užstato sistemos administratorius" vadovo Gintaro Varno teigimu, taromatai yra svarbūs ne tik vartotojams, bet ir visai sistemai apskritai, kadangi jie pakuotes supresuoja ir ženkliai sumažėja gabenimo kaštai. Taupoma ir darbo jėga parduotuvėse, kadangi darbuotojams nebereikės rankomis surinkti taros, skaičiuoti, dėti butelių į dėžes.
„Į taromatą įmestą pakuotę įrenginys apsuka, ieškodamas brūkšninio kodo, pagal kurį atpažįsta, ar pakuotė dalyvauja sistemoje, ar ne. Toliau taromato viduje tara automatiškai išrūšiuojama, patenka į skirtingus maišus, taromatai supresuoja metalines skardines ir plastikinius butelius. Tokiu būdu galime surinkti daugiau pakuočių, mažėja logistikos kaštai", – taromatų veikimo principus pristatė G. Varnas.
Pakuotės svoris, forma ir brūkšninis kodas – tai pagrindiniai kriterijai, pagal kuriuos taromatai atpažins užstato sistemoje dalyvaujančias pakuotes. Todėl grąžinant tarą gyventojams reikės ne tik atkreipti dėmesį, ar tara pažymėta užstato sistemos ženklu, bet ir priduoti tuščias, nesuglamžytas pakuotes, kurių etiketės turės būti nepažeistos.
Šalies parduotuvėse šiuo metu įdiegti jau 478 taromatai, dar maždaug tiek pat bus įrengta iki balandžio pabaigos.
„Sparčiai plečiame taromatų tinklą, parduotuvėse stovinčių įrenginių skaičius auga kasdien. Įrengti taromatą yra sudėtingiau nei gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio – reikia paruošti jam skirtą vietą, atvesti elektrą, internetą, kartais – signalizaciją, apmokyti parduotuvės darbuotojus, kaip juo naudotis. Pirmuosius taromatus įrengėme dar spalio mėnesį, o pabaigti darbus planuojame balandžio pabaigoje. Iš viso šalyje bus įrengta apie 1000 taromatų", – pasakojo Gintaras Varnas.
Pagal galiojančią tvarką užstato sistemoje privalo dalyvauti visos parduotuvės, kurių prekybinis plotas didesnis nei 300 kv. metrų, bei kaimo parduotuvės. Prekybos vietose, kuriose taromato nebus, nors parduotuvė sistemoje dalyvaus, tara bus surenkama rankiniu būdu. Surinktos pakuotės keliaus į skaičiavimo centrą, kuriame bus suskaičiuojamos ir paruošiamos perdirbimui.
Neseniai „Maxima" paskelbė informaciją apie tai, kad bus apmokoma 600 darbuotojų, kurie prižiūrės taromatus, seks jų gedimus.

Laikraščio „Utenos diena" inf.

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Surinkti vienkartinės pakuotės kiekiai džiugina

  Nuo vasario 1 d. pradėjusi veikti Užstato už vienkartines pakuotes sistema jau duoda rezultatų. Gyventojai aktyviai renka ir priduoda vienkartinę tarą, atgaudami pinigus, sumokėtus perkant gaminius.

 • Utenos rajone surinkta 1,24 mln. vienkartinių pakuočių

  Daugiau nei milijonas grąžintų vienkartinių pakuočių arba 31 pakuotė žmogui. Tokie rezultatai per keturis mėnesius Utenos rajone pasiekti su vienkartinių gėrimų pakuočių užstato sistema.

 • Per du mėnesius grąžinta daugiau nei 11 mln. vienkartinių gėrimų pakuočių

  Lietuvos gyventojai įpranta prie naujosios užstato sistemos. VšĮ „Užstato sistemos administratorius" duomenimis, per du mėnesius į taromatus gyventojai jau grąžino daugiau nei 18 mln. gėrimų pakuočių: 11 mln. vienkartinių ir 7 mln. daugkartinių taros vienetų. Dar pusė milijono vienkartinių pakuočių buvo surinkta rankiniu būdu. Neabejojama, kad surenkamos taros kiekiai tik augs, kadangi nuo gegužės 1 dienos, pasibaigus pereinamajam laikotarpiui, visa užstato sistemoje dalyvaujanti tara bus paženklinta.

 • Mėnuo su naująja užstato sistema: per 3,6 mln. surinktų pakuočių ir bent du nauji taromatai kasdien

  Naujoji užstato sistema įgauna pagreitį. Per pirmajį naujosios užstato sistemos veikimo mėnesį Lietuvos gyventojai į taromatus jau grąžino daugiau nei 3,6 mln. pakuočių. Taip pat sparčiai plečiamas ir vietų, kuriose galima grąžinti tarą ir atgauti užstatą, tinklas. VšĮ „Užstato sistemos adminstratorius" jau yra pasirašęs sutartis su 1720 parduotuvėmis dėl pakuočių surinkimo. 570-iose parduotuvėse įrengti taromatai, kitose tara surenkama rankiniu būdu.

 • Šiandien šalyje pradėjo veikti naujoji užstato sistema

  Lietuva pradėjo veikti vienkartinių gėrimų pakuočių užstato sistema. Nuo šiol gyventojai, pirkdami metalinę, stiklinę ir plastikinę tarą, pažymėtą užstato ženklu, parduotuvėje paliks 10 centų vertės užstatą, kuris bus grąžinamas, kai pirkėjas priduos pakuotę. Tokiu pačiu principu šalyje veikia daugkartinių gėrimų pakuočių – stiklinių alaus ir giros butelių – sistema. Kita gyventojų laukianti naujovė – modernūs taromatai, kuriais tikimasi surinkti apie 85 proc. pakuočių.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:8179
Vakar apsilankė:8621
Šią savaitę apsilankė:24666
Šį mėnesį apsilankė:24666
Viso (nuo 2015-02-16):13826228
Šiuo metu naršo:
112
2020-06-03
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!