Prieš Vėlines kiekvienas stengiasi sutvarkyti artimųjų kapus
AktualijosPrieš Vėlines kiekvienas stengiasi sutvarkyti artimųjų kapus
2015 spalio 29, Ketvirtadienis 14:35

Prieš Vėlines kiekvienas stengiasi sutvarkyti artimųjų kapus

Prieš Vėlines kiekvienas stengiasi sutvarkyti artimųjų kapus
 • 49 fofo

Lapkričio 1-2 dienomis visi Lietuvos žmonės minės Visų Šventųjų dieną ir Vėlines, lankys išėjusių Anapilin kapus bei uždegs žvakutes.
Prieš šventes Utenos miesto kapinėse juntamas savotiškas sujudimas: gyventojai grėbia lapus, kapus puošia gražiausiais gėlių žiedais, sutvarko ir užmirštus bei apleistus kapus.

Abiejose Utenos miesto kapinėse žmonių kasdien netrūksta jau kelias savaites. Draugės paprašyta prižiūrėti kapą senosiose miesto kapinėse, Vilė Paradauskienė atskubėjo trečiadienio popietę. „Kol turiu jėgų, prižiūriu ne vieną, o tris kapelius. Kiekvieną savaitę kapus aplankau po du kartus, tad, manau, tam dėmesio skiriu tikrai daug", – prisipažino Vilė.
Moteris ant kiekvieno kapo uždega po dvi žvakutes. Tokios tradicijos V. Paradauskienė laikosi nuo seno.
Juozas Barisa su žmona Eugenija saulėtą ketvirtadienio dieną atskubėjo į naująsias miesto kapines – čia palaidoti jų artimieji. Garbaus amžiaus uteniškiai sako negailintys laiko kapų tvarkymui – kai tik atsiranda laisva minutė, jiedu skuba į kapines. Sutuoktiniai į Anapilį išėjusius artimuosius pagerbia kukliai: Eugenija pati pasigamina puokšteles, o ant kiekvieno kapo uždega po žvakutę. Partizanų kapinėse palaidotas Juozo brolis, draugai, tad prieš šventes senjorai skuba ir ten.
Vieningi Utenos socialinės globos namų gyventojai kasdien atvyksta į naująsias miesto kapines. Jie sutvarko neprižiūrimus buvusių šios įstaigos gyventojų kapus, čia prie kiekvieno mažyčio paminkliuko padeda dirbtinių gėlių puokštelę, o per Vėlines uždegs žvakes. Utenos socialinės globos namų socialinių paslaugų ir užimtumo specialistė Danguolė Diktarienė pasakojo, kad šiuo metu tenka prižiūrėti apie 340 kapų, tik nedaugeliu iš jų rūpinasi mirusiųjų giminaičiai. „Prieš Vėlines paprastai sutvarkome visus, šią savaitę atvykstame kasdien, neseniai sugrėbėme lapus, padėjome vainikėlius", – sakė D. Diktarienė.

Laikraščio „Utenos diena" inf., L. Narčienės nuotr.

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Pokalbis su savo siela – artimiausias kelias į jausmų darną

  Vėlinės – šventė, kai beveik visi jaučia pareigą ateiti į kapines uždegti žvakutę. Vėlines mini įvairios religinės konfesijos. Kuo skiriasi Romos katalikų mirusiųjų pagerbimo šventė nuo stačiatikių ir kas buvo (tam tikrais aspektais – ir tebėra mums) Vėlinės mūsų protėviams, gyvenusiems pagal gamtos padiktuotą gyvenimo ratą?

 • Visų Šventųjų ir Vėlinių dienomis – sudėtingesnis eismas

  Visų Šventųjų ir Vėlinių dienomis eismas Lietuvos keliuose tampa intensyvesnis. Artimųjų kapų vykstančių lankyti automobilių srautai išauga kelis kartus, taip pat į gatves išrieda ir daugiau vairuotojų, kurie važinėja labai retai, todėl jų vairavimo įgūdžiai dažniausiai būna primiršti. Prie didesnių miestų kapinių susidaro spūstys.

 • Artėjant Vėlinėms – policijos pareigūnų patarimai visuomenei

  Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariato bendruomenės pareigūnai įspėja Utenos krašto gyventojus būti budriais ir pasirūpinti savo turto saugumu, siekiant išengti vagysčių atvejų Vėlinių metu.

 • Pasibaigus Vėlinėms ragina neteršti amžinojo poilsio vietų

  Lapkričio 1-ąją – Visų šventųjų dieną – lankomi Anapilin išėjusių artimųjų kapai, juos prisimenama uždegant žvakutę ir kapą papuošiant gėlėmis. Aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas kreipiasi į šalies gyventojus, savivaldybes ir seniūnijas, prašydamas po šios ypatingos dienos nepalikti nerūšiuotų kapinių tvarkymo atliekų kaupų.

