Vyriausybė pritarė pasiūlymui notarams leisti teikti daugiau paslaugų
AktualijosVyriausybė pritarė pasiūlymui notarams leisti teikti daugiau paslaugų
2015 vasario 12, Ketvirtadienis 12:34

Vyriausybė pritarė pasiūlymui notarams leisti teikti daugiau paslaugų

Vyriausybė pritarė pasiūlymui notarams leisti teikti daugiau paslaugų

Vyriausybės posėdyje pritarta Teisingumo ministerijos parengtoms Notariato įstatymo pataisoms, leisiančioms išplėsti notarų teikiamas paslaugas bei padidinti jų paslaugų kontrolę.

Įstatymo projekte siūloma išplėsti notaro teikiamų paslaugų sąrašą, nustatant, kad notaras gali būti tarpininku (mediatoriumi) sprendžiant ginčus. Lietuvoje yra sudarytos teisinės prielaidos taikyti vieną iš alternatyvių (neteisminių) ginčų sprendimo būdų – taikinamąjį tarpininkavimą (mediaciją).

„Vyriausybė yra įsipareigojusi peržiūrėti notarų teikiamų paslaugų sąrašą bei įteisinti naujų paslaugų teikimą. Viena tokių naujų funkcijų galėtų būti tarpininkavimas sprendžiant tarp asmenų kilusius ginčus", – pažymi teisingumo ministras Juozas Bernatonis.

Paprastai tarpininku (mediatoriumi) skiriamas teisininkas profesionalas, kuris turi reikiamų žinių ir gali kvalifikuotai padėti šalims susitaikyti. Šias paslaugas Lietuvoje galėtų teikti ir notarai. Tarpininkavimo (mediacijos) platesnis pritaikymas sprendžiant ginčytinas situacijas leistų sumažinti teismų darbo krūvį.

Taip pat projekte siūloma, kad notarai galėtų Vyriausybės nustatyta tvarka tvirtinti dokumentus pažyma (Apostille). Šiuo metu Lietuvos institucijų išduotus dokumentus, kuriuos asmenys nori pateikti užsienio valstybėms, pažyma tvirtina tik Lietuvos užsienio reikalų ministerija. Naujas teisinis reguliavimas pagerintų paslaugų prieinamumą ir sumažintų dokumentų tvirtinimo Apostille kaštus, nes asmuo gautų paslaugą arčiau savo gyvenamosios vietos, kadangi kiekvienoje savivaldybėje dirba mažiausiai vienas notaras.

Notarams būtų suteikta teisė atlikti vykdomuosius įrašus ne tik užprotestuotuose arba neprotestuotinuose vekseliuose ar čekiuose, bet ir pagal notarine forma patvirtintus sandorius, iš kurių kyla piniginės prievolės. Pavyzdžiui, jeigu pagal notaro patvirtintą sandorį pirkėjas neatsiskaitė su pardavėju, notaras galės išduoti pardavėjui vykdomąjį įrašą, kuris teikiamas antstoliams siekiant išieškoti nesumokėtus pinigus. Išplėtus notarų kompetenciją vykdomųjų įrašų srityje, sumažėtų teismų darbo krūvis, kadangi dalis skolų būtų išieškoma ne ginčo tvarka.

Įstatymo projekte siūloma išplėsti notarų veiklos kontrolės ribas, t. y. teisingumo ministro paskirtiems asmenims būtų įtvirtinama teisė kontroliuoti, kaip laikomasi ne tik šiuo metu Notariato įstatyme išvardintų reikalavimų ir taisyklių, bet ir kitų teisingumo ministro patvirtintų teisės aktų reikalavimų.

Vyriausybei pritarus šiam projektui, įstatymo pataisos bus perduotos svarstyti Seimui.

Teisingumo ministerijos inf.

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Turto įkeitimas – be notaro paslaugų ir papildomų mokesčių

  Teisingumo ministerija peržiūri notariato veiklą, vertindama kai kurių paslaugų būtinumą ir įkainius. Parengtas turto įkeitimo registravimo reformos projektas, kuriame numatyta plačiau taikyti elektronines priemones turto įkeitimo sandoriuose. Dabar šias paslaugas už atskirą mokestį, priklausantį nuo turto vertės dydžio, teikia notarai.

 • Kokia yra notaro profesija?

  Notaro profesija, kokią mes žinome ir įsivaizduojame šiandien, atsirado palyginus vėlai. Didžiąja dalimi, vėlyvą šios profesijos atsiradimą lėmė, jos poreikio nebuvimas – palyginus ilgai Antikinėje Romoje vyravo žodinė teisinių veiksmų patvirtinimo ir įgalinimo tradicija. Atsiradus rašytinei teisei, notaro profesijos vaidmuo teisinėje sistemoje bei visuomenėje tapo vienas reikšmingiausių. Šiandieniniame pasaulyje sunku kuo nors pasitikėti, vykdyti susitarimus tik su žodiniu susitarimu ar paprastu raštu tiesiog neįmanoma. Todėl tik su notaro patvirtinimu, dokumentas ar sandoris laikomas teisėtu.

 • Kokius sandorius sudarant būtina kreiptis į notarą?

  Atsako teisingumo ministras Juozas Bernatonis. Asmenys, sudarantys įvairius sandorius, ne visada žino, kurie iš jų privalo būti patvirtinti notaro, o kurie gali būti sudaromi ir nesikreipiant į notarą. Tai, kuriems sandoriams būtinas notaras, reglamentuoja Civilinis kodeksas.

 • Dėl notarų imamų mokesčių peržiūrėjimo kreiptasi į Teisingumo ministeriją

  Po pasirodžiusios informacijos, kad paveldėjimų dokumentų tvarkymas kai kuriais atvejais viršija pensijos gavėjui priklausiusią kompensuojamąją sumą, socialinės apsaugos ir darbo ministrė Algimanta Pabedinskienė kreipėsi į Teisingumo ministeriją su prašymu rasti galimybę pritaikyti išimtį šių dokumentų tvarkymo išlaidoms sumažinti.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:4923
Vakar apsilankė:6336
Šią savaitę apsilankė:50057
Šį mėnesį apsilankė:60871
Viso (nuo 2015-02-16):14328031
Šiuo metu naršo:
108
2020-08-09
MENŲ KALVĖ – Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!