Vaiko teisių gynėjai patarė atkreipti dėmesį į svarbius dalykus
AktualijosVaiko teisių gynėjai patarė atkreipti dėmesį į svarbius dalykus
2019 spalio 23, Trečiadienis 13:28

Vaiko teisių gynėjai patarė atkreipti dėmesį į svarbius dalykus

Vaiko teisių gynėjai patarė atkreipti dėmesį į svarbius dalykus

Utenos apskrities vaiko teisių apsaugos atstovai, dalyvaudami renginyje Utenoje, skirtame paminėti Kovos su prekyba žmonėmis dieną sakė, kad dažniausiai į prekybos žmonėmis pinkles patenka vaikai ar paaugliai, turintys socialinių problemų, dėl dėmesio, socialinės pagalbos stygiaus, o jų neturintys – dėl informacijos stokos.

Nepilnamečio įtraukimas į nusikalstamą veiką, nelegalus įdarbinimas ar paslaugų teikimas, vertimas užsiimti prostitucija ar kitomis seksualinio išnaudojimo formomis, neteisėtas įvaikinimas ar kiti išnaudojimo tikslai pažeidžia nepilnamečio teises.

„Mažai tikėtina, kad vaikai prisipažins tapę prekybos žmonėmis aukomis, nes didžioji dauguma jų net nežino ir nesupranta, kad tapo aukomis, kiti kenčia nuo traumų, baimės, bauginimų bei gėdos. Kartais patirti išgyvenimai tokie nemalonūs, kad juos norisi kuo greičiau pamiršti ir nekalbėti apie tai, kas įvyko.

Natūralu, kad vaikai, paaugliai pyksta, kai artimieji ar specialistai primygtinai siūlo pagalbą. Vis tik mes, vaiko teisių apsaugos specialistai, ugdymo įstaigų atstovai, nepilnamečių tėvai turime kalbėti su savo vaikais, matyti juos, girdėti. Nebūkime abejingi ir svetimo vaiko pagalbos šauksmui, ypač jeigu jis neturi artimųjų, ar ryšys su jais nutrūkęs, jeigu nežino, kur kreiptis pagalbos, yra įbaugintas ar šantažuojamas pasekmėmis kitiems šeimos nariams", – minint Kovos su prekyba žmonėmis dieną sakė Utenos apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus (toliau – VTAS) Utenos rajone patarėja Gailutė Blažienė.

Vaiko teisių apsaugos specialistai pateikia galimus prekybos vaikais aukos požymius, kuriuos pastebėjus galima įtarti, kad vaikas galimai išnaudojamas, ir būtina reaguoti, pasikalbėti su vaiku:
• Nelanko mokyklos, blogi mokymosi rezultatai.
• Bėga iš namų, o grįžę negali paaiškinti, kur buvo.
• Turi brangių daiktų ar turto (drabužių, telefoną, pinigų ir kt.), bet negali paaiškinti, kaip ir kur juos įsigijo.
• Gauna atlygį ar dovanų už tam tikrą veiklą iš žymiai vyresnių, giminystės ryšiais nesusijusių asmenų.
• Turi psichikos ir (ar) fizinės sveikatos problemų (vystymosi, valgymo sutrikimų, traumų ir kt.).
• Serga lytiškai plintančiomis ligomis, ankstyvi lytiniai santykiai, ankstyvas neplanuotas nėštumas.
• Lankosi suaugusiems asmenims skirtose vietose (naktiniuose klubuose, baruose ir pan.).
• Keliauja į užsienį kartu su suaugusiuoju, kuris nėra artimasis giminaitis ar atstovas pagal įstatymą.
• Turi žymiai vyresnį draugą, su kuriuo dažnai susitinka ar bendrauja telekomunikacijos priemonėmis.
• Turi nusikalstamą praeitį, ryšių su nusikalsti linkusiais asmenimis, buvo įtrauktas į nusikalstamas veikas.
• Priklauso gatvės vaikų grupei (ypač jei grupės veiklą kontroliuoja ženkliai vyresnis asmuo).
• Turi skolų (ypač jei vaikas nurodo, kad yra skolingas asmeniui (verbuotojui), paskatinusiam jį atlikti tam tikrus veiksmus (elgetauti, daryti nusikalstamas veikas ir pan.).
• Žaloja save, bandė žudytis.
• Patiria socialinę izoliaciją (neturi bendraamžių draugų, vengia bet kokio bendravimo, net akių kontakto).
• Nenatūraliai stengiasi atrodyti suaugusiu, rengiasi amžiaus neatitinkančiais drabužiais.
• Vyksta ar ruošiasi vykti į užsienio valstybę, tačiau negali nurodyti kelionės tikslo, nemoka tos šalies kalbos.

