Ta vienintelė galimybė artėja prie finišo – liepos 1 dienos
AktualijosTa vienintelė galimybė artėja prie finišo – liepos 1 dienos
2019 gegužės 27, Pirmadienis 09:47

Ta vienintelė galimybė artėja prie finišo – liepos 1 dienos

Ta vienintelė galimybė artėja prie finišo – liepos 1 dienos

Pokalbis su Panevėžio apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos viršininku Aldu Skvarnavičiumi.

Įmonės ir gyventojai, praeityje nedeklaravę gautų pajamų ir nesumokėję mokesčių, iki liepos 1 d. turi apsispręsti, ar pasinaudoti vienintele proga ištaisyti praeities klaidas ir pamirštus mokesčius sumokėti be jokių delspinigių ar baudų. Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) vis ragina pasinaudoti šia galimybe. Tokia proga VMI praktikoje suteikiama pirmą ir vienintelį kartą. Teigiama, jog ateityje analogiškos galimybės nebus. Kokius pamirštus mokesčius verta prisiminti ir kaip į šią žinią atsiliepė verslas bei žmonės?

Atleidimas nuo delspinigių galioja praeityje pamirštiems mokesčiams – pajamų, pridėtinės vertės, pelno ir kitiems VMI administruojamiems mokesčiams, išskyrus žemės mokestį. Susidomėjimas didelis – informacijos savarankiškai svetainėje vmi.lt vien per balandžio mėnesį ieškojo apie 11 tūkst. gyventojų. Naujausiais duomenimis, nuo metų pradžios užregistruoti 528 deklaruotų anksčiau „pamirštų" sumokėti mokesčių mokėjimų grafikai 4,2 mln. eurų sumai.

Kam taikoma ši galimybė?

Ji taikoma tiems gyventojams ir toms įmonėms, kurie vertėsi teisėta veikla, tačiau anksčiau gautų pajamų nedeklaravo dėl kažkokių priežasčių ir nuo šių pajamų mokesčių nesumokėjo. Taigi mokesčių mokėtojams, deklaravusiems mokėtinų mokesčių sumas, mokesčių administratorius neskirs baudų, taip pat nuo šių sumų nebus skaičiuojami delspinigiai, o jie patys nebus įtraukti į nepatikimų mokesčių mokėtojų sąrašą.
Apie jokius atleidimus nuo delspinigių negali būti ir kalbos, jei pajamos gautos verčiantis neteisėta, nusikalstama veika – prekyba narkotikais, prekyba žmonėmis, kontrabanda, tai pat – pajamos iš korupcijos, kyšiai, pinigų plovimo atvejai ar kitos nusikalstamos veikos.
Paskambinus telefonu 1882 ir pasirinkus 5 – „vienintelė galimybė atsiskleisti" – VMI Mokesčių informacijos centro konsultantai atsakys į klausimus, kaip pasinaudoti vienintele galimybe deklaruoti anksčiau gautas ir nedeklaruotas pajamas bei mokesčius sumokėti be baudų, delspinigių ir kitų pasekmių.
Savarankiškai išsiaiškinti, jei kyla klausimų, ar verta pasinaudoti suteikta galimybe atsiskleisti, galima VMI interneto svetainės Konsultacinės medžiagos kataloge, kur apžvelgiamos dažniausiai pasitaikančios situacijos.

Kodėl apskritai buvo ryžtasi tokiam žingsniui?

Atsiskleisti, t. y. sumokėti praeityje pamirštus mokesčius be pasekmių, yra viena iš priemonių, skirtų mažinti šešėlinę ekonomiką šalyje. Mokesčių administratorius savo veikloje taiko kompleksines priemones – švietimo, administracinės naštos mažinimo, kontrolės ir kitas. Viena iš jų ir yra skatinti mokėti mokesčius. Tikimės, jog šis paskatinimas susimokėti pamirštus mokesčius be jokių sankcijų padės mokesčių mokėtojus pakeisti savo elgseną ir pradėti naują santykių su valstybe etapą, o veiklą ateityje vykdyti tik skaidriai.

Žmogus ar įmonė pagalvojo, kad turi bėdų iš praeities, jog verta pasinaudoti šiuo unikaliu šansu susitaikyti su valstybe ir toliau gyventi ramia sąžine, ką jam reikia daryti?

