Grybų karalius girioje rado 1000 baravykų
AktualijosGrybų karalius girioje rado 1000 baravykų
2014 rugsėjo 02, Antradienis 14:07

Grybų karalius girioje rado 1000 baravykų

Grybų karalius girioje rado 1000 baravykų
 • Lina NARČIENĖ
 • Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

Per pastarąsias savaites nusistovėjus lietingiems ir palyginti šiltiems orams miškuose ėmė masiškai dygti grybai, o grybautojai juos iš miško pradėjo tempti pilnais krepšiais. Anot vieno grybautojo, miške reikėtų šviesoforų, kurie reguliuotų eismą ne tik gatvėse, bet ir miškuose.

Uteniškis Balys sako išvažinėjęs ir išvaikščiojęs visus miškus: ir Šimonių girioje pabuvojęs, ir Minčioje grybų ieškojęs... Tačiau vietos, kurioje auga neįprastai daug šių miško gėrybių, vyriškis nenori išduoti. „Jų yra visur, tik reikia mokėti rasti", – šypsosi baravykų prekiautojas Balys. Grybus, kuriuos švariai nuvalė, sudėjo į dėžutes ir atvežė į turgų, surinko Minčios miškuose.
„Renku kibirais, tačiau skaičiaus, kiek grybų surinkau, negaliu pasakyti. Neskaičiavau. Štai mano pažįstami grybautojai vienu metu pririnko 15 kibirų įvairių grybų. Man pasisekė mažiau, tačiau šiuos grybus, kuriuos šiandien atsivežiau į turgų, tikiuosi parduoti", – „Utenos dienai" dėstė Balys, už dailių baravykų kilogramą prašantis 20 litų.
Iš Šimonių girios atvažiavęs Vytautas Šateika save pristato grybų karaliumi. „Taip prieš daugelį metų mane titulavo spauda", – paaiškina grybautojas, atvykęs iš Kupiškio rajono. Šiuo metu jis atostogauja, tad su savo žmona pasiima krepšius ir eina grybauti. O toli keliauti nereikia, mat V. Šateika gyvena pačioje Šimonių girioje.
„Per vieną dieną su žmona pririnkome per 1000 baravykų. O juos suskaičiuoti buvo ypač paprasta: dešimtyje krepšių telpa iki 110 mažų baravykų", – skaičiuoja vyriškis, kuris miško derlių veža parduoti į turgų.
Apie septynerius metus grybais prekiaujantis Vytautas sako turintis ir savus pirkėjus. Jį pažįstantys uteniškiai nesibijo pirkti grybų – jie sveiki ir nesukirmiję.
Voveraičių, pasak kupiškėno, yra mažai, jos nedygsta, tačiau miške tikrai netrūksta baravykų. Tačiau ir šie grybai tuoj turėtų nebedygti. „Jie auga maždaug dvi savaites ir baigiasi, o jų pakilimas vyksta tam tikrais ciklais. Štai nepaprastai daug baravykų pririnkau prieš 8 metus", – paaiškina Vytautas. Jo teigimu, ir šiemet, baigiantis rugpjūčiui, gamtoje viskas labai gražiai sutapo: ir drėgmė, ir šiluma, todėl jie beveik nekirmija.

Autorės nuotr.

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Grybų ir daržovių mišrainė žiemai

  Reikės
  0,75 l virtų grybų, 2 kg kopūsto, 1 kg morkų, 1 kg svogūnų, 3 šaukštų druskos, 5 šaukštų aštraus pomidorų padažo, lauro lapų, pipirų, petražolių lapelių.

  Gaminimas:
  kopūstą supjaustykite ir apvirkite nedideliame kiekyje vandens, virtas morkas supjaustykite, svogūnus apkepinkite. Viskas išmaišykite, sudėkite virtus grybus, pomidorų padažą, prieskonius ir troškinkite apie 15–20 min. Karštą mišrainę sudėkite į stiklainius ir sandariai uždarykite.

 • Tarybos narys savo kalėdinę eglutę papuoš... miške rastais grybais

  Tikriausiai nė vieno nebestebina, kad net viduržiemį išėjus į mišką pasivaikščioti galima prisirinkti grybų. Panašiai nutiko ir Leliūnuose gyvenančiam Utenos rajono savivaldybės tarybos nariui Kęstučiui Udrui, kuris praėjusį savaitgalį, kaip ir įprasta, išėjo pasivaikščioti ir pasigėrėti gamta.