„Sunku įvardinti vieną priežastį, dėl kurios vaikas galimai tampa prekybos vaikais auka. Tai gali būti ir problemų šeimoje (tėvų emocinio šaltumo, abejingumo, dėmesio stokos, alkoholizmo, tėvų negebėjimo nuosekliai ir pagal vaiko raidą bendrauti su vaiku) pasekmė, ir smurtas šeimoje (psichologinis, fizinis, nepriežiūra, seksualinis), ir finansinis nepriteklius (socialinė atskirtis tarp vaikų, skurdas), ir netinkamas laisvalaikio leidimas ar užimtumo nebuvimas, ir visuomenės abejingumas (susvetimėjimas, nepasitikėjimas), ir informacijos apie galimas grėsmes trūkumas", – priežastis, kurios gali sąlygoti tapimą prekybos vaikais auka, vardijo G. Blažienė.

Pastebėję nepilnametį, kuris galimai yra tapęs prekybos vaikais auka, nedelsiant kreipkitės pagalbos į policiją (112) arba artimiausią vaiko teisių apsaugos skyrių.

Utenos apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus inf.

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Utenos apskrities vaiko teisių apsaugai vadovaus Irena Gaigalienė

  Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos Utenos apskrities vaiko teisių apsaugos skyriui liepos 30 dieną vadovauti pradėjo dešimtiems metų patirtį vaiko teisių apsaugos srityje turinti Irena Gaigalienė.

 • Pagalba vaikui – svarbiausios permainos vaiko teisių apsaugos sistemoje

  Nuo liepos mėnesio įsigaliojo naujoji vaiko teisių apsaugos sistema, kuria siekiama visai Lietuvai vienodos vaiko teisių apsaugos ir tinkamos pagalbos bet kuriai šeimai, susiduriančiai su sunkumais. Naujosios sistemos prireikė visuotinai pripažinus, kad smurtas prieš vaikus, smurtinė aplinka, nepriežiūra itin neigiamai veikia vaikų vystymąsi ir raidą, o greitas bei vieningas valstybės institucijų darbas gali padėti ne vienai šeimai. Apie naujoves „Utenos diena" kalbėjosi su Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – Tarnyba) Utenos apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus (toliau – Skyrius) Utenos rajono savivaldybėje patarėja, laikinai einančia Skyriaus vedėjos pareigas Gailute Blažiene.

 • Vaiko teisių apsaugai – naujas startas

  Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymas, prie kurio pastarosiomis savaitėmis dirbo keturiose darbo grupėse apie 100 vaiko teisių specialistų, psichologų, nevyriausybinio sektoriaus ir savivaldos atstovų, teisininkų, taip pat Seimo nariai ir Vyriausybės atstovai, jau bus pateikiamas svarstymui Seime.

 • Vaiko teisių apsaugai skirtame įstatyme – daugiau aiškumo

  Įvairių institucijų atstovų, teisininkų, psichologų pastangomis ryškėja pakeitimai, kurie bus padaryti Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatyme, siekiant kuo tikslesnio sąvokų apibūdinimo.

 • Vaiko teisių apsaugos sistemoje – pertvarkos daigai

  Sausio 30 dieną iki vėlaus vakaro Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje vyko pirmieji skubos tvarka sudarytų darbo grupių dėl vaiko teisių apsaugos posėdžiai, kuriuose dalyvavo ministerijos ir kitų institucijų bei nevyriausybinio sektoriaus atstovai.

 • Paminėta Vaiko teisių konvencijos sukaktis

  Lapkričio 20 d. suėjo 25-eri metai, kai buvo ratifikuota Jungtinių Tautų (JT) Vaiko teisių konvencija.
  Vaiko teisių konvencija – tarptautinė konvencija (sutartis), nustatanti civilines, politines, ekonomines, socialines ir kultūrines vaikų teises. Šiame tarptautiniame teisės akte įtvirtintas pamatinis vaikų teisių apsaugos principas, t. y. vaiko interesų viršenybės principas; principo ištakos – 1959 m. JT Vaiko teisių deklaracijos preambulėje, kurioje pabrėžiama visos žmonijos pareiga vaikui duoti viską, ką ji turi geriausia. Konvencija taikoma vienodai visiems vaikams, nepriklausomai nuo to, kas jie yra ar iš kur jie kilę.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:9817
Vakar apsilankė:11903
Šią savaitę apsilankė:53981
Šį mėnesį apsilankė:332755
Viso (nuo 2015-02-16):13779821
Šiuo metu naršo:
93
2020-05-29
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!