Žmogus ar įmonė, norėdami pasinaudoti šia unikalia galimybe, iki liepos 1 dienos turėtų pateikti arba patikslinti savo deklaracijas apie pajamas iš 2014–2018 m. laikotarpio arba, jei pageidauja, už visus penkerius metus ir deklaruoti anksčiau pamirštas pajamas. Tokiu atveju VMI už kadaise nesumokėtus mokesčius delspinigių neskaičiuos ir baudų neskirs.
Pasinaudojusieji galimybe atsiskleisti ir būti atleistiems nuo delspinigių deklaracijas teikia ir tikslina bendrąja tvarka, prie jų jokių pajamas pagrindžiančių dokumentų pateikti nereikia. Tam, kad mokesčių mokėtojas būtų atleistas nuo delspinigių, nereikia teikti ir jokių papildomų prašymų, tai įvyksta automatiškai. Tokiu būdu užtikrinamas mokesčių mokėtojų konfidencialumas ir anonimiškumas, VMI neidentifikuoja šių asmenų.

Per kiek laiko reikia sumokėti pamirštus mokesčius? Kas tada, jeigu gyventojas, įmonė negali susimokėti?

Deklaravus praeityje pamirštas pajamas, mokesčius nuo jų reikia sumokėti per 20 dienų. Jeigu per tą laikotarpį mokesčių mokėtojas sumokėti negali, rekomenduojama nelaukiant termino pabaigos kreiptis į VMI ir sudaryti periodinių mokėjimų grafiką (PMG) laikotarpiui iki dvejų metų.
Mokesčių mokėtojai, kurie mokesčių deklaracijas pateikė iki 2019 m. sausio 1 d., tačiau mokesčių nesumokėjo ir todėl nuo susidariusios mokėtinos mokesčių sumos jiems buvo apskaičiuoti delspinigiai, nuo jų yra automatiškai atleisti. Jie apie tai buvo informuoti e. laiškais, jiems tereikėjo sumokėti mokesčius. Tokių laiškų sulaukė apie 125 tūkst. gyventojų ir 25 tūkst. įmonių.

Kas grės mokesčių mokėtojams, nepanorusiems pasinaudoti galimybe išskaidrinti savo verslą?

Gyventojai ir įmonės, nepasinaudoję šia vienintele galimybe sumokėti pamirštus mokesčius, po liepos 1 d. mokesčių administratoriui atskleidus piktnaudžiavimus, neišvengs griežtų sankcijų. Bus apskaičiuojami ne tik papildomai mokėtini mokesčiai, bet ir delspinigiai, skiriamos baudos, pagal įstatymą inicijuojamas baudžiamosios atsakomybės taikymas. Juk 2019 m. pakeistos mokestinės ir administracinės sankcijos. Pvz., jei papildoma mokesčio suma priskaičiuojama nuo patikrinimo metu nustatytų mokesčių mokėtojo pajamų, kurių gavimo šaltinių mokesčių mokėtojas negali pagrįsti (neteisėtas praturtėjimas), mokesčių mokėtojui skiriama nuo 50 iki 100 procentų priskaičiuotos mokesčio sumos dydžio bauda. Mokesčių mokėtojui, kuriam už to paties mokesčio įstatymo pažeidimą mažiau negu prieš penkerius metus jau buvo paskirta bauda, apskaičiuotas baudos dydis didinamas dvigubai. Įsivaizduokite, pagal aukščiau pateiktas mokesčių sumas, kad sumokėti tektų ne tik papildomai apskaičiuotus mokesčius, bet ir antrą tiek baudos. O kur dar delspinigiai?
Todėl raginčiau 2014–2018 metais pajamų gavusius ir jų nedeklaravusius gyventojus, įmones tai prisiminti ir pasinaudoti „Ta vienintele" galimybe atsiskleisti – sumokėti praeityje pamirštus mokesčius. Laiko yra iki liepos 1 d.

Plačiau sužinoti apie tai, kaip ir kodėl verta pasinaudoti vienintele galimybe sumokėti praeityje pamirštus mokesčius, galima VMI interneto svetainėje www.vmi.lt. Taip pat atsakymus į susijusius klausimus teikia konsultantai, paskambinus trumpuoju numeriu 1882 ir pasirinkus 5 („vienintelė galimybė atsiskleisti").

Dėkoju už pokalbį.
Kalbėjosi Lauris VAINAUSKAS

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Panevėžio AVMI Utenos padalinyje atnaujintas tiesioginis aptarnavimas

  Panevėžio apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – Panevėžio AVMI) informavo, kad švelninant šalyje paskelbto karantino sąlygas, nuo birželio 3 dienos tiesiogiai atvertas gyventojų aptarnavimo padalinys Utenoje.

 • Utenos ir Panevėžio gyventojams bus grąžinta per 11 milijonų eurų

  Panevėžio apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – AVMI) informavo, kad įsibėgėjus pajamų deklaravimui Panevėžio ir Utenos apskrityse deklaracijas pateikė per 86 tūkst. gyventojų, iš kurių beveik 60 tūkst. gyventojų deklaravo 11,5 mln. eurų grąžintiną sumą. Pirmąsias permokas VMI į gyventojų sąskaitas pradės pervesti jau nuo gegužės 20 dienos.