 • Ilgametės giedotojos atmintyje – ir skraidantys, ir degantys mirusieji

  Vakar minėjome Visų šventųjų dieną, šiandien švenčiame mirusiųjų pagerbimo šventę – Vėlines. Kapines nuklojo gėlės, nušvietė tūkstančiai žvakučių, skirtų išėjusiesiems atminti. Sudeikių Švč. Mergelės Marijos bažnyčią ne vienus metus prižiūrinčios Stefanijos Treinienės teigimu, Vėlinės nuo seno yra rimties ir susikaupimo metas, kai linksmybes nustūmę į šalį mintyse prisimename artimuosius, kurių jau nebėra šalia, aplankome jų amžinojo poilsio vietą. Nuo pat vaikystės mirusiuosius į paskutinę kelionę savo giesmėmis lydinti 82-ejų sudeikietė ne tik papasakojo apie senų laikų laidotuves, kuriose netrūko tragikomiškų nutikimų, bet ir atskleidė, kodėl būdama vos šešiolikos nusprendė ištekėti už septyneriais metais vyresnio vyro.

 • Lankantiems artimųjų kapus policija ragina pasirūpinti saugumu

  Artėjant visų Šventųjų ir mirusiųjų atminimo (Vėlinių) dienai, siekdami sustiprinti policines priemones užtikrinant viešąją tvarką, žmonių ir eismo saugumą, teisės pažeidimų, nusikalstamų veikų prevenciją, Utenos apskrities policijos pareigūnai apskrities miestuose ir rajonuose organizuos sustiprintą patruliavimą prie kapinių, taip pat žmonių susibūrimo vietose. Pareigūnai, rūpindamiesi žmonėmis, kurie atvyksta aplankyti artimųjų kapų, informaciniuose stenduose, esančiuose prie kapinių, skelbia perspėjimus, kuriuose primena ir prašo žmonių nesudaryti sąlygų vagystėms.

 • Keisčiausios mirusiųjų dienos tradicijos pasaulyje

  Visame krikščioniškame pasaulyje lapkričio mėnesio pirmosiomis dienomis yra minima Visų šventųjų diena ir Vėlinės. Lietuvoje, kaip ir daugelyje kitų Europos šalių, šios dienos suprantamos kaip rimties ir susikaupimo metas, kai lankomi mirusiųjų kapai, deginamos žvakės ir meldžiamasi. Tačiau kituose kraštuose įprasti mirusiųjų pagerbimo papročiai europiečius gali ne tik nustebinti, bet ir šokiruoti.

 • Artėjant Vėlinėms kapai dabinami ir juodomis rožėmis

  Iki Vėlinių liko kelios dienos, tad Utenos turgavietėje – tikras sujudimas. Uteniškiai dairosi į gausybę puokščių, nuo kurių spalvų raibsta akys. Čia gausus ne tik dirbtinių puokščių, bet ir gyvų gėlių pasirinkimas. Net išrankiausi pirkėjai savo artimųjų kapų puošimui gali rasti pačių įmantriausių Vėlinėms skirtų gėlių kompozicijų, kainojančių nuo kelių iki daugiau nei 20 eurų. Drąsesni uteniškiai ieško ir originalių puokščių, kurias puošia net juodos rožės.

 • Intelektualaus duobkasio mirusieji sapnuose nelanko

  Sunku būtų atrasti suaugusįjį, niekuomet nebuvusį laidotuvėse – liūdesiu persmelktoje ceremonijoje, per kurią rimtimi, malda ir ašaromis į amžinybę palydimi artimi žmonės. Tądien visų, panorusių atsisveikinti su velioniu, dėmesį patraukia ir duobkasiai. Liedami prakaitą prie kapo duobės ištvermingi vyrai girdi susirinkusiuosius aptarinėjant ne tik asmeninius reikalus ar orą, bet ir jų nelengvą darbą. Vienoje iš ritualines paslaugas teikiančių įmonių trejus metus dirbantis jaunas uteniškis griauna visus su duobkasio amatu susijusius mitus. Savo vardo nenorėjęs atskleisti „Utenos dienos" pašnekovas laisvalaikiu skaito filosofines knygas, užsiima savanoriška veikla ir siekia universitetinio išsilavinimo.

 • Lankant artimųjų kapus, policija ragina nepamiršti pasirūpinti saugumu

  Artėjant visų Šventųjų ir mirusiųjų atminimo (Vėlinių) dienai, Utenos apskrities policijos pareigūnai apskrities miestuose ir rajonuose organizuos sustiprintą patruliavimą prie kapinių, taip pat kitose žmonių susibūrimo vietose.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

test_gemius

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:7001
Vakar apsilankė:8744
Šią savaitę apsilankė:15745
Šį mėnesį apsilankė:103871
Viso (nuo 2015-02-16):11866063
Šiuo metu naršo:
177
2019-12-10
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!