 • Grybai naudingi, jei tinkamai renkami ir ruošiami

  Šis ruduo kaip niekada dosnus grybais. Renka juos ne tik prisiekę grybautojai, bet ir atsitiktiniai miškų lankytojai. Ir nenuostabu: grybų mitybinė vertė nuo seno žinoma.

 • Į lovą gali paguldyti grybai

  Prasidėjus grybų sezonui daugelis skuba į miškus, nes grybavimas suteikia žmogui didelį malonumą, atsipalaidavimą ir poilsį. Nors daugelis grybautojų mano, kad puikiai pažįsta valgomuosius grybus, retkarčiais į pintines papuola ir nuodingų grybų, kurie pridaro daug nemalonumų. Todėl tiek grybaujant, tiek vėliau apdorojant grybus reikia būti itin atidiems.

 • Nuodingi grybai gali sugriauti gyvenimą

  Gerai šiemet užderėję grybai traukte traukia žmones į miškus. Norint, kad ne tik grybų rinkimas, bet ir jų valgymas teiktų vien malonumą, būtina grybus gerai pažinti. Esama mirtinai nuodingų grybų, kurie labai panašūs į naudinguosius.

 • Net ir nenuodingi grybai gali būti sunkios ligos ir mirties priežastimi

  Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, apsinuodijimai botulotoksinu Lietuvoje yra labai reti, tačiau itin pavojingi. Per paskutinius penkerius metus (2011–2015 m.) užregistruota 13 botulizmo atvejų. Dažniausia šios ligos priežastis – namuose konservuoti grybai.

 • Daug diskusijų kėlusios grybavimo taisyklės panaikintos

  Aplinkos ministro įsakymu panaikintos Grybavimo Lietuvos miškuose taisyklės. Pripažinus netekusiomis galios šias taisykles, panaikinamas apribojimas rinkti ir supirkti baravykus, kurių kepurėlės skersmuo mažesnis negu pusantro centimetro, ir voveraites, kurių kepurėlės skersmuo mažesnis negu vienas centimetras, kadangi tokio mažo dydžio surenkamų (ir ypač superkamų) grybų kiekis nėra ir negali būti didelis ir neigiamo poveikio grybų ištekliams bei jų populiacijoms nedaro.

 • Prasidėjęs grybų sezonas grybautojus gena į miškus

  Lietaus negailintys liepos mėnesio orai miškuose išaugino grybų derlių. Tačiau tuo džiaugiasi ne visi grybautojai: vieni tuščiai išmaišo miškingas vietoves ir nieko nepeša bei namo grįžta tuščiais krepšiais, kitiems sekasi geriau, grybų randa, bet sukirmijusių.

  Kainos turguose laikosi gana aukštos: už kuklią baravykų šeimyną nesidrovima paprašyti 7 eurų, o supirktuvėse kaina tesiekia vos 3 eurus.

 • Aplinkosaugininkai įspėja: vietoj miško gėrybių, neparsineškite protokolo

  Pastaruoju metu į Lietuvos miškus patraukė pulkai grybautojų. Kad vietoj gamtos gėrybių į namus netektų grįžti su administracinio teisės pažeidimo protokolu, aplinkosaugininkai primena – būnant miške reikia nepamiršti lankymosi miške bei grybavimo taisyklių reikalavimų.

 • Miško gėrybių rinkėjams prasideda darbymetis

  Iki šiol gamta gailėjo lietaus ir paskutinius du mėnesius labai mažai lijo. Tačiau šiomis savaitėmis ne tik drėgmės, bet ir šilumos užtenka. Miškuose netrūksta uogautojų ir grybautojų. Tiesa, grybautojai nesidžiaugia gausiu derliumi: voveraitės jau dygsta, tad pirmieji grybai dažniausiai iškeliauja į turgų. Praėjusią savaitę Utenoje šviežių voveraičių kibirėlį nusipirkti buvo galima ir už 10 eurų.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:2754
Vakar apsilankė:8380
Šią savaitę apsilankė:25692
Šį mėnesį apsilankė:36506
Viso (nuo 2015-02-16):14303666
Šiuo metu naršo:
89
2020-08-06
MENŲ KALVĖ – Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!