 • Utenos apskrityje 3 tūkst. gyventojų pateikė prašymus skirti paramą

  Panevėžio apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – AVMI) primena, kad įvairias organizacijas ir meno kūrėjus, politines partijas bei profesines sąjungas gyventojai kasmet gali paremti skirdami jiems pasirinktą sumokėto gyventojų pajamų mokesčio (toliau – GPM) dalį. Tai padaryti galima prisijungus prie VMI Elektroninio deklaravimo sistemos (www.deklaravimas.vmi.lt) ir pateikus prašymą (forma FR0512, 4 versija) bei, esant poreikiui, deklaravus pajamas iki liepos 1 dienos.

 • Deklaruoti jau gali savarankiškai dirbantys gyventojai

  Panevėžio apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – AVMI) informavo, kad nuo balandžio 15 dienos gyventojai, vykdantys individualią veiklą, jau gali teikti metines pajamų deklaracijas. Šiems gyventojams Elektroninio deklaravimo sistemoje (deklaravimas.vmi.lt) VMI suformavo metines pajamų deklaracijas.

 • Paaiškėjo, kam uteniškiai daugiausia skyrė paramos

  Panevėžio apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – AVMI) informavo, kad lapkričio 15-a yra paskutinė diena, iki kada įvairiems paramos gavėjams, meno kūrėjams ir politinėms partijoms pervedama gyventojų skirta parama, ir paskelbė paramos gavėjus, kurie sulaukė daugiausia paramos.

 • VMI pervedė visą Gyventojų pajamų mokesčio permoką

  Valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – VMI) informuoja, kad gyventojams, kurie laiku, iki gegužės 2 dienos, pateikė teisingai užpildytas pajamų deklaracijas, pervedė visą Gyventojų pajamų mokesčio (toliau – GPM) permoką. Iš viso šiais metais 730 tūkst. gyventojų jau sulaukė beveik 90 mln. eurų permokos ir tai yra 17,5 mln. eurų daugiau nei praėjusiais metais.

 • Uteniškiams priminė apie šešėlinės ekonomikos žalą

  Utenoje vyko pilietinė akcija „Šioje šalyje nėra vietos šešėliui", kurios pagrindinis akcentas – atkreipti miestų ir miestelių gyventojų dėmesį į šešėlinės ekonomikos daromą žalą mūsų valstybei ir asmeniškai kiekvienam jos gyventojui.

 • Turtą privalantys deklaruoti gyventojai tai turi padaryti per ateinančias dvi savaites

  Panevėžio apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – Panevėžio AVMI) primena, kad gyventojai, kuriems pareiga deklaruoti turtą atsirado dėl pernai metais eitų pareigų, politinių partijų nariai, sumokėję didesnį nei 360 eurų nario mokestį, gyventojai, pageidaujantys gauti paramą būstui įsigyti ar išsinuomoti, tai privalo padaryti iki gegužės 2 dienos.

 • Valstybinė darbo inspekcija turi naują vadovą

  Nuo lapkričio 21 dienos Valstybinė darbo inspekcija prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos turi naują vadovą. Juo tapo konkursą laimėjęs ilgametis VDI darbuotojas Jonas Gricius, pastaruoju metu dirbęs LR vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus pavaduotoju. J. Griciaus pastangomis ir iniciatyva Valstybinės darbo inspekcijoje įdiegtas asmenų aptarnavimas vieno langelio principu. Dirbdamas skyriaus vedėju ilgus metus organizavo vieningo darbo teisės aiškinimo politiką, buvo naujojo darbo ginčų komisijų modelio iniciatorius ir kūrėjas.

 • Nauja tvarka taupys tiek ūkininkų, tiek degalų pardavėjų laiką

  Utenos apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (Utenos AVMI) informuoja, kad siekiant palengvinti administracinę naštą mokesčių mokėtojams, VMI supaprastino leidimų įsigyti lengvatiniu akcizų tarifu apmokestinamų dyzelinių degalų, skirtų žemės ūkiui, išdavimo tvarką – nuo rugpjūčio 1-os dienos leidimai bus generuojami automatizuotai Akcizų informacinėje sistemoje (AIS), be atskiro žemės ūkio veiklos subjekto prašymo.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:3510
Vakar apsilankė:8976
Šią savaitę apsilankė:59006
Šį mėnesį apsilankė:59006
Viso (nuo 2015-02-16):13860568
Šiuo metu naršo:
123
2020-06-07
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!