Kaimynai renovacijos patirties sėmėsi Utenoje
AktualijosKaimynai renovacijos patirties sėmėsi Utenoje
2019 spalio 23, Trečiadienis 10:45

Kaimynai renovacijos patirties sėmėsi Utenoje

Kaimynai renovacijos patirties sėmėsi Utenoje

Spalio 15–16 dienomis svečiai iš Minsko, Gardino, Mogiliovo savivaldybių, komunalinių paslaugų įmonių atstovai domėjosi renovacijos procesu Lietuvoje. Delegacija iš Baltarusijos į Lietuvą atvyko pasisemti patirties, kaip išvystyti sėkmingą pastatų atnaujinimo programą. Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programa Lietuvoje įgyvendinama nuo 2004 metų, per šį laikotarpį sukauptas nemažas patirties bagažas, o išmoktomis pamokomis ir gerąja praktika noriai dalijamasi su kitomis šalimis.

„Šiuo metu Baltarusijoje yra rengiama panaši programa į Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą, kuri Lietuvoje yra įgyvendinama jau daugelį metų. Mūsų kaimynai nusprendė startuoti su bandomaisiais projektais dviejose atskirose apskrityse, o juos domina platus spektras atsakymų į įvairius su renovacija susijusius klausimus: nuo techninių sprendinių ir kokybės valdymo procesų iki bendravimo su gyventojais", – pasakojo Būsto energijos taupymo agentūros direktorius Valius Serbenta.

Turi iš ko pasimokyti

Kartu su Baltarusijos atstovais viešnagės metu lankėsi ir Pasaulio banko, prisidedančio prie Baltarusijos daugiabučių namų renovacijos projekto finansavimo, atstovė Irina Voitechovič. Ji pastebėjo, kad Baltarusija šiuo metu yra panašioje situacijoje, kokioje Lietuva buvo prieš daugiau nei du dešimtmečius, tad daugiabučių modernizavimo programą Lietuvoje kūrę specialistai šiandien jau gali savo išmoktas pamokas perduoti kitiems.

Domino skirtingi aspektai

Delegaciją sudarė savivaldybių administracijų ir komunalinių paslaugų įmonių atstovai. Vizito Lietuvoje metu juos domino skirtingi renovacijos aspektai. Miestų atstovus domino savivaldos įtraukimo į renovacijos procesą reikšmė, o komunalinių paslaugų įmonių atstovai domėjosi bendravimo su gyventojais bei renovacijos proceso administravimo ypatumais.
Delegacijos nariai atsakymų į sau rūpimus klausimus ieškojo bendraudami su savivaldybių atstovais, administratoriais bei šilumos tinklų atstovais. Svečius labiausiai domino įgyvendinamų energinio efektyvumo priemonių spektras ir kokie energinio efektyvumo rezultatai pasiekiami po renovacijos.
Svečiai apžiūrėjo atnaujintus daugiabučius Vilniuje, Ignalinoje ir atnaujinamą kvartalą Utenoje. Aprodyti Ignaliną pasirinkta, nes tai yra pirmoji Lietuvos savivaldybė, kurioje greitu metu bus atnaujinti visi daugiabučiai namai. Būtent ten 2012 m. pradėtas įgyvendinti naujas renovacijos modelis, kai į daugiabučių atnaujinimo procesą buvo įtraukta ir savivaldybė.
Pristatyti Utenos miestą pasirinkta neatsitiktinai – tai viena iš pirmųjų savivaldybių Lietuvoje, patvirtinusių Kvartalų energinio efektyvumo didinimo programą ir pradėjusi kvartalų atnaujinimą. Aukštakalnio kvartalą sudaro 41 daugiabutis namas, jau atnaujinti septyni namai, keturiuose vykdomi rangos darbai ir trys yra patvirtinę investicijų planus.
Utenos rajono savivaldybė yra suplanavusi sutvarkyti visą Aukštakalnio mikrorajono infrastruktūrą, Jau dabar pakeistos šilumos tiekimo tinklų trasos, atnaujinti vandens tiekimo ir nuotekų vamzdynai. Iki 2020 m. planuojama suremontuoti ir išplatinti įvažiavimo į teritoriją kelią, įrengti pėsčiųjų takus, automobilių stovėjimo aikšteles, vaikų žaidimo aikštelę, apšvietimą. Taip pat Aukštakalnyje suplanuota sutvarkyti ir žaliąsias erdves, įrengti privažiavimo kelius specialiosioms tarnyboms.

Renovacija Utenoje

Renovacijos procesas nėra paprastas ir greitas. Šiais metais Utenoje buvo baigti renovuoti namai Taikos g. 53, 73, Vaižganto g. 8, 18, J. Basanavičiaus g. 15, Bažnyčios g. 4. Artimiausiu metu bus pabaigti priduoti Taikos g. 18, Vaižganto g. 70 bei Taikos g. 5 namai. Rangos darbai vyksta Taikos g. 29, 35, Aušros g. 95 bei Vaižganto g. 16. Iš penkto renovacijos etapo yra baigiamas projektavimas ir gaunami statybos leidimai. Yra ruošiama dokumentacija pirkti rangos darbus dvidešimčiai namų bei techninę priežiūrą. Šešto renovacijos etapo yra pasirašytos dešimties namų Valstybės paramos sutartys ir artimiausiu metu planuojamos pirkti projektavimo ir projekto ekspertizės paslaugos.

  

                           Finansuojama iš Europos regioninės plėtros fondo

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Sugrįžta Metų renovacijos projekto rinkimai

  Kaip ir ankstesniais metais, taip ir šįmet vėl vyks Metų renovacijos projekto rinkimai – visi šalies gyventojai yra skatinami įvertinti, o norintys – ir pasiūlyti, sėkmingiausiai atnaujintus daugiabučius. Renovuotus daugiabučius rekomenduojama vertinti ne tik pagal išorę, bet ir suteikiamą naudą gyventojams. Tie, kurie neras savo favorito tarp pasiūlyti kandidatų, gali teikti savo pasiūlymus. Svarbiausias kriterijus tam – daugiabučio atnaujinimo darbai turi būti baigti ne anksčiau nei 2018 m.

 • Gauta arti 500 paraiškų daugiabučiams atnaujinti

  Sausio gale baigėsi paraiškų daugiabučiams atnaujinti pagal paskutinį aplinkos ministro kvietimą pateikimo terminas. Būsto energijos taupymo agentūra (BETA) gavo 480 paraiškų iš 51 šalies savivaldybės. Dvi paraiškos atkeliavo iš Utenos.

 • Praėjusiais metais Utenoje renovuoti aštuoni daugiabučiai

  Lietuvoje daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) mastai nelėtėja – 2019 m. šalyje atnaujinta daugiau kaip 300 daugiabučių, arba 9 tūkst. butų, o nuo 2013 m. atnaujinta daugiau kaip 2400 daugiabučių, arba 70 tūkst. butų. Didelį postūmį tam turėjo ir Utena, kurioje pernai buvo renovuoti aštuoni daugiabučiai.

 • Mažėja laiko pateikti paraiškas daugiabučių renovacijai

  Per sausio mėnesį vykstantį paraiškų teikimą kompleksiškai modernizuoti daugiabutį žadama suteikti daugiau nei 150 mln. eurų. Didelė dalis šios sumos – 50 mln. eurų, kompensuojant 30 proc. investicijų vertės, bus skirta energinį efektyvumą didinančioms priemonėms. Be to, iki liepos 1 d. buvo pratęstas terminas teikti paraiškas mažajai renovacijai – modernizuoti daugiabučių namų vidaus šildymo ir karšto vandens sistemas. Paraiškas galima teikti visuose Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) regioniniuose padaliniuose.

 • Kartu su pagreitį įgaunančia daugiabučių renovacija savivaldybės investuoja į šilumos sistemų modernizavimą

  Per paskutinius kelerius metus Lietuvoje atnaujinta daugiau nei 2 300 daugiabučių. Skaičiuojama, kad pastate įdiegus visas reikalingas energinį efektyvumą didinančias priemones vidutiniškai suvartojama 50–60 proc. mažiau energijos. Miestuose, atnaujinusiuose didelę dalį savo daugiabučių, šilumos vartojimo pokytis jaučiasi ir viso miesto lygmeniu. Kokių iššūkių gali sukelti pastatų atnaujinimas ir kaip jų išvengti, pasakojo sparčiai renovaciją vykdančių rajonų atstovai.

 • Kokius darbus turėtų atlikti gyventojai prieš teikdami paraišką daugiabučio renovacijai?

  Įgyvendinant Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą nuo 2013 m. atnaujinta beveik 2 300 daugiabučių pastatų. Renovacijos apimtys ir toliau didėja – Aplinkos ministerija dar kartą kviečia teikti paraiškas ir atnaujinti savo būstą. Į ką turėtų dėmesį atkreipti gyventojai, norintys renovuoti savo daugiabučius?

 • Prasidėjo dar vienas daugiabučių renovacijos etapas: bus skiriamas 150 mln. eurų biudžetas

  Aplinkos ministerija septintą kartą pakvietė gyventojus ir savivaldybes teikti paraiškas daugiabučiams namams renovuoti – Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą administruojanti Būsto energijos taupymo agentūra (BETA) priims paraiškas iki 2020 m. sausio 31 d. Šiuo metu į daugiabučių modernizavimo programą yra investuota apie 700 mln. eurų.

 • Daugiabučių renovacijos procesas įsibėgėja – prasidės rangos darbų įgyvendinimas

  Būsto energijos taupymo agentūra (BETA) šią savaitę pradėjo valstybės paramos sutarčių pasirašymą daugiabučių atnaujinimo projektams. Tai antras daugiabučių atnaujinimo etapas, einantis po kvietimo teikti paraiškas. Įgyvendinant daugiabučių namų atnaujinimo programą nuo 2013 m. Lietuvoje iš viso atnaujinta 65 tūkst. butų – investicijos į šių namų atnaujinimą siekia daugiau nei 700 mln. eurų.

 • Daugiabučių gyventojai įvardijo, kas pagerintų gyvenimo kokybę

  Vis daugiau lietuvių svarbi ne tik jų individualaus gyvenamojo būsto kokybė, bet ir greta esanti aplinka: kiemas, gatvė, šalia esančios erdvės. Šiemet atlikta tyrimų bendrovės „Spinter tyrimai“ apklausa parodė, kad daugelio daugiabučių gyventojų gyvenimo kokybę pagerintų ne tik renovuotas daugiabutis, bet ir sutvarkyta asfalto danga kiemuose, tvarkingi šaligatviai bei padidinta automobilių stovėjimo aikštelė.

 • Startuoja dar vienas daugiabučių renovacijos etapas

  Šiomis dienomis jau startuoja dar vienas šalies daugiabučių renovacijos etapas, prasidėjęs Aplinkos ministerijos praėjusią vasarą paskelbtu kvietimu teikti paraiškas valstybės paramai pagal daugiabučių modernizavimo programą. Šią programą administruojanti Būsto energijos taupymo agentūra pradėjo pasirašinėti valstybės paramos sutartis konkretiems projektams įgyvendinti.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

test_gemius

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:8449
Vakar apsilankė:8903
Šią savaitę apsilankė:35209
Šį mėnesį apsilankė:183617
Viso (nuo 2015-02-16):12535051
Šiuo metu naršo:
143
2020-02-20
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!